برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

بلندترین آسمان خراش دنیا: این برج در ۳ ژانویه ۲۰۱۰ (۱۴ دی) افتتاح شد. نام برج در مراسم افتتاحیه به برج خلیفه بن زائد (حاکم امارات) تغییر یافت! برج خلیفه، بلندترین آسمان خراش جهان است که توسط شرکت «اسکیدمور، اویینگز و مریل» (Skidmore Owings and Mcrrill – SOM) از شیکاگو آمریکا، با بهره‌گیری از الگوهای نقوش هندسی معماری اسلامی طراحی‌شده و بر روی پایه‌ای قرار دارد که شبیه یک گل صحرایی با شش گلبرگ است. یکی از شاهکارهای مهندسی که در برج نظر هر متخصصی را جلب می‌کند، قرار دادن ۵۰۰ هزار تن وزن برج بر روی یک فریم مثلث شکل با ارتفاع ۷/۳ متری است.

این فریم از میلگردهایی به قطر ۵/۱ متر که در عمق ۵۰ متری زمین فرورفته است تشکیل‌شده است. ارتفاع این برج ۸۲۸ متر است که نزدیک به دو برابر ارتفاع ساختمان امپایراستیت، در نیویورک بوده و از ساختمانی در تایوان که تاکنون بلندترین ساختمان جهان محسوب می‌شد، بیش از ۳۰۰ متر بلندتر است. برج دبی ۱۶۰ طبقه دارد که از ۳۳۰ هزار مترمکعب بتن، ۳۱۴۰۰ تن فولاد، ۱۰۳ هزار مترمربع شیشه و ۱۵۵۰۰ مترمربع فولاد ضد زنگ ساخته‌شده است و از فاصله ۹۵ کیلومتری قابل‌مشاهده است. بیش از ۴۰ تست تونل باد مختلف بر روی برج انجام شده است تا تمام آثار باد در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا بر روی برج مشخص شود.

برج از سه بخش پایینی، میانی و بالایی تشکیل‌شده است. هرکدام از این قسمت‌ها به گونه متفاوتی طراحی‌ شده‌اند تا در برابر جریان باد و همچنین تغییرات فشار و دما رفتارهای متفاوت و آرمانی داشته باشند. نقشه‌هایی که تا کنون از برج ارائه شده است، نشان‌دهنده سازه‌ای تکی است که از برج‌های به هم‌ پیوسته لوله‌ای شکل تشکیل‌شده است. هتل آرمانی که در طبقات پائینی برج دبی واقع‌شده است یکصد و شصت سوئیت و اتاق مجلل دارد. در طبقه یکصد و بیست و چهارم برج دبی بالکنی وجود دارد که مرتفع‌ترین بالکن آزاد جهان محسوب می‌شود که مورد استفاده عمومی است.

سایر بالکن‌های این برج در بخش‌های حلزونی شکل بالای برج قرار دارد که با الهام گرفتن از معماری اسلامی طراحی و ساخته‌شده است. در برج خلیفه ۵۸ آسانسور و ۸ پله‌برقی به‌طور مداوم کار حمل‌ونقل ساکنین ۱۰۴۴ آپارتمان و ۴۹ فضای اداری و نیز هتل جورجیوآرمانی را انجام می‌دهند. آسانسور بار و آتش‌نشانی برج توانایی حمل ۵۵۰۰ کیلوگرم جرم را دارد و بلندترین آسانسور باری جهان است. آسانسورهای برج قابلیت برنامه‌ریزی هوشمند برای مواقع تخلیه اضطراری و آتش‌سوزی را دارند.

چند آسانسور که به افراد نمایی از بیرون برج را می‌دهند ظرفیت ۱۲ تا ۱۴ نفر را دارند و با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه حرکت می‌کنند. با استفاده از سریع‌ترین آسانسورهای جهان که سرعت آن به چهل کیلومتر در ساعت می‌رسد، رسیدن به قله این برج فقط دو دقیقه طول می کشد. آسانسورهای برج قابلیت برنامه ریزی هوشمند برای مواقع تخلیه اضطراری و آتش‌سوزی را دارند.

 

برج خلیفه در امارات دبی

در بیرون برج یک فواره ۲۱۷ میلیون دلاری قرار دارد که طراحی شرکت WET Design است و توانایی پرتاب آب به ارتفاع ۱۵۰ متری را دارد. این فواره با داشتن ۶۶۰۰ لامپ در ۵۰ رنگ مختلف مناظری زیبا در محوطه بیرون برج خلیفه ایجاد می‌کند.

 

حقایقی جالب در مورد شهر دبی که شاید نمی‌دانستید:

از هر ۴ جرثقیل در دنیا، یکی در دوبی قرار دارد

همانطور که اشاره شد بازار املاک یکی از بزرگ‌ترین پایه‌های اقتصاد دوبی بوده و ساختمان سازی به سرعت در این شهر در حال پیشرفت است. به طوری که حدوداً ۲۴ درصد کل جرثقیل‌های موجود در دنیا برای ساخت و ساز در این شهر قرار دارد.

با شن‌های جزایر مصنوعی نخل، می‌توان ۲٫۵ ساختمان امپایر استیت در آمریکا را پُر کرد

در ساخت جزیره مصنوعی نخل در شهر دوبی از ۹۴ میلیون متر مکعب شن استفاده شده است. در حالی که حجم کل ساختمان بزرگ امپایر استیت در نیویورک امریکا ۳۴ میلیون متر مکعب است.

با طلاهای استفاده شده در برج العرب دبی می‌توان سطح ۴۶۲۶۵ تابلوی مونالیزا را پوشاند

طلا یکی از المان‌های اصلی طراحی داخلی برج العرب معروف است. به طوری که در نمای داخلی این برج از ۱۷۹۰ متر مربع ورقه‌های طلای ۲۴ عیار استفاده شده است. مساحت سطح تابلوی معروف مونالیزا ۰٫۳۸ متر مربع است.

هزینه و قیمت هرکدام از خودروهای نیروی پلیس بیشتر از هزینه تحصیل در گران‌ترین دانشگاه‌های آمریکا است

نیروی پلیس دوبی از خودروهای سوپر اسپورت و لوکس به عنوان ماشین‌های پلیس استفاده می‌کند تا توریست‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. ناوگان پلی دوبی شامل فراری‌های FF 500 هزار دلاری، و لامبورگینی آوانتادورهای ۴۰۰ هزار دلاری است. حتی چند دستگاه استون مارتین وان ۷۷ با قیمت ۱٫۸ میلیون دلار نیز در اختیار پلیس دوبی قرار دارد. هزینه ۴ سال تحصیل در گران‌ترین دانشگاه آمریکا ۲۵۰ هزار دلار هزینه خواهد داشت.

برج خلیفه دبی به‌قدری بلند است که برخی ساکنین آن باید در ماه رمضان بیشتر از بقیه افراد برای افطار کردن صبر کنند

برج خلیفه، بلندترین برج جهان در حال حاضر دارای ۱۶۰ طبقه مسکونی است. افرادی که در طبقات ۱۵۰ به بالا زندگی می‌کنند ازآنجایی‌که مدت زمان بیشتری خورشید را در آسمان می‌بینند باید بیشتر از بقیه صبر کنند تا روزه خود را افطار کنند.

۴۰درصد معاملات فیزیکی طلا در دنیا در سال ۲۰۱۳ در شهر دوبی انجام‌شد

در سال ۲۰۱۳، ۷۰ میلیارد دلار طلای با وزن ۲۲۵۰ تن معادل ۲۲۵۰ هزار کیلوگرم در شهر دوبی معامله شد. یک فیل بزرگ آفریقایی حدوداً ۲۳۰۰ تا ۶۴۰۰ کیلوگرم وزن دارد. تمام وزن این مقدار طلا معادل وزن ۳۴۵ فیل بزرگ است.

تعداد کل توریست‌هایی که از دوبی دیدن کردند از کل افرادی که در شهر شن‌ژن چین زندگی می‌کنند بیشتر است

یکی دیگر از بزرگ‌ترین منابع درآمد دوبی صنعت توریسم است. در سال ۲۰۱۳ حدوداً ۱۱ میلیون توریست از شهر دوبی دیدن کرده و در هتل‌های آن اقامت داشته‌اند. جمعیت شهر شن ژن در چین حدوداً ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است. شن ژن دوازدهمین شهر پرجمعیت دنیا بوده و سومین شهر پرجمعیت چین است.

۳۹درصد از برج‌العرب معروف خالی از سکنه است

برج العرب بک هتل ۷ ستاره است که چهارمین هتل بلند دنیا نیز محسوب می‌شود. بااین‌وجود حدوداً ۳۹ درصد از فضای ساختمان این هتل بودن استفاده و خالی از سکنه است. بدین معنی که در هنگام ساخت تمام توجه به معماری و طرح ساختمان بوده و به اقامت تعداد بیشتر افراد توجهی نشده است.

مقدار نفتی که دوبی در طول یک روز تولید می‌کند برای پر کردن ۴٫۵ استخر استاندارد المپیکی کافی است

بازار خبر نوشت: دوبی حدوداً ۵۰ تا ۷۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند. که از نظر ابعاد تقریباً ۱۱ هزار متر مکعب می‌شود. این مقدار نفت برای پر کردن ۴٫۵ استخر استاندارد المپیکی کافی است.

 

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی

دبی

دبی

شهر دوبی

شهر دوبی

برج دبی

برج دبی

بلندترین آسمانخراش دنیا

بلندترین آسمانخراش دنیا

 

وب سایت سون تارا کارگزار رسمی اخذ ویزا و رزرو و خرید بلیط و هتل و تور می باشد شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت تور، ویزا، رزرو و خرید بلیت، هتل و تور دبی از طریق راه های ارتباطی سایت با ما در تماس باشید.

اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید کمتر از یک روز پاسخ شما را می دهیم.

با کارشناسان ما در آژانس هواپیمایی جهت اطلاعات بیشتر و یا درخواست ویزا شینگن تماس حاصل فرمائید.

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *