بسطام و خرقان، شاهرود ؛ راهنمای بازدید از آثار تاریخی بسطام و خرقان در استان سمنان

بسطام و خرقان، شاهرود:

هر که در این سرا درآید. نانش دهید و از ایمانش مپرسید. آن کس که به درگاه باری تعالی به جائی ارزد، البته برخوان بوالحسن به نانی ارزد.
این جمله منسوب به یکی از عارفان بزرگ ایرانی است «ابوالحسن خرقانی» عارفی آزاداندیش که در قرن های سوم و چهارم هجری و در دوره حکومت های غزنوی و سلجوقی در خرقان امروزی از تواعبع استان سمنان زندگی می کرد.

 

سفر به سمنان

بسطام و خرقان، شاهرود

او را از مریدان با یزید بسطامی عارف دیگری از همین خطه یعنی شهر بسطام می دانند که تقریبا ۲۰۰ سال پیش از او می زیست. بعضی دوست دارند استان را استان عرفان ایران بشناسند، نه فقط به خاطر وجود این دو عارف برجسته که عرفای دیگری همچون «علاء الدوله سمنانی» و «سیداشرف جهانگیر» که ساکن اش بودند. مخصوصا وجود آرامگاه این مرید و مراد: با یزید و ابوالحسن خرقانی در شهر بسطام و در نزدیکی یکدیگر؛ یک فرصت طلایی برای آشنایی اولیه با این موضوع است. آرامگاه هایی که به دست هنرمندان ایرانی از دوره سلجوقی گرفته تا قاجارهم ، آراسته شده اند.

 

رزرو هتل در سمنان

آثار تاریخی در استان سمنان

فقط یک هتل
هتل سه ستاره «جهانگردی» بسطامی بسطام و خرقان، شاهرود می تواند محل مناسبی برای اقامت شما باشد از میدان وروردی شهر که وارد شوید و بلوار اصلی (طالقانی) را تا انتها بیایید به محوطه سرسبز هنل خواهید رسید برای گرفتن اطلاعات بیشتر با شماره های ۳۲۵۲۲۲۶۲ و ۳۲۵۲۳۸۱۱(۰۲۳) تماس بگیرید.

 

جاذبه های دیدنی سمنان

بسطام و خرقان، شاهرود

شاهرود مقصد اول
خودروی شخصی: اگر از سمت تهران یا اصفهان می آیید، ابتدا به دامغان و سپس به شاهرود خواهید رسید وارد شاهرود شوید و بلوار اصلی را تا انتهای شمالی شهر ادامه دهید تا از روی پل رودخانه هم رد شوید و به میدان امام رضا (ع) برسید در این میدان، مسیر مستقیم به طرف مشهد و مسیر سمت چپ به طرف آزاد شهر می رود.

 

گشت و گذار درسمنان

آثار تاریخی در استان سمنان

 

جاده آزاد شهر را انتخاب کنید و شش کیلومتر ادامه دهید تا به میدن ورودی بسام برسید و از آنجا هم باید به سمت چپ بروید مسافرانی که از استان گلستان می آیند، می توانند یکی از جاده های آزادشهر- خوش ییلاق – شاهرود یا رامیان- خوش ییلاق – شاهرود را انتخاب کنند و شش کیلومتر مانده به شاهرود، در میدان ورودی شهر بسطام به سمت راست بپیچند، اگر هم جاده زیبای گرگان- مجن – شاهرود(معروف به جاده توسکستان) را انتخاب کرده اید، در اواخر جاده و بعد از روستای امیریه، به خروجی سمت چپ را انتخاب کنید تا از انتهای غربی بسطام و  بسطام و خرقان، شاهرود سر در بیاورید.

 

مسافرت به سمنان

آثار تاریخی در استان سمنان

 

اتوبوس و قطار: شاهرود در دو مسیر ترانزیت تهران- مشهد و شاهرود –آزادشهر قرار دارد و به همین دلیل می تون از اتوبوس های متعددی برای رسیدن به بسطام و خرقان، شاهرود و بسطام استفاده کرد. تعاونی یک ترمینال جنوب تهران روزانه ۱۲ اتوبوس مستقیم به مقصد شاهرود دارد از شاهرود هم باید در میدان امام رضا(ع) یا سرچشمه سوار تاکسی یا مینی بوس ها بسطام شوید، به جز قطارهاهی اکسیرس، بقیه قطارهای تهران- مشهد در ایستگاه شاهرود توقف دارند و از آنجا هم می توانید برای بسطام تاکسی بگیرید.

 

رزرو هتل در شاهرود

آثار تاریخی در استان سمنان

مسجد و آرامگاه
بسطام یکی از شهرهای تاریخی استان سمنان است که از دوره سلجوقی تا قاجار آثار تاریخی بسیاری در آن وجود دارد.
برای گشت و گذار می توانید با تورهای بسطام گردی این شهر همراه شوید؛ مثل: آژانس مسافرتی نوین گشت با مشاره تلفن ۳۲۳۷۰۵۷۴ و ۳۲۳۴۷۴۴۲(۰۲۳) یاهیرگان سفر به شماره ۳۲۳۶۵۵۳۹ و ۳۲۳۶۵۵۴۹

 

سفر به بسطام

جاذبه‌های گردشگری استان سمنان

آرامگاه بایزید بسطامی: از همان میدان ورودی شهر بسطام که وارد بلوار طالقانی شوید، مجموعه تاریخی با یزید بسطامی را در سمت چپ اولین میدان یا میدان انقلاب خواهید دید. این مجموعه شامل مزار با یزید در حیاط، مزار امامزاده محمد(ع) داخل ساختمان، خانقاه و مسجد با یزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد با یزید بسطامی، گنبد و ایوان غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

 

بازدید از مسجد شاه

مسجد امام، مسجد شاه یا مسجد سلطانی در مرکز شهر سمنان واقع شده و یکی از مهمترین و زیباترین بناهای تاریخی و مهم سمنان است.

 

این بناها قدمتی از دوره سلجوقی یعنی حدود قرن ششم تا دوره صفویه دارند. این بناها قدمتی از دوره سلجوقی یعنی حدود قرن ششم تا دوره صفویه دارند. تماشای گچ بری های محراب زیبای خانقاه با یزید را از دست ندهید. مدرسه تاریخی شاهرخیه هم در این مجموعه قرار دارد.

مسجد جامع و برج کاشانه: برج ۲۰ متری «کاشانه» و مسجد جامع بسطام، در جنوب مجموعه تاریخی با یزید قرار دارند و برای دیدن آنها باید میدان انقلاب را به سمت جنوب یا خیابان مهدیه بروید تا بعد از حدود ۲۰۰ متر، برج را در سمت چپ خیابان ببینید.

مسجد جامع هم در پشت برج قرار دارد. کتیبه سردر ورودی برج، تاریخ ساخت بنای آن را ۷۰۰ قمری آورده. مسجد جامع در همین سال ها، به دستور غازان خان احداث شده و محراب آن هم گنجینه ای از هنرهای گچ بری معماران آن زمان است.
آرامگاه ابوالحسن خرقانی: جاده شاهرود به آزادشهر را که به سمت شمال ادامه دهید و بسطام را هم رد کنید، حدود ۱۵ کیلومتر بعد از بسطام خروجی روستای «قلعه نوخرقان» را در سمت چپ خواهید دید و یک جاده ۳ کیلومتری آسفالته شما را به این روستا می رساند پیدا کردن آرامگاه ابوالحسن خرقانی در این روستا کار سختی نیست. اگر چه این آرامگاه تجدید بنا شده اصل بنا مربوط به دوره ایلخانه است.

 

آرامگاه ابوالحسن خرقانی

بسطام و خرقان، شاهرود؛ آثار تاریخی در استان سمنان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *