تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

مشهورترین تالار کاخ گلستان، تالار آینه است که درست بالای سردر و ایوان سنگی جلوی سرسرای کاخ قرار دارد. تالار آینه یکی از تالارهای مجموعه کاخ گلستان است که بازدید از آن برای عموم آزاد و درش همیشه باز است. تالار، درچوبی پرنقش و نگار زیبایی دارد که به پله هایی با فرش های قرمز ختم می شود. تالار آینه، اولین تالاری است که مهرجویی در «طهران، روزهای آشنایی» واردش می شود. آدم های فیلم درست مثل هرکس دیگری وقتی چشمشان به آینه کاری تالار می افتد، دهانشان باز می ماند. معماری تالار آینه و سلام را استاد صنیع الملک به دستور شاه انجام داده است. شاهی که از همه شاهان ایران جوگیرتر بود. او بعد از اینکه پایش از فرنگ به ایران می رسید همه آچه در آنجا دیده بود، دلش می خواست و دستور ساخت یکی از همان ها را می داد.

تالار سلام که اول قرار بود اتاق موزه باشد، به دستور ناصرالدین شاه و بعد از بازگشت از سفر فرنگ به هوای ساختن موزه ای درست شبیه موزه های اروپا ساخته شد. برای اجرای دستور ناصرالدین شاه، عمارت هایی را که در کنار تالار عاج بود، خراب کردند تا «اتاق موزه »را بسازند. ساخت اتاق موزه چهارسال طول کشید. ولی چون تزئینات تالار و چیدمانش زیرنظر خود ناصرالدین شاه بود، پنج سالی هم طول کشید تا وسایل موزه را جمع آوری کنند. اما به مرور زمان به دلیل برگزاری مراسم سلام های خاص و رسمی، به تالار سلام مشهور شد. تا اینکه در سال ۱۳۴۵ به خاطر برگزاری مراسم تاجگذاری محمدرضا پهلوی مخلوع، موزه آرایی تالار کاملاً عوض شد. در طبقه پایین تالار حوض خانه بزرگی وجود دارد که حالا به دو بخش تقسیم شده است. بخش شرقی حوض خانه را تالار مخصوص می گویند و بخش غربی آن نگارخانه ای است برای نمایش آثار نقاشی هنرمندان دوره قاجار.

استخوان های سردرگم کریم خان

حیاط پردار و درخت کاخ گلستان، یکی از لوکیشن هایی است که «طهران، تهران» تا توانسته در آن گشت زده است. بعد از اینکه دختر و پسربچه شیطان فیلم از تخت مرمر پایین می آیند، راهنمای نه چندان دل نشین تور، آنها را به سمت خلوت کریم خانی و آب نمای زیبای آن می برد. آنها فقط از جلوی خلوت کریم خانی رد می شوند و راهنمای تور هم اصلاً به روی خودش نمی آورد که در این ایوان چه بر سر کریم خان زند آ مده است.

در گوشه شمال غربی حیاط کاخ و دیوار به دیوار تالار سلام، بنایی سرپوشیده و ستون دار به صورت ایوان سه دهنه ای وجود دارد که در مرکز آن حوض بلند بالایی ساخته شده و با آب قنات شاهی پر می شده. این قسمت از کاخ گلستان به خلوت کریم خانی معروف است و قسمتی از خلوت خانه بوده است. این بنا ایوان سرپوشیده و ستون دار سه دهنه ای است که راه عبور از اندرون و باغ گلستان به دیوان خانه و تالار تخت مرمر قبلاً از این محل بود.

درباره خلوت کریم خانی این گور می گویند که وقتی آغامحمدخان قاجار بر سر قبر کریم خان در شیراز رفته بود، دستور داد تا استخوان های او را به تهران بیاورند و در زیر پله های محل عبور و مرور روزانه او دفن کنند. استخوان های کریم خان در زیر پله های عنارت بود، تا اینکه پهلوی اول دستور داد تا استخوان های کریم خان را به مقبره شاه صفی در قم منتقل کردند.کمال الملک از خلوت کریم خانی و حوض آب آن تابلوی رنگ رروغنی کشیده است که حالا در موزه کاخ گلستاننگهداری می شود.سنگ قبر ناصرالدین شاه که از شاه عبدالعظیم ری به ایوان خلوت کریم خانی آورده شده، درون محفظه ای شیشهای نگهداری می شود. سنگ قبر از مرمر یک تکه ای است که اندام ناصرالدین شاه تمام قد بر روی آن تراشیده شده و کار عباس قلی حجار است.

خورشیدی در باغ

ناصرالدین شاه بعد از اولین سفرش به اروپا به فکر ساختن بنایی بلند در تهران افتاد. طرح و نقشه شمس العماره از دوست علی خان معیر الممالک و معماری آن را علی محمد کاشی انجام داده است. شمس العماره هم از نظر نقشه و شکل ظاهری و هم از نظر آرایش داخلی، یکی از بناهای تاریخی و زیبای تهران است. آینه کاری ها، نقاشی ها و گچ بری های این عمارت واقعاً تماشایی است. شمس العماره یک جورهایی برج میلاد زمان ناصرالدین شاه بوده. ارتفاع این بنا بدون احتساب کلاه فرنگی ۲۵متر و با کلاه فرنگی ۳۰متر است که تا آن زمان در تهران بی سابقه بوده است. شمس العماره بلندترین بنای مجموعه کاخ گلستان است که شاه و همراهانش می توانستند با نشستن در عمارت کلاه فرنگی تمام تهران را ببینند. آجر، خشت، کاه گل و ساروج مصالحی است که در ساخت عمارت از آنها استفاده شده است. ساعت بزرگی در بالای برج شمس العماره قرار دارد که صدای زنگش در بیشتر مواقع شنیده می شد. اما به خاطر اینکه جناب شاه چندان از صدای بلند ساعت خوشش نمی آمد، برای کم کردن صدای ساعت تعمیراتی انجام دادند که ساعت را به کلی از کار انداخت.

کاشیکاری های نمای بیرونی شمس العماره طرح و رنگ آمیزی خاصی دارد. در این کاشیکاری ها از رنگهای زرد و سیاه زیاد استفاده شده که شاخص رنگهای جدید کاشیکاری در آن دوران است. سبک معماری این عمارت ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و معماری غربی است که استاد کزیم پیرنیا از استادان برجسته معماری سنتی ایران، آن را سبک تهرانی نام گذاری کرده است. هرچند راهنمای «طهران، روزهای آشنا» ظاهراً خیلی وقت ندارد تا این توضیحات را درباره شمس العماره بدهد، ولی باز هم به نسبت دیگر بخش های کاخ کمی وقت می گذارد و درباره کاشیکاری ها و ساعت بالای برج چند کلمه ای برای پیرمردها و پیرزن ها حرف می زند. بعد از این مهرجویی بالاخره از کاخ گلستان دل می کند و همه را سوار اتوبوسش می کند و تور تهران گردیاش را ادامه می دهد.

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

تالاری از جنس سلام و آینه

منبع: سایت سفر

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

 
 
 

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *