Print Friendly

در پیچ و خم البرز

حدود ۳۵ سال پیش جاده­ای بر محور دره «بلده» ساخته شد که از میانه البرز مرکزی و شهرهای کوچک و روستاهای بکرش عبور می‌کرد. این جاده کوهستانی و پرپیچ و خم، هم رفت و آمد را برای ساکنان این مناطق راحت­تر کرد و هم راهی تازه پیش پای طبیعت­ گردان باز کرد که تا پیش از آن گشت و گذار در آنجا فقط با پای پیاده یا گذر از جاده‌های باریک و خاکی ممکن بود. اما حالا این جاده تقریباً ۱۲۰ کیلومتری، که بعد از «دوآب» در جاده هراز شروع می‌شود و تا «سیاه ­بیشه» در جاده چالوس ادامه پیدا می‌کند.

جاده­ای برای رانندگی است. اگرچه این جاده هم مثل بقیه جاده‌هایی که پای ماشین‌ها به آن باز شده، سادگی و آرامش سابق را ندارد، اما هنوز هم از جاده‌های نسبتاً آرام منطقه البرز است و مخصوصاً اگر در روزهای وسط هفته از میان پیچ و خم کوهستانی­اش بگذرید، آن را خلوت و آرام می‌یابید. جاده­ای با طبیعت سرسبز و آرام و ویلاهایی که چشم ­اندازشان را در دور و نزدیک می‌بینید. در گرمای ماه مرداد، این جاده زیبا و نسبتاً خنک و روستاهای حاشیه آن می‌تواند مقصد سفری دوروزه برای شما باشند.

چطور بگردیم؟

انتخاب مقصد با شما

برای شروع سفر، می‌توانید این مسیر را از یکی از جاده‌های هراز یا چالوس شروع کنید و بعد از عبور از جاده بلده، از سوی دیگر سر دربیاورید. این موضوع به برنامه سفر شما بستگی دارد. ما این سفر را برای دو روز برنامه­ریزی کرده­ایم.

از هراز تا چالوس چطور برسیم؟

از جاده چالوس : بعد از تونل کندوان و «سیاه­ بیشه»، آبادی کوچکی به نام «پل زنگوله» قرار دارد که از فرعی این آبادی باید به سمت شرق بپیچید.

از جاده هراز : در جاده هراز حدود ۴۸ کیلومتر مانده به آمل، «دوآب» یا همان پل «هر دوررود» را خواهید دید. بعد از دیدن تابلوی هردورود به سمت چپ بپیچید.

چه می‌بینیم؟

گشت و کذار در دره بلده

جاده­ای که دو جاده شمالی ایران یعنی هراز را به چالوس وصل می‌کند، جاده­ای است که تقریباً در مسیر دره بلده ساخته شده

جاده پرپیچ و خم «دوآب» تا «سیاه­ بیشه» جاده­ای زیباست با روستاهای دیدنی و طبیعت تماشایی

یوش : سفر به روستای «یوش» احتمالاً مهم‌ترین بخش سفر شما در این جاده است؛ هم یک تجربه برای طبیعت گردی و هم تفرجی در تاریخ شعر نو. «نیما یوشیج» شاعر نوپرداز و طبیعت گرای ایران، زاده یوش بود. غیر از خانه موزه نیما که خانه پدری نیما بوده، آب و هوای ییلاقی، باغ‌های گردو، فندق، گیلاس و زردآلو و دشت‌های سبز از جاذبه‌های دیدنی این روستاست.

اگر از جاده چالوس به یوش می‌روید، بعد از «سیاه ­بیشه» ،آبادی کوچکی به نام «پل زنگوله» قرار دارد که از فرعی این آبادی باید به سمت شرق بپیچید. از اینجا بعد از پشت سر گذاشتن گردنه «لاوَشم» و روستاهای «نِسن» و «پیل» و سه­راهی «اوزکلا» و تقریباً ۶۳ کیلومتر رانندگی به یوش می‌رسید. اگر از جاده هراز می‌روید باید وارد خروجی پل «هردورود» شوید، در این مسیر تا یوش حدود ۶۰ کیلومتر راه دارید. اگر نیاز به اطلاعات دارید می‌توانید با موزه نیما به شماره ۴۳۳۳۲۳۳ (۰۱۲۲) تماس بگیرید.

بلده : از جاده هراز یعنی خروجی پل تا بلده تقریباً ۵۰ کیلومتر راه دارید. بلده روستاهای زیاد و زیبایی دارد، مثل روستای «کمرود» در جنوب غربی بلده که طبیعت بکری دارد، علاوه بر این‌ها در شمال شهر بلده یک قلعه تاریخی وجود دارد که گفته می‌شود، قدمتی ۷۰۰ ساله دارد. اگر می‌خواهید تا بالای قلعه کوهنوردی کنید باید با کمک یک بلد محلی راهی قلعه پولاد یا قلعه بلده شوید.

روستای تاکر : اگر از مسیر هراز می‌آیید، بعد از ۳۱ کیلومتر رانندگی در حاشیه رودخانه نور به روستای «تاکر» می‌رسید. روستا در سمت راست جاده قرار دارد. طبیعت اطراف این روستا بسیار تماشایی است، اما تاکر آثار تاریخی هم دارد. تاکر یک تکیه تاریخی دارد که در فهرست میراث ملی هم ثبت شده، این تکیه در شمال مسجد صاحب الزمان (ع) قرار دارد. علاوه بر این در مسیر تاکر به روستای «ولاشید» یک پل تاریخی می‌بینید که ثبت ملی هم شده است.

میناک : روستای «میناک» هم از روستاهای بسیار زیبای این منطقه است. از سیاه­ بیشه حدود ۲۰ کیلومتر تا میناک راه دارید. این روستا یک تکیه و یک گورستان قدیمی دارد که تماشای آن را نباید از دست بدهید. در همین مسیر حدود ۱۰ کیلومتر مانده به میناک، روستای «نَسَن» در دره­ای زیبا قرار گرفته که گشت و گذار در آنجا هم برایتان به یاد ماندنی خواهد بود. اگر در این جاده هستید و می‌خواهید راهی روستای «کندلوس» در جاده کجور شوید، می‌توانید سه کیلومتر مانده به میناک در روستای «پیل» وارد جاده شمالی آن شده و بعد از روستای «نیچ کوه» و حدود ۱۵ کیلومتر رانندگی در یک جاده خاکی، به کندلوس برسید. بعد از میناک و پیش از روستای «نیکنام­ده»، اگر فرعی سمت راست جاده را ادامه بدهید، به روستای «اوزکلا» و پس از ان به روستای «ناحیه» می‌رسید که یکی از بکرترین روستاهای این منطقه است.

راهنمای سفر دوروزه در جاده بلده، از هراز تا چالوس

راهنمای سفر دوروزه در جاده بلده، از هراز تا چالوس

شگفتی‌های زندگی سنگی
سفر به روستای شگفت­ انگیز کندوان در ماه شهریور

کندوان به خانه‌های کله قندی­اش مشهور است. خانه‌هایی که در دامنه‌های کوه سهند در دره ای با صفا و سرسبز قرار دارد و آوازه این روستای کوچک را در تمام ایران پراکنده کرده‌اند. البته نه فقط در ایران که به خاطر همین خانه‌های کله ­قندی، تنها روستای سنگی مسکونی جهان نام گرفته. در گرمای تابستان که همه به دنبال یک سفر خنک و باصفا می‌گردند، می‌توانید ساعت­ها در این روستای خنک و میان خانه‌های کله­ قندی­اش که مردم محلی به آن‌ها «کران» یا «گایا» می گویند، بگردید و عکس بگیرید.

 برای نهار و چای به قهوه‌خانه‌های پایین­دست روستا در حاشیه رودخانه بروید و دست آخر برای استراحت زیر سقف یکی از همین خانه‌های سنگی بروید. احتمالاً تا به حالا در اتاقی با دیواره‌های سنگی و در دل کوه نخوابیده­اید. اتاق­هایی که فقط گاهی پنجره ای کوچک به بیرون دارند و در گرمای روز خنک هستند و در خنکای شب گرم. می‌توانید یک برنامه دو روزه برای گشت و گذار در این روستا و دیدنی‌های اطرافش بچینید.

چطور برسیم؟

مسافران روستای صخره ای

از تبریز تا کندوان حدود یک ساعت راه دارید.

خودروی شخصی : باید از تبریز راهی اسکو شوید و حدود ۲۵ کیلومتر، در جاده دوبانده خوبی با چندین تابلو که اسکو و کندوان را نشانتان می‌دهد، برانید بعد از اسکو، باید سراغِ «چای­کنار» را بگیرید، از آخرین میدان جاده حاشیه چای­کنار اسکو تا کندوان حدود ۱۵ کیلومتر راه دارید و در مسیر از روستای اسفنجان رد می‌شوید. این روستا یکی از بهترین قالی‌های ابریشمی منطقه را دارد.

وسایل نقلیه عمومی : برای رفتن به کندوان تقریباً وسایل نقلیه عمومی وجود ندارد، فقط یک مینی­ بوس حدود ساعت ۷ صبح روزهای جمعه از شهرک «لاله» تبریز به سمت کندوان حرکت می‌کند. البته جمعه‌ها صبح هم از میدان باغ گلستان تبریز چند مینی­ بوس به سمت کندوان حرکت می‌کنند. غیر از این‌ها می‌توانید از تبریز دربست هم بگیرید.

کجا بگردیم؟

گردش در شگفت زار

با اینکه امروزه در کنار خانه‌های کنده شده در کوه کندوان، خانه‌های آجری دیده می‌شود، اما هنوز هم حال و هوای این روستای شگفت­ انگیز دیدنی است.

در روستای شگفت ­انگیز کندوان و همین طور مسیر رسیدن به روستا گزینه‌های متفاوتی برای تفریح و گردش دارید.

اسکو : می‌توانید قبل یا پس از سفر به کندوان حتماً سری به شهر اسکو بزنید که یکی از شهرهای قدیمی آذربایجان شرقی است. در این شهر می‌توانید سراغ گشت و گذار در مسجدهای جامع و پایتخت، آرامگاه الله ­بنده­ سی و آرامگاه پیر حیدر بروید. اما یکی از دیدنی‌های زیبای این شهر یک درخت چنار، در مرکز شهر است که تا چند سال پیش تنه خالی­اش، دکان یک کفاش بود.

روستا : روستای کندوان یک موزه تماشایی است، می‌توانید یک نیم­روز را برای گردش در روستا اختصاص دهید، البته وقت گردش نزدیک خانه‌های روستاییان نشوید. در روستا یک موزه مردم­شناسی کوچک هم هست که می‌توانید وسایل قدیمی بافندگی اهالی را در آنجا ببینید. راستی از هم صحبتی با پیرمردان ده مثل «عزیزعمو» یا «حاج احمد» غافل نشوید که حرف­های شنیدنی بسیاری از روزگار گذشته دارند.

هیله ­ور : حدود یک کیلومتر مانده به روستا در سمت چپ جاده ،خانه‌هایی شبیه خانه‌های کندوان قرار دارد که البته خالی از سکنه است. اینجا به «هیله­ور» معروف است و عده­ای معتقدند، سکونتگاه اولیه اهالی کندوان همین­جا بوده. با یک ربع پیاده­روی از کندوان به آنجا می‌رسید.

سوغاتی : در کندوان می‌توانید سراغ «عالیه خانم» را بگیرید که یکی از اتاق‌های سنگی یا به قول خودشان «کران»هایش را به فروش صنایع دستی و سوغات تبدیل کرده. دست بافته‌هایی مثل جوراب، کلاه و جاجیم، روسری و زیورآلات محلی و انواع خشکبار.

برای پیاده روی صبحگاهی می‌توانید از جاده مالروی انتهای کندوان به سمت ییلاق «ارشد چمنی» بروید یا کوهپایه‌های آن طرف رودخانه را بالا بروید. در این مسیر، هم می‌توانید باغ‌های اطراف را ببینید و هم چوپانان کندوانی را که گله‌هایشان را برای چرا بیرون می‌برند.

2 دیدگاه ها

 1. […]برای ورود به میانکاله باید از اداره کل محیط زیست استان مازندران مجوز بگیرید، برای این کار با شماره تلفن ۵-۲۲۵۸۸۱۳(۰۱۵۱) […]

  • تارا رادفر گفت:

   دوست عزیز ممنون از پاسخ شما؛ اما به دلیل آتش سوزی های اخیر به راحتی مجوز نمی دهند. و نیاز به هماهنگی نیروی انتظامی نیز می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul den
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
 • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.