تحفه­ی نطنز از این روستا می­آید

تحفه­ی نطنز” از اینجا می­آید ؛ روستایی به نام “ولوجرد” یا “ولوگرد” که تقریباً در ۲۲ کیلومتری “ابیانه” واقع شده و تا روستای “هنجن” نیز تنها ۴ کیلومتر فاصله دارد . هر سه روستای ولوجرد ، هنجن و ابیانه جزو توابع شهرستان “نطنز” در استان “اصفهان” هستند اما شاید روستایی که بیشتر از همه مورد توجه جهانگردان خارجی و مسافران داخلی و حتی خود ” سازمان میراث فرهنگی” طی چندسال اخیر قرار گرفته .

همان ابیانه است که با حفاظت بافت سنتی و قدیم خود ، روز به روز رونق بیشتری پیدا می­کند وبه وبترین جاذبه ­های گردشگری این منطقه تبدیل شده است . برای رسیدن به روستای ولوجردیا ولوگرد ، راهی با دیدنی­های بسیار از صلابت کوه­ها و آرامش کویر را در پیش رو داریم . در مسیر تهران به اصفهان از جاده قم – کاشان ، پس از عبور از کاشان ، هجده کیلومتر مانده به شهر نطنز ، پس از نیروگاه اتمی نطنز و نرسیده به  جایی که « سر پل هنجن » نامیده می­شود پاسگاهی قراردارد که به ” پاسگاه برزرود” معروف است.

کنار این پاسگاه جاده­ای فرعی است که به دو راه تقسیم می­شود جاده “برزرود” و جاده “چیمه رود” راه اول، پس از عبور از ده هنجن از دهات “یارند” ، “کمجان” ، “برزرود” و “طره” می­گذرد و در انتها به همان روستای باستانی ابیانه می­رسد اما راه “جیمه رود” از روستای ولوجرد یا با گویش­های اهالی آنجا ولوگرد ، “چیمه” و “تکیه سادات ” می­گذردروستای ولوجرد این روزها علاوه بر داشتن یک جمعیت بومی که بالغ بر ۵۰ نفر می­شوند با اقامتگاه فصلی بسیاری از تهرانی­ها که زمانی روستای آباد آباء و اجدادشان بوده ، تبدیل شده است به طوری که جمعیت کلی این روستا با احتساب تهرانی­ها از مرز ۲۵۰ نفر می­گذرد .

ولوجرد، بهشتی در آستانه کوه و کویر است  که بانسیم خنک بهاری و میوه­های لذیذ تابستانی به استراحتگاه بازنشستگان تهرانی بومی آن روستا تبدیل شده که هیاهوی زندگی شهرنشینی را به حریم پر آرامش روزهای بلند و شب­های خنک این منطقه­ی بکر کویری ، کوهستانی راه نمی­دهند قدمت این روستا را بطور دقیق کسی نمی­داند و کهنسال ترین فرد این روستا از خداوند ۱۲۰ سال عمر گرفته در همین جا سکونت دارد گل بنفشه ، پونه ، آویشن و کرفس­های خودرو در فصل بهار ، لابه لای جوی­های پرآب و دامنه کویری اما دل انگیز چشم­ها را نوازش می­دهند و محصولات باغات همچون انگور،انجیر، انار، گلابی، سیب ، آلو، گوجه سبز، هلو و خرمالو عطش مسافران تابستانی و پاییزی را سیراب می­کنند .

پاییز این روستا نیز با خشکباری که محصول همین باغات است و کرسی­هایی که قصه و خاطرات چند نسل را به خود دیده ، به یاد مادنی­ترین شب­های چله را برای نوه­ها و نتیجه ­هایی که اصالتاً «ولوگردی» هستند می­آفریند و سوغات «ولوجرد» همان تحفه­ی نطنز است، گلابی­های درشت لذیذ و آبداری که برای صادرات به شهرهای مختلف ایران فرستاده می­شود و مزه دلچسب آن ، شهره­ی آن منطقه است .

روستای ولو گرد چشم انداز زیبای دیگری نیز دارد که «کوه کرکس» است و چشم­ها را به دیدن صلابت و استواری صخره­ها و سنگ­هایی که درون آفتاب کویری ، گل­ها و گیاهای خودرو و درمانی در طب سنتی را در دل خود می­پروند دعوت می­­کند .

 ولوجرد، توسط شورا اداره می­شود وه سه نفر با رأی مردم در تنها مسجد این روستا به عنوان اعضای شورایی انتخاب می­شوند ، که باید مشکلات اهالی و نیازهای آنان را با فرماندار شهر نطنز درمیان بگذارد تا شاید چاره­ای برای آنها اندیشه شود . اولین مشکل ، به آسفالت جاده­ای فرعی بر می­گردد که از قسمت شرق ده به داخل روستا امتداد یافته و محل تردد اهالی بالای ده و پائین ده است و علی رغم آن که ۹۰-۸۵ درصد جمعیت این ده از آن استفاده می­کنند همچنان از یک آسفالت کشی ساده بی­نصیب ماند است .

در این حال که سازمان میراث فرهنگی ابیانه و تمام مسیر منتهی به آن را آباد کرده است ، کوچه­های ولو گرد هنوز اسفالت نشده ­اند و این جدا از تخریب روز افزون بافت سنتی این روستاست که بسیار از خانه­ های قدیمی با درهای کلونی آن را تبدیل به خرابه کرده است و به خاطر ساختمان سازی­هایی که این روزها توسط بسیاری از تهرانی­های ولوگردی در حومه آن انجام می­شود ، منظره­ای نا همگون به وجود آورده است روستای ولوجرد ، از لوله کشی گاز بی بهره است و مشکل فشار آب لوله کشی که کشش جمعیت کنونی این روستا را ندارد.

 نیز همچنان به قوت خود باقی­است و اقدام مسئولانی را می­طلبد که ابیانه را به مهمترین جاذبه گردشگری این منطقه تبدیل کرده­اند در روستای ولوجرد باغات با سخاوتمندی هرفصل ، دست چینی از بهترین میوه­ها را به ثمر می­نشانند اما چشم انتظار آبیاری و رسیدگی مردمی هستند که به دلیل مشغله­های شهرنشینی یا اجرت بالای کارگر بسیاری از آنها را به حال خود رها کرده­اند تا مأوای پرندگان غریب باشند .

اینجا روستای ولوجرد است ، روستایی که نعمت و آرامش را به ساکنانش ارزانی می­دارد اما مورد بی­مهری نقشه­های بزرگ جغرافیا که حتی نام و مکان آن را مشخص نکرده­اند واقع شده ، روستایی که “گویش ولوگردی” آن می­تواند از سوی زبان­شناسان مورد تحقق قرار گیرد اما هنوز کتاب یا حتی پایان نامه­ای در مورد آن نوشته نشده و در نهایت بهشتی در آستانه­ی کوه کویر که از چشم جهانگردان و مسافران و شاید حتی مسئولان سازمان میراث فرهنگی پنهان مانده است.

تحفه ی نطنز از این روستا می آید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.