توصیه های سفر با هواپیما

توصیه های سفر با هواپیما

سیروس نصیری

“توصیه های سفر با هواپیما” عنوان مطلبی است که راهنمای سفر است . مسافرت با هواپیما . انجام تشریفات آن ، گاهی باعث گیجی و نگرانی مسافران می شود . در این مطلب تلاش شده ، تا شما با مواردی که قبل و در حین سفر ، باید رعایت و ملاحظه کنید ، از نگرانی های سفر کاسته شود . دانستن اطلاعاتی ، از این گونه ، مسافران بسیاری را یاری کرده است .

 1. برای مشاوره ، رزرو جا ، خرید بلیط و خرید تور حتماً به یک آژانس مسافرتی معتبر مراجعه کنید . اگر آژانس معتبری نمی شناسید ، با چند نفر مشورت کنید و یا با “انجمن صنفی ذیربط” تماس بگیرید .
 2. اگر قصد سفر با تور دارید ، به بهای ارائه شده از یک آژانس هواپیمایی بسنده نکنید . حداقل از سه آژانس درمورد تور مشابه قیمت بگیرید و حتی الامکان سعی کنید ، آژانس اصلی تورگذار را شناسایی و قیمت اصلی تور را از آژانس برگزار کننده بگیرید . مگر آنکه بهای ارایه شده در آژانس مورد نظر شما با بهای تورگذار اصلی یکسان باشد .
 3. به هیچ وجه گذرنامه و مدارک خود را به دست اشخاصی که در خیابان با آنها آشنا شده یا جلو سفارتخانه ها پرسه می زنند ، ندهید. سعی کنید برای تحویل مدارک به آژانس یا سفارتخانه مراجعه کنید و در قبال تحویل مدارک و هر نوع پرداختی ، رسید ممهور به مهر مکان مربوطه را درخواست کنید .
 4. برای سفر و یا شرکت در یک تور ، حتی الامکان از دو ماه قبل برنامه ریزی کنید. سفرهای عجولانه و بدون برنامه ریزی قبلی ضرر و زیان ناشی از سوخت بلیط در اثر حاضر نشدن ویزا و گاهی خسارت پرداخت به هتل را درپی خواهد داشت .
 5. یکی از شرایط سفارتخانه ها ، رزرو هتل در کشور متبوع است . از بابت این رزرواسیون کاملاً مطمئن شوید . بعضی از شرکت ها به دلیل رعایت احوال مسافر یا مبلغ اندکی « مثلاً بیست هزار تومان » اقدام به صدور برگه رزور صوری می کنند . صدور این گونه برگه ها ، منجر به عدم صدور ویزا ، اتلاف وقت و پول شما خواهد شد .
 6. در زمان تحویل گرفتن “گذرنامه ویزا شده” ، در سفارتخانه حضور داشته باشید . مگر اینکه به امکانات و صحت رفتار آژانس خود ، اطمینان کامل داشته باشید.
 7. اگر در تور شرکت می کنید ، حتماً در مراسم معارفه ای که آژانس یکی دو روز قبل از پرواز برگزار می کند ، حاضر شوید ، و از آخرین اطلاعات و تغییرات احتمالی مطلع شوید.
 8. گاهی ممکن است ، سفارت از صدور ویزا برای یکی از افراد خانواده خودداری کند. لذا قبل از سفر به این احتمال و ضرر و زیان ناشی از آن بیاندیشید. بقیه افراد خانواده باید از سفر چشم پوشی کنند و خسارتهای ناشی را بپردازند و یا بدون یکی از عزیزان به سفر بروند.
 9. مامورین گمرک بسیاری از کشورها از ورود مواد غذایی ، دارو و حیوانات خانگی جلوگیری می کنند ، قبل از سفر اطلاعات لازم را آژانس کسب کنید.
 10. اگر مجبور به استفاده از دارویی خاص هستید ، حتماً مجوزهای لازم را که به تایید سفارت کشور مقصد رسیده است ، همراه داشته باشید.
 11. برای بردن حیوانات خانگی مانند سگ و گربه همراه خود ، حتماً در زمان رزرو بلیط سوال بفرمایید. از ممنوعیت ها ، محدودیت ها شرایط حمل حیوانات و ارایه مدارک بهداشتی ، نژاد و شناسنامه حیوان مطلع شوید .
 12. اکثر شرکت های هواپیمایی از ورود حیوانات خانگی به داخل کابین جلوگیری می کنند ، اطلاعات لازم را قبلاً کسب کرده ، حیوان مورد نظر را با جعبه ای استاندارد به قسمت بار تحویل دهید .تبصره : توجه داشته باشید که وزن حیوان زنده مشمول بار همراه نمی شود . حتی اگر هیچ گونه باری به همراه نداشته باشید ، برای حیوان مذکور باید اضافه بار پرداخت کنید.
 13. محدودیت ورود سیگار در اکثر کشورها به ویژه کشورهای اسکاندیناوی وجود دارد . از این بابت مطلع و مطمئن شوید. تا مجبور به پرداخت جریمه نشوید.
 14. خانم های باردار می بایست در فاصله بین بیست و هشت هفتگی تا سی و دو هفتگی فرم پزشکی را تکمیل و سه روز قبل از سفر به آژانس تحویل دهند.
 15. سفر بعد از سی و دو هفتگی برای خانم های باردار، فقط در شرایط ویژه و با مجوزهای پزشکی لازم امکان پذیر است.
 16. طبق قوانین بین المللی نوزادان کمتر از ۲۱ روز حق پرواز ندارند ، اما متخصصین به طور کلی سفر برای نوزادان کمتر از شش ماه را توصیه نمی کنند .
 17. در موقع بستن چمدان ها ، نخست از قرار دادن اشیای قیمتی دوربین عکاسی ، لپ تاپ و زینت آلات خودداری کنید ، و دوم برچسب نام،آدرس و شماره تلفن خود را در داخل چمدان و روی چمدان بچسبانید.
 18. در تمامی سفرها کپی کامل از گذرنامه ، شناسنامه ، کارت ملی و هم چنین شش قطعه عکس از همان نوع که در گذرنامه هست ، برای خود و افراد خانواده همراه داشته باشید.
 19. در فرودگاه های وسط راه و مقصد ، گذرنامه خود را فقط به افراد موجه و پلیس ارایه کنید . پاره ای از اوقات افرادی با لباسی شبیه به یونیفورم کارکنان هواپیمایی به شما مراجعه و تقاضای بازدید مدارک می کنند، ابتدا علت را جویا شده و سپس از او بخواهید که شما را به دفترش در فرودگاه برده ، آنگاه مدارک را ارایه کنید.
 20. اگر در ارتباط با بلیت، ویزا،ویزای ترانزیت و سایر مقررات مطلبی را متوجه نشدید،توضیح بخواهید . وظیفه کارمندان شرکت های خدماتی توضیح مکرر ، کامل و قنع کننده است، از این بابت نگران نباشید.
 21. درخواست صندلی چرخ دار ، غذای مخصوص و صندلی مخصوص (مثلاً نزدیک توالت یا کنار راهرو) از جمله حقوق شماست و در مقررات حمل مسافرین این حقوق پیش بینی شده است.
 22. نخستین ردیف صندلی در هر کلاس پروازی ، مخصوص افرادی است که کودک یا نوزادی را به همراه داشته و یا باردار هستند . صندلی در این ردیف می توان در هر زمان رزرو جا، درخواست کرد یا در فرودگاه در زمان تحویل بار و بلیت تذکر داد . کارکنان شرکت های هواپیمایی در صورت خالی بودن جا در ردیف مذکور ، حتماً مساعدت لازم را خواهند کرد.
 23. به اعتبار گذرنامه خود توجه داشته باشید و در صورتی که اعتبار آن کمتر از یک سال است ، جهت تمدید اقدام کنید . هرگز ، با گذرنامه ای که اعتبار آن کمتر از هفت ماه است ، سفر نکنید.
 24. علی رغم آن که تمامی افراد در هر سن و جنسیتی می توانند به شرط رعایت مقررات ، گذرنامه داشته باشند ، اما در صورت حضور کودکان در گذرنامه والدین ،می بایست عکس آنها نیز در گذرنامه باشد . مگر نوزادان کمتر از دو سال .
 25. برای خروج از کشور می بایست عوارض خروج پرداخت کرد. حتی الامکان سعی کنید تا زمانی که مجبور نشده اید ، این مبلغ را قبل از حضور در فرودگاه و در شهر پرداخت کنید . به این وسیله از تنش های قبل از سفر بکاهید.
 26. در صورت مفقود شدن مدارک سفر در کشور مقصد ، مراتب را بلافاصله به پلیس اطلاع داده و سپس به سفارت یا کنسولگری متبوع مراجعه کنید.
 27. اگر امکان کنترل اینترنتی دارید ، بهتر است قبل از سفر ، راجع به هتلی که آژانس به شما معرفی کرده است ، تحقیق کنید.
 28. توجه داشته باشید ، که در صورت انصراف از سفر ، هزینه ابطال بلیت ، هزینه کامل ویزا و هزینه ابطال هتل (حداقل شب اول) به عهده شماست . در پروازهای چارتر معمولاً بهای بلیط قابل استرداد نیست. در مناسبت های نمایشگاهی صنعتی ، فرهنگی و … احتمال از دست رفتن کل مبلغی که برای رزرو هتل پرداخت کرده اید، وجود دارد.
 29. قبل از مراجعه به آژانس و شرکت خدماتی ، از ماهیت فعالیت آژانس مورد نظر اطمینان حاصل کنید . آژانس های دارای مجوز بند “الف” صادر کنندگان بلیط هستند و آژانس های دارای مجوز بند “ب” برگزار کنندگان تور هستند.آژانس هایی که هر دو مجوز را دارند ، خدمات کامل تری را می دهند . در موقع ورود به آژانس ، در مورد مجوزهای ایشان سوال فرمایید.
 30. عضویت در سندیکا،اتحادیه،انجمن و … موجد تعهداتی است، که عدول از آن نه تنها نیازمند پاسخ گویی به مراجع ذیصلاح است ، بلکه پاسخ گویی به ارگان متبوع را نیز در بردارد . به عبارت ساده تر انجام صنفی متعهد ، رفتار صحیح آژانس در مقابل مسافر و ناظر بر فرهنگ مشتری مداری است، به این نکته توجه داشته باشید.
 31. اگر در مقصد شی گرانبها خریداری کرده اید ، حتماً مدارک خریدار به همراه داشته و اگر آن را در جامه دان قرار می دهید ، حتماً در فرودگاه ارایه بیمه مضاعف کنید. شرکت های هواپیمایی معمولاً در قبال مفقود شدن بار ، بعد از مدتی اتلاف وقت مسافر ، نهایتاً مبلغ ناچیزی از بابت خسارت می پردازند ، که به هیچ وجه جواب گوی بهای متاع مفقود شده نیست . این مبلغ معمولاًبیست دلار به ازای هر کیلو بار مفقود است.
 32. به هیچ وجه به عنوان مساعدت و دل سوزی در حمل بار دیگران ، مشارکت نکنید . پیامدهای ناشی از مساعدت و دل سوزی شما به دیگران و یا برعکس ، خسته کننده ، ملال آور و گاه جبران ناپذیر است.تبصره : شرایط در تور متفاوت است،”راهنمای تور” یا “تورلیدر” تمامی بارها و بلیط ها را یک جا چک می کند و نیازی به مراجعه تک تک مسافرین نیست ، و در این حالت اضافه بارها معمولاً سرشکن شده و شرکت های هواپیمایی نیز معمولاً سخت گیری نمی کنند.
 33. اشیای ظریف ، شکستنی و گران قیمت را با استانداردهای شرکت حمل کننده ، بسته بندی کنید یا برای بسته بندی به خودشان بسپارید . توجه داشته باشید ، گاه هزینه بسته بندی گران تر از شی مورد نظر شماست.
 34. در پاره ای اوقات اشیای همراه مسافر آن قدر مهم است ، که مسافر حاضر نیست آن را به قسمت بار بسپارد. ضمناً حجم آن با استانداردهای بار همراه در داخل کابین مغایرت دارد. در این حالت می توان یک صندلی با ۲۵ درصد تخفیف نسبت به بهای بلیت مسافر خریداری و وسیله یا وسایل مورد نظر را در صندلی کنار دست قرار داد.
 35. چاقی بیش از حد ، یکی از بیماریهای رایج قرن بیست و یکم است، اگر مبتلا به این بیماری هستید، می توانید دو صندلی به نام خود خریداری کنید و راحت سفر کنید.
 36. اگر تنگی نفس دارید، اگر کمتر از دو هفته از عمل جراحی شما می گذرد، حتی الامکان از سفر با هواپیما خودداری کرده و در صورت اجبار فرم های پزشکی را تکمیل کنید.
 37. اگر کودک کمتر از دوازده سال ، به تنهایی سفر می کند ، حتماً به دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی ماجعه و فرم های مخصوصی را پر کنید. حداقل سن کودکان بدون همراه در شرکت های مختلف ، متفاوت است.
 38. ورود انواع مایعات اسیدی مانند ترشی ، آبلیمو ، سرکه، اسلحه و ابزار آتش بازی به داخل کابین مسافران ممنوع است. اگر مجبور نیستید، آن ها را با خود نبرید. چون به دلیل مشکلات ناشی ، احتمالاً از پرواز جا می مانید. در غیر این صورت، آن ها را به واحد حراست تحویل دهید. در مقصد تحویل بگیرید.
 39. توجه به مناسبت ها داشته باشید. برخی از این مناسبت ها ، در مسیر منزل شما تا فرودگاه ، موجب ترافیک سنگین مسیر می شود. پرواز به خاطر شما، منتظر نمی ماند.
 40. بهتر است مهمانی رفتن یا ضیافت دادن را به یکی ، دو شب قبل از پرواز موکول کنید. شب پرواز در آرامش کامل استراحت کنید.

توصیه های سفر با هواپیما

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *