برج کج جهان

بناها و اماکن عجیب و باور نکردنی در نقاط مختلف جهان به وفور دیده می‌شوند. بسیاری از این سازه‌ها به دلیل شکل و نوع معماری‌ خود عجیب به نظر می‌رسند اما برخی دیگر به مرور زمان نما و ظاهری باورنکردنی به خود می‌گیرند. نمونه‌هایی از مورد دوم را می‌توان در ساختمان‌ها یا بناهای کج جهان که معروف‌ترین آن‌ها برج کج پیزا است مشاهده‌ کرد.

برج کج برجی است که به عمد یا به دلیل خطا در زمان طراحی و ساخت، یا تحت تأثیر عوامل محیطی در حالتی غیر عمود نسبت به سطح زمین قرار گرفته است. جهانگردان طی چند شماره به این ساختمان زمین قرار گرفته است. جهانگردان طی چند شماره به این ساختمان‌های غیر معمول خواهد پرداخت.

برج ساعت پارلمان بریتانیا (که معمولاً به عنوان بیگ بن شناخته می‌شود)، با توجه به اسنادی که به تازگی منتشر شده است، ۲۶ درجه (حدوداً معادل ۴۴ سانتی متر) کج شده است. سطح شیب از سال ۲۰۰۳ به ۹، ۰ میلی متر در سال افزایش یافته و به نظر می‌رسد تحولات زیرزمینی از جمله ساخت پارکینگ و گسترش مترو باعث این مشکل شده است.

برج کلیسای فرانکن هوسن در ۱۳۸۲ میلادی در شهر باد فرانکن هاوزن از ایالت تورینگن، بر روی یک زمین ناپایدار ساخته شده است و نشانه‌های کج شدن آن از حدود سال ۱۶۵۰ نمایان شده است. در سال‌های اخیر زاویه‌ی این برج به ۸٫ ۴ درجه رسیده است. تلاش برای ایجاد ثبات در آن با شکست روبرو شده است و به نظر می‌رسد که برج این کلیسا به زودی سقوط خواهد کرد. با این وجود همسایگان کلیسا اعتقاد دارند برج کلیسایشان همچنان استوار است تا جایی که هیچ کدام از اهالی خانه‌های مجاور حاضر به تخلیه‌ی منازل خود نشده‌اند. به تازگی دولت آلمان با پرداخت هزینه‌ای ۵٫ ۱ میلیارد دلاری برای مقاوم سازی این برج که به گفته‌ی مهندسان سرعت انحراف آن به ۶ سانتی‌متر در سال رسیده است موافقت کرده است.

زاویه‌ی این برج هم بیشتر از برج پیزا است. برج پیزا با ارتفاع ۸۶/۵۵ متر، حدود ۴ متر متمایل شده اما این برج ۷/۳۵ متری، ۱۶/۲ متر انحراف دارد. پس اگر هر دو برج یکسانی داشتند شیب برج بدوم بیش از پیزا خواهد بود. (بدوم شهری است در شمال شرق هلند).

این برج معروف‌ترین ساختمان در منطقه‌ی اورال مرکزی ساخته شده است. ارتفاع برج ۵/۵۷ متر از سطح زمین است. با توجه به اندازه‌گیری‌های اخیر، انحراف آن از قسمت بالای برج ۲/۲ متر است. تاریخ دقیق ساخت این برج مشخص نیست اما با توجه به منابع تاریخی مختلف بین سال‌های ۱۷۲۱ و ۱۷۴۵ ساخته شده است. شهر تویانسک در استان سوردلوفسک ناحیه‌ی فدرال اورال روسیه واقع شده و مرکز آن شهر ایکاترینبورگ است. استان سوردلوفسک پرجمعیت‌ترین استان آسیایی روسیه است. میانگین دما در این استان در زمستان ۱۵ تا ۲۵ درجه زیر صفر است و تابستان‌های کوتاه ولی گرمی دارد.

این دو برج که به نمادهای شهر بولوینا (شهری در شمال ایتالیا) تبدیل شده‌اند بین سال‌های ۱۱۰۹ و ۱۱۱۹ ساخته شده‌اند. برج بلندتر آسینلی(Asinelli) و برج کوتاه گاریسندا (Garisenda) نامیده می‌شود. برج آسینلی در حدود ۹۷ متر ارتفاع دارد. این دو برج برخورد رعدوبرق، آتش سوزی، حملات و بمباران‌های جنگ جهانی دوم را تجربه کرده‌اند. برج گاریسندا که چندین بار در کتاب کمدی الهی دانته به آن اشاره شده است از قرن ۱۴ به دلیل نرم شدن زمین شروع به کج شدن کرده است.

قدمت این برج به قرن پانزده برمی‌گردد. برج ناقوس کلیسای سنت مارینو که به برج مارینو (جزیره‌ای در شمال ایتالیا) نیز معروف است به دلیل نشست زمین ست و زیر آن کج شده است. مردم محلی آن را برج مست می‌نامند.

این برج که قرار بود سمبل قدرت تجاری شهرش باشد بر روی خاک رس نرم ساخته شد و کج شدن آن اندکی پس از اتمام ساخت آن در ۱۳۵۰ میلادی شروع شد. با گذشت زمان کجی این برج ۱۶ هزار تنی به حد خطرناک ۴ متر انحراف رسید تا این که در سال ۱۹۹۰ برای جلوگیری از فروپاشی آن حدود ۱۰۰۰ تن سرب در زیر یکی از اضلاع آن وارد کردند. جالب است بدانید بالاترین خطر نابودی این برج هیچ ربطی به کج شدن آن وارد کردند. جالب است بدانید بالاترین خطر نابودی این برج هیچ ربطی به کج شدن آن نداشته است، قضیه به زمان جنگ جهانی دوم برمی‌گردد، جایی که فرماندهی متفقین که فکر می‌کردند آلمان‌ها از برج پیزا به عنوان پست دیده‌بانی استفاده می‌کنند به یک گروهبان آمریکایی دستور دادند آن را منفجر کند، فقط پشت گوش انداختن دستور توسط گروهبان ۲۳ ساله آمریکایی باعث حفظ برج معروف پیزا شد. قطعاً برج پیزا، مشهورترین پدیده‌ی جهان است.

برج این کلیسا کج‌ترین برج در جهان است. زاویه‌ برج پیزای معروف ۲۲، ۱ درجه است اما زاویه‌ی این برج که در قرون وسطی در شمال غربی آلمان ساخته شده است در حال حاضر ۱۹۳، ۵ درجه است. این کلیسا بر روی یک پایه از چوب بلوط بر روی یک منطقه‌ی باتلاقی بنا شده و با خشک شدن تدریجی باتلاق، چوب‌ها دچار پوسیدگی شده و این چنین شیبی به وجود آمده است.

یکی از جذاب‌ترین و معروف‌ترین برج‌ها در لهستان که به عنوان بخشی از دیوار دفاعی شهر در قرن ۱۴ ساخته شده. اما پس از خم شدن آن که احتمالاً ناشی از ناپایداری زمین بوده است به یکی از جاذبه‌های توریستی تبدیل شد. انحراف این برج ۱۵ متری در حال حاضر ۱۴۶ سانتی‌متر است. شهر ترونی یکی از شهرهای شمالی لهستان می‌باشد و در ساحل رود ویستولا واقع شده است.

تپه‌‌ی ببر در شهر سوژو در استان جیانگ سو در شرق چین قرار گرفته است و جاییست که به خاطر زیبایی طبیعی و همچنین اماکن تاریخی شناخته شده‌اش از دیرباز مقصد محبوب توریست‌ها بوده است. برج هوکیو در تپه‌ی ببر برجی است با بام‌هایی چندلا و رده‌وار که در اواخر قرن نهم میلادی به ارتفاع ۴۷ متر در هفت طبقه و با استفاده از آجرهای آبی رنگ ساخته شده است. در پس هزار سال عمر برج، نوک آن تا پایه دچار ۳/۲ متر اختلاف محور شده است. کل ساختمان هوکیو ۷۰۰۰ تن وزن دارد که با ستون‌های آجری توکار حمل می‌شود که شکاف بین دو ستون باعث کج شدن ۳ درجه‌ای برج شده است.

برج کج جهان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *