راهنمای سفری دو روزه در جاده ی سیاهکل به دیلمان

هزارتوی جنگل

نمی توان از جاده چشم برداشت . پشت هر پیچ و در خم هر فرعی ، یک جنگل انبوه نگاه تان را با خود به میان درختان تنومند و کهن می برد . هربار وسوسه می شوید که ترمز کنید ، کوره راهی را بگیرید و تا وسط جنگل بروید. جاده جنگلی « سیاهکل » به دیلمان چنین حال و هوایی دارد . در جاده جنگل ، هرچه به سمت جنوب بروید ، از رطوبت هوا کاسته می شود و در مسیر کوهستانی ارتفاع می گیرد .

این مسیر ۵۰ کیلومتری از شالیزارهای سرسبز برنج شروع می شود ، از جنگل های انبوه می گذرد و در انتها از ییلاق های سرسبز سردر می آورد . به دیلمان که نزدیک می شوید ، کم کم به جای جنگل ، دشت های سرسبز و ییلاقی پیش چشمتان ظاهر می شود و خنکای هوا شما را برای گردش در ییلاق بیشتر از هر زمان دیگری وسوسه می کند .

 البته در ماه خرداد ، غیر از جنگل و ییلاق ، شانس دیدن یک اثر منحصر به فرد طبیعی را هم در این منطقه دارید، جاده های روستایی دیلمان را که به سمت جنوب شرقی ادامه دهید ، به داماش معروف و سوسن های چلچراغ زیبایش می رسید .

چطور برسیم؟

از شالیزار تا جنگل

برای گردش در سیاهکل تا دیلمان ، اول از همه به لاهیجان برسید .

برای رسیدن به جاده سیاهکل – دیلمان باید جاده ۴۲ کیلومتری رشت به لاهیجان را طی کنید و اول به این شهر زیبای گیلانی برسید . این مسیر تقریباً ۴۵ دقیقه طول می کشد . پس از لاهیجان هم باید وارد جاده جنوبی یا همان سیاهکل شوید که حسابی پر دار و درخت است و در این جاده باید حدود ۱۵ کیلومتر رانندگی کنید . مسیر ۴۵ کیلومتری سیاهکل به دیلمان از میدان بسیج سیاهکل شروع می شود و به دلیل پر پیچ و خم بودن جاده ، تقریباً یک ساعت و نیم تا دیلمان راه دارید .

کجا بگردیم؟

مهمانی در سیاهکل

اگرچه در مسیر سیاهکل به دیلمان هم آثار تاریخی و روستاهای کوچک و زیبا خواهید دید . اما مهم ترین دیدنی این منطقه جنگل و ییلاق های بعد از آن است .

جنگل زیبای سیاهکل ، جاذبه ای است که تقریباً در تمام این مسیر شما را همراهی می کند .

خانه عضدی : قبل از آنکه به سمت دیلمان راه بیفتید ، گشتی در سیاهکل بزنید ، خانه عضدی از آن خانه های زیبای دوره قاجار است . این عمارت ترکیبی از معماری گیلک و معماری اروپایی اواخر دوره قاجار است که وارد ایران شد . برای دیدن این خانه باید به خیابان ابوذر سیاهکل بروید . این بنای ارزشمند هنوز بازسازی نشده و احتمالاً فقط باید از بیرون آن را تماشا کنید .

جنگل گردی : وقتی  از سیاهکل به سمت جنوب ؛ یعنی دیلمان حرکت می کنید ،جنگل گردی تان شروع می شود. حدود ۱۴ کیلومتر بعد از سیاهکل به روستای کوچک « توتکی » در کنار جاده می رسید که تقریباً ۳۰ خانوار جمعیت دارد . می توانید پیاده شوید و قدمی بزنید ، اما خیلی خودتان را خسته نکنید ؛ چون حدود ۱۰ کیلومتر بعدتر به آبشار « لونک » خواهید رسید . این آبشار در واقع یک آبشار دوقولی زیباست و در این فصل حسابی پرآب است ، می توانید خودرو را در پارکینگ نزدیک آبشار پارک کنید .

کاروانسرای تی تی : تقریباً ۱۲ کیلومتر که در جاده برایند در سمت چپ یا جنوب شرقی سیاهکل به روستای   « بالارود» می رسید .

این روستا اگرچه خودش هم دیدنی است ، اما یک اثر تاریخی دارد که در فهرست میراث ملی هم ثبت شد .

 « کاروانسرای تی تی » منسوب به یکی از نزدیکان صفوی است و تی تی در زبان گیلک به معنای شکوفه است .

اسپیلی : دو کیلومتر مانده به دیلمان ، یکی از مناطق ییلاقی معروف گیلان قرار دارد ؛ یعنی روستای « اسپیلی». اسپیلی و « لاری خانی » روستاهایی مرتفع و پرمه هستند و دشت های سرسبز دارند که ییلاق شان در تابستان پر از دامداران محلی می شود . برای رسیدن به این ییلاق ها باید با بلدهای محلی همراه شوید .

دیلمان : شهر دیلمان سرسبز و خنک است و روستاهای اطرافش مقصد نهایی سفر شماست . علاوه براین ، شانس تماشای یک اثر تاریخی را هم دارید که چند سال قبل باستان شناسان آن را از زیر خاک بیرون کشیدند . تاریخ حمام دیلمان که به حمام « میربلوک » هم معروف است به دوره صفوی برمی گردد . برای تماشای آن باید در ورودی شهر وارد کوچه کنار میراث فرهنگی شوید .

 در دیلمان ، روستای « گرمارو» و قلعه تاریخی اش را از دست ندهید . برای گرفتن اطلاعات بیشتر از گشت و گذار در دیلمان با شماره تلفن های اداره میراث فرهنگی این شهر: ۳۴۲۲۵۰۳ و ۳۴۲۴۵۰۳ ( ۰۱۴۲) تماس بگیرید .

سوسن چلچراغ : خردادماه بهترین زمان برای سفر به این منطقه از گیلان و تماشای گل زیبای سوسن چلچراغ در مناطق جنوبی دیلمان است . برای دیدن این گل ها باید به روستای « داماش » بروید . از دیلمان باید روستاهای « آسیابر» ، « اسطلخ کوه » و « ناش » را رد کنید تا به داماش برسید . از دیلمان حدود یک ساعت تا داماش راه دارید که نیمی از این جاده ، آسفالت و نیمی از آن هم خاکی است . می توانید خودرو را در روستا پارک کنید و حدود یک ربع تا محل رویش گل ها پیاده روی کنید .

جاده ی سیاهکل به دیلمان

جاده ی سیاهکل به دیلمان

جاده ی سیاهکل به دیلمان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *