تفرجگاه تهرانی‌ها

راهنمای سفری پاییزی از سد کرج تا روستای شهرستانک

سفر در جاده چالوس، یکی از بهترین گزینه‌ها برای یک سفر پاییزی است؛ همنطور که در پیچ و خم جاده چالوس می‌رانید و از مناظر زیبای دریاچه پشت سد کرج  لذت می‌برید. به دو راهی «دوآب» می‌رسید. جایی که باید از جاده چالوس دل کند و در مسیری خلوت به روستایی رنگارنگ سرک کشید. روستای «شهرستانک» یک روستای آرام دامنه البرز، اوایل پاییز به اوج زیبایی‌اش می‌رسد و می‌شود در کوچه باغ‌های رنگین کمانی‌اش از زیبایی پاییز لذت برد. اما پاییز و رنگارنگی‌اش همه دیدنی‌های آنجا نیست.

 در انتهای کوچه باغ‌های روستا، جایی که کوه و دره و رودخانه به هم می‌رسند، بقایای کاخی از شکوه قاجار، پیش چشم‌تان می‌آید که راز آلودگی‌اش شما را تا روزهای خوش ناصرالدین شاه قاجار و آش ییلاقی‌اش عقب می‌برد. اواخر مهر ماه و اوایل آبان ماه که رنگ‌ها در شهرستانک به اوج خود می‌رسند، بهترین زمان برای سفر به آنجاست. سفری که از جاده چالوس و سد کرج شروع می‌شود و در این روستای پاییزی به انتها می‌رسد.

چطور به شهرستانک برسیم؟

راهی نه دور و نه نزدیک   

دو روش برای رفتن به شهرستانک دارید؛ یکی وسیله نقلیه و دیگری مسیر کوهنوردی است.

وسیله نقلیه : حدود ۵۵ کیلومتر بعد از کرج در دو راهی «دوآب»؛ یعنی نرسیده به گچسر از جاده چالوس خارج شده و با طی مسافت ۸ کیلومتر دیگر و عبور از کنار روستاهای «گودر» و «سرک» به شهرستانک برسید. اگر ساکن شرق تهران هستید و راه دیزین ـ شمشک هم باز است، می‌توانید از جاده شمشک به دیزین برسید و وقتی وارد جاده چالوس شدید به سمت چپ بپیچید و بعد از گذشتن از گچسر به دو راهی «دوآب» می‌رسید.

کوهنوردی: چندین مسیر کوهنوردی برای شهرستانک وجود دارد. یکی به مسیر ناصری معروف است که از ایستگاه هفتم توچال می‌گذرد. از غرب توچال به سمت پایین که سرازیر شوید، بعد از یک ساعت پیاده‌روی به قله شاه‌نشین در شهرستانک می‌رسید. دیگری مسیر آهارـ ده تنگه و قلعه دختر است و عده‌ای هم از مسیر امامزاده «شکرآب» راهی می‌شوند. هر کدام از این مسیرها را که انتخاب می‌کنید، با راهنمایان متخصص همراه شوید و درباره وضعیت آب و هوای منطقه اطلاعات دقیق بگیرید.

در شهرستانک کجا بگردیم؟

از سد تا کاخ

می‌توانید یک روز تعطیل آخر هفته، صبح زود از خانه بیرون بزنید، اول به سد کرج بروید و بعد هم راهی شهرستانک شوید. در این سفر می‌توانید از دیدنی‌های طبیعی و تاریخی لذت ببرید.

از سد کرج تا شهرستانک با دیدنی‌های طبیعی و تاریخی زیادی روبه رو می‌شوید

سد امیرکبیر : در گشت و گذارتان اول از همه به سد زیبای کرج یا همان امیرکبیر می رسید. کنار سد توقف کنید و محل مناسبی را برای استراحت پیدا کنید. حتی با سفری چند دقیقه‌ای با قایق روی دریاچه سد، می‌توانید از روستای زیبای «واریان» در آن سوی دریاچه هم دیدن کنید.

روستای سپهسالار : اگر فرصت دارید، در مسیر شهرستانک سری هم به روستای سپهسالار بزنید که در ۱۵ کیلومتری سد کرج قرار دارد. این روستا هم یادگارهای قاجاری دارد و هم یک طبیعت پاییزی زیبا.

کوچه باغ‌های شهرستانک : در نهایت به روستای مقصد می‌رسید، خودرو را پارک کنید و راه بیفتید. از اول روستا تا انتهای مسیر حدود یک ساعت و نیم راه پیاده دارید. مسیر راحت و سبک است. بعد از حدود ۲۰ دقیقه از روستا خارج شده و وارد راه ییلاقی بیرون روستا می‌شوید. می‌توانید وارد کوچه باغ‌های اطراف شوید و گشتی بزنید، اما مسیر مستقیم به کاخ ناصری می‌رسد.

کاخ ناصری : آن‌چه امروز از ساختمان‌ کاخ باقی مانده، ویرانه‌ای رها شده که با آن‌چه به عنوان یک کاخ قدیمی انتظار دارید تفاوت دارد. تقریباً تمام کاخ دوره ناصری تخریب شده است. فقط چندین سر ستون و پله‌های آن برجای مانده. اطراف کاخ محوطه‌ای پر درخت دارد و رودخانه‌ای کم عمق هم که از کنار کاخ می‌گذرد. راستی این کاخ یک کتیبه هم دارد که به خاطر فرسایش بخش زیادی از آن ناخواناست.

دیدنی‌های دیگر : اگر کاخ را رد کنید و به سمت شمال آن بروید. به چشمه‌ای می‌رسید که آب زلالی دارد و بعد از بیرون آمدن به رودخانه شهرستانک می‌ریزد. قلعه دزدبند یا قلعه راهداری را هم نباید از دست داد. بعد از تماشای کاخ می‌توانید به روستا برگردید یا به سمت کوه و قلعه دزدبند بروید. حدود نیم ساعت تا بالای قلعه راه دارید. البته فقط چند دیواره از این قلعه باقی مانده. سرو کهنسال اورس یا «هورست» که چند صد سال عمر دارد، ارتفاعش حدود ۱۷ متر و عرضش تقریباً ۱۴ متر است. باید از جنوب‌شرقی روستا از یک مسیر خاکی بالا بروید، حدود ۲۰ دقیقه تا رسیدن به درخت زمان دارید.

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *