بحث پیرامون کوهنوردی حرفهای، بهانه ای شد تا به سراغ فروشگاههای لوازم کوهنوردی برویم. چرایی به کار بردن سیساتهایی که در رابطه با این ورزش و ابزار آن، صورت میگیرد معلوم نیست. فروشگاهها برای وارد کردن این ابزار و ملزومات، نمیتوانند به راحتی ابزارهای با کیفیت را با قیمت مناسب وارد کنند.کوهنوردان قادر به تأمین وسایل مورد نیازشان نیستند.

بعضی از این ابزار- مثل کلنگ و باتوم- توسط برخی شرکتهای داخلی در ایران تولید میشوند. اما فناوریهای روز این ابزارها را بسیار سبک و مقاوم میسازد که این شرکتهای داخلی توان تولید آن را ندارند. کیفیت پوشاک و چادرهایی که در داخل کشور تولید میشوند نیز در حدی نیست که بتوان در کوهنوردی حرفهای از آن استفاده کرد.

به گفته پروانه کاظمی – کوهنورد و هیمالیانورد حرفه ای: از برخی از تولیدات داخلی میتوان استفاده کرد ولی او این کار را توصیه نمیکند. کیفیت تولید پوشاک کوهنوردی در ایران، پایین است و به غیر از یک یا دو مورد، نمیشود از آنها در صعودهای جدی و سخت استفاده کرد.

کاظمی درادامه افزود: “بعد از سفر اورست، کفشم خراب شد. وقتی برای تهیه همان کفش به فروشگاه مراجعه کردم، در کمال ناباوری دیدم که قیمت آن از ۸۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون تومان رسیده!” وی در جواب به این سوال که آیا دولت، کمک هزینهای برایکوهنوردان حرفهای در نظر نمیگیرد، گفت: “دولت ایران هیچ هزینه ای پرداخت نمیکند. تنها در سفر آخرم، یک شرکت آلمانی به منظور پشتیبانی، به من دو قلم وسیله داد.

وی خاطر نشان کرد: “جوانهایی که میخواهند این رشته را شروع کنند، باید دست کم بین ۳-۲ میلیون تومان، هزینه کنند! در حال حاضر، کوهنوردی از گرانترین ورزشهاست و کسانی که میخواهند این ورزش را شروع کنند، باید هزینه زیادی بپردازند و از آن جایی که این لوازم، مصرفی هستند، فقط برای ۳-۲ سال کاربرد دارند.”

کاظمی همچنین توضیح داد که به علت مخارج بالای این ورزش، کوهنوردان حرفهای، لوازمشان را به هم قرض میدهند ولی برای لباس و کفش، نمیتوان این کار را انجام داد.

هم اکنون خیابان و میدان منیریه تهران بورس فروش محصولات کوهنوردی است. خبرنگار ماهنامه از یکی از فروشندگان جویای وضعیت کسب و کارش شد او گفت: “واردات ابزار کوهنوردی در حال حاضر با این وضعیت ارز غیرممکن است. درصورت امکان هم، قیمتها آنقدر بالا هستند که کسی را یارای خرید نیست.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.