بالی جزیره هنرمندان

جزیره بالی به عنوان بخشی از مجمع الجزایری است که به عنوان بهشت منطقه حاره ای شهرت دارد.طبیعت زیبا، آتشفشان های فعال، دره های تنگ و آبشارهای باشکوه و رگه های مزارع سبز برنج در کنار ساحلی دلفریب ، هتلداری را فعالیتی توجیه پذیر می­کند. گردشگران خارجی به ویژه استرالیایی ها بالی دنپسار را بسیار می­پسندند.

بعد از استرالیا، به ترتیب گردشگرانی از چین، مالزی، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، فرانسه، انگلستان، سنگاپور،آلمان، هلند و آمریکا به این جزیره می­ آیند.اهالی بالی عموماً پیرو آیین هندو هستند. معابد فراخ بر بلندای تپه­ ها برای آیین­های مذهبی مهیاست. علاوه بر جاذبه­ های طبیعی، صنایع چوبی و نقاشی­های اهالی بالی نیز شهرت دارد. کافی است اتوبوس گردشگران در معبد مذهبی یا بوستانی بایستد تا انبوه فروشندگان دوره گرد زیباترین صنایع چوبی را به قیمتی به مراتب پایین­ تر از فروشگاهها به آنها پیشکش کنند. مرکز یافتن بهترین نقاشی­ها در اوبود Ubud روستایی است که کارهای دسته اول از هنرمندان نقاشی بالی را می­فروشد. برای کسانی که دستی بر آتش آشپزی دارند و می­خواهند تجربه منحصربفرد با ذائقه خاص خودشان داشته باشند، می­توانند آشپزی مخصوص از غذاهای بالی را تجربه کنند. خوانندگان را برای جزئیات بیشتر به وبگاه lobongcocking.com  ارجاع می­دهیم.

برخی رستورانها در بالی در کنار ساحل بصورت ردیف میزها را چیده اند و با رعایت کلیه موازین زیست محیطی انواع غذاهای اندونزی را از خانواده خرچنگ و هشت پا و میگوها عرضه می­کنند. برنج و سوپ آنها ممکن است باب طبع ایرانی­ها نباشد اما به مذاق من بسیار خوش آمد. همین طور شیرینی­های اندونزی بسیار خوش­مزه هستند. در مجموع غذاهای اندونزی را بسیار مطبوع احساس کردم که هم سبک و زود هضم و هم پرانرژی هستند. چند روستای معروف دیگر چون پلیتن pelitan به عنوان مرکز حرکات موزون و موسیقی سنتی این منطقه شناخته می­شود و یا مس Mas که خراطان برجسته و پیشکسوت بالی را در آنجا می­توان یافت که با وجود کهولت سن هنوز پابرجا مانده­ اند.

یکی از آئین­های بومی و مذهبی در جزیره بالی، با نام رقص کچاک  Kecakاست. رقصندگان مرد نیمه برهنه بدون اینکه ابزار موسیقی داشته­ باشند و تنها با زبان­های خود انواع نت­های موزون را در یک هماهنگی گروهی می­نوازند. فلسفه این رقص همان موضوع خیر و شر در داستان­های اساطیری است که دراغلب فرهنگ­ها حکایت می­شود. شیطان در چهره انسان ظاهر می­شود و دختر پادشاه را اغوا می­کند و می­رباید.مجموعه تدابیر ویژه­ای که برای رهاسازی دختر اندیشیده می­شود تا شر را با ابزار خود شیطان که همان حیله است از او دور کنند در این رقص به نمایش درمی­آید. هنگامی که رقصندگان مرد وارد صحنه می­شوند، فضای هیجان انگیزی ایجاد می­کنند که برای مخاطبان تازگی دارد.

مراکز خرید در بالی نیز قابل توجه است. باید دربردن تور به اندونزی دقت داشت تا این جزیره را جزو آخرین مقصد سفر بگنجانند زیرا آنن­قدر جذابیت برای خرید دارد که جیبتان به سرعت تهی می­شود. برندهای بین المللی در ارائه کالاها از طراحی­های بومی الهام گرفته ­اند و متنوع­ترین کالاها از کفش و لباس گرفته تا جواهرات و صنایع تزئینی را عرضه می­کنند. بخشی از برنامه سفر به بالی شرکت در نخستین نشست تجاری سازی کشورهای جنوب و مرکزی آسیا ۲۰۱۳ بود که طی آن برنامه ­های زیرساختی و توسعه ­ای در جزیره بالی را تشریح می­کرد. همان طور که انتظار می­رفت مدیرران صنعت گردشگری اندونزی افرادی کارآزموده و مسلط هستند.

 هوا ابری و نم باران و سرمای دلپذیر همراه با چشم انداز جنگلها و کوهها چشم انداز آرامی ایجاد  میکند. با قایق به ساحل جاوه  می توان رسید و از آنجا  به سمت شهر سورابایا دومین شهر پرجمعیت اندونزی بعد از جاکارتا رفت.

قایق های بادبانی در غروب هنگام و در هنگامه نور نارنجی خورشید فضای رویایی ایجاد میکند. در همین حال خانه ­هایی با چیدمان منظم که سازه­ای سبک دارند که نظر بیننده را جلب  میکنند  در کنار ساحل بر اساس الگوهای اقامتگاه ­های خانوادگی ساخته شده­ .

این جا را به خانواده­ها به قیمت بسیار مناسبی اجاره میدهند و در کنار آن از بسیاری از تفریحات دریایی بهره میبرند الگوی ساختمانی آن بسیار ساده هست و نمونه آن را می­توانیم در سواحل جنوبی و شمالی کشور برای توسعه صنعت گردشگری استفاده کنیم. حیف که خانه سازی­های بی رویه در سواحل شمال کشور ما، شهروندان ایرانی را از امکانات  طبیعی بسیاری محروم  کرده است.

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

جزیره بالی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *