جاذبه های گردشگری ایروان

آشنایی با شهر ایروان

شهر زیبا و گردشگری ایروان پایتخت و بزرگترین شهر کشور ارمنستان است.این شهر در دامنه های کوه آرارات و بر کرانه های رودخانه ی هرازدان ساخته شده است.شهر ایروان از مهمترین مراکز علمی و فرهنگی و صنعتی در منطقه ی قفقاز به شمار می رود. گفته می شود از چهار هزار سال پیش از میلاد حضرت مسیح «ع»، انسان های در محدوده ی این شهر سکنی گزیده اند. خیابان های زیبای شهر ایروان به سبک خیابان های نئوکلاسیک هستند و شهرهای چون پاریس و سنت پترزبورگ را در اذهان تداعی می کنند. ایروان مرکزی واقعی از سبک های معماری شوروی است. این شهر به سبب آثار تاریخی و اماکنه تفریحی و گردشگری بسیاری که دارد سالانه جهانگردان و مسافران بسیاری جذب خود می کند. در این نوشته با تعدادی از زیباترین و بهترین اماکن گردشگری این شهر آشنا می شویم.

 

جاذبه های تفریحی و گردشگری ایروان

armenia_yerevan

جاذبه های گردشگری ایروان

۱٫قلعه ی اربونی

این قلعه که از مشهورترین جاذبه های تاریخی ایروان است  دارای تاریخی سه هزار ساله می باشد. این قلعه یکی از دژهای برجای مانده ی دوران اوراتوهای ارمنستان است که به بهترین شیوه از آن نگهداری می شود. موزه ی این قلعه هم دارای آثار تاریخی جالبی برای تماشاست.

جاذبه های گردشگری ایروان

جاذبه های گردشگری ایروان

۲٫سیتسر ناکابرد

سیتسرناکابرد بنای یادبود قتل عام ارامنه در سال ۱۹۱۵ میلادی است. این بنای یادبود به وسیله ی آرتور ترخانیان و ساشور کالاشیان در پارکی به نام سیتسر کالابرد ساخته شده است. این بنا دارای دو بخش است ، بخش اول صفحه هایی از سنگ بازالت به نشانه ی غم و اندوه از قتل عام مردم و بخش دوم دکلی برافراشته به نشانه ی تولد دوباره ی مردم کشور ارمنستان. بیست و چهارم آوریل هر سال ، مردم برای یادبود مقتولان قتل عام ۱۹۱۵ ارامنه در این مکان تجمع می کنند.

 سیتسرناکابرد

جاذبه های گردشگری ایروان

۳٫پلکان کاسکید

پلکان کاسکید ایروان ، پلکانی سفید رنگ و عظیم است که در سال ۱۹۷۰ میلادی ساخته شده است. این پلکان از مرکز شهر ایروان تا پارک پیروزی این شهر امتداد دارد. موزه ی هنرهای کافسجیان در بالای این پلکان سفید و زیبا قرار دارد. در فصل تابستان در این منطقه ، کنسرت های رایگان برگزار می شود.

جاذبه های دیدنی ایروان

جاذبه های گردشگری ایروان

۴٫میدان جمهوری ایروان

این میدان نمونه ای عالی از معماری به سبک معماری دوره ی  شوروی است.در این میدان بناهای قدیمی و جدید در کنار هم خود نمایی و دلربایی می کنند.

معماری دوره ی  شوروی

جاذبه های گردشگری ایروان

۵٫کلیسای سنت گرگوری

کلیسای سنت گرگوری در منطقه ی کنترون شهر ایروان قرار دارد. این کلیسا ، بزرگترین کلیسای ارمنی جهان است . این کلیسا نماد هزار و هفتصدمین سالگرد انتخاب مسحیت به عنوان دین رسمی کشور ارمنستان است که در سال ۲۰۰۱ میلادی ساخته شده است.

منطقه ی کنترون شهر ایروان

جاذبه های گردشگری ایروان

۶٫اپرای ایروان

تالار اپرای ایروان بسیار زیبا و دیدنی بنا شده است.

 

۷٫مایرهایستان

تندیس مادر ارمنستان در پارک پیروزی شهر ایروان قرار داده شده است. در نزدیکی این تندیس یک شهربازی و موزه ی وزارت دفاع ارمنستان قرار دارد.

پارک پیروزی شهر ایروان

جاذبه های گردشگری ایروان

۸٫پارک عاشقان

پارک عاشقان قدیمی ترین پارک در شهر ایروان است. این پارک به سبک ژاپنی و روح ارمنی نوسازی شده است.

قدیمی ترین پارک در شهر ایروان

جاذبه های گردشگری ایروان

۹٫موزه ی هنرهای کافسجیان

در این موزه ی هنری مجموعه ای از آثار هنرمندانی بنام چون گورکی ، وارهول و مارک شاگال به نمایش گذاشته شده است.

 

۱۰٫موزه ی ماتناداران

موزه ی ماتناداران در سال هزار و نهصد و پنجاه و هفت میلادی ساخته شده است. در این موزه نوشته هایی باستانی نگهداری می شود. در ورودی این موزه تندیس هایی از باستان شناسان و دانشمندان قرار دارد.

 

armenia_yerevan_opera_house

جاذبه های گردشگری ایروان

آب و هوای ایران

آب و هوای شهر زیبای ایروان ، قاره ای و نیمه خشک است. زمستان های بسیار سد و برفی دارد و تابستان هایش گرم و خشک است. بهترین زمان برای سفر به ایروان اوایل فصل بهار است که طبیعت دوباره شاداب و سرسبز و شکوفا شده است.

 

گروه تهیه محتوای سون تارا

منابع

ویکی پدیا

جاذبه های گردشگری ایروان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *