تفریحات آبی

تفریحات آبی

سفر و تفریحات آبی و مناطق ساحلی

ورزش های آبی، هیجان و آرامش بر روی آبی بیکران

وقتی دریا را می بینی، ناخودآگاه دلت می خواهد بپری توی آن و تمام انرژی و خستگی هایت را به موج های بی انتهای دریا بسیاری، آب حس عجیبی ست، حس بی وزنی انگار که دریا می خواهد همه اضطراب ها، غصه ها و دل نگرانی هایت را به دوش بکشد و تو را سبک کند حالا که قرار است خیس شویم ، چه بهتر که هیجانی هم همراه آن باشد چیزی فراتر از یک شنای ساده چیزی که آدرنالین خون را بالا ببرد و تفریح راچاشنی موج های دریا کند

ورزش های آبی از دیرباز طرفداران پروپاقرص داشته است و امروزه به یکی از دلایل اصلی سفر بسیاری از گردشگران به مناطق ساحلی در اقصی نقا دنیاست.

ورزش های آبی انواع و اقسام دارد و شامل سه بخش اصلی: ورزش های آبی روی آب، ورزش های درون آب و ورزش های عمیق است معروفترین ورزش های آبی شامل:

جت اسکی (Jet Skiinbg) غواصی (Diving)، پاراسیل ( Parasailing) فلای بورد (Flyboard) رفتینگ (Wakeboarding)،موج سواری (Surfing) ، اسکیم بوردینگ (Skimboarding)، بادی بوردینگ (Bodyboading) ماهیگیری (Fishing) ، کایاک سواری (kayaking) و کانو سواری (Canoeing) است.

لازم به ذکر است که بیشتر ورزش های آبی نیازمند آموزش و مهارت های تخصص است و به علت خطرات موجود در دریا، به هیچ وجه بدون مربی وراهنما به انجام این ورزش ها نپردازید، توصیه می کنیم که همیشه از سایت های معتبر و مجهز؛ که مربی و راهنمای حرفه ای دارند؛ استفاده کنید.

یادتان باشد اینجا دریاست! شوخ طبع است ولی با کسی شوخی ندارید.

در ادامه به معرفی چند ورزش آبی محبوب و مهیج می پردازیم.

غواصی

ScubaDiving

ورزش غواصی بدون شک، یکی از برترین ورزش های آبی است که در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. رفتن به درون دنیای آب و دیدن طبیعت پنهان زیر آن بدون شک آرزوی هر کسی است طبیعتی که بسیار متفاوت و منحصر به فرد است اگرچه رفتن به زیر آب از دیرباز توسط انسان برای سرگرمی با حتی کارهای مختلف از قبیل صید مروارید با کشف گنج انجام می شد ولی غواصی به کمک کپسول اکسیژن از اوایل قرن بیستم و البته به منظور مسائل نظامی آغاز شد. امروزه، «غواصی تفریحی» چنان پیشرفتی کرده که خود دارای شاخه های مختلف مانند: غواصی غار، غواصی تاریخی، غواصی زیر یخ، غواصی عمق، غواصی شب والبته «غواصی حیات دریایی» است

اگر چه تجهیزات غواصی امکان حمل اکسیژن را به غواصان می دهد اما فشار آب اجازه عبور پیش از عمق معینی را به غواصان نمی دهد. حداکثر عمق مجاز در غواصی تفریحی ۳۰ متر است و عبور از این حد می تواند غواصی را در معرض خطرات جدی قرار دهد.

به طور کلی دو مدل تجهیزات غواصی وجود دارد که به آن مدار باز (open cricuit) و مدار بسته (closed circut) گفته می شود در مدل مدار باز بازدم غواص مستقیما به محیط پیرامون انتقال داده می شود ولی در مدار بسته بازدم غواص به سیستم بر می گردد و اکسیژن باقیمانده و آن دوباره برای استفاده بازیافت می شود مدل مدار بسته امکان غواصی به مدت طولانی تری را به غواص می دهد. اما استفاده از آن نیاز به آموزش و مهارت بیشتری دارد و البته هزینه تجیهزات آن نیز گران تر است مدل مدار بسته همچنین به علت پیچیدگی سیستم امکان نقص و در نتیجه ریسک بیشتری برای غواص دارد و معمولا توسط افراد حرفه ای و برای کارهایی به جز غواصی تفریحی استفاده می شوند.

هزینه ها

مسلما نمی توان قیمت دقیقی برای تفریح غواصی اعلام کرد. هزینه غواصی بستگی به محل غواصی و نوع تجهیزاتی که استفاده می شود دارد ولی چیزی که واضح به نظر می رسد این است که غواصی تفریحی گران است یک مجموعه کامل تجهیزات غواصی به طور میانگین چیزی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار آب می خورد و البته فقط داشتن تجهیزات کافی نیست. بسیاری از کشورهای توسعه یافته اجازه غواصی بدون داشتن مدرک را به افراد نمی دهند گذراندن دوره غواصی و اخذ مدرک بسته به نوع آموزش و غواصی می تواند از ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار هزینه داشته باشد البته لزوما نیازی به صاحب بودن وسایل غواصی برای استفاده از این تفریح  نشاط آور نیست در اکثر مکان های غواصی در دنیا آموزش سطحی با هزینه ای نه چندان زیاد به گردشگران داده می شود و پس از آن می توان با هزینه ای بین ۵۰ تا ۸۰ دلار وسایل کامل غواصی را برای یک روز اجاره کرد هر چند این قیمت ممکن است نسبت به نوع تجهیزات و محل غواصی متفاوت باشد.

رکورد غواصی عمق

رکود غواصی عمق در جهان متعلق به غواص مصری به نام «احمد جابر» است که در سال ۲۰۱۴ با رفتن به عمق در جات متعلق به غواص مصری به نام «احمد جابر» است که در سال ۲۰۱۴ با رفتن به عمق ۳۳۲ متری در دریای سرخ مصر نام خود را در کتاب گینس ثبت کرد در حالی که رسیدن به این عمق تنها ۱۲ دقیقه به طور انجامید اما برگشت به سطح آب به منظور جلوگیری از آسیب های مغزی و جسمی به تدریج و در مدت ۱۵ ساعت انجام شد.

مکان های برتر غواصی

مکان های بسیاری در دنیا برای غواصی وجود دارد که هرکدام زیبایی های مختص به خود را دارد. در ایران غواصی تفریحی در کیش و غواصی تفریحی در قشم نیز طرفداران خود را دارد. هرچند برخی از این مناطق توسط غواصان حرفه ای و همچنین غواصی تفریحی به عنوان برترین نقاط غواصی دنیا انتخاب شده است که در زیر نگاهی به ۲۵ مقصد برتر آن ها می اندازیم.

 

رتبهمحل
۲۵مایا تیلا در مالدیو (Maaya Thila Maldives)
۲۴پوئرتو گالرا در فیلیپین (Puerto Galera Philippines)
۲۳بلو هول در بلیز (the Blue Hole)
۲۲جزیره کوه تانو در تایلند (Koh Tao island)
۲۱کایلوآ کونا در هاوایی (Kailua kona Hawaii)
۲۰اوتیلا در هندوراس (Utila Honduras)
۱۹جزیره سیپادان در مالزی (Sipadan Malaysia)
۱۸جزیره بونیز در هلند (Bonaire Netheiands)
۱۷جزیره گیلی در اندونزی(Gill islands indonesia)
۱۶جزیره پاپ در میکرونزی (Yap Micronesia)
۱۵بالی در اندونزی (Ball indonesia)
۱۴دریاچه هوران در میشیگان آمریکا(Lake Huton Michigan USA)
۱۳بازاروتو آرکیپلاجو در موزاییک (Bazaruto Archipelago Mozambique)
۱۲پوکت در تایلند (phuket thailand)
۱۱گریت بریرریف در استرالیا (the Great Barrier Reef Australia)
۱۰کزومل در مکزیک (Cozumet Mexico)
۹یونگلا در استرالیا (the Yongala Australia)
۸امبرگریس در بلیز (Ambergris CayeBelize)
۷جزیره های گالاپاگوس در اکوادور (Galapagos islands Ecuador)
۶راس محمد در دریای سرخ مصر (Ras Mohannad the Red Sea Egypt)
۵جزایر کیمن در انگلیس (Caman islands Britain)
۴ساحل ریویرا در فلوریدای آمریکا (Riviera Beach Florida USA)
۳گینه نو (papua New Guinea)
۲بکا لاگون در فیجی(Bega Lagoon Fiji)
۱پونتا گردا در کاستاریکا (punta Gorda Costa Rica)

 

فلای بورد

شاید کمترین ورزشی مانند فلای بورد در چنین مدت کوتاهی از ظهورش به چنین شهرت بالای برسد فلای بورد در سال ۲۰۱۲ توسط «فرانکی زاپاتای» فرانسوی اختراع شد و در عرض دو سال  به یکی از محبوب ترین ورزش های آبی دنیا تبدیل شد در ورزش فلای بورد پای شخص بر روی تخته مخصوص بسته می شود این تخته توسط یک شیلنگ بزرگ به یک موتور فشار که معمولا از جت اسکی برای آن استفاده می شود وصل می گردد و آب با فشار از زیر پای ورزشکار خارج می شود و او را به سمت مخالف به سرعت به هوا یا داخل آب هدایت می کند. میانگین ارتفاعی که افراد در این ورزش تفریحی از سطح آب بالا می روند ۱۰ متر است البته میزان ارتفاع شخص بستگی به نیروی موتور دارد که اکثرا توسط راننده جت اسکی کنترل می شود هرچند اخیرا سیستم کنترل از راه دور جت اسکی به امکانات این ورزش اضافه شده تا شخص بتواند خود قدرت جت اسکی و ارتفاع را تنظیم کند

قیمت تجهیزات فلای بورد بسته به مدل و نوع امکانات می تواند از ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار هزینه دربر داشته باشد هزینه کلاس های آموزشی و اخذ مدرک نیز حدود ۳۰۰ دلار هزینه دارد هزینه کرایه تجهیزات فلای بورد که شامل آموزش نیز هست به طور میانگین ۲۰۰ دلار برای هر نیم ساعت است ورزش تفریحی و پرهیجان فلای بورد در حال حاضر در کشورهای امریکا، مکزیک، فرانسه، اسپانیا و آلمان بیشترین طرفدار را به خود جذب کرده است

جت اسکی

یکی دیگر از ورزش های آبی که به شدت مورد توجه گردشگران است جت اسکی نام دارد. این ورزش در راس لیست تفریحات گردشگرانی که به مناطق ساحلی سفر می کنند قرار دارد. جالب ترین نکته در مورد این ورزش نام آن است چرا که جت اسکی نام یک محصول شرکت کاوازاکی ژاپن است که برای اولین بار که به صورت تجاری به بازار عرضه کرد گذاشته شد و این نام امروزه (PWC) بر روی موتورهای آبی شخصی به طور عمومی به این ورزش و سرگرمی گفته می شود. جت اسکی ها به طور متوسط ۲٫۲ متر طول، ۷۵ سانتی متر عرض و ۱۵۰ کیلووزن دارند. حداکثر سرعت جت اسکی ها نیز حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است اعلام هزینه اجاره جت اسکی کار سختی است چرا که این کاملاً بستگی به مدل و منطقه ساحلی دارد، هر چند به طور میانگین می توان هزینه اجاره جت اسکی را بین ۷۰ تا ۱۰۰ دلار برای هر نیم ساعت در نظر گرفت هر چند این در برابر قیمت خود جت اسکی که در برخی از موارد تا ۲۰۰۰ دارد هزینه بر می دارد مبلغ نیست.

اگرچه ورزش جت اسکی مانند غواصی زیاد به محیط اطراف وابسته نیست و در هر جا که آب باشد می توان آن را انجام داد اما مناطقی در دنیا هستند که طبیعت زیبای آن ها لذت تفریح با جت اسکی را چند برابر می کنند برخی از این مناطق عبارت اند از: جزیره پارادیس (Island Paradis) در باهاماس، کوئینزتاون (Queenstown) در نیوزلند، پسیتانو (Positano) در ایتالیا، پرتو آلجر (Porto Alegre) در برزیل، دریاچه ژنو (Lake Geneva) در سوئیس و جزیره سانتورینی (Santorini lsland) در یونان. در ایران  جت اسکی در کیش، جت اسکی در رامسر.

پاراسیلینگ

Parasailing

پاراسیلینگ یکی دیگر از تفریحات آبی مورد توجه گردشگران است. در این ورزش چترباز با یک طناب به قایق موتوری متصل می باشد و با کمک نیروی قایق در هوا پرواز می کند.

هزینه این پرواز بر اساس ارتفاعی که شخص به هوا برده می شود متفاوت است. دو ارتفاع رایج در این سرگرمی ۱۵۰ و ۲۴۰ متر است و مدت پرواز چیزی حدود ۵ تا ۷ دقیقه است هزینه این سرگرمی نیز معمولاً بین ۷۰ تا ۹۰ دلار برای ارتفاع متری است و برای ارتفاع ۲۴۰ متری معمولا حدود ۱۰ دار بیشتر هزینه در برخواهد داشت. البته در مناطق توریستی که این سرگرمی پیشرفت زیادی داشته، ارتفاعات بالاتری مانند ۳۶۰ متر نیز در لیست خدمات وجود دارد.

نشریه مسافرت

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. یوسف گفت:

    سلام وقت بخیر از مطلب خوبتون استفاده کردم سپاسگزار و ارزوی شادکامی. چند نکته:
    ۱-بنا به دلایلی اصطلاح ورزشهای عمیق مناسب نیست و از نظر نحوه و سطح تماس ورزشکاران با آب، ورزشهای ابی همانطور که فرمودید به سه دسته تقسیم میشه. اول On the water: یعنی روی آب، در سطح آب و یا بالای آب(بر فراز آب) دوم In the water: یعنی در آب(درون آب،داخل آب) سوم Under water: یعنی زیر آب که حالا این زیر میتونه خیلی عمیق باشه میتونه چندان هم عمیق نباشه برای مثال هاکی زیر آب در عمق ۲ تا ۴ متر انجام میشه ولی غواصی اسکوبا به اعماق هم نفوذ میکنه بنابراین به جای ورزشهای عمیق یا باید تصحیح کنید و بگید ورزشهای در عمق آب و یا تعویض کنید در قالب ورزشهای زیرآب
    ۲-نوشتید معروفترین ورزش های آبی شامل: ….اگرچه از ورزشهای معروفی نام برده شده ولی اونقدر که اسکی روی آب و کابل اسکی و واترپلو و کانوپولو و شنا و شیرجه و روئینگ و کایت بردینگ و … معروف هستند، ورزشهایی مثل ماهیگیری و فلای بورد و اسکیم بوردینگ، مطرح نیستند/البته اگر اشاره میکردید که معروفترین ورزشهای ابی که جنبه تفریحی هم پیدا کردند شامل …. این اشکال پیش نمیومد
    ۳- رفتینگ (Wakeboarding) — مستحضرید که ورزش رفتینگ، زیرشاخه رشته قایقرانی و ورزش ویک بردینگ زیرمجموعه اسکی روی آب هستش بنابراین این دو به اشتباه در کنار هم قرار گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *