اطلاعات توریستی تایلند

کشور تایلند با وسعت تقریبی پانصدهزار کیلومتر مربع و جمعیت شصت و پنج میلیون نفر، در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. اطلاعات توریستی تایلند

تایلند با نام قدیمی «سیام» از تاریخی چند هزار ساله برخوردار است. این کشور جایگاه ویژه‌ای در میان کشورهای این منطقه دارد. اطلاعات توریستی تایلند

سرزمین تایلند به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد، از آب و هوای مطلوبی برخوردار است و از لحاظ منابع طبیعی و کشاورزی غنی بوده، محصولات مختلفی را تولید و به نقاط مختلف جهان، از جمله ایران صادر می‌کند.

این کشور از جمله کشورهایی است که دیدنی‌های فراوان و متنوعی دارد و جهان‌گردان بسیاری را به خود جلب کرده است؛ به طوری که سالانه میلیون‌ها نفر از بانکوک، پایتخت کشور تایلند، دومین شهری است که مورد توجه جهان‌گردان جهان است.

طی چند دهه‌ی اخیر، این کشور، رشد اقتصادی چشم‌گیری داشته و از لحاظ علمی و صنعتی در حال توسعه است. اطلاعات توریستی تایلند

 

فرهنگ و آداب و رسوم تایلند

فرهنگ تایلندی‌ها آمیزه‌ای از فرهنگ کشورهای هند، چین، کامبوج و دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی است. همانند بسیاری از کشورهای آسیایی، احترام گذاشتن به اجداد و نیاکان، یک بخش اصلی و ضروری از تمرین‌های روحانی تایلندی هاست. تایلندی‌ها بسیار مهمان‌ نواز و بخشنده، نرم خو و صلح‌جو هستند و سلسله مراتب اجتماعی برای آن‌ها بسیار مهم است. اطلاعات توریستی تایلند

خوراکی ها تایلند

تایلندی‌ها و به طور کلی، مردم منطقه‌ی جنوب شرق آسیا، از صبح تا شب در حال خوردن هستند؛ ولی وعده‌های غذایی آن‌ها بسیار کم حجم است و شاید به همین دلیل است که درصد افراد چاق در تایلند، بسیار کم است و اغلب آن‌ها اندام متناسبی دارند، غذاهای تایلندی در سراسر جهان رایج شده‌اند و اگر به کشورهای اروپایی یا آمریکا بروید، حتماً رستوران‌های تایلندی را خواهید دید؛ درست همانند غذاهای ایتالیایی و ژاپنی که در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته‌اند.

تایلند شالیزارهای بسیاری دارد و از تولید کنندگان اصلی برنج جهان است. تایلندی‌ها غذا را به صورت کبابی، آب‌پز و سرخ شده استفاده می‌کنند.

 کبابی کردن ماهی، مرغ و سوسیس، بسیار متداول است؛ فلفل نیز از ادویه‌های اصلی غذاهای تایلندی است و همه‌ی گردشگران می‌دانند غذاهای تایلندی، معمولاً تند مزه‌اند.

 تنوع ادویه جات و سس در غذاهای تایلندی، آن‌قدر زیاد است که معمولاً در یک غذای ساده‌ی تایلندی، حداقل پنج نوع ادویه و سس استفاده می‌شود. برنج در تایلند، اغلب بدون روغن و به صورت کته درست می‌شود.

به علت آب‌وهوای مناسب، کیفیت مواد غذایی در ایین کشور، بسیار بالاست ولی معمولاً در غذاخوری‌های کنار خیابانی، اصول بهداشتی، درست رعایت نمی‌شود.

در برخی رستوران‌ها به شما اجازه می‌دهند، خودتان آشپزی کنید. غذاهای تایلندی را اغلب با قاشق و چنگال سرو می‌کنند و چوب‌های غذاخوری‌ در خانه چینی‌ها، به کار می‌روند.

 

واحد پول تایلند

پول رایج تایلند، بت (Baht) است و هر بت به یکصد ساتانگ (Satanre) تقسیم می‌شود که معمولاً زیاد رایج نیست و اغلب اجناس، حداقل، یک بت قیمت دارند. سکه‌های تایلندی ۲۵ و ۵۰ ساتانگ، یک بت، دو بت، پنج بت و ده بت هستند. اطلاعات توریستی تایلند

جز آن‌ها، اسکناس‌های ده بتی (قهوه‌ای)، بیست بتی (سبز)، پنجاه بتی (آبی)، صد بتی (قرمز)، پانصد بتی (ارغوانی) و هزار بتی (قهوه‌ای) نیز وجود دارند.

اسکناس ده بتی، بسیار کم است و معمولاً از سکه‌های ده بتی استفاده می‌کنند. روی همه‌ی اسکناس‌ها، رنگ اسکناس‌های صد و پانصد بتی، تقریباً یک شکل به نظر می‌رسد و هنگام شمارش، باید دقت کرد که اشتباه نشوند.

ارز تایلند، شناور است و نرخ تبدیل آن، روزانه تغییر می‌کند. معمولاً نرخ تبدیل، در روز‌های تعطیل (شنبه و یکشنبه) کمتر است؛ اما تغییرات بسیار اندک است.

 برای تبدیل ارز به پول رایج تایلند، می‌توان به بانک‌های محلی، صرافی‌ها یا بانک‌ها استفاده کنید. هر دلار آمریکا حدود ۳۲ بت (بهار ۱۳۸۹) و هر بت حدود ۳۰۰ ریال است.

پایتخت تایلند

بانکوک (Bangkok)

بانکوک، پایتخت تایلند است و در میان تایلندی‌ها به نام کرئنگ تیپ (Krung Thep) نیز شناخته می‌شود که به معنای «شهر فرشته‌ها» است. در گذشته، اروپاییان، این شهر را به دلیل آبراه‌های بسیار- که امروزه بیشتر آنها پر شده و روی آنها جاده ساخته‌اند- و نیز شرق می‌نامیدند.

در بانوک، سیستم حمل‌ونقل بسیار خوبی وجود دارد. خطوط راه‌آهن، جاده‌ها و فرودگاه‌ها، این شهر را به تمام کشور، متصل کرده‌ است.

فرودگاه بین‌المللی دون مونگ (Don Mueang)– که در سال ۱۹۱۴ تأسیس شده و در شمال شهر واقع است- به عنوان یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های بین‌المللی جهان است. این فرودگاه با جابه‌جایی پر تردد آسیا و هجدهمین فرودگاه پر تردد جهان بوده است.

بانوک، مرکز فرهنگ و آموزش تایلند است و حدود سی دانشگاه و مرکز آموزش عالی در آن فعالیت می‌کنند. اطلاعات توریستی تایلند

مراکز خرید تایلند

بانوک، مکان‌های تجاری و بازارهای خیابانی متنوعی دارد. مراکز خرید در بانوک به یک یا دو خیابان اصلی محدود نمی‌شود و مناطق بسیاری را در سرتاسر شهر می‌توان برای خرید انتخاب کرد و دسترسی به آنها نیز آسان است. برخی مراکز اصلی خرید این شهر عبارتند از:

پلوئنچیت- راتچاپراسونگ (Ploenchit- Ratchaprasong)

چهارراه راتچاپراسونگ

 مرکز خرید آمارین (Amarin Plaza)

سیلوم- سوراوونگ- پاتپونگ (Si Lom- Surawong- Patpong)

ماهساک- خیابان‌ چاروئن کرانگ (Mahesak-Charoen Krung Road)

ساخومویت (Sukhumvit Road Area)

پراچونام- پنچابوری (Pratunam-Phetchaburi)

میدان نای لرت (Nai Lert)

بانگ لامفو (Bang Lamphu)

محله چینی‌ها (Chinatown)

بازار بو- بی (Bo-be Market)

بازار آخر هفته‌ی جاتوجاک یا چاتوچاک (Jatujak or Chatuchak Weekend Market)

پاک کلونگ تالات (Pak Khlong Talat)

سافان فوت (Saphan Phut)

لانگ کراسووانگ (Lang Krasuang)

کلونگ سان پییر (Khlong san Pier)

ووئنگ ناخون کاسم (Woeng Nakhon Kasem)

تی ویت (Thewet)

بازار شناور تلنیگ چان (Taling Chan Floating Maarket)

بازار شناور وت‌سای (Wat Sai Floating Market)

بازار شناور دامنوئن سادوآک (Damnoen Saduak Floating Market)

مرکز خرید ام.بی.کی (MBK) یا ماه بون کرانگ (Mahboonkrong)

 

مکان‌های دیدنی تایلند

بانکوک، یکی از جهان‌گردپذیرترین شهرهای جهان است و طبق اعلام مجله‌ی مسافرت و فراغت (Travel and Leisure)، این شهر، که بهترین منطقه‌ی جهان‌گردی آسیا به شمار می‌رود، سومین شهر جهان‌گردپذیر جهان در سال ۲۰۰۶ بوده است.

در سال ۲۰۰۷، بیش از پانزده میلیون جهان‌گرد به این شهر وارد شده‌اند. بسیاری از مناطق دیدنی بانکوک در شهر قدیمی در جزیره‌ی راتاناکوسین (Rattanakosin)، به ویژه در مرکز آن مربوط به دهه‌ی ۱۷۸۰ است، واقع شده.

کاخ سلطنتی (Royal Palace)

این کاخ، بخش‌های متعددی دارد؛ از جمله:

کاخ بزرگ (The Grand Palace)

این کاخ را رامای اول، هم زمان با تأسیس بانکوک، بنا کرده است. این منطقه، در گذشته اقامتگاه خانواده سلطنتی بوده است.

فراتینانگ دوسیت ماهاپراسات (Phra Thinang Dusit Maha Prasat)

اولین عمارت شاهی است که درون کاخ بزرگ بنا شده و تا به امروز، به عنوان خانه‌ی سلطنتی پادشاه، ملکه و اعضای خانواده‌ی آن‌ها، مورد استفاده قرار گرفته است. این مکان، محل جشن‌های سلطنتی نیز هست.

فراتینانگ آپونفیموک پراسات (Phra Thinang Aphonphimok Prasat)

محل لوازم پادشاه است.

فراتینانگ فیمان راتایا (Phra Thinang Phiman Rattaya)

در سال ۱۷۸۹ ساخته شده و اتاق سلطنتی پادشاه و نیز سالن اجتماع اعضای خانواده‌ی سلطنتی بوده است.

فراتینانگ چاکری ماهاپراسات (Phra Thinang chakri Maha Prasat)

در سال ۱۸۷۶، در زمان رامای پنجم، برای پذیرایی از مهمانان رسمی، ساخته شده است.

معبد فراکائو (Phra Kaew)

این مکان در بین خارجی‌ها به عنوان معبد زمرد سبز بودا معروف است و معبدی سلطنتی است که در گوشه‌ی شمال شرقی مجموعه‌ی کاخ بزرگ، واقع شده است.

ساختمان فیل (Elephant Building or Change Building)

ساختمانی به ارتفاع ۱۰۲ متر و ۳۲ طبقه، در ناحیه‌ی چاتوچاک (Chatuchak) است. ساخت آن در سال ۱۹۹۷ تمام شده است. از ویژگی‌ اصلی آن، شکل فیل مانند آن است که باعث محبوبیت آن شده است. این ساختمان دارای ۷ بخش مختلف است: ۱- برج ای (اداری)، ۲- برجی بی (اداری)، ۳- برجی سی (مسکونی)، ۴- طبقه‌ی بالا (سوئیت‌های مجلل مسکونی)، ۵- زمین بازی و تفریح (استخرشنا و باغ‌ها)، ۶- بازارخرید، بانک و اداره‌ی پست، ۷- پارکینگ.

جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

تهیه و تنظیم: تارا رادفر

اطلاعات توریستی تایلند

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *