به چه کشورهایی بدون ویزا میتوان سفر کرد

به چه کشورهایی بدون ویزا میتوان سفر کرد:

ایرانی‌ها به چه کشورهایی بدون ویزا می‌توانند سفر کنند؟

مطالعات منتشرشده نشان می‌دهد که کشور ایران در میان هشتادوسه کشور جهان ازنظر آزادی مسافرت‌های خارجی در رتبه‌ی هشتاد و دوم و در انتهای جدول قرارگرفته است. در این رده‌بندی کشورهای سنگاپور و کره‌ی جنوبی کشورهایی هستند که دارای بیشترین معافیت برای سفر بدون ویزا هستند.

موسسه‌ی بین‌المللی «هنری و شرکا» از مهم‌ترین موسی‌اتی است که در هرسال فهرستی طبقه‌بندی‌شده از میزان آزادی و قوانین و محدودیت‌های صدور ویزا و مسافرت در کشورهای جهان را منتشر می‌کند. بر اساس گزارش منتشرشده‌ی این موسسه، گذرنامه‌های ایرانی فقط در معدودی از کشورهای جهان از ویزا معاف هستند و ایرانیان برای ورود به سایر کشورهای جهان با مانعی به نام ویزا مواجه هستند.

 

به چه کشورهایی بدون ویزا میتوان سفر کرد: در حال حاضر اتباع ایرانی با گذرنامه‌ی ایرانی خود فقط می‌توانند به کشورهای ارمنستان، بنگلادش، اندونزی، لائوس، ماکائو، مالدیو، مالزی، نپال، تیمور، سریلانکا و ترکیه سفر کنند و تنها بین پانزده روز تا نود روز در آن‌ها اقامت داشته باشند.

 

دارندگان گذرنامه‌های ایرانی در قاره‌ی آمریکا هم فقط می‌توانند به مدت نود روز در کشور هائیتی و به مدت بیست‌ویک روز در کشور دومنیکا اقامت بدون ویزا داشته باشند.

کسانی که گذرنامه‌ی ایرانی دارند در قاره‌ی اقیانوسیه امکان سفر بدون ویزا به جزایر کوک و میکرونزیا، نیو و الائو دارند و مدت اقامت بدون ویزایشان در این جزایر هم حداکثر سی و سی‌ویک روز هست.

 

 به چه کشورهایی بدون ویزا میتوان سفر کرد:

کشورهای آفریقایی ماداگاسکار، سیشل، جیبوتی، توگو و اوگاندا هم کشورهایی هستند که افرادی که گذرنامه‌ی ایرانی دارند به‌محض ورود به آن‌ها می‌توانند گذرنامه‌ی خود را برای اقامت از یک هفته تا شش ماه با توجه به مقصد موردنظرشان دریافت کنند.

 

سخت‌گیری ایران در صدور ویزا

باید دانست که سخت‌گیری و ایجاد محدودیت‌ها در صدور ویزا در میان کشورهای مختلف امری دوجانبه و دوطرفه و متقابل است. اگر ایرانیان بدون ویزا به کشورهای معدودی می‌توانند سفر کنند، در مقابل اتباع کشورهای معدودی هم بدون ویزا می‌توانند به ایران سفر کنند. بر اساس فهرست آزادی صدور ویزا برای شهروندان و اتباع بیگانه و گردشگران خارجی دیگر کشورهای جهان که توسط موسسه‌ی هنری و شرکا در سال دو هزار و دوازده منتشرشده است، کشور ایران به‌صورت متقابل کمترین میزان آزادی سفر را برای دارندگان گذرنامه‌های دیگر کشورها قائل شده است.

در میان بیست‌وشش کشور جهان که بیشترین محدودیت‌های صدور ویزا را دارا هستند، کشور ایران با پیشی گرفت از دو کشور افغانستان و پاکستان در انتهای جدول قرارگرفته است. البته مسئولان سازمان میراث فرهنگی ایران وعده داده‌اند که بر اساس تفاهم‌نامه‌هایی، به‌زودی تعداد بیشتری از کشورها از تسهیلات عدم نیاز به روادید برخوردار شوند.ایرانی‌ها بدون ویزا فقط به ۴۰ کشور می‌توانند سفر کنند.

 

فهرست کشورهایی که با گذرنامه‌ی ایرانی و بدون ویزا می‌توان به آن‌ها سفر کرد:

 به چه کشورهایی بدون ویزا میتوان سفر کرد:

 

قاره‌ی اروپا: ترکیه، گرجستان، کوزوو

قاره‌ی آفریقا: کنگو، سیشل

قاره‌ی آمریکا: بولیوی، کاستاریکا، دومینیکا، اکوادور، گویان، هائیتی، نیکاراگوئه، ونزوئلا

قاره‌ی اقیانوسیه: جزایر کوک، نیووی، پالائو، ساموآ، تووالو، ایالات فدرال میکرونزی

قاره‌ی آسیا: کردستان عراق، مالدیو، عمان، سری لانکا

کشورهایی که ویزا برای اتباع ایران در مقصد صادر می شود

قاره‌ی آفریقا: کیپ ورد، کومور، جیبوتی، کنیا، ماداگاسکار، موزامبیک، تانزانیا، توگو، اوگاندا

قاره‌ی آسیا: ارمنستان، آذربایجان، بنگلادش، لائوس، ماکائو، نپال، تیمور شرقی، سوریه

البته از ابتدای کار دولت جدید کشورهای گرجستان، عمان، اندونزی، مصر و مالزی کشورهایی بودند که محدودیت‌های جدیدی برای ایرانی‌ها وضع کرده‌اند.

 

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. مینوفر گفت:

    از همه عجیب تر سخت‌گیری ایران در صدور ویزا هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *