Print Friendly

دبی، اگر چه یکی از کوچک‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود اما بدون شک یکی از ثروتمندترین شهرهای دنیاست.
این شهر که شاید جز شن، ماسه و نور آفتاب چیز ارزشمند دیگری ندارد امروزه توانسته از تلفیق این سه، به یکی از پیشرفته‌ترین و حتی لوکس‌ترین شهرهای دنیا تبدیل شود و با تکیه بر تکنولوژی و سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی بر بسیاری از کمبودها و نواقص طبیعی خود فائق آید.

با توجه به اینکه امروزه دبی یکی از قطب‌های توریستی جهان است و همچنین محل مناسبی برای تجارت به شمار می‌آید، ناگزیر است فضای جذابی را برای توریست‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی به وجود آورد. از طرفی خط ساحلی دبی تنها ۱۸ مایل است، بنابراین مسئولان توسعه شهری دبی اقدام به ساخت جزایر مصنوعی متعددی کرده‌اند تا بتوانند هتل‌ها، ویلاها و خانه‌های توریستی دبی را در این منطقه بنا کنند و از خط ساحلی گسترده آن جهت استفاده توریستی بهره‌برداری کنند. بر این اساس پس از بهره‌برداری از جزایر مصنوعی به خط ساحلی دبی ۱۲۰ کیلومتر اضافه می‌شود.
مسئولان توسعه شهری چهار جزیره را در آب‌های خلیج‌فارس ایجاد کرده‌اند که از این جزایر سه جزیره به شکل درخت نخل است و نخل ۱، ۲، ۳ نام دارند اما پروژه وسیع دیگری نیز در دست ساخت است. این جزیره که جلوه جذابی به تصاویر ماهواره‌ای داده مجموعه جزایری است که به شکل نقشه سه‌بعدی کره زمین است و تقریباً بسیاری از کشورها و تمامی قاره‌های کره زمین را در بردارد. این مجمع‌الجزایر از ۲۶۴ تا ۳۰۰ جزیره کوچک‌تر تشکیل می‌شود که هر جزیره ۲۵۰ هزار متر تا ۹۰۰ هزار مترمربع وسعت دارد و هر یک بین ۵۰ تا ۱۰۰ متر با یکدیگر فاصله دارند. هزینه احداث هر جزیره حدود هفت میلیون تا ۳۵ میلیون دلار برآورد شده است. به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود کل پروژه ۷۸ میلیارد دلار هزینه را دربرگیرد. هر یک از این جزایر کوچک دارای موج‌شکن‌های جداگانه‌ای است و موج‌شکن عظیمی نیز در اطراف این مجموعه ساخته خواهد شد که امنیت جزیره را تأمین خواهد کرد.
ساخت این پروژه در سال ۲۰۰۳ آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۰۶ به بهره‌برداری برسد. جهت ساخت پروژه جزیره مصنوعی کره زمین، ۳۲۰ میلیون مترمکعب شن و ۳۰ میلیون تن سنگ نیاز است چنین حجم سنگینی از شن و سنگ و ماسه برابر است با مقدار مصالح لازم جهت ساخت دیوار بزرگ چین با دو متر پهنا و چهارمتر ارتفاع که مسیر ۴۰ هزار کیلومتر را طی می‌کند، گفته می‌شود. هر هفته کارگران این پروژه پنج میلیون تا ۱۰ میلیون مترمکعب شن را استخراج می‌کنند و در این جزیره به کار می‌برند.

در کنار این جزیره، جزیره مصنوعی نخل ۳ نیز در حال ساخت است که احداث نخل ۳ در سال جاری آغاز شده و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۰ میلادی به پایان و بهره‌برداری برسد. برای ساخت نخل ۳ نیز ۷۲ میلیارد مترمکعب شن نیاز است که شن و سنگ موردنیاز از بستر دریا به وسیله ماشین‌های لایروب استخراج‌شده در جزیره به کار می‌رود. پروژه نخل ۲ نیز در کنار این دو جزیره مصنوعی در حال ساخت است و انتظار می‌رود این جزیره مصنوعی در اوایل سال ۲۰۰۶ به بهره‌برداری برسد.
شایان ذکر است از جزیره مصنوعی کره زمین که سمبلی از دهکده جهانی خواهد بود زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنتی بسیار قوی ایجاد خواهد شد و به متقاضیان و سرمایه‌گذاران هر کشور جهت ساخت و توسعه این جزیره تسهیلات ویژه اعطا خواهد شد. همچنین در پیش‌فروش مناطق مختلف این جزیره اولویت با شرکت‌هایی است که خواهان خرید سمبل کشور خود باشند.
پیش‌بینی می‌شود این جزایر مصنوعی و پیشرفت‌های تکنولوژی دبی در توسعه شهری و ایجاد بناها و امکانات لوکس شهری سبب رونق صنعت توریست دبی و جذب سرمایه‌ها و تجار خارجی شود. هم اکنون دبی سالیانه پذیرای چهار میلیون و پانصد هزار نفر گردشگر است که تا پنج سال آینده این رقم دو برابر خواهد شد همچنین به دلیل موقعیت اقتصادی دبی بسیار از مراکز تجاری تمایل دارند تا شعبه مرکزی خود را در دبی مستقر کنند بنابراین وجود جزایر مصنوعی دبی تا حد بسیار زیادی نیاز دبی را به سرزمین خشک تأمین خواهد کرد و به‌علاوه جاذبه‌های توریستی فراوانی به همراه خواهد داشت. پیش از این نیز کشورهایی مانند هنگ کنگ و سنگاپور نیز اقدام به احداث جزایر مصنوعی و استفاده از فضای حاصله جهت ساخت فرودگاه‌ها و هتل‌ها کرده‌اند.

دبی «کره زمین» مصنوعی می‌سازد

دبی «کره زمین» مصنوعی می‌سازد

دبی «کره زمین» مصنوعی می‌سازد

دبی «کره زمین» مصنوعی می‌سازد

دبی «کره زمین» مصنوعی می‌سازد

دبی «کره زمین» مصنوعی می‌سازد

دبی «کره زمین» مصنوعی می‌سازد

دبی «کره زمین» مصنوعی می‌سازد

دبی «کره زمین» مصنوعی می‌سازد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.