هزارتوی جنگل

نمی توان از جاده چشم برداشت . پشت هر پیچ و در خم هر فرعی ، یک جنگل انبوه نگاه تان را با خود به میان درختان تنومند و کهن می برد . هربار وسوسه می شوید که ترمز کنید ، کوره راهی را بگیرید و تا وسط جنگل بروید. جاده جنگلی « سیاهکل » به دیلمان چنین حال و هوایی دارد . در جاده جنگل ، هرچه به سمت جنوب بروید ، از رطوبت هوا کاسته می شود و در مسیر کوهستانی ارتفاع می گیرد .

این مسیر ۵۰ کیلومتری از شالیزارهای سرسبز برنج شروع می شود ، از جنگل های انبوه می گذرد و در انتها از ییلاق های سرسبز سردر می آورد . به دیلمان که نزدیک می شوید ، کم کم به جای جنگل ، دشت های سرسبز و ییلاقی پیش چشمتان ظاهر می شود و خنکای هوا شما را برای گردش در ییلاق بیشتر از هر زمان دیگری وسوسه می کند .

 البته در ماه خرداد ، غیر از جنگل و ییلاق ، شانس دیدن یک اثر منحصر به فرد طبیعی را هم در این منطقه دارید، جاده های روستایی دیلمان را که به سمت جنوب شرقی ادامه دهید ، به داماش معروف و سوسن های چلچراغ زیبایش می رسید .

چطور برسیم؟

از شالیزار تا جنگل

برای گردش در سیاهکل تا دیلمان ، اول از همه به لاهیجان برسید .

برای رسیدن به جاده سیاهکل – دیلمان باید جاده ۴۲ کیلومتری رشت به لاهیجان را طی کنید و اول به این شهر زیبای گیلانی برسید . این مسیر تقریباً ۴۵ دقیقه طول می کشد . پس از لاهیجان هم باید وارد جاده جنوبی یا همان سیاهکل شوید که حسابی پر دار و درخت است و در این جاده باید حدود ۱۵ کیلومتر رانندگی کنید . مسیر ۴۵ کیلومتری سیاهکل به دیلمان از میدان بسیج سیاهکل شروع می شود و به دلیل پر پیچ و خم بودن جاده ، تقریباً یک ساعت و نیم تا دیلمان راه دارید .

کجا بگردیم؟

مهمانی در سیاهکل

اگرچه در مسیر سیاهکل به دیلمان هم آثار تاریخی و روستاهای کوچک و زیبا خواهید دید . اما مهم ترین دیدنی این منطقه جنگل و ییلاق های بعد از آن است .

جنگل زیبای سیاهکل ، جاذبه ای است که تقریباً در تمام این مسیر شما را همراهی می کند .

خانه عضدی : قبل از آنکه به سمت دیلمان راه بیفتید ، گشتی در سیاهکل بزنید ، خانه عضدی از آن خانه های زیبای دوره قاجار است . این عمارت ترکیبی از معماری گیلک و معماری اروپایی اواخر دوره قاجار است که وارد ایران شد . برای دیدن این خانه باید به خیابان ابوذر سیاهکل بروید . این بنای ارزشمند هنوز بازسازی نشده و احتمالاً فقط باید از بیرون آن را تماشا کنید .

جنگل گردی : وقتی  از سیاهکل به سمت جنوب ؛ یعنی دیلمان حرکت می کنید ،جنگل گردی تان شروع می شود. حدود ۱۴ کیلومتر بعد از سیاهکل به روستای کوچک « توتکی » در کنار جاده می رسید که تقریباً ۳۰ خانوار جمعیت دارد . می توانید پیاده شوید و قدمی بزنید ، اما خیلی خودتان را خسته نکنید ؛ چون حدود ۱۰ کیلومتر بعدتر به آبشار « لونک » خواهید رسید . این آبشار در واقع یک آبشار دوقولی زیباست و در این فصل حسابی پرآب است ، می توانید خودرو را در پارکینگ نزدیک آبشار پارک کنید .

کاروانسرای تی تی : تقریباً ۱۲ کیلومتر که در جاده برایند در سمت چپ یا جنوب شرقی سیاهکل به روستای   « بالارود» می رسید .

این روستا اگرچه خودش هم دیدنی است ، اما یک اثر تاریخی دارد که در فهرست میراث ملی هم ثبت شد .

 « کاروانسرای تی تی » منسوب به یکی از نزدیکان صفوی است و تی تی در زبان گیلک به معنای شکوفه است .

اسپیلی : دو کیلومتر مانده به دیلمان ، یکی از مناطق ییلاقی معروف گیلان قرار دارد ؛ یعنی روستای « اسپیلی». اسپیلی و « لاری خانی » روستاهایی مرتفع و پرمه هستند و دشت های سرسبز دارند که ییلاق شان در تابستان پر از دامداران محلی می شود . برای رسیدن به این ییلاق ها باید با بلدهای محلی همراه شوید .

دیلمان : شهر دیلمان سرسبز و خنک است و روستاهای اطرافش مقصد نهایی سفر شماست . علاوه براین ، شانس تماشای یک اثر تاریخی را هم دارید که چند سال قبل باستان شناسان آن را از زیر خاک بیرون کشیدند . تاریخ حمام دیلمان که به حمام « میربلوک » هم معروف است به دوره صفوی برمی گردد . برای تماشای آن باید در ورودی شهر وارد کوچه کنار میراث فرهنگی شوید .

 در دیلمان ، روستای « گرمارو» و قلعه تاریخی اش را از دست ندهید . برای گرفتن اطلاعات بیشتر از گشت و گذار در دیلمان با شماره تلفن های اداره میراث فرهنگی این شهر: ۳۴۲۲۵۰۳ و ۳۴۲۴۵۰۳ ( ۰۱۴۲) تماس بگیرید .

سوسن چلچراغ : خردادماه بهترین زمان برای سفر به این منطقه از گیلان و تماشای گل زیبای سوسن چلچراغ در مناطق جنوبی دیلمان است . برای دیدن این گل ها باید به روستای « داماش » بروید . از دیلمان باید روستاهای « آسیابر» ، « اسطلخ کوه » و « ناش » را رد کنید تا به داماش برسید . از دیلمان حدود یک ساعت تا داماش راه دارید که نیمی از این جاده ، آسفالت و نیمی از آن هم خاکی است . می توانید خودرو را در روستا پارک کنید و حدود یک ربع تا محل رویش گل ها پیاده روی کنید .

جاده ی سیاهکل به دیلمان

جاده ی سیاهکل به دیلمان

جاده ی سیاهکل به دیلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.