تخمین انصراف‌دهندگان ایرانی از سفر به ترکیه

فعالان گردشگری می‌گویند تعداد تماس‌ها با آژانس‌های مسافرتی برای پیگیری اوضاع ترکیه و پروازها و تورهای ترکیه، بسیار زیاد شده است. اتفاقاتی که در آن کشور، پشت سر هم رخ می‌دهد، مستقیما با امنیت مسافران و گردشگران ارتباط دارد و شرایط برای مسافران مبهم شده است.

با این همه هنوز آمار مشخصی از تعداد انصرافی‌ها وجود ندارد. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران در این‌باره خبرگزاری مهر گفته است: «ما نظام آماری منظمی از اینکه چقدر از تعداد گردشگران ایرانی عازم ترکیه، تنزل پیدا کرده‌اند، نداریم اما پیش‌بینی‌ها بر اساس تجربه‌ها و شنیده‌ها و منطق، کاهش گردشگر را نشان می‌دهد.» محمدحسن کرمانی یادآور شده است که دولت اگر سیاستی درباره سفر به ترکیه دارد باید اعلام کند؛ سیاستی که می‌تواند به صورت ارشادی یا عادی ابلاغ شود.

از سوی دیگر رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران به «ایسنا» گفته است که شمار انصرافی‌ها از سفر ترکیه بالا نیست چون به هر روی بسیاری از افراد در آن کشور وقت سفارت دارند یا انگیزه‌شان از این سفر کاری است. البته رضا اباذری تاکید کرده که ترکیه قطعا باید منتظر بازتاب منفی این حادثه‌ تروریستی از سوی سایر کشورها باشد و یقینا طول خواهد کشید تا گردشگری این کشور موقعیت قبلی خود را به‌دست آورد؛ مخصوصا آنکه مبادی اصلی گردشگری این کشور، مثل خیابان مشهور «استقلال» و فرودگاه بین‌المللی «آتاتورک» کانون حوادث تروریستی بوده که جان ده‌ها انسان را به مخاطره انداخته است.

 

شرایط انصراف از سفر به ترکیه

درهمین حال، گردشگرانی که پس از حادثه تروریستی ترکیه و حوادث اخیر قصد لغو کردن سفر خود به این کشور را دارند، می‌توانند طبق قانون انصراف دهند اما باید بابت آن جریمه بپردازند.

طبق متن قرارداد غیرچارتری که مورد تایید سازمان میراث فرهنگی وگردشگری است و بین مسافر و آژانس توریستی بسته می‌شود، حدود وظایف و مسوولیت‌های طرفین و همچنین خدمات و نرخ سفر تعیین شده است که براساس آن اگر مسافر بخواهد برای حفظ جان و تامین امنیت خود از سفر انصراف دهد، در هر حال باید بخشی یا تمام جریمه را به آژانس مسافرتی پرداخت کند. در چنین مواقعی توجیه آژانس آن است که برای رزرو این خدمات از قبل هزینه‌ای را پرداخت کرده که با انصراف از آن، آژانس مسافرتی مشمول خسارت می‌شود.

طبق این قرارداد کارگزار متعهد است برنامه‌ سفر مورد توافق را به‌طور کامل انجام دهد و در صورت وقوع هرگونه پیشامد غیرمنتظره از قبیل شرایط فوق‌العاده جوی، جنگ، شورش و مشکلاتی که از کنترل کارگزار خارج بوده و سبب ابطال یا تغییر برنامه گشت یا سفر شود، هیچگونه مسوولیتی متوجه کارگزار نخواهد بود. حالا توصیه فعالان گردشگری به گردشگران ایرانی که مجبورند به دلایل مختلف به ترکیه بروند این است که در درگیری‌های سیاسی، تجمع‌ها و جاهایی که افراد زیادی حضور دارند، حاضر نباشند چون احتمال انفجار و خطر زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.