توصیه های بهداشتی برای مسافران نوروزی

عید نوروز فرصتی مناسب برای مسافرت است. اگر به هر دلیلی، تصمیم به مسافرت گرفته اید و یا در نظر دارید برای مدتی از محل دائمی تان دور شوید، در این صورت شرایط جدیدی را تجربه خواهید کرد که بر وضعیت جسمی اتان تأثیر می گذارد. برای آن که در طول سفر، این شرایط بر سلامتی و شادابی اتان تأثیر منفی نگذارد، بهتر است به این نکات توجه کنید:

قبل از شروع سفر، برنامه مسافرتتان را تنظیم کنید

در این برنامه، مدت زمان مسافرت، مسیر دقیق  توقفگاه های بین راه را مشخص کنید. همچنین بهتر است از وضعیت هوای مقصد و مسیر سفر، اطلاع کافی داشته باشید و مراکز امداد رسانی را در طول مسیر شناسایی کنید. پیش از ترک منزل، یک بار دیگر وسایل مورد نیاز در طول سفر را بازبینی کنید. برای اطمینان از این که همه وسایل مورد نیاز را برداشته اید، قبلاً صورتی از آن ها تهیه کنید و از بردن وسایل اضافی و غیرضروری خودداری کنید.با یاد و نام خدا سفرتان را شروع کنید. اگر با وسایل نقلیه عمومی مسافرت می کنید، برای سوارشدن، به موقع خود را به محل تعیین شده برسانید تا حوادث احتمالی باعث جاماندن شما نشود

اگر با وسیله نقلیه شخصی مسافرت می کنید، آن را از لحاظ فنی کاملاً معاینه کنید و نقایص آن را برطرف سازید.

لوازم یدکی و ایمنی ضروری و لوازم پرمصرف نظیر شمع، پلاتین، تسمه پروانه و چرخ یدکی را به همراه ببرید و از مسافرت با خودروی معیوب جد اً بپرهیزید. از کافی بودن سوخت خودروی خود تا رسیدن به اولین جایگاه سوخت گیری مطمئن شوید و از حمل سوخت اضافی در صندوق عقب خودرو، به طور جدی خودداری کنید. بکوشید مسیری را انتخاب کنید که آشنایی کافی با شرایط آن دارید. درغیر این صورت شرایط مسیر را از افراد آگاه و مطلع جویا شوید. توصیه های بهداشتی برای مسافران

 اگر از مسیرهای برف گیر عبور می کنید، وسایل لازم مانند زنجیر چرخ و لباس گرم و مناسب نیز به همراه ببرید.برای پیشگیری اگر از سوانح رانندگی، در زمانی که مضطرب، ناراحت و خسته اید، رانندگی نکنید خواب آلوده هستید، خودروی خود را در محل مناسبی نگه دارید و استراحت کنید درهنگام بروز حادثه، آرامش خود را حفظ کنید، چون اگر با عجله و شتاب تصمیم بگیرید، مشکلات را بیشتر خواهید کرد. در توقف های اضطراری نیز، موارد ایمنی لازم را رعایت کنید

باید توجه داشته باشید افرادی که دارای شرایط خاص هستند، باید در طول سفرشان از دستورهای ویژه ای پیروی کنند؛ مثلاً سفرهای هوایی برای زنان باردار در اواخر بارداری ممنوع است. در هر صورت،اگر شرایط جسمی و روحی خاصی دارید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتماً درباره نحوه مسافرتتان با پزشک خود مشورت کنید. همیشه توجه داشته باشید که کودکان نسبت به تغییر شرایط محیط حساس تر هستند. بنابراین نسبت به کودکان در طول سفر، توجه بیشتری داشته باشید.

 آب و غذای کافی به همراه داشته باشید و تا حد ممکن در طول مسافرت غذا را برای مصرف یک وعده غذایی تهیه کنید.در صورت باقی ماندن غذا، آن را در ظرف سربسته ، در مکان سرد نگه داری کنید. همچنین قبل از مصرف غذای باقی مانده آن را به مدت کافی حدود ۲۰ دقیقه حرارت دهید.

غذاهای خانگی مطمئن ترین غذا در طول سفر هستند توصیه های بهداشتی برای مسافران

اگر مجبور به صرف غذا در اغذیه فروشی ها و رستوران های بین راه هستید، از تهیه بهداشتی غذاها مطمئن شوید. در غیر این صورت از مصرف غذا در اماکن غیر بهداشتی دوری کنید، همچنیناز غذاهای بسته بندی شده استفاده کنید. دقت کنید، قبل از خرید موادغذایی بسته بندی شده، حتماً به پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و تاریخ تولید و انقضای محصول توجه کنید همین طور کنسروها را قبل از مصرف حتماً بجوشانید.

در طی مسافرت از مصرف شیر و فرآورده های لبنی غیرپاستوریزه از جمله: خامه، کره، پنیر و کشک غیرپاستوریزه، خودداری کنید. اگر در مسافرت مجبور به استفاده از شیرخام غیرپاستوریزه شدید، حتماً آن را جوشانده و۱۰ دقیقه در حال جوش به هم بزنیدتوصیه های بهداشتی برای مسافران

حتماً از آب آشامیدنی سالم استفاده کنید. در صورتی که از سالم بودن آب مصرفی خود اطمینان ندارید، باید آن را جوشانده و سپس مصرف کنید.

مواد غذایی اتان را از دست فروشی ها و مغازه های غیربهداشتی تهیه نکنید.اسهال ۲۰ تا ۵۰ درصد مسافران را مبتلا می کند. برای پیشگیری از اسهال در مسافرت، از غذاخوری های غیربهداشتی استفاده نکنید و در تهیه و مصرف غذا و میوه، نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنید.مصرف میوه و سبزی باید پس از شست و شوی کامل، به حد کافی انگل زدایی و گندزدایی شود. در صورت ابتلا به اسهال در مسافرت، بکوشید مایعات بیشتری مصرف کنید و اگر به اسهال خونی یا اسهال همراه با تب بالا دچار شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

همچنین در صورت ابتلا به اسهال در مسافرت، از مصرف خودسرانه داروها خودداری کنید، چون عوارض آنها زیاد است و اثری در کاهش دوره اسهال ندارند.

غذاهای خام و نیم پز ممکن است آلوده به عوامل عفونی باشند، بنابراین در مسافرت از مصرف آنها پرهیز کنید. علاوه بر این از مصرف موادغذایی، به ویژه نوشیدنی های دست فروشان در مسافرت بپرهیزید.

از هر۱۰ نفر ۹ نفر در طول زندگی خود دچار بیماری مسافرتی می شوند. این بیماری که در کودکان شایع تر است موجب تهوع، استفراغ و سردرد در افراد حساس می شود.

اگر به حرکت حساس هستید و به بیماری مسافرت دچار می شوید، سعی کنید در طول مسیر کاملاً به صندلی خودرو تکیه دهید و صندلی را به حال نیمه خوابیده قرار دهید. بهتر است در قسمتی از وسیله نقلیه قرار بگیرید که کمترین تکان را دارد؛ مثلاً در میانه اتوبوس، صندلی جلوی خودرو و کنار بال هواپیما. اگر به بیماری مسافرت مبتلا هستید از درون خوردو به مناظر نگاه نکنید و یا اگر در قایق یا کشتی هستید به موج ها ننگرید و فقط به افق چشم بدوزید. بهتر است از بوهای تحریک کننده مانند سیگار دوری کنید.

. همچنین اگرعینک اضافی دارید آن را همراه خود ببرید. بیماران قلبی هنگام مسافرت آخرین نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند. اگر داروهایی را به طور مرتب مصرف می کنید، به مقدار کافی آنها را به همراه ببرید. توصیه های بهداشتی برای مسافران

اگر مبتلا به آسم، حساسیت، تشنج صرعی، بیماریهای قلبی، بیماری قند یا بیماری خاص دیگری هستید، هنگام مسافرتبرچسب هشداردهنده روی پیراهن، گردن بند یا مچ بند داشته باشید. در مسافرت مقداری داروهای اولیه مانند مسکن های ساده، پماد سوختگی، قرص مسافرت، محلول های ضدعفونی و وسایل زخم بندی در کیف بهداشتی خود همراه ببرید.

 هنگام مسافرت، در کیف بهداشتی خود نام و نشانی نزدیک ترین اقوام و آشنایان خود را بگذارید. هنگام مسافرت، کودکان را تنها نگذارید. بهتر است برگه ای شامل نام و نشانی کامل در جیب آنان قرار دهید.

یک جعبه دارویی همراه خود ببرید. ۱-

اول یک جعبه کمک های اولیه سفر ایجاد کنید که حاوی داروهایی که اعضای خانواده به طور مرتب مصرف می‌کنند و نیز داروهایی برای بیماری‌های ناگهانی مانند گرفتگی بینی یا دانه‌های پوستی باشدتوصیه های بهداشتی برای مسافران

در این جعبه دارویی یک داروی تب‌بُر، یک داروی آنتی‌هیستامین، باند و یک پُماد آنتی‌بیوتیک موضعی هم قرار دهید.

داروی ضد اسهال برای موارد اسهال مسافرتی توصیه نمی‌شود. در این مورد بهتر است با پزشک خود در مورد آنتی‌بیوتیک‌هایی که عفونت‌های باکتریایی عامل اسهال مسافرتی را درمان می‌کنند، مشورت کنید

به مشخصات محل مورد نظر برای مسافرت خود، توجه کنید. ۲-

همچنین والدین به ویژگی های خاص سفر خود هم توجه داشته باشند؛ مثلا اگر به نقاط آفتابی سفر می‌کنید، کرم ضد آفتاب با خود ببرید، یا برای تسکین درد ناشی از آفتاب ‌سوختگی، ژل ٱلوئه ورا (Aloe Vera) همراه داشته باشید.

اگر در حین سفر، مدت درازی را در محیط‌های سرباز و طبیعی می‌گذرانید، پشه‌بند و کرم‌های دافع حشرات و داروهای تسکین‌دهنده آسیب ناشی از گزنه به همراه داشته باشید

.

ویژگی های وسیله ی سفر خود را در نظر بگیرید. ۳-

درباره موارد بهداشتی وسیله سفر خود هم فکر کنید، مثلا اگر با هواپیما سفر می‌کنید، ممکن است به علت تغییر فشار هوا دچار درد گوش شوید.

شیردادن به یک کودک کم سن در حین بلند شدن و فرود آمدن هواپیما، با ایجاد حالت مکیدن و فرو دادن در او می‌تواند به تسکین درد گوش کمک کند و در کودکان بزرگ تر جویدن آدامس یا باد کردن آدامس بادکنکی می‌تواند این درد را رفع کند.

” (motion sickness) اگر کودک شما  به “بیماری حرکت حساس است، او را در وسط هواپیما روی بال‌ها ننشانید.

بیماری حرکت باعث ایجاد حالت تهوع در کودک داخل وسایل نقلیه متحرک می شودتوصیه های بهداشتی برای مسافران

اگر با ماشین سفر می‌کنید، برای جلوگیری از بیماری حرکت نگذارید کودک در ماشین مطالعه کند یا به. کودک اگر احساس ناراحتی و تهوع کرد، باید پایین نگاه کند به نقطه‌ای در جلوی‌ خود خیره شود.

۴- به مراکز درمانی یا پزشک دسترسی داشته باشید.
هنگامی که جایی را برای اقامت در محل سفرتان رزرو می‌کنید، بهتر است محلی را انتخاب کنید که نزدیک‌ترین فاصله را با یک درمانگاه اورژانس داشته باشد.

شماره تلفن پزشک خود را همراه داشته باشید تا در صورتی که سئوال پزشکی داشته باشید، بتوانید با او تماس بگیرید.

در مسافرت آرام و صبور باشید.۵-

بالاخره اینکه توجه داشته باشید که مسافرت روال عادی زندگی‌تان را به هم می‌ریزد و در نتیجه ممکن است کودکان بدخلق و بهانه‌گیر شوند. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و انتظار نداشته باشید که رفتارهای فرزندانتان مثل همیشه باشد

 توصیه های بهداشتی برای مسافران

در سفر معده خود را سنگین نکنید

مصرف غذاهای ساده و سبک را در سفر به غذاهای سنگین و چرب ترجیح دهند و معده خود را با مصرف غذاهای سنگین و تنقلات مختلف در طول سفر ناراحت نکنند.آب به آب شدن طبیعی است معمولا در چنین مواردی بی اشتهایی، حالت تهوع و علایمی شبیه مسمومیت غذایی بروز می کند که به علت تغییر عادات غذایی است و به آن آب به آب شدن می گویند.

از این رو بهتر است داروهای اولیه گوارشی مثل رانیتیدین، متوکلوپرامید یا سوسپانسیون های ضد اسید معده همراه داشته باشند تا در صورت بروز علایم مصرف کنند.
مصرف ماست و دوغ را در سفر توصیه می شود مصرف ماست بجای سالاد در سفر می تواند از بیماریهای روده ای جلوگیری کند و استفاده از دوغ بجای نوشابه نیز مفید است.

رعایت بهداشت از همه مهمتر است

رعایت بهداشت مواد غذایی پرهیز از مصرف غذاهای مانده، عدم استفاده از سبزی و سالادی که از ضدعفونی شدن آن مطمئن نیستید، استفاده از آب آشامیدنی سالم، پرهیز از مصرف غذا در رستورانها و اغذیه فروشی های غیر بهداشتی و … می تواند سلامت مسافران را حفظ کند و از بیمار شدن آنها جلوگیری نماید.

حتی الامکان در طول سفر نباید از غذاهای فاسد شدنی استفاده کرد و در خصوص مصرف کنسرو نیز باید آن را به طور کامل جوشانید و از مصرف کنسروهای مانده و یا دارای قوطی های ضرب دیده، سوراخ شده یا باد کرده خودداری کرد.

در صورتی که مسافران غذا طبخ می کنند باید برای یک بار مصرف باشد و چنانچه اضافی غذا باقی مانده آن را در یخچال نگهداری کنند.

استفاده از لبنیات پاستوریزه، خرید مواد غذایی از فروشگاه های مطمئن و بهداشتی، شستشوی دستها با آب و صابون به صورت مکرر و … راههای حفظ سلامت در طول سفر است.

در طول سفر بیشتر مراقب دندانها و بهداشت دهان خود باشید.معمولا مسافران عادت دارند در طول سفر از شکلات، شیرینی، آجیل و … به عنوان وعده های بین غذا استفاده کنند که همین موضوع ممکن است به سلامت دهان و دندان آنها آسیب برساند. توصیه های بهداشتی برای مسافران

  شستشوی دهان و دندان و استفاده از مسواک را بعد از هر وعده غذا یا مصرف تنقلات ضروری است.

 با توجه به چسبندگی مواد نشاسته ای و شیرینی جات بر روی دندانها، پلاک میکروبی تشکیل شده می تواند باعث پوسیدگی و خرابی دندان شود از این رو توصیه می شود حتی الامکان نوبت های مصرف تنقلات کاهش یابد و پس از هر بار مصرف کیک و شکلات و شیرینی و آجیل دندانها مسواک زده شوند و در صورتی که امکان مسواک زدن وجود ندارد حداقل با آب دهان و دندان را بشویند. علاوه بر آن استفاده از نخ دندان نباید در سفر فراموش شود. زیرا ذرات مواد غذایی لای دندانها می ماند و باعث فساد و پوسیدگی دندان می شود.

پس از هر نوبت تغذیه دندانها با نخ دندان و مسواک کاملا تمیز شوند.
مصرف تنقلات در طول روز به حداقل برسد و پس از مصرف شب ها قبل از خواب نخ دندان و مسواک فراموش نشود.


شیر و لبنیات در طول سفر استفاده شود.شیرنی هایی مثل کیک که به دندان می چسبد کمتر مصرف شود و پس از استفاده حتما دندانها مسواک زده شوند.

برای رعایت بهداشت دهان هر از گاهی شستشو با آب نمک رقیق یا سرم توصیه می شود.از مصرف بیش از حد و بی رویه «اسنک» و «فست فود» خودداری نمایند.
در صورت بروز درد دندان به دندانپزشک یا کلینیک های دندانپزشکی مراجعه شود تا از آسیب بیشتر به دندانها جلوگیری گردد.

چنانچه قصد مسافرت های طولانی دارند قبل از سفر برای چکاپ و مطلع شدن از وضعیت سلامت دندانها به دندانپزشک مراجعه نمایند.
به کودکان آموزش دهند از شکستن فندق و پسته و… با دندان خودداری نمایند.
از مصرف مایعات سرد و گرم پشت سر هم پرهیز کنند. توصیه های بهداشتی برای مسافران

و بالاخره دندانها مرواریدهای گرانقیمت و با ارزشی هستند که در صورت سالم ماندن به سلامت جسمی و روانی و اجتماعی فرد کمک می کنند. در غیر این صورت سلامت انسان به مخاطره خواهد افتاد پس بیشتر مراقب باشید حتی در سفر.


تهیه و تنظیم:تارا رادفر

توصیه های بهداشتی برای مسافران

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *