تاریخچه پیستهای ایران

تاریخچه پیستهای ایران

اسکی به طور رسمی در ایران از سال ۱۳۳۲ با افتتاح پیست اسکی آبعلی آغاز شد. این پیست که اولین پیست ایران است در استان تهران قرا دارد. ارتفاع بلندترین قله در این منطقه از سطح دریا ۲۶۵۰ متر است و ارتفاع منطقه شروع از سطح دریا ۲۴۰۰ متر ، این پیست دارای یکدستگاه تله و پنج دستگاه بشقابی است.

 از امکانات پذیرایی در این پیستمی توان به دو مهمانخانه و یک رستوران اشاره کرد. به دنبال توسعه و ترویج اسکی در دهه سی و دو پیست دیگر نیز که هر دو در استان تهران قرار داشتند شروع به کار کردند. پیست اسکی کلوپ نور در سال ۱۳۳۶ با دو دستگاه تله اسکی است ، شروع به کار کرد ارتفاع قله در این منطقه از سطح دریا ۲۸۵۰ متر و ارتفاع شروع از سطح دریا ۲۵۰۰ متر است. همچنین این پیست دارای  باب رستوران می باشد.

 پیست اسکی شمشک در سال ۱۳۳۷ افتتاح شد این پیست در منطقه ای به ارتفاع ۳۰۵۰ متر از سطح دریا قرار دارد و ارتفاع منطقه شروع از سطح دریا ۲۵۵۰ متر می باشد. همچنین این پیست دارای دو دستگاه تلسی پژو و سه دستگاه مهمانخانه و چهارباب رستوران می توان به عنوان امکانات پذیرایی این پیست نام برد .

اولین پیست اسکی خارج از استان تهران در ابتدای دهه چهل در استان آذربایجان شرقی به نام پیست پیام شروع به کار کرد. این پیست در ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و ارتفاع منطقه شروع از سطح دریا در آن ۱۷۵۰ متر است ، این پیست دارای سه دستگاه بشقابی می باشد و امکانات رفاهی آن دو باب رستوران است. در پایان همین دهه است که بزرگترین و مجهزترین پیست اسکی ایران در استان تهران و در منطقه دیزین راه اندازی می شود پیست اسکی دیزین در سال ۱۳۴۸ ، در ارتفاع ۳۶۰۰ متری از سطح دریا و با ارتفاع ۲۶۵۰ متر از سطح دریا و با امکانات وسیع و فراوان ازقبیل سه دستگاه تله کابین ، تله سی یژ و نه دستگاه بشقابی راه اندازی شد از امکانات رفاهی و پذیرایی این پیست می توان به وجود دو مهمانخانه ، پنج باب رستوران و نوزده کلبه اشاره کرد. با نگاه اجمالی به جدول مندرج متوجه می شویم که اکثر پیست های موجود در استان تهران به غیر از پیست های توچال دربندرسر در سال های قبل از انقلاب افتتاح و راه اندازی شده اند و غالب پیست های راه اندازی شده پس از انقلاب مانند پیست های پیام ، پایایی و چلگرد در استانهای دیگر کشور بوده که این نشانگر توجه مسئولین به توسعه و گسترش این ورزش و قابلیت بالای طبیعی ایران برای ورزش اسکی است.

 در دهه پنجاه ، چهار پیست در سطح کشور تأسیس شد که به ترتیب عبارتند از : پیست پایایی در استان زنجان در سال ۱۳۵۱ با یکدستگاه قله اسکی ، پیست اسکی خور در استان تهران در سال ۱۳۵۲ در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا و با ارتفاع ۲۱۰۰ متری منطقه شروع از سطح دریا این پیست هم دارای یک دستگاه قله اسکی می باشد. پیست اسکی چلگرد در استان چهارمحال بختیاری در سال ۱۳۵۵ راه اندازی شد. این پیست در ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا با ارتفاع ۱۹۰۰ متر منطقه شروع از سطح دریا و با امکانات دو دستگاه بشقابی می باشد . آخرین پیست اسکی توچال در استان تهران می باشد که افتتاح آن برمی گردد به سال ۱۳۵۸ یعنی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، قله این پیست در ارتفاع ۳۸۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و همچنین ارتفاع شروع آن از سطح دریا ۲۶۰۰ متر می باشد ، این پیست دارای دو دستگاه تله کابین، یکدستگاه تله سی یژ، دو دستگاه بشقابی و امکانات پذیرایی در آن شامل سه باب رستوران است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دهه شصت ، پیست اسکی در ایران راه اندازی شد که عبارتند از : پیست اسکی دربندسر در استان تهران در سال ۱۳۶۱ که قله آن در ارتفاع ۳۰۵۰ متری از سطح دریا قرارز دارد و ارتفاع منطقه شروع از سطح دریا در آن ۲۶۰۰ متر است این پیست دارای یک دستگاه تلی سی یژ و دو دستگاه قله اسکی و همچنین دو باب رستوران است و دارای یخچال طبیعی می باشد که این مکان را جزء جاذبه های گردشگری کرده است. پیست اسکی تاریک دره در سال ۱۳۶۴ در استان همدان شروع به کار کرد این پیست که در ارتفاع ۲۴۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. دارای دو دستگاه بشقابی و یک باب رستوران می باشد .

تاریخچه پیستهای ایران

تاریخچه پیستهای ایران

در سال ۱۳۶۶ پیست اسکی سپیدان دراستان فارس با ۱ دستگاه تله اسکی و در سال ۱۳۶۷ پیست اسکی خوشا کوه در استان آذربایجان غربی با ۲ دستگاه تله اسکی راه اندازی شدند. در دهه هفتاد یعنی دهه ای که در آن ق رار داریم ۳ پیست در سطح کشور راه اندازی شد که همگی آنها در استانهای محروم قرار دارند که این اقدام بسیار قابل توجه و قابل تقدیر است. پیست اسکی بیجار در استان کردستان در سال ۱۳۷۰ با یکدستگاه تله اسکی و پیست اسکی شازند در همان سال در استان مرکزی در ارتفاع ۲۶۰۰ متر شروع از سطح دریا که دارای یکدستگاه تله اسکی و دو دستگاه بالابر دستی آماده شد و نهایتاً پیست اسکی دنا در ۱۳۷۳ در استان کهگیلویه و بویراحمد در قله ای به ارتفاع ۲۹۵۰ متر از سطح دریا و منطقه شروع ۲۶۵۰ متر از سطح دریا راه اندازی شد. از این ۱۶ پیست تعداد ۷ پیست در استان تهران و ۹ پیست در سایر استانها قرار دارد.

 البته پیست های اسکی موجود در سطح کشور هر کدام دارای ویژگی های خاص خود ازقبیل وسعت ، طول، شیب، هعموار و صاف بودن سطح پیست و یا دارای تپه ها و پستی بلندی های بزرگ و کوچک است که آن را از دیگر پیست ها متمایز می سازد. بطور مثال پیست اسکی شمشک که از بهترین پیست های کشور به شمار می رود دارای شیب نسبتاً تند و تپه های بزرگ و کوچک فراوان موسوم به بوس می باشد. این پیست بیشتر مورد توجه و استفاده اسکی بازان حرفه ای است، یا پیست اسکی دیزین کلاً به علت وسعت و گستردگی بسیار دارای انواع پیست هایی با ویژگی های متفاوت می باشد که از این لحاظ منحصر به فردترین و مهمترین پیست اسکی کشور به شمار می آید. پس از ذکر این مختصر در معرفی پیست ها  بد نیست نگاهی به شرایط کلی پیست های کشور و ورزش اسکی بیاندازیم .

مسئولان در فدراسیون اسکی، سازمان ایرانگردی و جهانگردی و سایر سازمانها و نهادها در تلاش هستند برای  افزودن مراکز و پیست های  اسکی و کیفیت مطلوب تر بطوریکه دیگر از قطع طولانی برق که موجب از کار افتادن سیستم های بالابر می شود خبری نیست ، ماشین های پیست کوب به طور مرتب به آماده سازی و اصلاح پیست می پردازند ، وضع کلی و ایمنی بالابرها ارتقاء پیدا کرده ، خدمات عمومی و رفاهی از قبیل مهمانخانه ها ، رستورانها ، سرویس های بهداشتی و مراکز خدمات پزشکی و درمانی بهبود قابل ملاحظه ای پیدا کرده اند ، همچنین حجم مقررات زائد و دست و پاگیر برای مراجعان و ورزشکاران به نحو چشمگیری کاهش پیدا کرده گرچه هنوز با  سطح آرمانی و ایده آل فاصله دارند و هنوز معایبی در آنها مشاهده می شود ، اما مشکلات ، که شاه بیت غزل آن همانا گرانی می باشد ، و همچنین مشکلاتی که بستگی به عوامل و شرایط طبیعی دارد از جمله میزان بارش که در سالهای قبل که با کاهش بارش مواجه بودیم و اینکه بعضاً در برخی پیست ها مشاهده وجود سنگ در پیست بودیم که این نه تنها برای سلامتی خود اسکی بازان خطر داشت بلکه برای وسایل و لوازم آنها از جمله چوب اسکی که اتفاقاً قیمت قابل ملاحظه ای هم دارد مشکلاتی را ایجاد می کند.

نکات ایمنی که باید به هنگام اسکی رعایت کرد

  • برای رفتن به مراکز و پیست های اسکی حتماً به کاروان ها و مؤسسات رسمی و مطمئن مراجعه نمایید.
  • اگر با وسیله شخصی می خواهید سفر کنید ، خودروی خود را حتماً با وسایل ایمنی از قبیل یخ شکن و زنجیر چرخ مجهز کنید و از سلامت وسایل گرمایشی و برف پاک کن ها و چراغ ها و دیگر لوازم ایمنی مطمئن باشید .
  • برای انجام ورزش اسکی حتماً به پوشاک مناسب و مخصوص این ورزش ،خصوصاً کلاه و دستکش و عینک (بدلیل بازتاب نور خورشید برای چشم ها بسیار ضرر دارد) مجهز شوید.
  • قبل از اقدام به اسکی از صحت فیکس ها مطمئن شوید.
  • افراد مبتدی برای آموزش حتماً به مدرسه اسکی که زیر نظر فداراسیون اسکی فعالیت می کند مراجعه نمایید تا برای آموزش از وجود مربیان باتجربه و کار آزموده و رسمی این مرکز بهره ببرند .
  • قبل از اسکی حتماً صبحانه سبک و مقوی میل کنید . همچنین برای ناهار بهتر است از مصرف غذاهای سنگین پرهیز کنید . بد نیست هنگام اسکی تنقلات مقوی و نیرو زا از قبیل خرما ، شکلات و غیره استفاده نمایید.
  • حتماً در محدوده تعیین شده اسکی نمایید ، خروج از پیست و مناطق تعیین شده خطرات بسیاری را به دنبال دارد . حتی المقدور به اتفاق آشنایان و دوستان و افراد با تجربه اسکی کنید تا در هنگام حادثه تنها نباشد.
  • از انجام حرکات غیر ورزشی در پیست و مخصوصاً هنگام استفاده از بالابر جداً پرهیز کنید چرا که خطرات و صدمات جبران ناپذیری را به همراه دارد .
  • در پایان وقت مقرر پیست را ترک کنید تا دچار خطرات تاریکی نشوید. به هشدارها و تذکرات مسؤلان خصوصاً هنگام دگرگونی هوا دقت کنید ، توجه به این تذکرات حافظ سلامتی و جان شما است.

تهیه و تنظیم: تارا رادفر

تاریخچه پیستهای ایران

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *