ابراز علاقه‌مندی یونسکو به ثبت جهانی ژئوپارک منطقه آزاد ارس

ابراز علاقه‌مندی یونسکو به ثبت جهانی ژئوپارک منطقه آزاد ارس

کارشناس مسوول امور ژئوپارک‌ها و ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی ایران از پیگیری هیات رئیسه شبکه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو درباره ژئوپارک ارس و شرایط کنونی آن برای پیوستن به شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو خبر داد.

علیرضا امری‌کاظمی در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به اینکه هیات رئیسه شبکه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو را در سفر به ایران و بازدید از ژئوپارک ارس قشم همراهی کرده، خاطرنشان کرد: «پروفسور پاتریک مک‌کیور، دبیر برنامه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو و خانم دکترمارگارت پاتزاک، رئیس دفتر شبکه جهانی در بازدیدی که اسفندماه سال گذشته از ایران و مناطق مختلف کشور داشتند.

با من به بحث و گفت‌وگو درباره مناطق مستعد کشورمان برای معرفی ژئوپارک‌های جدید پرداختند و از «ارس» به عنوان یکی از بهترین مناطق کشور از دیدگاه میراث زمین‌شناختی و دارای شانس بالا برای ثبت جهانی یاد کردند.» به گفته وی، کارشناسان یونسکو در تماس‌هایی که در ارتباط با موضوعات مرتبط با ژئوپارک‌های ایران برقرار می‌کنند، همواره علاقه‌مندی‌شان را برای همکاری کارشناسی و حمایت از ثبت جهانی ژئوپارک ارس اعلام می‌کنند.

امری‌کاظمی ابراز امیدواری کرد با تغییرات چشمگیری که در یکسال گذشته در وضعیت زیرساخت‌ها و شرایط مختلف ارس به‌وجود آمده است، این منطقه به‌زودی به‌عنوان یکی از ژئوپارک‌های جهانی یونسکو ثبت شود. براساس این گزارش، نزدیک به پنج سال پیش درحالی‌که ایران نخستین ژئوپارک خاورمیانه را به ثبت جهانی رساند، پرونده‌ ژئوپارک ارس را نیز به یونسکو فرستاد تا دومین ژئوپارک خاورمیانه را نیز به نام خود بزند اما این پرونده هنوز در دست بررسی است.

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *