دیدنیهای ترکمن, ترکمن های ایران

ترکمن های ایران

بندر ترکمن شهری است در غربی ترین نقطه “ترکمن صحرای” ایران که هم اکنون در تقسیمات کشوری جزو استان گلستان قرار گرفته است. شهرستان ترکمن شامل سه شهر گمیش‌تپه، سیمین‌شهر و بندر ترکمن است.

و از جمعیت ۲۰۰ هزار نفری آن حدود ۹۰% آنرا ترکمن ها تشکیل می دهند. این شهر در سال ۱۳۰۶ شمسی در محلی که قرارگاه نظامیان برای سرکوبی عشایر ترکمن بود، به دستور رضا شاه احداث و به نام بندرشاه نام‌گذاری شد.

 در جنگ جهانی دوم، راه آهن سراسری ایران به این شهر متصل گردید. محل فعلی بندر ترکمن، امتداد بخشی از شهرستان گرگان بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شهرستان مستقلی تبدیل شد.

عواملی همچون اجرای سیاست اسکان عشایر ترکمن، احداث خط راه آهن سراسری، ایجاد فعالیت‌های بندری و احداث اسکله بارگیری، پیدایش سازمان‌ها و مؤسسات دولتی و ایجاد تسهیلات شهری، از جمله عوامل مؤثر در توسعه شهر بندر ترکمن محسوب می‌شوند .

بندر ترکمن در ده کیلومتری کوه و جنگل (از سمت/ جنوب)؛ در ۱۰ کیلومتری بیابان های ترکمنستان و در ساحل دریا قرار دارد و جزیره آشوراده و اسکله تاریخی آن که نقش مهمی در جنگ جهانی دوم داشته از جلوه های گردشگری این شهرستان به شمار می آید.

دوشنبه بازار بندرترکمن از دیدنی های دیگر این شهر ترکمن نشین است که در آن صنایع دستی ترکمن به ارزانترین قیمت عرضه می شود.


از دیگر مراکز دیدنی این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تالابهای بین المللی مرزی مانند آلماگل وآلاگل (گل در زبان ترکی ترکمنی به معنای دریاچه است(

تپه ماهورهای لسی در شمال شرق استان گلستان

– در یکی ازبالاترین این تپه ها وجود مقبره خالدبن ثنان (ع)معروف به خالدنبی که زیارتگاه است .

– وجودگیاهان بیابانی مانندگز وگیاهان غیربومی اتروبلیکس که برای جلوگیری از فرسایش آب وخاک کاشته می شود .

 – جودکوچ نشینان ترکمن در قسمت میانی وکوچ نشینان کرد در شمال شرقی آن که  کرد ها در فصل زمستان به این منطقه میایند.به طور کلی ترکمنصحرا برای چرای دامها در زمستان است که به آن قشلاق یا قش یورت گفته می شود در ترکی ترکمنی قش یعنی زمستان  یورت یعنی مکان یا وطن یا محدوده گیاهان منطقه به خصوص در زمستان و بهار رویش به اندازه کافی دارندکه مورد استفاده دامداران می باشد.

– وجود کوچ نشینان با خانه های چوبی آلاچیق یا قره اوی است قره (سیاه )اوی (خانه)که از پشم سیاه ساخته شده و پایه های از چوبهای قوس دار است . در گذشته خانه هایی با پشم سفید ساخته شده و به آن آق اوی (خانه سفید )مخصوص خانها و ارباب ها بود.

– روداترک که از استان خراسان شمالی سرچشمه می گیرد و وقتی که وارد استان گلستان می شود و دارای بیچ وتابهای زیاد ودره عمیق است که علت آن خاک نرم لسی آن است که حدود فرسایش آب قرار می گیرد که در اصطلاح به آن مآندر می گویند که گودی های باقی مانده این مآندر به ترکمنی طوقای می گویند که جای مناسب برای کشاورزی است .

– رودخانه گرگان

 سدگلستان ۱

تالاب گمیشان در شرق استان گلستان

– گل فشان نفت لی جا در شمال شرقی گلستان

تپه های نفتی قرن یا رق در شمال آق قلا

– گل فشان قرن یا رق در شمال آق قلا

– شوره زار وبلورهای نمک در شمال آق قلا معدن

– بازارچه مرزی اینچه برون

– زیارتگاه دانشمند ملا علی در خط مرزی اینچه برون در روستای دانشمند این زیارتگاه معروف به دانشمند عطا

– آرامگاه مختومقلی فراغی در کنار رود اترک در داخل ایران درجنوب بخش کُرند در روستای آق توقای

– وجودیادواره های قبری در کنار جاده های این منطقه به نظر قبر میاید ولی یادواره است .

 –وجودستونهای یادبودسنگی بسیار بزرگ در قبرستان زیارتگاه خالدنبی به ارتفاع حدود ۲متر که تعداد آن هزاران عدداست .

– مدرسه بسیارقدیمی کریم ایشان در اطراف شهرستان کلاله

جود آبشار آق سو یکی از سرچشمه های رود گرگان

– دیواربسیار عظیم وقدیمی چندهزارساله معروف به قزل آلان یا دیواراسکندر یا سددفاعی گرگان که از شمال گمیشان(کمش دفه)شروع به طول ۲۷۵ کیلومتر به کوه های شمال شرقی استان ختم می شود.

– شهرقدیمی گرگان (جرجان)که شهر فعلی گنبدکاووس بر کنار آن ساخته شده وبه همین خاطر نام اسکندررا دیوار دفاعی گرگان و یارودی که از کنار گنبدکاووس می گذرد به رود گرگان معروف است.منظور گنبدکاوس فعلی است نه گرگان فعلی

نام شهرگرگان فعلی از خیانت های رضا شاه در تاریخ است که نام قبلی آن استر آباد را به گرگان تغییر دادو تاریخ منطقه را در ابهام فروبرد.

قبرستان های قدیمی و تپه های باستانی فراوان در منطقه که متاسفانه بدون حفاظت رها شده و سفال ها و سکه ها ی مورد غارت قرار می گیرد.

– تپه کافرقلعه در روستای ایگدر سفلی که گفته می شود محل اسکان سربازان اسکندر مقدونی بوده است.

– گل فشان اینچه ومنابع ید در ۶کیلومتری شمال آق قلا

– امامزاده یحیی ابن زید که به زبان محلی قارانقی امام (امام تاریک)گفته میشود

– آق امام (امام سفید)

– سدوشمگیر

میدان اسبدوانی گنبدکاووس

– مسجد تاریخی حضر بابا

– مدرسه کریم ایشان کلاله

– بازاروگمرک اینچه برون

 –واز همه مهمتر سنبل ترکمن صحرا برج تاریخی قابوس ابن وشمگیر

– ویژگی های اجتماعی وقومی ترکمن ها

 –آداب ورسوم ترکمن ها

– بازار هفتگی

– خانه های قدیمی گمیشان و بندر ترکمن

– اسکله بندر ترکمن

– شبه جزیره آشوراده

جزیره آشوراده – بندر ترکمن

جزیره آشوراده تنها جزیره مسکون دریای خزر در ایران است که در سه کیلومتری غرب بندر ترکمن و در شبه جزیره گرگان واقع است.

این جزیره به لحاظ تاریخی از اهمیت بسیاری برخوردار است و در برهه های زمانی مختلف نقش مهمی را در تاریخ ایران و منطقه بازی کرده است.

هم اکنون این جزیره به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم در شمال ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از تاریخ نویسان معتقدند این جزیره همان جزیره آب سکون است که محل مرگ سلطان محمد خوارزمشاه می باشد. آشور آده یا آشور آداسی یک واژه ترکی ترکمنی است که به معنای جزیره آشور می باشد.

این جزیره تا پایان جنگ جهانی دوم در دست روسها بوده است. روسها در این جزیره چندین بیمارستان، ساختمان مسکونی، قلعه و یک کلیسای چوبی ساختند که اکنون از کلیسای چوبی اثری در دست نیست اما یک قلعه مثلثی که در شمال این جزیره پابرجا مانده است به عنوان یادگار اشغال روسها به ثبت میراث فرهنگی رسیده است.
تا قبل از وقوع سیل در اوایل دهه ۱۳۷۰ شمسی در این جزیره بالغ بر یک هزار نفر زندگی می کردند اما با وقوع سیل ساکنان این جزیره به یک شهرک در شهر بندرترکمن کوچ کردند و اکنون تنها کارمندان شیلات و برخی فروشندگان در این جزیره زندگی می کنند.

 

دونده‌های ترکمن

مهم‌ترین ورزش برای ترکمن‌ها، مسابقات اسبدوانی است که هر ساله با شور و اشتیاق فراوان به تماشای آن می‌نشینند. اسب‌های سرحال و قدرتمندترکمن را باید در همین مسابقات دید؛ اسب‌هایی با سوارکارانی که دور میدان مسابقه می‌دوند و زمین از دویدن شان به لرزه می‌آید.

 

ترکمن های ایران

ترکمن های ایران

ترکمن های ایران

ترکمن های ایران


Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *