بوداپست مجارستان

بوداپست مجارستان

بوداپست، بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور مجارستان است. ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا، باقدمتی ۲ هزار ساله یکی از قدیمی ترین و فرهنگی ترین شهرهای کشور اروپا محسوب می شود. مساحت آن ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع است. این کشور در حدود ۹ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر جمعیت دارد، زبان رسمی آن مجاری و واحد پول آن فورینتاست. پایتخت و پرجمعیت ترین شهر این کشور بوداپست با یک میلیون ۷۴۰ هزار نفر جمعیت است.

شهر بوداپست در قرن یکم میلادی توسط رومی ها به عنوان یک کمپ نظامی بنا نهاده شد. مجارستانی ها در قرن نهم میلادی به این شهر پا نهادند و پس از قرن ها تاریخ پرفراز و نشیب و جنگ های پی در پی بوداپست بعد از سقوط امپراطوری عثمانی به شکوفایی رسید.

بوداپست را یکی از زیباترین شهرهای اروپا می خوانند، وجود تعداد زیادی میراث فرهنگی جهانی، دومین خط متروی قدیمی در جهان، سومین ساختمان مجلس بزرگ دنیا، بزرگ ترین شبکه غارهای آب گرم جهان و چشمه های آب گرم فراوان در کنار سرزندگی این شهر، بوداپست را به مقصدی دیدنی و خاص تبدیل کرده است.

این ها دلایلی است که سالانه بیش از چهار و نیم میلیون گردشگر خارجی را به شهر زیبای بوداپست جذب می کند. در حدود ۸۴ درصد از مردم این کشور مجاری تبار، ۱۴ درصد نامشخص، و ۳ درصد روما (کولی) هستند. زبان مجاری پرگویشورترین زبان غیر هندواروپایی در قاره اروپا است.

 

اطلاعات کلی کشور مجارستان

پایتخت: بوداپست 

نوع حکومت: جمهوری 

زبان رسمی: مجاری (۹۷%) ، آلمانی (۲%)، اسلوواکی (۱%) 

مذهب: کاتولیک رومی (۵۶%)، کالونی و لوتری (۲۲%) 

واحد پول: فورینت(Forint) 

امید طول عمر: ۷۱/۳ سال

جمعیت: ۱۰٫۰۳۲٫۳۷۵ نفر (July 2004 est.) 

 

دیدنیهای بوداپست

  1. قلعه فیشرمن (Fisherman’s Bastion)؛ ۲٫ ساختمان پارلمان (Parliament Building)؛ ۴٫ پل چین (Chain Bridge)؛ ۵٫ خانه اپرا (State Opera House)؛ ۶٫ قلعه بودا (Buda Castle)؛ ۷٫ کلیسای متهیس (Matthias Church)؛ ۸٫ دژ سیتادل (Citadel)؛ ۹٫ خیابان آندراسی (Andrassy Avenue)؛ ۱۰٫ پل لیبرتی (Liberty Bridge)؛ ۱۱٫ بنای یادبو میلنری (Millenary Monument)؛۱۲٫ مجسمه آزادی (Liberty Statue)؛ ۱۳٫ حمام های کرالی (Kiraly Baths)؛ ۱۴٫ ساعت شنی تای ویل (Timewheel)؛۱۵٫ موزه تاریخ بوداپست (Budapest History Museum)؛ ۱۶٫ موزه ملی مجارستان (Hungarian National Museum)
هویز
بزرگترین دریاچه آب گرم جهان در مجارستان واقع شده است و نام آن Lake Hévíz است. مجارستانِ امروز، در سال ۲۰۰۸، یکی از پانزده کشور جهان بود که در دهه گذشته بیشترین میزان مسافران و توریست ها را به خود اختصاص داده اند.همچنین بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی (Lake Balaton) در مجارستان واقع شده است.ریاچه Hévíz، در بخش غربی دریاچه Balaton واقع شده است ، Heviz یک شهر کوچک و زیبا که از خصوصیات بارزش آن چشمه آب گرمی است که در دمای سرد حدود ۱۵ درجه ، دمایی حدود ۲۷ درجه دارد و البته سرشار از املاح معدنی بود که خاصیت درمانی به این دریاچه می دهد.  کاخ رویال بوداپست
این کاخ بر فراز تپه بودا در قرن سیزدهم میلادی بنا گشت. منظره این کاخ به خصوص در هنگام شب جلوه خاصی به شهر بوداپست بخشیده است. همچنین در این کاخ یک موزه و یک کتابخانه بزرگ قرار دارد.
 تپه گلرت
بر فراز این تپه می توان دید کامل و زیبایی از شهر بوداپست که از دو قسمت بودا و پِشت تشکیل شده را داشت.این تپه را به نام یک اسقف که در حفظ دین مسیحیت در کشور مجارستان ایستادگی کرد و به قول تاریخ در این راه کشته شد نام گذاری کرده اند.
 Chain bridge
این پل یکی از زیباترین پل ها بر روی رود دانوب و اولین پل سنگی بر روی این رود است و از زیباترین پل های موجود در قاره اروپا با چهار شیر زیبای سنگی می باشد. این پل را سمبل شهر بوداپست می نامند.
 ساختمان پارلمان
این ساختمان در کنار رود دانوب یکی از زیبا ترین بناهای اروپا و به قولی زیباترین پارلمان در دنیا می باشد.همواره یکی از جاذبه ها و مراکز دیدنی بوداپست برای توریستها و جهان گردان ساختمان پارلمان بوداپست می باشد.بنای این ساختمان سنگی و طرحی نئوگوتیک دارد.
 میدان قهرمانان
این میدان با مجسمه هایی بسیار زیبا از سرداران دلیر کشور مجارستان مکانی بسیار باشکوه در شـهر بوداپست می باشد. در کنار این میـدان موزه هنرهای زیبای بـوداپـست و پارک شهرقرار دارند.
 دریاچه بالاتون
دریاچه بالاتون بزرگترین دریاچه طبیعی اروپاست که در نزدیکی شهر بوداپست واقع شده است و هتلهای بسیار زیبا با امکانات آب درمانی و ماساژ در کناره های دریاچه همواره درانتظار جهانگردان است.قایقرانی و جت اسکی سواری از ورزشهای مفرح و شادی بخش این دریاچه محسوب می گردد و رستوران های سنتی در فضای آزاد در کناره این دریاچه فضایی بسیار زیبا و دیدنی و خاطره انگیز را برای شما مهیا نموده است.این دریاچه یکی از دریاچه های بزرگ اروپا و دریاچه ای توریستی تفریحی است که در فصل تابستان توریستهای زیادی را به خود جذب می کند. فاصله این دریاچه با بوداپست در حدود ۱۲۰ کیلومتر می باشد و با قطار با یک سفر دو ساعته قابل دسترسی است. جزیره مارگیت این جزیره در میان رود دانوب قرار گرفته و دارای طبیعتی سبز و آرام می باشد و محل مناسبی جهت اوقات فراغت و ورزش می باشد.

در چه فصلی؟

بهترین زمان برای سفر به بوداپست، بین ماه های مارس تا می و سپتامبر تا نوامبر است. در این زمان از سال، هوا معتدل و میزان توریست نیز زیاد نیست و می توان راحت تر از مناطق توریستی شهر بازدید کرد.

شلوغ ترین فصل بوداپست تابستان است که علی رغم هوای نسبتا گرم گردشگران زیادی به شهر بوداپست سفر می کنند.

 

فرهنگ

سده نوزدهم برای این کشور احیاء ملی را به بار آورد که در آن، فرهنگ نقش بسیار ارزندهای را ایفا نمود. بخش عمده مؤسسات فرهنگی و سنتهای موجود کشور، ریشه در قرن نوزدهم دارند. بیش از نیمی از جامعه مجارستان تا میانه های سده نوزدهم از زندگی روستایی برخوردار بودند و در مقایسه با جامعه غرب، طبقه روشنفکر مجارستان منفعل باقی ماند. در همان زمان، جمهوری مجارستان به عنوان یکی از کشورهای اروپای مرکزی نوعی انتقال غربی از سنتهای قدیمی به سنتهای جدید را تجربه نمود که با مخالفت شدید کشورهای شبه جزیره بالکان و اروپای شرقی مواجه گردید.

 

جشنواره ها و رویدادها

  1. جشنواره تابستانی بوداپست (Budapest Summer Festival)؛ این جشنواره که در سراسر فصل تابستان برگزار می شود شامل اجراهای موسیقی، تئاتر و دیگر هنرهای نمایشی است تا خاطره ای خوش را در شلوغ ترین فصل گردشگری بوداپست برای بازدیدکنندگان این شهر باشکوه به ارمغان بیاورد.
  2. هفته کتاب (Book Week): از یازده تا پانزده ژوئن در میدان ورورسمارتی (Vorosmarty Square) دوستداران کتاب دورهم جمع می شوند و از کتاب های به نمایش گذاشته شده استفاده می کنند. در این هفته کارناوال و اجراهای خیابانی نیز رنگ و بویی خاص به این میدان دیدنی شهر می دهند.
  3. شب موزه ها (The Night of Museums): بیست ژوئن در بوداپست شب موزه ها نام دارد که در این شب، قیمت بلیت موزه ها ارزان تر است و موزه ها تا نیمه شب برای بازدید عموم باز هستند. در این روز اتوبوس ها نیز با برنامه های ویژه ای به گردشگران برای رفت و آمد بین موزه های مختلف کمک می کنند.
  4. مسابقات اتومبیل رانی فرمول وان (Hungarian Grand Prix F1): از ۲۴ تا ۲۶ جولای مسابقات فرمول وان مجارستان بازدیدکنندگان زیادی را به شهر زیبای بوداپست جذب می کند.

 

خوردنی ها

  1. خوراک مرغ (Chicken Paprikash)؛ ۲٫ کلم پر (Toltott kaposzta)؛ ۳٫ پاستای ترس سوزا (Turos Csusza)؛ ۴٫ خوراک سبزیجات (Fozelek)؛ ۵٫ کیک دوبوس (Dobos Cake)؛ ۶٫ کیک وانیل کرمس (Kremes)؛ ۷٫ خوراک لکسو (Lecso)؛ ۸٫ خوراک لوبیا (Solet)؛ ۹٫ تارت لینزر (Linzer Torta)؛ ۱۰٫ سوپ مرغ (Husleves)

خریدنی ها

  1. چینی؛ ۲٫ کریستال؛ ۳٫ صنایع دستی چوبی؛ ۴٫ ظروف سفالی؛ ۵٫ پوشاک؛ ۶٫ کوبلن

مراکز خرید برتر

  1. خیابان واچی اوتکا (vaci Utca)؛ ۳٫ مرکز خرید پاریسی اودوار (Parisi Udvar )؛ بازار فنی اوتکا (Feny Utca Market)؛ ۴٫ فروشگاه ارینا (Arena Shopping Mall)؛ ۵٫ مرکز خرید وست اند (West End). 6. فروشگاه مام پارک (MOM Park)؛ ۷٫ بازار لهل (Lehel Market Hall)؛ ۸٫ بازار اکسری (Ecseri Flea Market)؛ ۹٫ بازار پکسا (PeCsa Market)؛ ۱۰٫ فروشگاه آرکاد (Arkad)؛ ۱۱٫ فروشگاه کروین (Crovin)

مرکز تفریحی برتر

  1. تپه کسل (Castle Hill)؛ ۲٫ کرانه رود دانوب (Danube River Promenade)؛ ۳٫ تپه گلرت (Gellert Hill)؛ ۴٫ میدان هبروز (Heroes Square)؛ ۵٫ جزیره مارگارت (Margareta Island) 6.باغ وحش بوداپست (Budapest Zoo)؛ ۷٫ پارک شهر (City Park)؛ ۸٫ میدان ورورسمارتی (Vorosmarty Square)؛ ۹٫ پارک ممنتو (Memento Park)؛ ۱۰٫ آکواریوم تروپیکاریوم (Tropicarium)

پروازهایی که به بوداپست می روند!…

متأسفانه هیچ پرواز مستقیمی از تهران به بوداپست وجود ندارد و می توان از خطوط هوایی اتریشی، لوفت هانزا، ائروفلوت، القطری، امارات، الاتحاد، ترکیش، آلیتالیا و پگاسوس که با یک توقف از تهران به بوداپست پرواز می کنند استفاده کرد.

 

ردیفهزینه های زندگیقیمت
۱یک وعده غذای ارزان قیمت۴٫۹۵
۲یک وعده غذای دو نفره با مخلفات (در رستوران متوسط)۲۵٫۰۰
۳ساندویچ با مخلفات۴٫۵۰
۴نوشابه قوطی۰٫۸۰
۵آب (۰٫۳۳ لیتر)۰٫۵۰
۶قیمت بلیت اتوبوس / مترو یک طرفه۱٫۱۵
۷ورودیه تاکسی۱٫۵۰
۸بهای تاکسی به ازای هر کیلومتر مسافت طی شده۰٫۹۰
۹بلیت سینما۴٫۹۵
۱۰سیب (یک کیلو)۰٫۹۰
۱۱یک پاکت سیگار۳٫۳۰

 

اطلاعات کاربردی
ویزانیاز دارد
جمعیت۱٫۷۴ میلیون
واحد پولEUR-Euro
برابری پول با دلار
ساعت رسمی  عقب تر از تهران
آب لوله کشیقابل آشامیدن

 

بوداپست مجارستان

بوداپست مجارستان

بوداپست مجارستان

بوداپست مجارستان

بوداپست مجارستان

بوداپست مجارستان

نقشه جغرافیایی کشور مجارستان

نقشه جغرافیایی کشور مجارستان

پرچم کشورمجارستان

پرچم کشورمجارستان

ویرایش و تصحیح: تارا رادفر

منبع: نشریه مسافرت

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *