Print Friendly

اتاقکی که روی لنج ساخته می شود، یعنی همان اتاقی که این ملوان از پنجره ی آن به بیرون نگاه می کند، اتاق ناخداست که به آن «قماره» می گویند. این اتاق روی اسکلت لنج ساخته می شود و در آن اتاقی برای سکانداری و فضای محدودی هم برای استراحت ملوان ها قرار دارد.

چوب ها به دریا می روند

اینجا در کنار ساحل، تصویر یکی از کارگاه های لنج سازی قشم را می بینید. کارگران مشغول بریدن درخت ها و تبدیل چوب آنها به الوار هستند تا لنج های چوبی بسازند. امروزه، کم کم ساخت لنج چوبی از رونق افتاده و بیشتر لنج های فایبر گلاس سفارش می دهند، چرا که ساخت آنها هزینه و زمان کمتری می طلبد. اما لنج های فایبر گلاس نه تنها دوام لنج های چوبی را ندارند بلکه زود آتش گرفته و در نگهداری میوه هم بسیار نامناسبند.

ابزار روغن کاری

پس از آنکه لنج ساخته شد، با روغن مخصوصی روی آن جلا داده می شود و سپس آن را رنگ آمیزی می کنند. همان طور که در تصویر می بینید هنوز این مراحل به روش سنتی و با ابزارهای قدیمی انجام می گیرد؛ کارگر لنج ساز دو چوب بلند را به هم چسبانده و غلتک را روی آن گذاشته است.

در انتظار آب

چیزی به کامل شدن این لنج چوبی نمانده است و احتمالاً تا ۶ ماه پس از ثبت این تصویر، می توان داربست ها را جمع کرد و لنج را به صاحبش تحویل داد. البته اگر صاحب این بنج توان مالی کافی داشته باشد، در غیر این صورت این لنج هم چنان در کارگاه در انتظار سرمایه ای برای پایان کار می ماند.

فتیله میخ

میخ کوبیدن بر لنج برای ساخت آن قوانین مخصوص به خود دارد. لنج با آب سروکار دارد و کوچکترین اشتباهی باعث می شود تا آب به لنج رخنه کند. کارگران لنج ساز، میخ های آهنی را با پنبه های آغشته به روغن کوسه که به آن فتیله روغنی می گویند می پیچند و به بدنه ی لنج می کوبند. در قدیم میخ های چوبی هم برای ساخت دیواره ی بیرونی لنج به کار می رفت که هنوز هم کاربرد دارد.

دریا دیده

هنوز هم در جزیره ی قشم، ناخداها و ملوان هایی را می توان یافت که با لنج های بادبانی یا به قول خودشان «هوزار» به دریا می روند. گرچه نحوه ی پوشش این مردمان در طی زمان تغییر زیادی نکرده است، اما لنج ها بسیار تغییر کرده اند. در زمان قدیم تجارت توسط لنج های بادبانی تا یک سال طول می کشید اما امروزه ناخداها یا به ماهیگیری در آب های خلیج فارس و دریای عمان می روند و یا به تجارت با کشورهای عربی حاشیه ی خلیج فارس اکتفا می کنند.

چوب ها و لنج ها

هر بخش از یک لنج چوبی، از نوع خاصی از چوب درست می شود. کاری که از قدیم تا امروز رایج است و طی قرن ها تجربه نوع این چوب ها و کارایی شان به دست آمده. در قدیم انواع این چوب ها از شهرهای مختلف جهان به قشم می آمد؛ لنج رانان این چوب ها را برای ساختن لنج و خانه های شان از آفریقا و هند به جزیره می آوردند.

سکانی و ناخدا

کسی که سکان لنج را بر دست می گیرد، «سکانی» نام دارد و زیر نظر شخص ناخدا لنج را هدایت می کند. سکانداری در گذشته نیازمند تجربه ی زیادی بود و کسی که عهده دار این امر می شد باید شرایط آب و هوایی و رنگ دریا را به خوبی می شناخت. امروزه هر لنجی مسیریاب و رادار دارد و از اسکله هم آب و هوا و شرایط پیش رو به آنها اعلام می شود. گرچه هنوز هم کسانی همچون این ناخدا با تجربیاتی گران بها از گذشته در جزیره ی قشم زندگی می کنند.

شراکت در ماهی

در گذشته با همین قایق های کوچک هم ماهیگیری رواج داشت. اما امروزه کمتر دیده می شود صیادان با این قایق ها به صیادی بروند چرا که صید زیادی به دست نمی آورند. شریک شدن در یک لنج بزرگ، برخی مواقع بسیار باصرفه تر از ماهیگیری با این قایق های کوچک است.

رسم بادبان

وقتی در گذشته قرار بود لنجی بادبانی به سفر برود، خانواده ی دریانوردان برای خداحافظی با آنها به اسکله می آمدند تا برای یک سال آینده با آنها وداع کنند. آنها در کنار لنج موسیقی رزیف اجرا می کردند و بادبان ها را با مراسم خاصی باز می کردند و راهی دریا می شدند. امروز هم در بندر تاریخی لافت جزیره ی قشم، نمونه ای از این لنج ها در کنار ساحل قرار دارد و این مراسم را در مناسبت های گوناگون برگزار می کنند.

تور میگ

این تصویر در فصل صید میگو که محلی ها به آن «میگ» می گویند، در آبان ماه گرفته شده. صیادان تور را بالا کشیده اند و پیش از آنکه آن را روی کف لنج باز کنند، با یک چوب سر ماهی هایی که بیرون سوراخ های تور مانده اند را می پرانند تا وقتی تور باز می شود، هیچ ماهی ای به کناره ی آن گیر نکند. همان طور که می بینید، مرغان دریایی هم منتظرند تا اضافات به دریا ریخته شود و آنها هم دلی از عزا دربیاورند.

 

جاذبه توریستی قشم,قماره ناخدا

جاذبه توریستی قشم,قماره ناخدا

جاذبه توریستی قشم,قماره ناخدا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.