اعضای عضو شینگن؛ کشورهای عضو معاهده ی  شینگن

اعضای عضو شینگن:

سفر به اروپا با ویزای شینگن

ویزای شینگن، شینگن چیست؟

 

شینگن نام قراردادی است که در سال ۱۹۸۵ میلادی برای رفت و آمد آزاد و ورود و خروج ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا به موافقت و امضای پنج کشور فرانسه، هلند، بلژیک، آلمان و لوکزامبورگ رسید. این معاهده پس از اتحاد دو آلمان شرقی و غربی در سال هزار و نهصد و نود، بار دیگر به امضای آلمان رسید. امروزه بیست و هشت کشور اروپایی اعضای عضو شینگن هستند. البته نباید کشورهای اعضای عضو شینگن را با کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا یکی دانست.

 

بیست و هشت کشور اروپایی اعضای عضو شینگن هستند که عبارتند از کشورهای:

 

فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال، بلژیک، هلند، نروژ، سوئد، لوکزامبورگ، فنلاند، لتونی، لیتوانی، دانمارک، مجارستان، اتریش، لهستان، استونی، اسلوانی، جمهوری چک، اسلواکی، مالت، مجارستان، اتریش، قبرس، بلغارستان، رومانی، سوئیس، یونان و ایسلند.

 

بیست و چهار کشور از کشورهای اعضای عضو شینگن عضو اتحادیه ی اروپا هستند. ویزای کشورهای انگلستان و ایرلند برای ورود به محدوده ی شن گن معتبر نمی باشد؛ و البته کشورهای دیگری چون لیختن اشتاین، کرواسی، صربستان، مقدویه، اوکراین، مولداوی و آندورا که عضو اتحادیه ی اروپا هستند، اعضای عضو شینگننیستند، به همین سبب اتباع این کشورها برای ورود به کشورهای اعضای عضو شینگن باید ویزای جداگانه ای تهیه نمایند.

 

ویزای  شینگن

ویزای  شینگن مخصوص افرادی است که ساکن یا اتباع کشورهایی هستند که اعضای عضو شینگن نیستند اما تصمیم دارند وارد کشورهای محدوده ی معاهده ی شنگن شوند. البته ساکنین و اتباع کشورهای قاره ی امریکا (به جز چند کشور بولیوی، کلمبیا، پرو و…) و اتباع قاره ی استرالیا و همچنین اتباع و ساکنین کشورهای مالزی، کره ی جنوبی و ژاپن بدون اخذ ویزای شینگن می توانند حداکثر به مدت نود روز در محدوده ی شنگن اقامت مجاز داشته باشند.

 

تاریخ های ویزای  شینگن

 

ویزای  شینگن دو تاریخ مشخص دارد، یکی تاریخ اعتبار آن است و دیگری تعداد روزهای مجاز آن که نهایت آن نود روز می باشد. اگر تاریخ اعتبار ویزای شینگن گذشته باشد حتی اگر تعداد روزهای اقامت مجاز باقی مانده باشد، ویزای شن گن باطل شده است و اعتبار ندارد. در ویزای شینگن تعداد دفعات ورود افراد با کد مخصوصی مشخص شده است.

اگر این کد مخصوص عدد یک باشد به این معنی می باشد که صاحب این ویزا تنها یک بار می تواند وارد محدوده ی شینگن شود و پس از اولین خروج ویزای او باطل می شود حتی اگر تعداد روزهای مجاز و یا تاریخ ویزا باقی مانده باشد.

اگر این کد عدد دو یا بالاتر از آن باشد به این معناست که صاحب ویزا به آن تعداد دفعات می تواند وارد محدوده شده و از آن خارج شود و پس از آخرین دفعه دیگر اعتبار نخواهد داشت حتی اگر تعداد روزهای اعتبار ویزا یا تعداد روزهای مجاز اقامت باقی مانده باشد؛ و البته کد نامحدود (مالتیپل) به این معناست که تعداد دفعات ورود و خروج صاحب ویزا تا پایان تاریخ اعتبار ویزا یا تعداد روزهای مجاز اقامت او، بلا مانع و آزاد است.

 

انواع ویزای شینگن

 

ویزای شینگن در چهار نوع مختلف صادر می شود.

 

ویزای نوع A

این ویزا مخصوص ترانزیت است و به این مفهوم می باشد که صاحب ویزا اجازه ی خارج شدن از فرودگاه را ندارد و تنها اجازه دارد در یکی از فرودگاه های محدوده ی شینگن ، پرواز خود را تعویض کند و به کشوری خارج از شینگن پرواز کند.

 

ویزای نوع B

این ویزا مخصوص عبور است و به این معنی می باشد که صاحب این ویزا می تواند از فرودگاه خارج شود و اجازه دارد از شینگن به عنوان منطقه ای برای عبور استفاده کند تا از طریق زمینی خود را به کشوری خارج از محدوده ی شنگن برساند.

 

ویزای نوع C

ویزای شینگن نوع C ویزای توریستی است و بیشتر ایرانیان برای ورود به محدوده ی شینگن از این نوع ویزا استفاده می کنند.

 

ویزای نوع D

این ویزای ویزای بلند مدت است و تاجران و بازرگانان از این نوع ویزا استفاده می کنند. آنها با استفاده از این ویزا در طول سال می توانند تعداد دفعات زیادی به منطقه ی شینگن رفت و آمد کنند.

 

البته اگر کسی قصد داشته باشد بیش از نود روز در محدوده ی شینگن بماند، دیگر نیازی به ویزای شینگن ندارد و باید از طریق سفارت درخواست اقامت نماید؛ و اگر کسی از نود روز اقامت خود در شینگن استفاده کند، باید سه ماه خارج از شینگن بماند تا مجددا ویزای شینگن دریافت کند.

 

 اعضای عضو شینگن

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *