بجنورد تا گلستان

بجنورد تا گلستان

راهنمای سفری چهار روزه  در مسیر گرگان تا بجنورد

ماه اردیبهشت  باید به طبیعت زد به دل کوهستان و جنگل و راهی جاده های ناشناخته شد، به روستاهای کوچک و بزرگ سر زد و از حیات دوباره طبیعت بیشترین لذت را برد. حالا اگر طبیعت تماشایی قدمتی چندین میلیون ساله داشته باشد، چنین سفری فراموش نشدنی تر هم می شود. جنگل های چند میلیون ساله هیرکانی احتمالاً قدیمی ترین بخش طبیعت ایران هستند و با این وصف سفر اردیبهشت ماهی در آن یکی از بهترین انتخاب هاست.

یکی از بخش های این جنگل های قدیمی شامل جنگل گلستان در شرق دریای خزر می باشد. این جنگل قدیمی ترین « پارک ملی » کشور و زیستگاه گونه های گیاهی و جانوری مختلف و مهمی است. بخش هایی از آن در استان هم نامش ؛ گلستان و بخش های دیگری از آن هم در استان خراسان شمالی قرار گرفته است. بنابراین می توان یک سفر چهار، پنج روزه را برای عبور از میانه این جنگل برنامه ریزی کرد. از گرگان، مرکز استان گلستان شروع کرد و با گذر از میان جنگل و اقوام متنوعی که در این محدوده قرار دارند، خاطره انگیزترین سفر تمام سال ۹۳ را خلق کرد.

بجنورد تا جنگل گلستان

تا گلستان چطور برویم؟

خودروی شخصی: از هریک از جاده های استان مازندران که به ساری برسید، ۱۴۰ کیلومتر راه دوبانده تا گرگان پیش روی شماست. در را از نکا، بهشهر و بندرگز خواهید گذشت. همچنین می توانید از شاهرود وارد مسیر مجن و جاده توسکستان (توسکاستان ) شوید و از شرق گرگان سردر بیاورید.

اتوبوس: تعاونی های ۱ و ۲ و ۱۵ و همسفر در پایانه شرق تهران و همچنین تعاونی هایی در ساری، رشت، مشهد، تبریز، زاهدان، یزد و برخی شهرهای دیگر، اتوبوس برای گرگان دارند. برای برگشت هم پایانه بجنورد اتوبوس هایی به مقصد تهران و استانهای خراسان رضوی و گلستان و مازندران دارد.

کجا برویم؟

چهار روز فراموش نشدنی از بجنورد تا گلستان

پیشنهاد ما این است که مسیر ۲۸۵ کیلومتری را از گرگان شروع کنید و در بجنورد به انتها برسانید. هرچند که  می توان آن را برعکس هم طی کرد.

گرگان، گنبد، جنگل گلستان و بجنورد به ترتیب مقاصد سفر شما هستند.

روز اول، گرگان: گرگان است و یک جنگل ناهار خورانش. خیابان ولیعصر را که به سمت جنوب ادامه بدهید به جاده ناهار خوران (جنگل ناهار خوران)می خورد، می توانید با رعایت نکات ایمنی، در نقاط امن جنگل ناهار خوران نیز کباب درست کنید. اگر مسیر را ادامه دهید به روستای « زیارت » و آبشار معروفش می رسید. مسجد جامع و کاخ موزه گرگان و چند خانه قدیمی را می توانید ببینید.

روز دوم، گنبد کاووس: گرگان را به مقصد علی آباد ترک کنید . در حاشیه شهر علی آباد سراغ آبشار کبودوال را بگیرید. مسیر پیمایش این آبشار برای اکثر اعضای خانواده ها راحت است. از علی آباد که خارج شدید به شهر کوچک « خان ببین » می رسید و اگر اهل کوهپیمایی باشید می توانید آبشارهای شیرآباد را انتخاب کنید پیدایش آبشار اول کمی مشکل و یازده آبشار بعدی هم فقط کار حرفه ای هاست.

 بعد از خان ببین به آزادشهر می رسید.پیشنهاد می کنیم  مسیر مستقیم؛ یعنی جاده مینودشت را ادامه ندهید و در میدان کمربندی آزادشهر، به سمت چپ یا جاده گنبد کاووس بروید . این کار مسیر شما را ده – پانزده کیلومتر دور می کند، اما تماشای برج قابوس ارزش آن را دارد.

روز سوم، جنگل گلستان: از گنبد به مینودشت بروید و جاده اصلی را به سمت مشهد ادامه دهید. ۵ کیلومتر بعد از شهر گالیکش به یک دوراهی می رسید که سمت راست به بجنورد و مشهد و سمت چپ به کلاله و مراوه تپه می رود. اینجا هم پیشنهاد می کنیم از مسیر اصلی خارج شوید و سمت چپ بروید. تقریباً ۱۵ کیلومتر بعد از کلاله، یک فرعی در سمت چپ جاده، شما را به آرامگاه خالدنبی و گورستان افسانه ای اش هدایت می کند.

 اواخر این مسیر ۴۵ کیلومتری، خاکی و سربالایی است .

 به جاده که برگشتید، مسیر را به سمت شمال ادامه دهید. بعد از چهارپنج کیلومتر به «گوگجه» می رسید و یک فرعی در سمت راستتان می بینید که به عزیزآباد می رود. در عزیزآباد به سمت روستای « توتلی تمک » بروید تا در «بوم کلبه ترکمن» اقامت کنید و به گشت و گذار در جنگل گلستان بپردازید.

روز چهارم، بجنورد: به جاده اصلی برگردید و مسیر بجنورد را در پیش گیرید. از « تنگ راه» در استان گلستان تا « رباط قره بیل » در استان خراسان شمالی جاده از دل جنگل گلستان می گذرد. در رباط قره بیل یک کاروانسرای قدیمی در سمت راست جاده قرار دارد . کمی بعد از آن، یک فرعی خاکی در سمت چپ، شما را به روستای «اسپاخو» می رساند که بنای سنگی و قدیمی اش منحصر به فرد است . قبل از این که به شهر آشخانه برسید، روستای گردشگری « درکش » در سمت راست جاده واقع شده است.

به بجنورد هم که رسیدید عمارت مفخم بجنورد و آیینه خانه اش را از دست ندهید. موزه باستان شناسی بجنورد هم گنجینه ای از تمدن هشت هزار ساله اقوام مختلف استان را نشان می دهد.

جنگل ناهارخوران

جنگل ناهارخوران

 طبیعت ایران

طبیعت ایران

بجنورد تا گلستان

بجنورد تا گلستان

بجنورد تا گلستان

بجنورد تا گلستان

 طبیعت ایران

طبیعت ایران

جاده گرگان ناهارخوران

جاده گرگان ناهارخوران

 طبیعت ایران

طبیعت ایران

مسیر گرگان تا بجنورد

مسیر گرگان تا بجنورد

بجنورد تا گلستان

بجنورد تا گلستان

جاده ناهارخوران

جاده ناهارخوران

بجنورد تا گلستان

بجنورد تا گلستان

بجنورد تا گلستان

بجنورد تا گلستان

جاده ناهار خوران

جاده ناهار خوران

طبیعت ایران

طبیعت ایران

بجنورد تا گلستان

بجنورد تا گلستان

Please follow and like us:

9 دیدگاه ها

 1. ترکمن های ایران گفت:

  خانم رادفر بی نهایت ممنون, از مطالب تون لذت بردم.

  • تارا رادفر گفت:

   دوست عزیز ممنون از پاسخ شما؛ اما به دلیل آتش سوزی های اخیر به راحتی مجوز نمی دهند. و نیاز به هماهنگی نیروی انتظامی نیز می باشد.

 2. لیلی جهانی گفت:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم. ازتون تشکر دارم

 3. امیررضا گفت:

  خسته نباشید ممنون به خاطر این مطالب کاربردی

 4. قدیمی گفت:

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم. میشه راهنماییم کنید؟

 5. بهروز گفت:

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب زیبا.

 6. مونا گفت:

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 7. bita گفت:

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 8. عرفان جمشیدی گفت:

  عاشق این وبسایت شدم من. عالی هستید شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *