بوشهر، گنجینه خلیح‌فارس

نام بوشهر با دریا و نخل و شروه (دوبیتی‌ها و آوازهای محلی) گره خورده است. گونه‌ای از مرغوب‌ترین و شیرین‌ترین خرمای جهان فقط در این استان بعمل می‌آید و نیز شاه‌ میگو‌های این استان اکنون همان‌قدر شهرت دارند که در گذشته مروارید آن داشت. ساحل‌نشینان بوشهر اغلب صیادانی صبور و زحمتکش هستند که معاش خود را در دریا می‌جویند.

آثار معماری و بناهای تاریخی در سراسر استان، نشان‌دهنده وجود نوعی هنر پیشرفته معماری در منطقه است که بهترین نمونه آن بافت قدیم بوشهر است که یکی از نادرترین و باشکوه‌ترین انواع معماری ساحلی در سواحل خلیج‌فارسی را به نمایش می‌گذارد.

عمارت رئیس

این بنای ارزشمند، مرتفع و عظیم، در قسمت ساحل شمال شرقی بافت قدیم بوشهر واقع است. عمارت رئیس حدود ۱۵۰ سال پیش توسط یکی از بزرگ‌ترین تجار بوشهری در دوره قاجاریه معروف به حاج رئیس احداث گردید. این تاجر بوشهری، لقب خود را از شاه قاجار دریافت نموده و پس از آن، همواره این عنوان را بر روی کلیه کالاهائی که وارد یا صادر می‌کرده درج می‌نموده است. عمارت رئیس نسبت به سایر بناهای موجود در بافت قدیم بوشهر، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 گنبد نمکی جاشک- اثر طبیعی- ملی

در فاصله ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر خورموج یکی از زیباترین گنبدهای نمکی ایران و جهان قرار دارد. این گنبد شامل حجم عظیمی از نمک‌های صنعتی و طعام است که رنگ قرمز، زرد، نارنجی، سیاه و سفید آن جلوه‌ای از شاهکار آفرینش است. آبشارهای نمکی با بلورهای ضخیم نمک، یخچال‌های‌ نمکی که حاصل ثقلی توده‌های نمکی است.

بوشهر، گنجینه خلیح‌فارس

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. مینوفر گفت:

    گنبد نمکی جاشک رو من رفتم
    خیلی قشنگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *