برلین

برلین

برلین پایتخت کشور آلمان و از نظر تاریخی مهم‌ترین ایالت آلمان است. برلین یکی از جذاب‌ترین شهرهای جهان برای شب‌زنده‌داری است در حال حاضر قسمت‌های شرقی شهر برلین از لحاظ تفریح شبانه معروف هستند.

برلین و دیوارمعروفش، هولوکاست، جنگ جهانی، آلمان شرقی؛ این‌ها اولین کلماتی‌ هستند که با شنیدن نام برلین به یاد می‌آوریم. ولی این‌ها همه‌ی برلین نیست. برلین، پایتخت فرهنگی سیاسی آلمان، معروف‌ترین و پرجاذبه‌ترین شهر آلمان است. برلین بزرگ، شهرِ موزه‌ها، شهرِ آثار قدیمی و کلکسیون‌های جدید، فستیوال‌های فیلم و کنسرت‌های موسیقی، پارک‌ها، رستوران‌ها و شهر توریست‌هاست.

شهر خرس قهوه ای، کافه های خیابانی، باغ های انبوه و دیواری که شکسته شد تا انسان غربی و شرقی وجود نداشته باشد و همه یکی باشند. شهری که فاصله را از میان اروپا برداشت، شهری که خاطرات تلخ جنگ جهانی دوم هنوز بر روی دوشش وجود دارد و آثار آن را از بین نبرده است، تا برلینی ها و گردشگران یادشان باشد که غرور چه بلایی بر سر یک شهر می آورد.

برلین، شهر تاریخ و فرهنگ و هنر است، شهری ست دوست داشتنی که قدم زدن در آن، یادآور بزرگ ترین آشتی دنیاست. شهری با اتوبوس های دو طبقه توریستی و کالسکه ها و دوچرخه هایی که گردشگران با آن از این سو به آن سو می روند و کافه های خیابانی و رستوران ها همیشه مملو از آدم هایی ست که صمیمانه در کنار هم و در قلب تاریخ آلمان گپ می زنند.

این شهر بزرگ، مرکز سیاسی و فرهنگی آلمان است و بخاطر تقسیم آن به دو بخش برلین غربی و برلین شرقی در سال‌های بین ۱۹۴۹ تا ۱۹۸۹ دارای یکی از متنوع‌ترین محیط‌های شهری اروپا است.

 

درباره هامبورگ

بدون شک آلمان چه از نظر تاریخ و چه از نظر توسعه یکی از برترین کشورهای اروپا و جهان است وبرلین قلب تپنده این کشور همیشه استوار به شمار می رود. برلین شهری است پر از جشنواره و رویدادهای گوناگون. جشنواره هایی که به خودی خود هزاران بازدید کننده را به این شهر جذب می کنند. همچنین برلین را می توان برای دیدن شگفتی های تاریخی و هنری آن انتخاب کرد. شهری که یادگار ویرانی های جنگ جهانی دوم و البته به پا خواستن کشور آلمان بعد از رهایی از چنگ نازیست ها است. برلین را باید پای پیاده طی کرد و از موزه ها، پارک ها و مراکز هنری و فرهنگی آن دیدن کرد و در کافه ها و رستوران های خیابانی آن نشست و مثل بک برلینی، شهر را رصد کرد.

 

در چه فصلی؟

برلین تابستان‌های معتدل و زمستان‌های به نسبت سردی دارد این شهر مثل دیگر شهرهای اروپا تابستانش رویایی است. پیاده‌روها در تسخیر رستوران‌ها و کافه‌ها و میز و صندلی‌هایشان است و دوچرخه-تاکسی‌ها در شهر رکاب می‌زنند. برلین شهری است که باید صبح زود نقشه و دوربین‌تان را بردارید و در کنار بقیه‌ی توریست‌های نقشه به دست و خوشحال، پا به پای اتوبوس‌های گردشگری ِ بی‌سقف و شلوغ، به تمام آثار دیدنی و موزه‌ها سر بزنید. قدم زدن در خیابان‌های مرکز‌شهر، دیدن باغ وحش و ایستادن در صف موزه‌ها، هیچکدام از پاییز به بعد و زیر باد و باران اروپایی چندان جذاب نیستند. بهترین فصل برلین اردیبهشت است تا اواسط مهر .

برلین زمستان سرد و تابستان و بهار معتدلی دارد. از فروردین تا مهر، دمای هوا بین ۱۳ تا ۲۴ درجه سانتی گراد و بیشترین میزان بارش باران در ماه خرداد است ولی نه آن قدر که سفرتان را خراب کند. باران های برلین، یکی از شاعرانه ترین باران های دنیاست. ولی اگر به هوای سرد عادت ندارید هرگز زمستان را برای سفر به برلین انتخاب نکنید چرا که دما به ندرت از چهار پنج درجه بالاتر می رود. هرچند شهر باشکوهی مانند برلین در هر فصل جاذبه های گردشگری خود را دارد که خاطره ی فراموش نشدنی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد.

 

نکات مهم 

– نماد برلین یک خرس قهوه‌ای بزرگ است که روی پاهایش ایستاده. اگر همه جای شهر اثری از خرس و مجسمه‌هایش دیدید تعجب نکنید.
– در تمام سوغاتی فروشی‌های شهر می‌توان تکه‌ای از باقیمانده‌ی دیوار را خرید و به یادگار برد.
– اگر اهل فوتبال باشید، فروشگاه‌های رسمی باشگاه هرتابرلین (که به دلیل بازی علی دایی سال‌ها پیش در این تیم برای ما ایرانی‌ها آشناتر از یک باشگاه معمولی‌ست) را در همه‌جای شهر می‌توانید پیدا کنید.
– در برلین ٩ کاخ قدیمی وجود دارد که کاخ شارلوتن‌بورگ معروف‌ترین‌شان است. اگر وقت یا علاقه‌ی زیادی به بازدید از این کاخ‌ها ندارید کاخ شارلوتن‌بورگ به نمایندگی از بقیه‌ی کاخ‌ها، پیشنهاد ما و همه‌ی راهنماهای شهر برلین است.
– معمولاً هتل‌های قسمت شرقی شهر ارزان‌ترند اما ستاره‌هایشان می‌تواند شما را گول بزند. خیلی وقت‌ها یک ستاره از ستاره‌های درج‌شده برای هتل کم کنید، به سرویس واقعی نزدیک‌تر است.
– بلیت‌های ٣-۴ روزه‌ی توریستی تمام وسایل حمل و نقل عمومی را پوشش می‌دهند و تخفیفی نیز بر ورودی ِ بعضی آثار و موزه‌ها دارند. اگر این بلیت‌ها را تهیه کرده‌اید احتیاج چندانی به اتوبوس‌های دوطبقه و بی‌سقف توریستی ندارید. اتوبوس‌های عمومی شهر نیز دو طبقه‌اند و سقف‌دار و با همان بلیت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

زبان

آلمانی زبان اصلی شهر برلین است. اما شما می‌توانید به سادگی اطلاعات توریست به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی پیدا کنید. اکثر افراد زیر ۴۰ سال در برلین می توانند انگلیسی صحبت کنند. اما دانستن کمی معلومات آلمانی خصوصاً واژه‌ها و عبارات پرکاربرد برای شما مفید خواهد بود. بعضی از آلمانی‌ها با زبان‌های فرانسوی و روسی آشنایی دارند، زیرا فرانسوی در غرب و روسی در شرق برلین تدریس می‌شده‌.

 

وسیله نقلیه

برلین شهر بسیار بزرگ است. شما می‌توانید از شبکه‌ی اتوبوس‌ها و قطارهای شهری، مترو و خطوط S برای تردد در شهر استفاده کنید. استفاده از تاکسی‌ها هم چندان دشوار نیست و قیمت‌های آن به نسبت سایر شهرهای اروپا ارزان‌تر هستند. راننده‌های تاکسی عموماً به زبان انگلیسی آشنا هستند. هزینه‌ی تاکسی برای مسافت‌های کوتاه کمتر از دو کیلومتر معمولاً از ۴ یورو بیشتر نیست.

توجه داشته باشید که شماره‌ی ساختمان‌ها در هر سمت خیابان لزوماً به موازات‌ همدیگر افزایش یا کاهش پیدا نمی‌کند. معمولاً در یک جهت مشخص، در یک سمت خیابان شماره‌ها کاهش و در سمت دیگر شماره‌ها افزایش پیدا می‌کنند.

اگر در هنگام شب نمی‌دانید چطور به مقصد برسید می‌توانید با خدمات مشتریان شرکت حمل و نقل عمومی برلین (BVG) با شماره‌ی ۱۹۴۴۹ ۳۰ ۴۹+ تماس بگیرید.

بازدید از برلین بوسیله دوچرخه بطور قطع یکی از بهترین راه‌ها برای بازدید از نقاط دیدنی و خیابان‌هاست. با همراه داشتن یک نقشه می‌توان بسادگی مکان خود را در نزدیکی ایستگاه‌های مترو یا اتوبوس در نقشه پیدا کرد.

 

مناطق برلین

محله میته

برلین باختری

برلین مرکزی خاوری

برلین شمالی 

برلین خاوری

برلین جنوبی

 

جشنواره ها و رویدادها

  1. جشنواره فیلم برلین (Berlinale Film Festival): این جشنواره که یکی از معتبرترین جشنواره های فیلم جهان و بزرگ ترین جشنواره برلین است از پنجم تا پانزدهم فوریه در برلین برگزار می شود.
  2. هفته سبز برلین (BerlinGreenWeek): این رویداد بزرگ ترین نمایشگاه جهان در زمینه غذا، کشاورزی و باغداری است که در ژانویه برگزار می شود.
  3. جشنواره موسیقی معاصر (March Music): این جشنواره یکی از مهم ترین جشنواره های موسیقی در آلمان است که هر ساله در ماه مارس برگزار می شود. در این جشنواره بسیاری از هنرمندان آهنگ های جدید خود را برای اولین بار اجرا می کنند.
  4. جشنواره فرهنگ ها (Carnival of Cultures): در ماه می برلین برای چهار روز شاهد جشنواره ای است که در آن نژادهای مختلف در کنار هم به نمایش فرهنگ و تمدن خود می پردازند.
  5. روز اتحاد آلمان ها (Days of German Unity): سوم اکتبر به عنوان روز اتحاد آلمانی ها شناخته می شود که در طول آن جشن های بزرگی در برلین برگزار می شود.

جاهای دیدنی برلین

  1. یادبود دیوار برلین (Berlin Wall Memorial)؛ ۲٫ موزه ی پرگامون(Pergamon Museum)؛ ۳٫ دروازه ی براندنبورگ و خیابان اونتردن لیندن (Brandenburg)؛ ۴٫ جزیره موزه ها (Island Museum)؛ ۵٫ ساختمان پارلمان (Reichstag Building)؛ ۶٫ موزه تی یرز (Palace of Tears)؛ ۷٫ باغ وحش و آکواریوم برلین (Berlin Zoological Garden)؛ ۸٫ میدان پستدامر (postdamer Platza)؛ ۹٫ برج مخابراتی فرنشترم (Fernsehturm Berlin)؛ ۱۰٫ کاخ شارلوتن بورگ (Charlottenburg Palace)؛ ۱۱٫ کلیسای جامع برلین (Berlin Cathedral)؛ ۱۲٫ موزه یهود (Jewish Museum Berlin)

خوردنی ها

  1. سوپ سیب زمینی (kartoffelsuppe)؛ ۲٫ سوپ پیاز و گوشت (Hopplepopple)؛ ۳٫ کوفته (koniqsberger)؛ ۴٫ پنکیک سیب زمینی (Kartofflepuffer)؛ ۵٫ شنیتسل بوقلمون (puten schenitzel)؛ ۶٫ شنیتسل مرغ (Schenitzel Hanchen )؛ ۷٫ سوسیس کاری (curry Sausage)

خریدنی ها

  1. مجسمه های یادبود؛ ۲٫ قطعاتی از دیوار برلین؛ ۳٫ نماد برلین (خرس قهوه ای)؛ ۴٫ مگنت های برلین؛ ۵٫ ماگ و لیوان؛ ۶٫ لباس؛ ۷٫ سی دی موسیقی و کتاب

مراکز خرید برتر

بر طبق قانون فدرال محدودیت بر ساعات کسب و کار در آلمان وجود ندارد. با این حال بسیاری از فروشگاه‌های کوچک ساعت ۲۰:۰۰ کار خود را به پایان می‌رسانند. فروشگاه‌های بزرگتر و همه‌ی مراکز خرید روزهای پنجشنبه تا شنبه تا ساعت ۲۱ یا ۲۲ فعالیت می‌کنند. البته یکشنبه‌ها بجز چندین روز ویژه در طول سال، بیشتر فروشگاه‌ها تعطیل هستند.

  1. مرکز خرید آلکسا (Alexa)؛ ۲٫ مرکز خرید رینگ سنتر برلین (Ring Center Berlin)؛ ۳٫ مرکز خرید (Gesundbrunnen)؛ ۴٫ مرکز خرید ایست گیت (East Gate)؛ ۵٫ مرکز خرید لیندن (Linden Center)؛ ۶٫ مرکز خرید یوروپا (Europe Center)؛ ۷٫ فروشگاه های زنجیره ای کا ده وه (KaDeWe)؛ ۸٫ بازار حراج مانوش پارک (park flee Market)

مراکز تفریحی برتر

  1. گشت با کشتی کروز بر رودخانه ی اسپری (river Crules on the Spree)؛ ۲٫ ارکستر فیلارسونیک برلین (Berlin Philarsonic). 3. باغ وحش و آکواریوم برلین (Zoo Aquarium Berlin). 4. نورگشتر اسکوتر برقی برلین (City Segway Tours)؛ ۵٫ تور دوچرخه سواری دور برلین (Fat Tire Bike Tours)؛ ۶٫ پارک ترپ تاور (Park treptower)؛ ۷٫ باغ پتسدام (potsdam’s Gardens)؛ ۸٫ باغ گیاه شناسی برلین (Botanischer Garten Berlin)؛ ۹٫ پارک مائونر (Mouerpark) 10. باغ وحش تی یر پارک (Tierpark)؛ ۱۱٫ استادیوم المپیک برلز (Olympic Stadium-Olympiastadion)

پروازهایی که به برلین می روند! …

شرکت هوایی ایران ایر پرواز از تهران به مسیرهای فرانکفورت، هامبورگ و کلن را در برنامه پروازی خود دارد و یک بلیت قطار داخلی آلمان را ضمیمه بلیت هواپیمای شما می کند تا به راحتی و توسط قطار از طریق این شهرها به برلین سفر کنید. برای پرواز غیر مستقیم تهران برلین می توانید از خطوط هوایی لوفت هانزا، ترکیش ابرلاین، القطری، امارات، ائروفلوت، اطریش، الاتحاد، پگاسوس و اوکراین استفاده کنید. در صورت پرواز با هر یک از این خطوط حداقل یک توقف تا رسیدن به مقصد خواهید داشت.

برلین، چندین فرودگاه را از دو سوی دیوار خود به ارث برده‌است. در برلین غربی که حمل و نقل هوایی بشدت مورد نیاز بود،‌ دو فرودگاه موجود بود.فرودگاه تگل (کد یاتا: TXL) که هم‌اکنون فرودگاه اصلی شهر برلین به حساب می‌آید و فرودگاه تمپلهوف که تعطیل شد و محوطه‌ی آن به پارک تبدیل شد. آلمان شرقی نیز از فرودگاه شونفلد (کد یاتا: SXF) بهره می‌گرفت که در منتهی‌الیه جنوب‌شرق برلین قرار دارد و همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سفارت‌خانه

ایران، ۴۹۳۰۸۴۳۵۳۳۹۹+  Podbielskiallee 67، دوشنبه تا جمعه

 

ردیفهزینه های زندگیقیمت
۱یک وعده غذای ارزان قیمت۷٫۰۰
۲یک وعده غذای دو نفره با مخلفات (در رستوران متوسط)۳۵٫۰۰
۳ساندویچ با مخلفات۶٫۶۰
۴نوشابه قوطی۱٫۹۰
۵آب (۰٫۳۳ لیتر)۱٫۶۰
۶قیمت بلیت اتوبوس / مترو یک طرفه۲٫۷۰
۷ورودیه تاکسی۳٫۴۰
۸بهای تاکسی به ازای هر کیلومتر مسافت طی شده۱٫۸۰
۹بلیت سینما۹٫۲۵
۱۰سیب (یک کیلو)۲٫۳۰
۱۱یک پاکت سیگار۵٫۲۰

 

خطوط متروی برلین
خطوطایستگاههای ابتدا و انتهاتاریخ افتتاح خططول مسیرتعداد ایستگاه‌ها
U1Uhlandstraße ↔ Warschauer Straße۱۹۰۲۸٬۸۱ گیلومتر۱۳
U2Pankow ↔ Ruhleben۱۹۱۳۲۰٬۳۹ کیلومتر۲۹
U3Nollendorfplatz ↔ Krumme Lanke۱۹۱۳۱۲٬۱۰ کیلومتر۱۵
U4Nollendorfplatz ↔ Innsbrucker Platz۱۹۱۰۲٬۸۶ کیلومتر۵
U5Alexanderplatz ↔ Hönow۱۹۳۰۱۸٬۳۵ کیلومتر۲۰
U55Berlin Hauptbahnhof ↔ Brandenburger Tor۲۰۰۹۱٬۴۷ کیلومتر۳
U6Alt-Tegel ↔ Alt-Mariendorf۱۹۲۳۱۹٬۸۸ کیلومتر۲۹
U7Rathaus Spandau ↔ Rudow۱۹۲۴/۱۹۶۷۳۱٬۷۶ کیلومتر۴۰
U8Wittenau ↔ Hermannstraße۱۹۲۷۱۸٬۰۴ کیلومتر۲۴
U9Rathaus Steglitz ↔ Osloer Straße۱۹۶۱۱۲٬۵۲ کیلومتر۱۸

 

اطلاعات کاربردی
ویزانیاز دارد
جمعیت۳٫۵ میلیون
واحد پولEUR-Euro
برابری پول با دلار
ساعت رسمی  عقب تر از تهران
آب لوله کشیقابل آشامیدن

 

برلین

برلین

هامبورگ

هامبورگ

 برلین

برلین

هامبورگ

هامبورگ

برلین

برلین

نویسنده: تارا رادفر

منبع: نشریه مسافرت

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *