آثار تاریخی شهر دامغان

آثار تاریخی شهر دامغان

دامغان امروزی شهری است پر از آثار تاریخی. غیر از آثاری که در اطراف و اکناف این شهر مثل محدوده تپه حصار و برج و باروی باستانی شهر یافت شده در محدوده شهر هم آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که بیشتر از دوره سلجوقی تا قاجار به یادگار مانده اند. نام قدیم آن ده مغان و صد دروازه بوده است و دارای آثار باستانی فراوانی می باشد. دامغان پایتخت اشکانیان بوده است. آثاری همچون مسجد تاریخانه که خود یکی از زیباترین مساجدیه به جا مانده از قرون نخست اسلامی است. مهرماه خنک که راهی دامغان شوید، یک عالم شوید. یک عالم مکان تاریخی از مسجد و کاروانسرا گرفته گرفته تا برج و خانه تاریخی برای تماشا و گشت و گذار در هوایی خنک پیش روی شماست.

از آنجایی که دامغان شهریست بسیارقدیمی و در مسیر جاده ابریشم قرار داشته وچون از لحاظ سوق الجیشی بسیار مهم بوده و همیشه مورد تهاجم بیگانگان در زمانهای مختلف بوده، حصاری به دور این شهر کشیده اند. این حصار که آثارش در اطراف شهر باقیست تپه حصار یکی از تپه های پیش از تاریخ است و در نزدیکی آن دو قلعه مربوط به دوران ساسانی وجود دارد. دیوار بارو کنونی شهر با توجه به مطالب کتب تاریخی احتمال داده می شود که در دوره نادری ایجاد شده باشد و به باره نادری نیز معروف است. در این بارو در فواصل مختلف می توان برجها رامشاهده نموده و به وسیله ۵ دروازه به داخل باره راه پیدا می کرده است. دامغان تقریبا” شاهراه ارتباط شرق و غرب بوده و از زمانهای بسار کهن از این شهر عبور و مرور صورت می گرفته که همان عبور جاده ابریشم است. دامغان یک راه ارتباطی محسوب می شده بر همین اساس باروبه دور آن کشیده شده است.

 

آثار باستانی و تفریحی دامغان بسیار است به برخی از انها اشاره می کنیم.

معروف ترین آثار تاریخی و دیدنی دامغان

مسجد تاریخانه

برج طغرل دامغان

 بنای فتحعلی شاهی

محوطه تاریخی تپه حصار دامغان

برج چهل دختر

آرامگاه پیر علمدار

خانه لطفی دامغان

آبشار نسروا

 غار چاه دیو

غار شیربند

کویر حاج علی قلی

سد شاهچراغی

بازار دامغان

کاروانسرای قوشه

تپه های مریخی

این شهر که در قرون گذشته با نام های مختلفی از جمله «صددروازه» و «ده مغان» نیز شناخته می شد، در روزگاری به عنوان پایتخت حکومت «اشکانیان» شهرت داشت. در کتیبه ی «سارگون دوم آشوری پات نانه» به «گومش» یا «قومس» یاد شده است.
شهری که همچنان می توان بقایایی از دیوار مشهور «بارو» را که روزگاری در پیرامون آن کشیده شده بود، مشاهده کرد. این شهرستان زیبا را علاوه بر پسته  مشهورش، به چشمه های آب معدنی «باداب سورت» نیز می شناسند که امروزه به یکی از تفرجگاه های محبوب مردم، تبدیل شده است.

 

تپه های مریخی

تپه های مریخی

برج طغرل

برج طغرل

آثار تاریخی شهر دامغان

آثار تاریخی شهر دامغان

آثار تاریخی شهر دامغان

آثار تاریخی شهر دامغان

 

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. سحر گفت:

    ممنون از مطلب خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *