اندونزی طبیعت و دیگر هیچ

اندونزی طبیعت و دیگر هیچ

همایون ذرقانی

زیر ساخت­های صنعت گردشگری بعد از نفت و گاز در کشور اندونزی به تدریج بارور می­شود. این موضوع در نمایشگاه گردشگری Majapahit شهر سورابایا در ایالت جاوه شرقی محور عمده بحث مقامات این کشور بود. اندونزی در سال۲۰۱۱ توانست ۷٫۵ میلیون گردشگر خارجی را به خود جذب کند.حالا کارگزاران این کشور در سفارتخانه­ های سراسر جهان به تکاپو افتاده ­اند تا مقاصد جدید اندونزی را به گردشگران خارجی معرفی کنند.آن چه که در سیاست گذاری­های جذب گردشگر در اندونزی قابل توجه است تمرکز ویژه بر گردشگران کشورهای همجوارمانند مالزی، هندوستان، بنگلادش و تایلند است که از مشابهت­های فرهنگی بهره ­مند هستند البته نگاه جدی هم به بازار اروپا و آمریکا دوخته­ اند. از استرالیا نیز گردشگران جذب جزایری چون بالی دنپسار می­شوند. شرکت در نمایشگاه گردشگری در شرق جاوه و نیز حضور در نخستین نشست تجاری سازی کشورهای جنوب و مرکزی آسیا در خردادماه سال جاری فرصتی برای ماهنامه سفر فراهم کرد تا از نزدیک با این ظرفیت­ها آشنا شویم. اندونزی از صدها جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده و موقعیت آتشفشانی این منظقه جلوه زیبایی به این کشور بخشیده است.

سفری طولانی در پیش بود. هواپیمایی قطر از تهران در دوحه به زمین نشست و قرار بود پس از ۱۱ ساعت معطلی در ترانزیت دوحه به سنگاپور بروم و از آن جا راهی بالی دنپسار در کشور اندونزی شوم. هواپیمایی قطر موظف بود تا به سبب این مدت طولانی، هتلی برای مسافران ایران دست و پا کند. اما در کمال ناباوری متوجه شدم اداره مهاجرت دوحه به مسافران ایرانی روادید خروج از فرودگاه را نمی­دهد و آنان مجبورند ساعت­ها در تالار فرودگاه دوحه به انتظار بنشینند. این عمل نامهربانانه اداره مهاجرت قطر برای مسافران ایرانی بی­حرمتی تلقی می­شود که در نبود دولتی پیگیر و غیر مسئول اتفاق افتاده است.از میان مسافران ایرانی که به خاور دور سفر می­کردند و هواپیمایی قطر را انتخاب کرده بودند زنان و بچه­هایی بودند که ساعت­ها انتظار در فرودگاه را تاب نمی­آوردند. به مامور فرودگاه خود را معرفی کردم که روزنامه نگار هستم و از او خواستم توجیه چنین تصمیمی را تشریح کند. او تنها به عذرخواهی اکتفا کرد و دلیل را قانون جدید اداره مهاجرت قطر دانست اما پس از این اعتراض بود که با اکراه به سراغ خانواده­ های ایرانی و خانم­های جوان آمدند که در فرودگاه معطل بودند برای اعزام به هتلی در دوحه اقدام کردند. این روایت تلخی است که گه گدار می­شنویم با هموطنان مان در برخی  کشورها رفتار می­شود. به نظر می­رسد هواپیمایی قطر که سالانه بخش قابل توجهی از درآمد خود را از مسافران ایرانی دریافت می­کند باید نسبت به این بی­حرمتی ها حساس باشد و اجازه ندهد اداره مهاجرت این کشور رفتارهای غیر قابل توجیهی داشته باشد.

جاذبه های اندونزی

جاذبه های اندونزی

اشتیاق دیدن اندونزی کشوری که از فرهنگی متنوع در گروه­های قومی و مذهبی برخوردار است به سرعت ناملایمات ابتدای سفر را که مقامات مهاجرت کشور قطر برای مسافران ایرانی دامن زده بودند به حاشیه برد. با مطالعه مختصری درباره اندونزی دانستم که۳۶۰ گروه و قوم در این کشور به ۴۸۳ زبان مختلف سخن می­گویند. ضمن این که اندونزی طبیعتیشگرف دارد. اندونزی ۱۷هزار و ۵۰۸ جزیره دارد که ۶ هزار جزبره آن به مساحت ۵۵۰۰ کیلومتر بین قاره آسیا و استرالیا قرار گرفته است. این پراکندگی عجیب در این کشور امکان خدمات رسانی دولت را در موارد بسیاری محدود می­کند و طبیعی است که مردمانی خودساخته با اقتصاد بومی و منطقه ای در این مناطق حاکم باشد که همین موضوع جذابیتی را برای صنعت گردشگری اندونزی ایجاد می­کند.

زیبایی چشمگیر طبیعت این کشور به سبب کوه­های متعدد آتشفشانی است که در شهرها و مناطق مختلف آن علاقه مندان به بوم گردی را شیفته خود کرده است. اندونزی ۳۳ استان دارد که ۵ جزیره بزرگ آن شامل سوماترا،کالیمانتان، سالوسی، پاپا و جاوه نزدیک به ۷۰ درصد  جمعیت را در خود جای داده است. جمعیت اندونزی حالا به ۲۳۰ میلیون نفر-بزرگترین کشور مسلمان در خاور دور- رسیده است.

بی اغراق نیست اگر ادعا کنیم تنوع جاذبه­های طبیعی در اندونزی این کشور را به بهشت طبیعت دوستان تبدیل کرده است. در دو آئین رقص “جاوه” و “بالی” رگه­ های آشکاری از آئین هندو و نمادهای اسطوره کهن قابل ملاحظه است. این فرهنگ تحت تاثیر هندوستان، اعراب، چین، مالایی­ها و اروپایی ­هاست.

جاذبه های اندونزی

جاذبه های اندونزی

تا همین چندی پیش برای سفر به اندونزی روادید را در مقصد هم صادر می­کردند. مهاجرت غیرقانونی برخی هموطنان مان به استرالیا و غرق شدن شناورهای مرگ و جان باختن مسافران ایرانی سبب شده تا از تهران نسبت به سفر اندونزی حساس باشند. حتی در سفارت اندونزی در تهران به من گفته شد که اگر مقاماتی پیشنهاد رشوه برای صدور روادید دادند نامشان را یادداشت کنم. با این توصیفاتی که از سفر به اندونزی در ذهن داشتم تصمیم گرفتم روادید را از سفارت اندونزی در تهران بخواهم و پیش بینی من هم درست بود زیرا در فرودگاه بالی فرصت سین جین را از مامور فرودگاه گرفتم. با دیدن گذرنامه ممهور به روادید و نامه مخصوص سفارت، ماموران خود را جمع و جور کردند.

شب هنگام به بالی رسیدم. فرودگاهی کوچک که به هیچ روی مدرن نبود و حال و هوای بومی داشت. به محض خروج از تالار فرودگاه، دکان­های کوچک و صرافی­های متعدد را می­بینی که در یک طرف راهرو ردیف شده­اند و هریک برای جذب مسافران رقابت می­کنند تا انواع پول­های رایج کشورهای منطقه و البته دلار و یورو را به روپیه اندونزی تبدیل کنند. صرافی در جزیره بالی در مناطق مشخصی مثل “کوتا” متمرکز هستند و توصیه این است که برای کسانی که به بالی سفر می­کنند همان ابتدا در فرودگاه تبادل ارز را انجام دهند.

جاذبه های اندونزی

جاذبه های اندونزی

جاذبه های اندونزی

جاذبه های اندونزی

مقامات وزارت امور خارجه اندونزی به استقبال آمدند و یک شب را در مکس وان اقامت داشتم. روز بعد به تدریج گروه کامل شد و روزنامه نگاران و مدیرانی از کشورهای بنگلادش، ازبکستان، هندوستان و پاکستان به گروه پیوستند. گروهی مودب، سرخوش و سرزنده که لحظات لذت بخشی را در کنارشان داشتم و درباره موضوعات مختلف اجتماعی و سیاسی مبادله افکار داشتیم. به ویژه خبرنگار پاکستانی که عقبه ایرانی داشت و فارسی را تا حدودی بلد بود.

جاذبه های اندونزی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *