سفر به آفریقای جنوبی

سفرنامه آفریقای جنوبی: تنوع فراوان از فرهنگ ها و طبیعت در جنوبی ترین کشور قاره ی جنوبی با داشتن کوهستان ها ّدشت ها ،بوستان های جنگلی عظیم و سواحل شنی ،کشوری فوق العاده است. زندگی روستایی و شهری این کشور به اندازه طبیعت آن غنی و متنوعاست . موزه ها ، نگار خانه های هنری، رستوران های ملل مختلف ،مراکز تفریحی و خرید فراوان در سح کشور یافت می شود . آمیختگی فرهنگی زیاد در آفریقای جنوبی یافت می شود که داشتن ۱۱ زبان رسمی یکی از آثار آن است . کشوری که تا ند دهه پیش درگیر جنگ های داخلی و مشکلات شدید بود به همت بزرگانی چون نلسون ماندلا (Nelson Mandela) ،امروزه به یکی از مرکز مقصد های داغ گردشگری تبدیل شده است.

خلیج ماسل Mosel Bayیکی از گزینه های جذاب سفر به آفریقای جنوبی استاز کیپ تاون تا ماسل حدود ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد و به فاصله هر ۱۰۰ کیلومتر مجتمع های خدمات رفاهی بسیار تمیز و مرتب از مسافران خسته راه پذیرایی می کند. خلیج ماسل یکی از با ثبات ترین آبو هوا ها را دارد ۳۰۰ روز سال آفتابی است و خانه های زیبایی مشرف به دریا و ساحل ساخته شده اند .

نوع شهر و زندگی مردم نشان می دهد که این خلیج سال هاست به همین شکل باقی و دست نخورده باقی مانده است /. مهمتر آن است که برای کسانی که ارزان سفر می کنند یک بهشت رویایی است. با قیمت هایی ناچیز می توانند اتاق های زیبا برای خود دست و پا کنند و روز ها از تنوع گردشگری در این مکان لذت ببرند .

غذاهای دریایی این منطقه مملو از اسید های چرب امگا ۳ است . ماده ای که به وفور در نرم تنان و صدف های خوراکی یافت می شود. ماده ای مغذی برای مغز از هزاران سال پیش غذای مردم این منطقه بود به همین خاطر در غذاهای آبدار ،خوشمزه آن ها تجلی یافته است که به راستی سیری ناپذیرند و مغز شما را به تکاپو ی مضاعف وامی دارند.

خلیج ماسل برای کسانی که می خواهند نهنگ ها را از نزدیک ببینند و صدای نفس کشیدنشان را بشنوند موقعیت استثنایی فراهم می کند . برخی که ماجراجو ترند،به داخل قفس هایی می روند تا کوسه ها را از نزدیک ببینند و احتمالا از این که طعمه ای دست نیافتنی برای کوسه ها هستند لذت می برند . برای دیدن نهنگ ها البته به قایق های تخصصی که مجوز لازم را داشته باشد نیاز است .

خلیج ماسل را به سمت نایزنا Knaysna ترک می کنیم . نایزنا همچون این خلیج کوچک جولانگاه کشتی های باربانی و ذریانوردی است و به عنوان یکی از مقصد های گردشگری آفریقای جنوبی مطرح است .

اینجا زمانی محلی برای استخراج طلا و الوار بود . آنچه را که نایزنا برسر زبان ها انداخت مهاجرت خانواده تیسن family Thesen از نروژ در سال ۱۸۷۰ به این منطقه بود که تجارت خانه های متعدد برای خود دست و پا کرد .

در سال ۱۹۰۴ چارلز ویلیام تیسن جزیره پارادن را خرید که بعد ها به نام جزیره تیسن شهرت یافت . این جزیره محلی برای تجارت الوار در سال ۱۹۲۲ بود. ضایعات الوار به اندازه ای بود که تیسن را به فکر انداخت کارخانه تولید برق با سوخت حاصل از ضایعات الور ایجاد کند .

این ایدخ به اندازه ای قشنگ از آب در آمد که کارخانه تولید برق برای شهر حسابی خیر و برکت داشت . حالا این کارخانه متروکه تغییر کاربردی داده است اما مردم به پاس خدمات کارخانه دلشان نیامده که آن را تخریب کنند . بنابراین در سال ۲۰۱۰ به هتل پنج ستاره تبدیل شده است حفظ شود .

آخرین روز کاری این کارخانه ۲۶ جوئن ۲۰۰۱ بود و پس از آن به هتلداری به نام “جف انگل” فروخته شد و او هتل “توربین” را به طرز شگفت آوری از یک کارخانه برق قدیمی به یک هتل پنج ستاره تبدیل کرد با تمام اجزای اصلی ،توربین و لوله هایی که زمانی برای مردم شهر از ضایعات الوار منطقه برق تولید می کرد . دودکش های کارخانه در جوار آبراهی زیبا همچنان بر افراشته مانده اند تا روح صنعتی و همزیستی مسلمت آمیز با طبیعت را در خاطره ها زنده نگاه دارد . گذرتان که به این شهر افتاد شبی را در این هتل-کارخانه اقامت کنید.

نازینا یکی از صد مقصد برتر جهان شناخته شده و یکی از زیباترین مسیر باغ های Garden Route غنی از گیاهان وحشی و رنگارنگ که چشم ها را خیره می کند در خود جای داده است. جنگل های انبوه بر روی کوه های فراخ در امتداد خط ساحلی گسترده اند و رود خانه ای کهربایی رنگ با جزایر پراکنده و خلیج های کوچکی در این میان پیچ و تاب دارد . همین ویژگی ها ، امکانات متنوعی از کوه نوردی تا ماهی گیری و ورزش های متعدد دریایی را مهیا کرده است.

رودخانه به اقیانوس هند منتهی می شود . این مسیر را که با قایق تفریحی بپیمایی از کنار جزایر تیسن و لژر می گذری که با منظره ای از ویلاهای لوکس روبرو می شوی. درست در تلاقی رودخانه با اقیانوس ،تهیگاهی دهان باز می کند که یک سر آن سخره ای عظیم است و سر دیگر آن منطقه حفاظت شده ای با نام Featherbed قرار گرفته است .

نایزنا را که به مقصد الیزابت ترک کنید اقامت دو روزه در پارک حیات وحش کواندا KWANTU را توصیه می کنیم. اقامتگاهی که در دل زیستگله حیات وحش ساخته شده است. دور تا دور این پارک جنگلی در حدود ۶ هکتار با سیم و نرده محصور شده است تا حیوانات را در خود نگه دارد . از پشت خودرو تابلوی کواندو مشخص می شود ودر کنار آن تابلوی احتیاط که تصویر شیری در وسط مثلث قرمز رنگ نقش بسته است . یعنی مراقب باشید شیرها شما را نخورند.

از این نوع اقامتگاه ها که عموما با مشارکت بخش خصوصی ایجاد می شود با عنوان ذخیر گاه های تفریحی Game Reserve یاد می شود . در این اقامتگاه غذای حلال سرو می شد و اقامت دا آن کاملا مقید به آداب اسلامی است . به همین دلیل برای مسلمانان و خانواده های آنان مکانی مناسب و ویژه محسوب می شود .

صبح زود در روز بعد آماده حرکت در دل حیات وحش می شوید . اگر هوا بارانی باشد شیرها و یوزها به سبب بارانی بودن هوا در لابلای بوته ها پناه می گیرند . خودروی سرباز که گنجایش دست کم ۸ نفر را دارد به سمت جنگل و بوته زارها راهی می شود .

به فاصله کمی ظرافه ها پدیدار می شوند . بعد گاو های آفریقایی ،روباه و فیل