جاذبه های گردشگری هند؛ جاذبه های گردشگری آگرا هند

 جاذبه های گردشگری هند:

 

آگرا هندوستان

شهر آگرا در سواحل رودخانه ی یامونا در شمال کشور هندوستان قرار دارد. این شهر تاریخی از سال ۱۵۲۶ تا ۱۶۵۸ میلادی ، پایتخت امپراطوری بزرگ مغول بوده است.آگرا بیش از هزار و هشتصد متر مربع وسعت دارد و در آن بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت زندگی می کنند. این شهر صد و هفتاد و یک متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در این شهر ساختمان های تاریخی بسیاری مربوط به دوران حکومت مغولان وجود دارد که موجب زیبایی و محبوبیت گردشگری آگرا شده اند. در این مطلب شما را با تعدادی از مهمترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری آگرا آشنا خواهیم کرد.

 

 

جاذبه های گردشگری آگرا هندوستان

 

۱٫ جاذبه های گردشگری هند: تاج محل

 

تاج محل یکی از شناخته شده ترین و مشهورترین و زیباترین بناهای تاریخی در شهر آگرای هندوستان است. مقبره ی همسر محبوب شاه جهان با نام ممتاز محل در این بنا قرار دارد. تاج محل یکی از عجایب هفتگانه ی جدید جهان محسوب می شود. ساخت این بنای زیبا در سال ۱۶۵۳ میلادی به دستور شاه جهان آغاز شده است و بیست و دو سال بعد بنا تکمیل شده و ساخت آن تمام شده است. برای ساختن این بنای مرمری قرینه ، بیست و دو هزار نفر کارگر ، سنگ تراش و جواهر ساز به کار گرفته شده است. بر دیوارهایی از این بنای تاریخی زیبا آیاتی از کتاب قرآن توسط استاد عیسی معمار بزرگ ایرانی نوشته شده است. در بالای دروازه ی تاج محل بیست و دو گنبد کوچک که نشانه ی بیست و دو سال طول ساخت آن است ، خود نمایی می کنند.قطر بزرگترین گنبد تاج محل هجده متر است و بلندی این گنبد بیست و چهار متر می باشد. تاج محل از پربازدیدترین و محبوب ترین بناهای تاریخی جهان به شمار می رود.

 

۲٫ جاذبه های گردشگری هند: قلعه ی آگرا

 

این قلعه ی زیبای تاریخی در سال ۱۵۶۵ میلادی به فرمان امپراطور مغول ،اکبر شاه بازسازی شده است و در دوران حکومت شاه جهان به قصری بزرگ تبدیل شده است. از ساختمان های زیبا و مهم این قلعه ی تاریخی می توان به مسجد مروارید ، قلعه ی قرمز ، دیوان عام و دیوان خاص ، قصرخاص ، قصر آینه ، کاخ جهانگیر و برج موسمن اشاره کرد.

 

۳٫ جاذبه های گردشگری هند: مقبره ی اعتمادوالدوله

 

مقبره ی اعتمادوالدوله در ساحل سمت چپ رودخانه ی یامونا قرار گرفته است. این مقبره در باغی صلیبی شکل است و در هر گوشه ی باغ برجی شش گوشه به بلندای سیزده متر قرار دارد. این مکان به جعبه ی جواهر معروف است.دیوارهای این بنا از مرمر سفید می باشد و در ساخت آن از سنگ های قیمتی استفاده شده است.

 

۴٫ جاذبه های گردشگری هند: مقبره ی اکبر ، سکاندرا

 

اکبر کبیر از امپراطوران بزرگ مغولی است که مقبره ی او در سیزده کیلومتری قلعه ی آگرا قرار دارد. در باغ های اطراف این مقبره گوزن ها و میمون های بسیاری به چشم می خورند.

 

۵٫ جاذبه های گردشگری هند: فاتح پور سیکری یا شهر پیروزی

 

اکبرشاه مغول این بنای زیبا را در فاصله ی سی و پنج کیلومتری شهر آگرا ساخته است. این محل از محبوب ترین جاذبه های گردشگری آگرا محسوب می شود.

 

۶٫ جاذبه های گردشگری هند: باغ سوامی صمدی

 

این باغ در اطراف آرامگاه سوامیجی ماهاراجا در حال ساخت است. شروع ساخت این باغ  سال هزار و نهصد و چهار میلادی بوده است و هنوز هم ساخت آن ادامه دارد.

 

۷٫ جاذبه های گردشگری هند: معبد مانکامشوار

 

این معبد یکی از چهار معبد باستانی شهر آگرا می باشد که در چهار گوشه ی آگرا بنا شده اند. این معبد  به خدای شیوا تعلق دارد .

 

۸٫ جاذبه های گردشگری هند: باغ رام

 

باغ رام شهر آگرا از اولین باغ های مغولی محسوب می شود که در زمان امپراطوری بابر شاه ساخته شده است.

 

آب و هوای آگرا و بهترین زمان سفر به آگرا

 

شهر آگرا در میان ماه های اکتبر تا مارس بهترین آب و هوا را داراست و بهترین زمان سفر به این شهر توریستی زیبا و دیدنی و جاذبه های گردشگری هند بین ماه های اکتبر تا مارس می باشد. در آگرا دمای هوا در فصل تابستان در بین ۲۲ تا ۴۵ درجه ی سانتیگراد متغیر است .و دمای هوای آگرا در فصل زمستان در میان ۴ تا ۳۱ درجه ی سانتیگراد می باشد.

 

 جاذبه های گردشگری هند:

جاذبه های گردشگری آگرا هند

جاذبه های گردشگری آگرا هند

آگرا هند

آگرا هند

جاذبه های گردشگری هند

جاذبه های گردشگری هند

شهر آگرا

شهر آگرا

جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری آگرا هند

جاذبه های گردشگری آگرا هند

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *