آمستردام ؛ و نیز دریای شمال

تاریخ شهر آمستردام در دوران ماقبل تاریخ و روسیها چندان برای ما مشخص نیست  نام این شهر برای نخستین بار در قرون وسطی در یک سند رسمی دیده شد هرچند افسانه­ای در مورد چگونگی پیدایش این شهر وجود دارد ؛دو مرد ماهیگیر به همراه سگشان  در حال ماهیگیری بودند که گرفتار توفان شدیدی شدند و کشتی آنها شکست آنها خودرا نجات دادند و سرپناهی در مردابها جایی که رود آمستل به دهانه رود زویدرزی می­ریخت ساختند گفته می شود که این زیستگاه که به وسیله آن دو مرد ماهیگیر و خانواده آنها که بعداً به آنها پیوستند برپا شد نقطه آغازین شهر آمستردام بوده است .

این افراد روستایی در دهانه رود آمستل ساختند و همچنین سدی برای حفاظت از خانه­های خود در برابر آبهای خروشان بنا کرند . نام آمستردام که قدیم آمستلدام یعنی سدی بر روی آمستل بود از همینجا گرفته شد نام اولیه این شهر برای نخستین بار در فرمانی به تاریخ ۲۷ اکتبر۱۲۷۵ میلادی به کار برده شد در آن فرمان یک لرد فئودال به نام فلوریس پنجم کنت هلند برداشتن مالیات و قانون تجارت آزاد را برای ساکنان این شهر تضمین کره بود . آمستلدام در کناره رود آمستل رشد کرد و مردم از همان ابتدا آموختند که چگونه نیازمندیهای زندگی خود از راه رودخانه تامین کنند موقعیت خوب جغرافیایی و تلاش بسیار مردم موجب شد که این روستای ساده ماهیگیری به مرکز بزرگ تجاری با بندرگاهی پراهمیت و تجارتی پر رونق با منطقه بالتیک و مدیترانه و تبدیل شود در اوایل قرن هفدهم تجارت دریایی بازهم پیشرفت کرد و آنها به مراتب بالاتری دست یافتند پس از سقوط بندر رقیب آنتورپ به دست اسپانیا ، آمستردام به ملکه دریاها تبدیل شود و این شروع دورانی بود که از آن به عنوان سالها طلایی هلند یاد می­کنند آمستردام با استقبال از فرهنگ و ایده­های مردمی که از دوران تفتیش عقاید فرار کرده بودند و آنجا را محلی امن و پذیرایی پناهندگان یافته بودند به یک قدرت جهانی تبدیل شد آمستردام سرزمینی بود که پناهندگان میتوانستند در آن نوشته­های سیاسی و فلسفی خود را به چاپ برسانند و آزاد بودند تا مذهب پروتستان را تبلیغ کنند .

در این دوران تجارت چای ،تنباکو ،کاکائو ، قهوه ، لاستیک ، ادویه جات و یاقوت (مردم آمستردام مهارت خاصی در برش یاقوت داشتند) شروع به رشد کرد و شرکتهای مشهور هند شرقی  و غربی برپا شدند همچنین  سه کانال بزرگ نیز در مرکز آمستردام ساخته شد و در کناره آنها ثروتمند ترین شهروندان اقامت گزیدند در آن دوره داد و ستد از اهمیت خاصی برخوردار بود، خانه ­های آن دوران باریک و با عرض بسیار کم ساخته می­شد زیرا مبنای گرفتن مالیات عرض خانه­ها بود اما به نظر می­رسد که تقدیر حضور و نقش آمستردام رابه عنوان یک قدرت بزرگ جهانی برای مدت طولانی مقرر نکرده بود .

کشور بریتانیا که چندان از هلند دور نبود و درکنترل بر دریاها با آن برابری می­کرد به سرعت راه ساختن کشتیهای سبکتر و سریعتر را آموخت همزمان با افزایش قدرت بریتانیا و فرانسه قدرت آمستردام رو به کاهش رفت تا اینکه خاک هلند به اشتغال میهن پرستای هلندی در آمد آنها جمهوری باتاویان را تاسیس کردند و پادشاه هلند ویلیام پنجم به بریتانیا گریخت .

این جمهوری چندان دوام نیاورد و در سال ۱۸۰۶ میلادی حکومت ناپلئون بنایارت جایگزین آن شد آمستردام نخستین شهری در هلند بود که در سال ۱۸۱۳ میلادی برضد مهاجمان فرانسوی شورش کرد و این حرکت را تا جایی پیش برد که به یک پادشاهی مستقل دست یافت . اما سالهای بی­طرفی آمستردام و هلند هم سرانجام با اشغال آن سرزمین به وسیله ارتش نازی در سال ۱۹۴۰ میلادی به پایان رسید و تنها پنج سال بعد بود که آمستردام دوباره به شهری آزاد تبدیل شد .

قرنهای شکوه و عظمت آمستردام آثار ماندگاری از خود بجای گذاشت کانالها ، پلها ، ساختمانها و خانه­های ساده­ای که هم­اکنون در مرکز قدیمی آمستردام دیده می­شوند متعلق به سالهای طلایی آمستردام یعنی سالهایی هستند که شروع آن در قرن ۱۷ میلادی بود. در طول این سالها ساکنان آمستردام به خوبی و شایستگی از این بناها نگهداری کرده­اند .

در ادامه اشاره داریم به برخی از شاخهای شهر آمستردام .

میدان سد در آمستردام

مشهورترین میدان هلند همانگونه که پیشترها اشاره شد باقیمانده دهکده ماهیگیریکه در سال ۱۲۷۰ میلادی در همین مکان ساخته شد.بعدها به شهر آمستردام تبدیل شد .

این میدان از سدی کوچک و ستون سنگی تبدیل شده است هرچند که این میدان دیگر قلب جغرایایی و مرکز اداری شهر نیست اما هنوز آرمانی ترین مکان در شهر می­باشد .

در این میدان “آب نشینها ” که ابتدا در مناطق شمالی و روی دریا زندگی می­کردند برای حمایت از خود دربرابر جزر و مد آب و سیلهای مداوم رودخانه این سد را که به همراه خود خوشبختی آورد ساختند این همان سدی است که نام شهر آمستردام که به معنی سدی بر روی آمستل از آن گرفته شده است در مدت کوتاهی این میدان به مکانی برای ملاقات مردم در زمان جشنهای رسمی و حوادث مهم تبدیل شد . این عادت که ریشه در گذشته دارد هنوز در بین مردم شهر آمستردام باقی مانده است .

بنای یادبود آزادی در آمستردام

این ستون سنگی بنای یادبودی است که ردکنار بنای سد ساخته شده و یاد آور جاودان قربانیان هلند در جریان جنگ جهانی دوم است این ستون سنگی در سال ۱۹۵۶ میلادی به تندیس شخصیتهای سمبولیک مزین شده که هریک شمال یک مشک خاک برگرفته از یازده منطقه در هلند و اندونزی به عنوان مستعمره پیشین هلند می­باشد .

کاخ سلطنتی آمستردام

نمونه خوبی از معماری کلاسیک هلند کاخ سلطنتی است که در سال ۱۶۴۸ میلادی تا ۱۶۵۵ میلادی یاخته شد . این کاخ به خطر نیاز به زیر بنایی محکم بر روی زمین مرطوب بر روی ۱۳۶۵۹ پایه بنا شده است . این کاخ در واقع به جای تالار فرمانداری که بطور کامل در آتش نابود شده بود ساخته شد . لویی برادر ناپلئون بناپارت هنگامی که در سال ۱۸۰۸ میلادی به پادشاهی هلند رسید آن را کاخ سلطنتی خود قرار داد . اگرچه تنها دوسال بعد از مقام خود کنار گیری کرد .ظاهر ساده این ساختمان بیش از هر چیز نظر بیننده رابه خود جلب می­کند ؛ دارای چهار ردیف پنجره است که در بالای سنگ مثلث شکلی که به مجسمه­هایی مزین شده ختم می­شود مجسمه­ها نماینگر نماینده شهر آمستردام هستند که به وسیله نپتون و دیگر اساطیر دریایی احاطه شده است نمای موزمون بیرونی کاخ با یک برج هشت ضلعی و یک گنبد تکمیل می­شود در کنار ظاهری ساده کاخ درون آن بسیار زیبا است تزیین داخال کاخ توسط فردیناند بل شاگرد رامبراند انجام شده است .

کلیسای نیوو(۲) در آمستردام

درسال ۱۴۵۲ میلادی ، یک آتشسوزی عظیم دو-سوم شهر آمستردام را به خاکستر مبدل کرد و کلیسای اصلی شهر را از بین برد  این کلیسا نزدیک محلی بود که بعدها در آن مکان ، کاخ سلطنتی بنا شد. مردم آمستردام بعدها کلیسا را بازسازی کردند . مهمترین قسمت کلیسا منبرچوبی آن می­باشد که سیزده سال بر روی آن کار شده است .

در قسمت همسرایان (کٌر) کلیسا مقبره­هایی از مشهورترین مردان هلند دیده می­شود از جمله بزگترین شاعر هلند پوست ون دن وندل و مقره مرمری پرشکوهی از آدمیرال دوروپتو پس از ویلیام اول سایر پادشاهان هلند در این کلیسا تاجگذاری کرده­اند .

کلیسای اٌد(۲) در آمستردام

قدیمی ترین کلیسای آمستردام وقف نیکلاس مقدس شده بود نیکلاس مقدس قدیس دریانوردان و مردم شهر آمستردام بود . این کلیسا کوتیک که هم­اکنون کلیسای پروتستان می­باشد ، را خانه­های کوتاه احاطه کرده اند .

برجهای کلیسای اٌد  که از میان تمام ساختمانهای کوتاه اطراف سر به فلک کشیده منظره­ای بسیار اثر گذار را …..فضای داخلی کلیسا که مانند دیگر قسمتهای آن در طول قرون خراب باسازی ، جایگزین و تعمیر شده است دارای یک سالن و دو راهرو می­باشد و هنوز نشانه­هایی درخشان از گذشته را به همراه دارد . قسمتی که وقف مریم مقدس شده است دارای سه پنجره با شیشه­های رنگی است که متعلق به دوران رنسانس است . این پنجره­ها تصاویری را از کتاب مقدس به نمایش گذاشته­اند .

بسیاری از مشاهرهلند در این کلیسا به خاک سپرده شده­اند ازجمله کیلان ون رسلا که یکی از بنیانگذاران شهر آمستردام جدید بود شهری که بعدها با نام “نیویورک” شناخته شد .

موزه ریکس(۵) در آمستردام

در سال ۱۸۰۸ میلادی پادشاه هلند لویی بناپارت ، که به وسیله برادرش ناپلون بناپارت به پادشاهی رسیده بود ، تصمیم گرفت که نه تنها آمستردام را به پایتخت سیاسی بلکه به پایتخت فرهنگی پادشاهی خود نیز تبدیل کند این زمانی بود که از تالار شهرداری به عنوان کاخ سلطنتی استفاده می­کردند و پادشاه با مجموعه آثار هنری که در اختیار داشت یک موزه سلطنتی در طبقه نخست کاخ برپا کرد . هنگامی که ناپلئون قلمرو پادشاهی هلند را به فرانسه یکی کرد این مکان به موزه هلند تبدیل شد. قرار بود که موزه را به مکان دیگری منتقل کنند اما بخاطر پیشامدهای مختلف این برنامه عملی نشد سپس پادشاه جدید ویلیام اول بر تخت پادشاهی نشست و دستور داد تا این مجموعه هنری ( که در این زمان هم از نظر کیفیت و هم از نظر کمیت رشد کرده بود ) در آمستردام بماند و به نام موزه ریکس ون شیلدرن یا موزه پادشاهی هلند خوانده شود.

این موزه حدود هفتاد سال در همان مکان باقی متند اما به تدریج با افزایش آثار هنری مشکل کمبود فضا جدی تر شد تا انکه در سال ۱۸۶۲ میلادی مسابقه­ای برای انتخاب طرحی برای ساختمان جدید موزه بین ۲۱ معمار برگزیده شد. ده سال بعد در ۱۳ ژوییه ۱۸۸۵ میلادی ساختمان بی نظیر از آجر قرمز به سبک گوتیک نو به طور رسمی افتتاح شد. این ساختمان جدید دارای ۲۶۰ اتاق است که نه تنها شاهکارهای نقاشی را دربر می­گیرد بلکه سرامیک­ها ، مبلها و عکس های چاپی را نیز در خود جای داده است .

موزه شهرداری آمستردام در بر گیرنده یکی از مهمترین و عالی ترین مجموعه­های هنر نو می­باشد از جمله آثار قرن ۱۹ و ۲۰ بهترین نقاش هلند و فرانسه نقاشی همچون سزان ، مونه ، پیکاسو ، ماتیس ، موندریان ، ملویچ ، شلگال و دوبوفر .

برخی دیگر از شاهکارهای نقاشی این موزه عبارتنداز آثار رامبراند نظیر شورای مدیران ، صنفهای بازار ، چهره خود هنرمند ، گشت شبانه ، و برخی آثار ژان ورمیرون دلف نظیر زنی درحال خواندن نامه و زن شیر دوش این بنای آجری در بین سالهای ۱۸۹۳ میلادی تا ۱۸۹۵ میلادی ساخته شد و نمونه­ای از آثار دوران رنسانس است . نمای بیرون آن به وسیله طاقچه­های بزرگی مشخص شده که مکان مجسمه­هایی از هنرمندان مشهور آمستردام می­باشد این موزه برای قدر دانی از بخشش و زحمات گردآورنده آن ساخته شد . هنگامی که شورای شهر این مجموعه وقفی را دریافت کرد تصمیم گرفت چنین موزه­ای را بنا کند .

موزه ون گوف(۸) در آمستردام

موزه ون گف بنایی است مربع شکل و مدرن ، از شیشه وسیمان که در چهار طبقه به سبک گالری ساخته شده است این ساختمان جدید که در سال ۱۹۷۳ میلادی افتتاح شد شامل عالی­ترین و مهمترین کارهای نقاش پرآوازه و نسان ون گوف می­باشد . این آثار را وارثان وی به این موزه اهدا کردند .

کارهای معاصرانی مانند “گوگون” نیز در این نمایشگاه در برابر دید عموم گذاشته شده است . این موزه شامل ۲۰۰ نقاشی ۵۰۰ طرح و ۷۰۰نامه از ون گوف می­باشد آثار ون گوف بر اسا دورانهای مختلف زندگی او طبقه بندی شده­اند طبقه همکف شامل یادبودهایی از این نقاش می­باشد. که قسمتی از آن را نامه­های خصوصی او تشکیل می­دهد .

در آوخر قرن نوزدهم ، مقاله کوتاه در روزنامه ایالتی به چاپ رسیده یکشنبه ۲۷ ژوییه یک هنرمند ۳۷ ساله هلندی به نام ونسان ون گوف در حومه شهر با گلوله اقدام به خودکشی کرد ولی تنها زخمی شد و خود را تا اتاقش جایی که دو روز بعد جان باخت روی زمین کشاند . این مقاله مرگ یکی از بزگترین هنرمندان یعنی ونسان ون گوف که به عنوان دیوانه از جان گذشته شناخته می­شد شرح می­دهد این واقعه در سال ۱۸۹۰ میلادی رخ داد .

ون گوف در ۳۰ مارس ۱۸۵۳ میلادی در “گروتزاندرت” در خانواده پروتستان و روحانی به دنیا آمد او برای مدتی کوتاه راه برادرش را پیش گرفت و به مطالعه دین مشغول شد و به عنوان دستیار کشیش به کار پرداخت اما ونسان نمی­توانست آن را به عنوان یک حرفه قبول کند و سپس هنر و نقاشی را کشف کرد و ده سال عمرش را وقف نقاشی نمود. او بیش از ۸۰۰ طرح را خلق کرد ولی در آخرین سال عمرش بود که عالیترین کارهایش را آفرید .نقاشیهایی که بیانگر درد و اندوه قدرت و احساس بسیار یکی از مشهورترین مردان زمان خود بود . مشهورترین آثار ون گوف عبارتنداز پرتره­ای از خود، سیب زمینی خوران ، گلدان آفتابگردان ، گند مزار و پروازهای کلاغها ، زندگی ثابت ، پل لانگ لویی ، گل زنبق ، پست چی و ….

خانه آن فرانک در آمستردام

آن فرانک یک دختر جوان یهودی بود که کتاب مشهو خاطرات آن فرانک راکه در سال ۱۹۴۷ میلادی منتشر شد به نگارش درآورد .

او از ژوییه ۱۹۴۲ میلادی تا اوت ۱۹۴۴ به همراه خانواده خود و تعدادی یهودی دیگر در این خانه مخفی شده بودند تا آن که مخفیگاه آنها فاش شد و همه ساکنان خانه بازداشت و یا تبعید شدند .

آن فرانک که به اردوگاه مرکزی نازیها در برگن بلزن برده شده بود در مارس ۱۹۴۵ میلادی یعنی تنها دو ماه بیش از آزادی هلند در سن شانزده سالگی چشم از جهان فرو بست .

اکنون این خانه در برگیرنده اسناد و مدارک کاملی از برنامه تبعید آلمانیها بر ضد هلندیها در زمان جنگ به است همه روزه خیل عظیمی از مردم از این مکان دیدن می­کنند . مردمی که احساس می­کنند اهمیت داستان آن فرانک نباید به دست فراموشی سپرده شود . مردمی که نمی­خواهند و نمی­توانند داستان آن فرانک را فراموش کنند.

خانه رامبراند در آمستردام

رامبراند از سال ۱۶۳۹ میلادی تا ۱۶۵۸ میلادی در خانه درست “آنتونیوس بریسترت” زندگی می­کرد . می­توان گفت او شادترین سالهای آخر عمر خود را در این خانه در کنار همسرش “ساسکیا” گذراند ولی  “ساسکیا” در سال ۱۶۴۲ میلادی تنها شش ماه پس از تولد پسرشان تیتوس درگذشت . در همان سال رامبراند عالیترین شاهکارش را با نام “نگهبانه شبانه ” آفرید و در این خانه بود که وی شروع به خلق دیگر آثار هنری خود کرد آثاری که بیش از هرچیز برای پرداخت بدیهای که بردوشش سنگینی می­کرد خلق شدند . اما این مجموعه عالی  هنری هم نتوانست به رامبراند کمکی کند و چون بدیهای خود راپرداخت نکرده بود مجبور به ترک خانه خود شد.این خانه در سال ۱۹۱۱ میلادی به موزه تبدیل شد متأسفانه در زمان جنگ جهانی دوم هنگامی که سربازان آلمانی به محل یهودیها حمله کرند خانه رامبراند که درقلب آن قرارداشت تا حدودی صدمه دید و قسمتهایی از آن ویران شد . پس از جنگ تنها چند خانه از آن محله باقی ماند که خانه رامبراند هم یکی از آنها بود .

این خانه به عنوان یادبود و خاطره­ای از روزهایی که رامبراند در این خانه زندگی و کار می­کرد به جا مانده است .

آمستردام و دوچرخه

اغراق نکرده­ایم اگر بگوییم هلند سرزمین دوچرخه­هاست .

میلیونها دوچرخه در آمستردام وجود دارد که مورد استفاده همه مردم قرار می­گیرد بزرگسالان ، کودکان ، مردان و زنان از پایینترین طبقات کارگر گرفته تا اعضای خانواده سلطنتی همگی در هر شرایط آب و هوایی سوار دوچرخه میشوند در نتیجه دوچرخه نه تنها رایج­ترین و عامه پسندترین وسیله نقلیه است بلکه به واقع نشانه و سنبل سنتی هلند نیز می­باشد . حدود ده سال پیش برای حل مشکل ترایک دوچرخه­های عمومی خاصی به رنگ سفید عرضه شد تا از بقیه دوچرخه ها متمایز شوند و برای هرکی تا هر مسافتی قابل استفاده باشند .

پارک وندل  آمستردام

نام این پارک برگرفته از نام شاعر بزرگ ژوزد ون دن وندل است . این پارک از مهم آمستردام ۵۰هکتار عرض و ۱/۵ کیلومتر طول دارد چمنزار  ، دریاچه­های کوچک ، رقص آب فواره ها، باغ رز و اتاق چای همگی فضای خیال انگیزی را در قلب شهر بوجود آورده­اند .یکشنبه ها سرتاسر پارک مملو از مردمی می­شود که به دوچرخه سواری  و اسکیت بازی می­پردازند یا سگهایشان را برای گردش به بیرون می­آورند و یا آسوده بر روی چمنها دراز می­کشند .

در قرن شانزدهم در طول تابستان “پارک وندل”  پاتوق شبانه هیپیها بود و شنبه بازار کوچک آنها کنجکاوی مردم را برانگیخت. هم­اکنون در طول ماهای تابستان کنسرتهایی در فضای باز سرگرمیها برای کودکان و رژه گروهای با استعداد در این پارک برگزار می­شود .

 اودشانز آمستردام

اودشانز یکی از بهترین کانالهای آمستردام می­باشد که آمستل نیز از آن مشتق شده است . سال ۱۸۸۳ میلادی زمان درخشش این کانال بود زمانی که یک جوان انگلیسی تعدادی اشکال شبه مانند زیبار بوجود آورد او با این کار به آرامش حاکم بر شهر آمستردام خدشه وارد کرد ، زیرا ساکنان اطراف کانال بر این تصور بودند که رقص ارواح را دیده­اند یکی از زیباترین نقاط آمستردام به نام سنت آنتونیس لویز در همان نزدیکی قراردارد .

آمستل  آمستردام

نخستین ساکنان این سرزمین در کناره رود آمستل شهری را بنا کردند که امروز به نام آمستردام شناخته می­شد نام خیابنهای آن یاد آور قدمت این مکان است . دوطرف آمستل دو کانال به طور موازی کشیده شده که به نام وور برگوال شناخته می­شوند  این نام از دیوار یا خندق مقابل شهر گرفته شده بود نام کانال قدیمی و جدید به معنای سمت قدیمی دیوار و سمت جدید دیوار است بخشی از آمستل که بین آمستل یا اینر آمستل خوانده می­شود کانالی است بازتاب تصاویر زیبای ساختمانهای اطراف خود راکه در نتیجه پیوستن آبها  ساختماهای آمستردام بوجودآمده است در معرض نمایش می­گذارد .

کشور هلند

شهر امستردام

بازار گل آمستردام

یکی از دیدنی ترین مناظر شهر آمستردام بازار گل است بازاری که به غیر از یکشنبه­ها هر روز باز می­باشد . بازار این شلوغ و سرشار از شور زندگی است . وجود گل لاله در آن امری طبیعی است و از موزهای عالی تا یوکا گرفته تا نارگیل و پاپیروس در بازار به فروش می­رسد .

 کالورشترات آمستردام

نام این خیابان (خیابان گوساله­ها) و همچنین سنگهای حکاکی شده نمای خانه­ها همگی حاکی از آن است که این خیابان در قرون وسطی بازار احشام بوده است بعدها در قرنهای ۱۷ و ۱۸ بسیاری از کتاب فروشان و تاجران قهوه در این مکان مستقر شدند امروز این خیابان یکی از پر رونق ترین و بهترین مکانهای شهر است .

این خیابان متشکل از فروشگاههای و مغازه­های عالی می­باشد و همه روزه تعداد بسیاری از مردم در این خیابان رفت و آمد می­کنند و نه تنها گردشگرها بلکه مردم خود آمستردام نیز به گردش در این خیابان علاقه­مند می­باشد .

میدان رامبراند آمستردام

سرتاسر این میدان بزرگ را که یکی از مشهورترین و شگفت انگیزترین مراکز آمستردام است کافه­ها ، بارها و کاباره­ها تشکیل داده است این میدان در گذشته بازار کره نامیده می­شد زیرا محصولات لبنیاتی و ماکیان در این مکان خرید  و فروش می­شد در سال ۱۸۷۶ میلادی مجسمه رامبراند که در سال ۱۸۵۲ میلادی ساخته شده بود در مرکز میدان برپا شد نام کنونی میدان نیز از آن گرفته شده است .

۱ – zuider zee

۲ – Arltwerp

۳ – Nieuwe Kerk

۴ – Oude kerk

۵ – Rijks Museum

۶ – Ce Zanne

۷ – Dubuffer

۸ – Van Gogh Muscum

۹ – Grootzundert

۱۰ – Anne Frank

۱۱ – Vandel Park

۱۲ – Oudeschans

۱۳ – Saint Antoniesluis

۱۴ – Kalverstraat

آمستردام ؛ و نیز دریای شمال

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *