توسعه روابط گردشگری ایران و عراق

مرتضی رحمانی موحد – معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  – در دیدار با هیات اعزامی از شرکت دولتی حمل و نقل و ترابری مسافرتی کشور عراق که با هدف بررسی ظرفیت های گردشگری میان دو کشو و تسهیل و تبادل و حمل و نقل گردشگران به ایران سفر کرده بودند گفت : در تلاش هستیم با تهیه سند همکاری توسعه گردشگری میان ایران و عراق و تشکیل کمیته کارشناسی مربوطه گامی محکم در راستای رفع موانع پیش روی مراودات گردشگری تهران – بغداد برداریم و هم اکنون پیگیری توافق نامه ها و دیدارهای گذشته در دستور کار قرار گرفته است .

وی در ادامه حفظ کرامت انسانی زائرین و گردشگران عراقی را مهمترین رویکرد در راستای توسعه گردشگری با این کشور عنوان کرد . رحمانی افزود : همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کرد فرمودند با زائرین و گردشگران ورودی کشور به ویژه در شهرهای مقدس مشهد ، قم و شیراز باید بااحترام و کرامت در شان آنان برخورد شود . وی با بیان اینکه تسهیل ورود گردشگران عراقی به کشور را فراهم آورده زنجیره ای از خدمات مورد نیاز آن ها با رعایت اصل مذکور پیش خواهد رفت ، افزود : گسترش همکاریهای دو کشود با تمرکز بر شاخه های گردشگری زیارتی و سلامت ، قانون مدار کردن فعالیت ها ، به کار گرفتن فعالین خصوصی تحقیق خواهد یافت . معاون گردشگری کشور در ادامه با اشاره به میزان گردشگران ورودی از کشور عراق افزود : ورود بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر در سال جاری نشان از ظرفیت مطلوب و توانمندی دفاتر خدمات مسافرتی کشود دارد که با ساماندهی و قانونمداری به دستاورهای قابل توجهی خواهد شد.

رحمانی همچنین با بیان اینکه در برنامه ریزی گردشگری زیارتی می بایست به جنبه های سیاحتی نیز توجه کرد افزود : تعریف بسته ها تلفیقی سفر ویژه گردشگران عراقی می تواند ظرفیت های زیارتی کشور را به جاذبه های گردشگری سایر استان ها پیوند زده و در قالب بسته های متنوع سفر به زائرین و گردشگران عراقی ارائه شود . وی با اشاره به اینکه معاونت گردشگری متولی اصلی صنعت گردشگری کشور به شمار می آید ، گفت : با معرفی دفاتر خدمات مسافرتی دو کشور به یکدیگر امیدواریم تبادل گردشگر میان دو کشور ایر ان و عراق با نظم و کیفیت بهتری صورت پذیرد .

معاون گردشگری کشور همچنین در حاشیه بازدید از هفتهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ، هتلداری و صنایع وابسته کیش برگزار شد ، بر سیاست های دولت تدبیر و امید در راستای توسعه روابط بین الملل و رونق صنعت گردشگری کشور تاکید کرد . وی تمرکز بر مبحث بازاریابی و تبلیغات ، گسترش بازارهای رقابتی ، توجه به نحوه اطلاع رسانی و معرفی ظرفیت های گردشگری کشور در عرصه مجازی ، ارتباط دو سویه با کشورهای هدف ، تلاش جهت تسهیل ورود گردشگران خارجی ، توسعه شاخه های مختلف صنعت گردشگری کشور مانند سلامت و مذهبی را از جمله مهمترین اجزای شکل دهنده الگوی عملیاتی پیش رو خواند .

وی اظهار کرد : تلاش مسولان گردشگری کشور در راستای ایجاد تعامل ، هم اندیشی ، مشارکت و نزدیکی دست اندرکاران و فعالان بخش گردشگری است . هدایت ، حمایت و نظارت سرلوحه فعالیت های این سازمان است و ما هیچ گاه نمی خواهیم رقیب بخش خصوصی باشیم .

توسعه روابط گردشگری ایران و عراق

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *