جاذبه های گردشگری نپال، در کنار کوه اورست بلند ترین قله ی جهان

جاذبه های گردشگری نپال:

نپال یکی از کشورهای آسیایی است که در شمال کشور هندوستان قرار دارد. پایتخت کشور نپال « کاتماندو » نام دارد. این کشور در حدود بیست و هفت میلیون نفر جمعیت دارد  و مردم آن به زبان نپالی حرف می زنند. واحد پول کشور نپال ، روپیه نام دارد.

کشور نپال یک کشور کوهستانی است و بیشترین محدوده ی این کشور بر فراز و دامنه های رشته کوه های بلند هیمالیا قرار دارد. نپال یکی از کشورهای بسیار کم توسعه یافته ی جهان است که اغلب مردم آن به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. کشت عمده ی نپالی ها برنج ، لوبیا و ذرت است و جنگل داری در این کشور بسیار دارای اهمیت است. هشت قله از چهارده قله ی بلند دنیا در این کشور قرار گرفته است.

کوه بلند اورست که بلند ترین قله ی جهان است نیز در کشور نپال قرار دارد و از جاذبه های گردشگری نپال است. جنوب کشور نپال بسیار مرطوب است و زمین های فوق العاده حاصلخیزی دارد. بیشتر جمعیت این کشور در مناطق حاصلخیز جنوبی ساکن هستند. نپال بالاترین درصد پیروان هندوئیسم را با هشتاد و یک درصد از جمعیت خود داراست.

فرهنگ کشور هندوستان و فرهنگ مردم تبت بسیار بر فرهنگ و آداب و رسوم نپالی ها تاثیر گذاشته است. هر چند در مورد مکان تولد بودا اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد اما سازمان ملل ، یونسکو و مردم نپال ، محل تولد بودا را « لومبینی » که یکی از شهرهای نپال است ، می دانند.

برخلاف تمام کشورهای جهان که دارای پرچم مستطیل شکل هستند ، نپال دارای پرچمی است که از دو مثلث بر روی هم تشکیل شده است. نپال در سال های اخیر حکومت قدرتمند مرکزی مستقل مشخصی نداشته است و در یک بلاتکلیفی سیاسی و قانونی به سر می برد.

از جهت جاذبه های گردشگری نپال به سبب دارا بودن قله ی اورست و هفت قله ی بزرگ دیگر ، کوهنوردان بسیاری را مجذوب خود کرده است. علاوه بر کوهنوردان ، سالانه هزاران هزار گردشگر و جهانگرد خارجی برای بازدید از زیبایی های تاریخی و طبیعی نپال به این کشور سفر می کنند. در این نوشته شما را با تعدادی از جاذبه های گردشگری نپال کشور یی کوچک  آشنا خواهیم کرد.

 

 جاذبه های گردشگری نپال

 

۱٫اماکن تاریخی و شگفت انگیزی مانند  معابد بودایی ( پاگوداها ) و مقبره های بودایی ( استوپاها) در کشور نپال وجود دارند که یاد آور دوران طلایی معماری در نپال هستند. اغلب این بناها را اصلی ترین ساکنان دره ی کاتماندو یعنی معماران «نوار» ساخته اند.

 

۲٫از میان شهرهای نپال ، سه شهر کاتماندو ، پاتان و بختاپور بیشترین اهمیت تاریخی را دارا هستند و از جاذبه های گردشگری نپال هستند. در این سه شهر یادبودهای هنری و فرهنگی بسیاری از دوران مختلف تاریخی به جای مانده است . در این شهرها معابد بسیاری به چشم می خورند که به ساحت ایزدبانوان اهدا شده اند.

 

۳٫بیشترین جذب گردشگر را در کشور نپال ، محوطه های میراث جهانی « پاشوپاتینات» ، «سو ویام بونات» ، «بودهانات» ،«چانجونارایان » و «میدان دوربار» که در سه شهر کاتماندو ، پاتان و بختاپور هستند ، دارا می باشند.

 

۴٫صنایع دستی از اصلی ترین صادرات کشور نپال محسوب می شوند. این صنایع اغلب محصولات فلزی و کنده کاری هایی بر روی انواع چوب ها هستند. اهالی منطقه ی نوار سنت های باستانی حکاکی بر روی سنگ ، چوب و فلز را از نیاکانشان به ارث برده و همچون امری مقدس به یادگار نگه داشته و به فرزندانشان منتقل کرده اند. فرش های پشمی و پوشاک از دیگر صنایع دستی صادراتی نپالی ها می باشد.

 

  1.  یکی دیگر از جاذبه های گردشگری نپال قله ی اورست و هفت قله ی بلند دیگر در نپال قرار دارند که همین امر موجب شده است بسیاری از کوهنوردان ،ورزشکاران و علاقه مندان به هیجان و ماجراجویان از سراسر جهان به این کشور سفر کنند تا از نزدیک بلندترین قله ی جهان و مرتفع ترین مکان زمین را تماشاگر باشند. این قله های بسیار بلند همواره پوشیده از برف هستند و به سبب ارتفاع بلند ، از میزان اکسیژن پایینی برخوردار هستند.

 

 جاذبه های گردشگری نپال:

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

کشور نپال

کشور نپال

جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

Please follow and like us:

2 دیدگاه ها

  1. محمد رودسرابی گفت:

    کوه اورست هم در نپال هستش؟

    • تارا رادفر گفت:

      اورست در قاره آسیا و در دامنه های رشته کوه هیمالیا و بین مرز ساگارماتای نپال، تبت و چین قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *