جاذبه های گردشگری بزرگترین شهر خاورمیانه

قاهره

شهر قاهره ، شهری باستانی و بسیار زیبا با آثار تاریخی فراوان در کشور عربی مصر قرار دارد و بزرگترین شهر این کشور است. قاهره نه تنها بزرگترین شهر مصر ، بلکه بزرگترین شهر کشورهای عربی ، بزرگترین شهر قاره ی آفریقا و بزرگترین شهر منطقه ی خاورمیانه است.این شهر بسیار بزرگ ، هشتاد و شش هزار و سیصد و شصت و نه کیلو متر مربع مساحت دارد و شانزدهمین شهر بزرگ جهان می باشد.

رود بزرگ و مشهور نیل از میان این شهر عبور می کند.جمعیت شهر قاهره بیش از چهارده میلیون و چهارصد و پنجاه هزار نفر است.قاهره بیش از هزار سال قدمت دارد و در سال سیصد و چهل و هفت خورشیدی ساخته شده است.این شهر در امتداد رود نیل ساخته شده وامتداد پیدا کرده است.در واقع قاهره اینک ۱۰۴۶ سال عمر دارد.شهر قاهره از اصلی ترین مراکز تمدن اسلامی به شمار می آید.

قاهره دارای قدیمی ترین و بزرگ ترین صنعت فیلم سازی در میان کشورهای عربی است.این شهر از تراکم جمعیتی بسیار بالایی برخور دار است.

 

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری قاهره

قاهره دارای آثار باستانی و گردشگری فراوانی می باشد که جهانگردان بی شماری را به تماشای خود می کشانند. در غرب قاهره ، شهر باستانی جیزا ، اهرام ثلاثه و قبرستان تاریخی ممفیس قرار دارند.

 

۱٫راس الحسین «ع»

مسجد تاریخی راس الحسین علیه السلام در سال پانصد و پنجاه و سه خورشیدی و در دوران خلافت فاطمیان ساخته شده است. در درون این مسجد تاریخی ضریحی قرار دارد که طبق بعضی از نظریه های تاریخی ، سر امام حسین علیه السلام در آن به خاک سپرده شده است.

 

 

  1. دانشگاه الازهر

 

دانشگاه بزرگ و مشهور الازهر که به عنوان یک مدرسه ی آموزشی اسلامی ساخته شده است ، دومین بنیاد تاریخی و کهن آموزش عالی در دنیا می باشد. این دانشگاه در سال نهصد و هفتاد میلادی بنا نهاده شده است.این دانشگاه اصلی ترین مزکز علوم اسلامی اهل تسنن در جهان است و همچنین اصلی ترین مرکز ادبیات عرب جهان به شمار می رود.

الازهر اولین مسجد جامع ساخته شده در شهر قاهره است و به همین جهت مسجد جامع قاهره محسوب می شده است.

سبب انتخاب نام این مدرسه به الازهر ، انتساب آن به حضرت فاطمه ی زهرا سلام الله علیها ، دختر پیامبر اسلام می باشد.زیرا فاطمیان خود را از نسل آن حضرت می دانسته اند.

 

  1. مسجد سلطان حسن

 

این مسجد تاریخی در سال ۷۶۲ هجری قمری (۱۳۶۱ میلادی ) بنا گردیده است. این مسجد بزرگ دارای ۱۵۰ متر طول و ۶۸ متر عرض می باشد . مقبره ی سلطان حسن در این مسجد قرار دارد. حجره های طلاب و اتاق های تاریخی این مسجد بسیار زیبا و با آرامش و دیدنی اند.

 

۴٫کاخ عابدین

 

این کاخ تاریخی از اصلی ترین ساختمان های شهر قاهره می باشد. دفتر کار رئیس جمهور مصر و همچنین یکی از اصلی ترین محل های زندگی او و خانواده اش در این کاخ می باشد.هدایای رؤسای جمهورهای کشورهای مختلف به رئیس جمهور مصر در این کاخ نگهداری می شود.

 

۵٫مسجد و حرم سیده نفیسه

مسجدی به نام سیده نفیسه که گفته می شود ایشان نوه ی امام حسن مجتبی علیه السلام است در قاهره وجود دارد که شیعیان بسیاری برای زیارت به این مکان مقدس می روند.

 

  1. رامسس دوم

رامسس کبیر یا رامسس دوم از فراعنه ی مصر می باشد. مجسمه ی باستانی این فرعون که متعلق به ۳۲۰۰ سال پیش است و بیش از ۸۲۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد در ممفیس قرار دارد.البته این مجسمه را مدتی در میدان قاهره قرار داده بودند اما به سبب بیم از ویران شدن آن در میان شهر ، دوباره به ممفیس بازگرداندند. این مجسمه ی کهن یکی از آثار باستانی پر بازدید قاهره است.

 

۷٫اهرام جیزه یا اهرام ثلاثه

این اهرام در حاشیه های شمالی شهر بزرگ قاهره در مکانی به نام جیزه قرار دارند. تاریخ ساخته شدن این اهرام با قدمتی ۴۵۰۰ ساله به ۲۵۵۰ سال پیش از میلاد بر می گردد.هرم عظیم جیزه تنها باقی مانده از  عجایب هفتگانه ی دنیا می باشد.

 

  1. مجسمه ی ابوالهول

پیکر ابوالهول که مجسمه ای باستانی مختلط از شکل انسان و حیوانی به مانند شیر و با بالهای عقاب است بر صخره ای کنده شده است. این مجسمه بیست متر بلندی و هفتاد متر پهنا داشته و در منطقه ی کوچک جیزه در شمال قاهره قرار دارد.بسیاری از باستان شناسان و نجوم شناسان معتقدند ابوالهول ساخته ی دست انسان نیست. زیرا انسان آن زمان ( بیش از چهار هزار و پانصد سال پیش ) توان ساخت چنین مجسمه ای نداشته است و معتقدند این مجسمه ساخته ی موجودات فرازمینی می باشد.

 

  1. موزه ی مصر

موزه ی مصر که در میدان تحریر شهر قاهره قرار دارد از بزرگترین و غنی ترین موزه های آثار باستانی دنیا می باشد.این موزه ی قدیمی در سال ۱۸۵۸ میلادی ساخته شده است و امروزه بیش از ۱۲۰ هزار اثر باستانی مصر در آن نگهداری می شود.

 

البته آثار باستانی کشور مصر آن چنان زیاد است که برای معرفی آنها نوشتن چندین جلد کتاب لازم است و به قولی مثنوی هفتاد من کاغذ می شود.

 

قاهره

جاذبه های گردشگری شهر خاورمیانه

قاهره

جاذبه های گردشگری شهر خاورمیانه

قاهره

جاذبه های گردشگری شهر خاورمیانه

قاهره

جاذبه های گردشگری شهر خاورمیانه

قاهره

جاذبه های گردشگری شهر خاورمیانه

 جاذبه های گردشگری شهر خاورمیانه

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *