Print Friendly

دبی را پایتخت خریدوفروش خاورمیانه نام نهاده‌اند. در خاورمیانه هیچ جای دیگری پیدا نمی‌کنید که رقابت بر سر عرضه و فروش و حتی قیمت به‌اندازه دبی جریان داشته باشد. اینجا پر از بازار است و مرکز خرید. مرکز خرید دبی در کنار هم و در طول خیابان‌های طویل آنجا صف‌کشیده‌اند. بازار را در دبی «سوق» می‌نامند که شاید بتوان گفت همان «راسته» (یعنی چیزی که در ادبیات بازار ایران مرسوم است). سوق طلا و لباس از شلوغ‌ترین و پرطرفدارترین سوق‌های دبی است. اما خارجیانی مکه بدان جا می‌آیند، اغلب دنبال یک‌چیزند، قالی و قالیچه ایرانی، خریداران، اینجا را بهشت خود می‌خوانند چرا که هر کس با هر مقدار پول به دبی برود به‌هرحال دست‌خالی باز‌نمی‌گردد و هر کس با هر نیازی، به‌هرحال بازار موردعلاقه خود را می‌یابد.
ماشین‌ها، لباس‌ها، جواهرات، لوازم الکتریکی، مبلمان و سایر کالاها همه و همه در زیر یک سقف جمع شده‌اند تا خریدار مشتاق را به‌سوی خود فراخوانند. تعداد بازارهای دبی هر روز رو به افرایش است و بازار یا فروشگاه در روز افتتاح و چندین روز پس‌ازآن، قیمت‌ها را به طرزی باورنکردنی پایین می‌آورد و خریداران به علل گوناگون ازجمله سادگی صادرات، مالیات مازاد و تنوع جنس به‌راحتی این اجناس را خریده و به کشور خویش صادر می‌کنند. اینجا تنها محل خرید سوغاتی نیست، یک تجارتخانه بزرگ است. فرش‌ها و صنایع‌دستی بازارهای دبی هوش از سر خارجیان می‌رباید. غربی‌ها شگفت‌زده از این‌سو به آن‌سو می‌روند و دبی را ـ با همه نقایصش ـ می‌ستایند.
دبی چیزی ندارد جز بازار و فروشگاه اما همین بازارها و مراکز خرید آن‌چنان به یاری اقتصاد دبی آمده‌اند که به‌واسطه آن‌ها معروفیت جهانی یافته، هتل‌های دبی معمولاً در کنار مراکز خرید و پهلو به پهلوی دریا ساخته‌شده‌اند، گاهی هم در همان طبقه همکف به مراکز خرید دسترسی پیدا کنید. سوق‌ها قلب شهری دبی بوده و در واقع همان چیزی هستند که مردم دبی را از حالت روستایی خارج کرده و در مسائل بین‌المللی تجارت وارد ساخته‌اند. فروشندگان، همگی خوش‌رو و مهربانند و با صبر و حوصله به خریداران یاری می‌رسانند تا کالای موردنظر مشتری را بیابند. ردیفی از مغازه‌های سنتی هنوز هم در بین بازار ـ فروشگاه‌های مدرن به چشم می‌خورد و این ردیف، معمولاً سوق طلا است.
گشتی در سوق طلا بزنید، آنگاه متوجه خواهید شد که چرا دبی علاوه بر کسب عناوین و القاب دیگر، شهر طلا نیز نام‌گرفته است. تنوع طلا و نیز ترازوهای ظریف و دقیقی که در هر مغازه به چشم می‌خورد، هر تاجر هیجان‌زده طلا را به خود می‌خوانند. قیمت‌ها عالی است و عمده طلاها برحسب وزنشان قیمت‌گذاری می‌شوند تا نوع طراحی و یا دست‌ساز بودن. سوق طلافروش‌ها ارزش دیدن دارد، حتی اگر قصد خرید نداشته باشید. بروید و گشتی در بازارهای دبی بزنید تا با فضا و تنوع اجناس آشنا شوید. طراحی طلا و جواهرات این سوق ممکن است سنتی باشد یا مدرن، تنها آن چیزی را که به دنبالش هستید در ذهن مجسم کنید، بلافاصله پیدایش خواهید کرد. در ضمن طلاسازان، هر تغییری را که مایل باشید در جنس موردنظرتان خواهند داد. در اینجا شما می‌توانید طلای صورتی، سفید، زرد یا سرخ را انتخاب کرده و سفارش ساخت قطعه‌ای خاص را بدهید. در طول مدتی که در هتل‌های دبی اقامت دارید، طلای شما حاضر خواهد شد. چه بخواهید و چه نخواهید، سری هم به بازار ادویه دبی خواهید زد. خیابان‌های باریک این بازار و ردیف گوئی‌هایی که آکنده از مواد معطرند، زانوان شما را مست کرده و شما قدم در جایی می‌گذارید که تقریباً تمام اجناسش را از کشورهای دیگر وارد کرده و دوباره به مسافران‌ همان کشورها می‌فروشد! تنها تنوع اجناس و برخی مسائل محیطی و اجتماعی است که باعث می‌شود مثلاً مسافران ایرانی به دبی رفته و ادویه، طلا یا قالیچه‌های ایرانی را از فروشندگان عرب خریداری کنند.
در بازار ادویه، شما می‌توانید کلیه مراحل عمل‌آوری ادویه را از نزدیک ببینید و مثلاً جای زردچوبه و دارچین، چوب آن را خریداری کرده و به منزل ببرید. بازار عطر دبی اما حکایت دیگری دارد. در اینجا هزاران نوع عطر و ادوکلن وجود دارد و فروشندگان با چرب‌زبانی شما را قانع می‌کنند که همین یکی مناسب شما است و شما مشامتان آکنده از انواع بوهای خوش است، حس تشخیصتان را از دست داده به‌راحتی متقاعد می‌شوید. فروشندگان زبردست با ترکیب چند نوع اسانس، بالاخره عطر موردنظر شمار را به دمتان می‌دهند. عطرهای عربی بسیار تندوتیزند، درحالی‌که عطرهای ایرانی، غربی و مثلاً فرانسوی بسیار ملایم‌اند. چانه‌زنی در سوق‌های دبی امری طبیعی است. اما مطابق یک برآورد، روزانه بین ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ ساعت از وقت کل بازارهای دبی صرف چانه‌زنی می‌شود، شما در همه فروشگاه‌ها و بازارها می‌توانید راسته عطر فروش‌ها را ببینید اما بهترین جا برای خرید عطر همان سوق عطر است. عطرهای عربی ترکیبی روغنی دارند، پس آن‌ها را به لباس‌های خود نمالید. پودر، کریستال، سنگ یا چوب معطر هم از دیگر لوازم مغازه‌های عطر فروشی در دبی است.
پس از ایران، دبی بهترین محل ارائه فرش‌ها و قالیچه‌های ایرانی است. تنوع این فرش‌ها بی‌نظیر است و بسته به نوع نخ، تعداد شانه‌ها، اندازه و نام خانواده تولیدکننده، قیمت‌های مختلفی دارد. گران‌قیمت‌ترین نوع فرش، فرش ابریشمی است و فرش‌هایی عموماً گران‌تر و مرغوب‌تر از فرش‌های کشمیر و ترکیه‌اند. تابلو فرش‌های هنری، قالیچه‌های پشمی پراستفاده و فرش‌های ابریشمین از جمله پرفروش‌ترین کالاهای ایرانی در دبی است. همچنین در اینجا می‌توانید فرش‌های ترکیه، ترکمن، کشمیر و افغانستان را بیابید. همه فرش‌ها و قالیچه‌های ارائه‌شده در بازارهای دبی گارانتی دارند و این به شما اطمینان می‌دهد که پول خود را به جوی آب نریخته‌اید. ولی خرید فرش از دبی ـ در حالی که گوشتان ‌هم بریده نشده باشد ـ مهارت و استادی فراوان می‌طلبد.

گاه فروشندگان حتی چهل فرش را به شما نشان می‌دهند تا شما یکی را بپسندید و همچنان که محو زیبایی این فرش‌ها شده‌اید، ناخودآگاه تسلیم‌شده و دست در جیب فرو خواهید برد. در میانه ژانویه و اواسط فوریه زمان برگزاری جشن‌های خرید در دبی است. تجارت، هنر، جشن، بازی و تفریح از مشخصه اصلی فستیوال‌های تجاری دبی بوده و همین امر باعث شده که این کشور بیابانی و بی‌آب‌وعلف، تنها با اکتفا به مراکز خرید و جشن‌هایی این‌گونه فریبنده! در جذب توریست موفق باشد. جایزه‌های مختلف، اجازه اقامت ۳ ساله یا بیشتر، قیمت‌های مناسب، هتل‌های شیک اجتماعی امن و مردمانی که مدام تلاش می‌کنند راه ترقی را یک‌شبه پیموده و دبی را نیویورک خاورمیانه بنامند، همه و همه باعث رونق کسب‌وکار در بازارهای دبی شده است.
DSF، یا فستیوال خرید دبی هر ساله میلیون‌ها بازدیدکننده دارد. در طول یک‌ماهه برگزاری فستیوال، بهای اجاره هتل، چهل درصد کاهش می‌یابد و همین جشن به‌تنهایی یکی از عوامل پیشرفت اقتصادی دبی در سال‌های اخیر است. خیابان‌های طویل هرکدام به کاری اختصاص‌یافته‌اند، تفریحات کودکانه، سرگرمی‌های مخصوص بزرگسالان و نمایشگاه‌های مختلف، طلا، لباس، کیف و کفش، عطر، مواد خوراکی، لوازم برقی، لوازم آرایش، بدلیجات و نورافشانی زیبای شبانه در کنار سواحل دلفریب خلیج‌فارس!
دبی را دهکده جهانی نام نهاده‌اند، در طول برگزاری فستویال DSF، مردم از ۳۰۰ کشور بدین جا آمده و پول‌های خود را به جیب اعراب سرازیر می‌کنند.
شرکت‌های بزرگی که سرمایه‌گذاری جشنواره DSF را به عهده گرفته‌اند، حمایت مالی از خطوط هوایی، پروازها، هتل¬ها و نقل‌وانتقال مسافرین را نیز عهده‌دار شده‌اند تا مردم با بهره‌گیری از تخفیف‌های آن‌چنانی قدم در پایتخت تجاری خاورمیانه نهند. اما شگفت‌انگیزتر از همه مسائل و حواشی دبی و بازارهایش، استقبال عجیب ایرانیان ازآنجا است. درحالی‌که بازارهای داخلی ایران بسیار مناسب‌تر و متنوع‌تر از دبی هستند.

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

بازارهای فریبنده دبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.