توصیه های لازم برای سفر به دبی

در خصوص ناامنی در کشور امارات متحده عربی از جمله دبی تا کنون گزارشی دریافت نشده است.لازم به ذکر است برخی از شبکه های کلاه برداری اینترنتی ،با اغوای افراد و با وعده پرداخت مقادیر متنابهی پول،اتباع ایرانی فریب خورده را با توجه به سهولت مسافرت به دبی به این کشانده وبه بهانه عقد قرار داد ،باز مودن حساب بانکی خارجی و . . .دارایی آنها را به سرقت می برند.
امارات متحده با آمار بالای مربوط به جذب جهانگردان از سراسر جهان،درخصوص ورود و حمل مواد مخدر و داروهی کدئین دار و اقامت غیر مجاز قوانین سختگیرانه ای را اعمال می نماید.
حمل بیش از پنج گرم مواد مخدر محکومیت به زندان ابد وبیش ار بیست گرم ،محکومیت به اعدام رادرپی خواهد داشت.دولت عمارت به منظور کنترل و مهار مواد مخدر به شدت با مجرمین آن برخورد می نماید.اضافه مینماید در این رابطع ضمن بازرسی های سختگیرانه و بدون اغماض ،مجازات های سختی را برای متخلفین در نظر گرفته است.
حمل و مصرف داروهای مسکن،کدئین دار و قرص های آرام بخش جزو مواد مخدر محسوب شده ودارای محکومیت های قضایی است.لذا از همراه داشتن داروهای مذکور اعم از قرص،شربت،آمپول های اعصاب،خواب آور و مسکن های دارای کدئین به شدت پرهیز نمایید.
عدم اطلاع مسافرین از قوانین و مقررات این کشور در خصوص داروهای ممنوعه هیچ حقی را برای دارنده آن ایجاد نمی نماید.احکام صادره از سوی دادگاه های امارات در خصوص دارندگان و مصرف کنندگان داروهای فوق بسیار سختگیرانه بوده و بر اساس سوابق موجود دادگاه ها در مواردی دارندگان داروهایی چون:استامینیفن کدئین،دیازپام و … را به ۴ سال زندان،قرص والیوم را به ده سال و برخی داروهای دیگر را به حبس ابد محکوم نموده است.
کسانی که به دلایل پزشکی مجبور به مصرف قرص های آرام بخش میباشندبایستی قبل از ورود به کشور امارات نسخه پزشک معالج را به زبان عربی ترجمه و به تائید وزارت بهداشت،قوه قضائیه و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفارت امارات در تهران رسانده و همراه داشته باشند.در چنین شرایطی مقدار داروی همراه بیمار بایستی با نسخه تائید شده توسط،مراجع ذیصلاح و سفارت امارات در تهران مطابقت داشته باشد.
در بیمارستان هلال احمر ایرانیان در دبی امکان تهیه بسیاری از دارو های ایرانی با تجویز پزشک میسر می باشد.
در دبی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، بر خلاف سایر کشورهای دنیا ویزا توسط اداره مهاجرت و وزارت کار صادر می شود و نه توسط سفارت خانه های امارات در دنیا. نیاز به ویزای دبی برای ملیت های مختلف، تفاوت بسیاری دارد و قوانین مربوط به آن بدون اطلاع قبلی تغییر می کنند.
لذا قبل از سفر حتما اطلاعات لازم را کسب نمایید و نسبت به تهیه ویزا اقدام نمایید. تمامی مسافران به جز افراد ساکن کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (بحرین، کویت، قطر، عمان و عربستان سعودی) می بایست ویزا تهیه نمایند.
برای صدور ویزا به هر علتی مثل تجارت، سیاحت و غیره، شخص، شرکت و یا سازمانی در دبی می بایست ضمانت تقاضا کننده ویزا را به عهده بگیرد و بدین ترتیب عملا و قانونا مسئول مسافر شناخته می شوند و باید مسافر را در تاریخ مقرر از کشور خارج کنند. این مسئول در امارات به نام “کفیل” معروف است.
لذا برای صدور ویزا یک کفیل لازم است که واجد شرایط کفالت باشد. کفیل در دو صورت می تواند برای مسافر ویزا درخواست نماید. اول اینکه از نزدیکان مسافر باشد که در این صورت باید فرم نسبیت از سفارت مربوطه دریافت کند و یا رابطه تجاری داشته باشد. در روش دوم بر اساس رابطه های کاری و تجاری، سازمانهای دولتی و شرکتهای خصوصی می توانند برای مسافر خود درخواست ویزا نمایند. لازم به یادآوری است که ویزاهای توریستی و یا زیارتی توسط خطوط هوایی، هتل ها و یا آژانس های مسافرتی درخواست می شود (به همین علت آژانسهای مسافرتی از کلیه مسافرین دوبی خود ضمانت اخذ می نمایند)
ویزا:

۱- ویزای ترانزیت: مدت این ویزا ۱۴ روز است و روز ورود و خروج محاسبه نمی شود. این ویزا از طرف اداره مهاجرت دبی صادر می شود. این ویزا قابل تمدید نمی باشد. اعتبار این ویزا از تاریخ صدور، ۱۴ روز می باشد و در صورت عدم استفاده در این مدت از درجه اعتبار ساقط می شود.

۲- ویزای توریستی: این ویزا یک ماهه می باشد و امکان تجدید زمان آن وجود ندارد. این ویزا به ایرانیان و شهروندان ۳۳ کشور ذکر شده در قسمت ویزای زیارتی تعلق نمی گیرد.
۳- ویزای زیارتی : این ویزا جهت ایرانیان و اتباع سایر کشورها صادر می گردد. شهروندان کشورهای ذیل، می توانند ویزای خود (ویزای زیارتی) را در هنگام ورود به فرودگاه دبی دریافت نمایند.
آلمان- ایتالیا- ژاپن- کانادا- نیوزلند- آمریکا – ایرلند – سان مارینو – کره جنوبی – واتیکان – آندورا – ایسلند – سوئد – لوکزامبورک -هنگ کنگ – اسپانیا – برونئی – سوئیس – لیختن اشتاین – یونان – استرالیا – بلژیک – سنگاپور – مالزی – اتریش – پرتغال – فرانسه – موناکو – انگلستان – دانمارک – فنلاند – نروژ

 

• صدور ویزا برای افراد بالای ۵۵ سال نیز بسیار مشکل می باشد.
• در صورت عدم ترک کشور در تاریخ مقرر، در فرودگاه دبی یک جریمه ۱۰۰ درهمی به ازاء هر روز تاخیر از مسافر اخذ می شود.
در صورتی که قصد ورود به کشور امارات از طریق فرودگاه شهری غیر از دبی (ابوظبی، شارجه و ..) را دارید، می بایست ویزای ورود به همان شهر را تقاضا نمایید.
زمان مناسب برای سفر

بهترین زمان برای مسافرت به دبی، اواسط پاییز تا اواسط بهار (نوامبر تا اپریل) می باشد که هوا در این مدت خنک تر می باشد. در سایر ایام سال، هوا بسیار گرم می باشد به حدی که در تابستان، دمای هوا گاهی به ۵۰ درجه سانتیگراد (۱۲۲ درجه فارنهایت) نیز می رسد (وضعیت آب و هوای دبی در طول سال). نکته دیگر در انتخاب زمان مسافرت، توجه به زمان ماه رمضان می باشد. در این ماه، افراد اجازه خوردن و نوشیدن در مکان های عمومی را ندارند.
نرخ هتل ها در طول مدت ماه رمضان و ماه های گرم سال تا ۷۰% کاهش می یابد. نکته مهم دیگر، توجه به تعطیلات رسمی دبی می باشد. در دبی بعضی از تعطیلات (عیدها) که در تقویم رسمی یک یا دو روز تعطیل می باشند، تا چندین روز جشن گرفته می شوند. (تقویم تعطیلات رسمی در دبی) .

 

ایمنی در سفر
آمار جرم وجنایت در دبی بسیار پایین است. با این حال بهتر است احتیاط لازم را به عمل آورید. اداره پلیس دبی بخشی تحت عنوان پلیس توریست دائر نموده است که کمک شایانی به رفع مشکلات مسافران می نماید. در اینجا چند توصیه به شما داریم. از مدارک مهم خود مانند پاسپورت و ویزا یک فتوکپی تهیه کرده و در اطاق محل اقامت خود نگهداری نمایید. اشیاء باارزش و قیمتی خود را در جای امنی در اتاق هتل محل استقرار خود بگذارید یا نزد مسئولین هتل به امانت بگذارید.
در جاهای شلوغ و پر رفت و آمد بیشتر مواظب پول و کیف خود باشید. از حمل مبلغ زیادی پول و چک بپرهیزید. به اشخاص غریبه اطمینان نکنید. در هنگام عبور از عرض خیابان مراقب باشید و حتی المقدور از خط کشی عابر پیاده استفاده کنید و تا توقف کامل اتومبیل ها، از عبور خودداری کنید. قبل از اینکه اقدام به رانندگی کنید، با قوانین رانندگی در دبی آشنا شوید و قبل از حرکت، از داشتن بیمه بدنه و شخص ثالث اتومبیل خود مطمئن شوید.

 

توصیه های لازم برای سفر به دبی

توصیه های لازم برای سفر به دبی

توصیه های سلامتی
کیفیت خدمات پزشکی در دبی خوب می باشد ولی هزینه درمان بسیار بالاست. لذا داشتن یک بیمه خصوصی برای کسانی که زیاد به دبی مسافرت می کنند، توصیه می شود. مسافران می توانند در مواقع ضروری و اورژانس، از سرویس درمانی بیمارستانهای دولتی شهر استفاده نمایند.
بیمارستان ایرانی ها نیز یکی از بیمارستانهای خوب شهر می باشد که در خیابان الوصل در بردبی قرار دارد. در دبی تقریبا هیچ بیماری واگیردار یا خطرناکی دیده نمی شود. اما به دلیل شدت گرما در تابستان، می بایست با قرار نگرفتن در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب، نوشیدن آب فراوان و نوشیدنیهای انرژی زا و خوردن نمک بیشتر از ابتلا به بیماری گرمازدگی جلوگیری کرد. در هوای گرم دبی و بویژه در تابستان، حتما از کرم های ضدآفتاب، عینک آفتابی مناسب و کلاه یا چتر استفاده کنید تا از صدمات وارده به پوست جلوگیری کنید.

 

مسافرت زنان به دوبی
زنان مجرد در مسافرت به دبی ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. به دستور شیخ محمد، عکس مردانی که برای زنان ایجاد مزاحمت کنند، در روزنامه های محلی چاپ می شود. به زنان مجرد توصیه می شود از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان خودداری کنند و از اقامت در بعضی از هتل های کم ستاره در برخی از نقاط شهر بپرهیزند و از حضور در سواحل عمومی در ساعات خلوت روز یا شب اجتناب کنند. در صورت برخورد با هر گونه مزاحمتی، فورا پلیس را در جریان قرار دهند.

 

توصیه های لازم برای سفر به دبی

توصیه های لازم برای سفر به دبی

مسافرت با بچه ها
دبی مکان و مقصد بسیار جالبی برای کودکان است. پارکهای زیبا و مراکز تفریحی فراوان ویژه کودکان لحظات شیرینی را برای کودکان به ارمغان می آورند. در زمان برگزاری فستیوال خرید یا جشنواره تابستانی نیز، برنامه های بسیار جالبی برای کودکان تدارک دیده می شود. اکثر هتل ها سرویس های مخصوص کودکان را ارائه می کنند و در رستورانها نیز منوی مخصوص کودکان وجود دارد. معمولا در همه جا تخفیف ویژه برای کودکان در نظر گرفته می شود.

 

مسافرت معلولین
اکثر هتل های پنج ستاره خدمات ویژه معلولین را ارائه می کنند ولی در سایر نقاط شهر و بویژه در نقاط دیدنی از این امکانات خبری نیست. فرودگاه دبی نیز این خدمات را داراست. تعدادی تاکسی ویژه معلولین نیز در دبی به این افراد در جابجایی کمک می کنند (تاکسی ها در دبی). محل های پارک ویژه معلولین نیز در اکثر نقاط در نظر گرفته شده است اما رانندگان دیگر معمولا این محل ها را اشغال می نمایند.

 

پوشش مناسب در دوبی
با توجه آزادی موجود در دبی، استفاده از هر نوع پوششی در دبی آزاد است اما با توجه به باور های مردم و وجود پاره ای حساسیت ها، بهتر است از پوشیدن لباسهای کوتاه و چسبان در مناطق بومی نشین که باعث جلب توجه می شود، اجتناب کنید. معمولا لباسهای نازک تابستانی برای تمام فصول کافی می باشد ولی در بعضی از غروب ها و شبهای زمستان (بویژه هنگام وزش شدید باد و گاهی طوفان شن)، به همراه داشتن لباسی گرمتر مفید خواهد بود. در بعضی از مکان های سرپوشیده نیز به دلیل سرمای تولید شده توسط سیستم های برودتی محل، یک ژاکت یا پلیور به همراه داشته باشید. در طول روز به علت تابش شدید آفتاب، استفاده از یک عینک آفتابی مناسب به همراه کلاه (و یا چتر) لازم می باشد.

توصیه های لازم برای سفر به دبی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *