جاذبه های جنگل ابر

سوار بر ابرها

اگر بخواهید در ابرها سیر کنید باید تا یکی از کهنسال ترین جنگل های، دنیا بروید در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شهر شاهرود، ابرها گاهی آنقدر پایین می آیند که می شود در میان شان گم شد. جنگل ابر در مرز دو استان گلستان و سمنان، ۳۵ هزار هکتار از مساحت جنگل های هیرکانی ایران را تشکیل می دهد.

 

جاذبه های دیدنی جنگل ابر

جاذبه های جنگل ابر

 

 

جنگل هایی که عمر گونه های گیاهی در آن به دوره سوم زمین شناسی یعنی عصر ژوراسیک می رسد.

 

کهنسال ترین جنگل ایران

جاذبه های جنگل ابر

 

چنانچه در جنوب البرز کوه سکونت دارید، می توانید از شهر بسطام به جنگل کهنسال ابر نزدیک شوید و از جاده شاهرود- آزاد شهر به قلعه نو خراقان و سپس روستای ابر که دروازه جنوبی جنگل ابر است بروید. اگر از اهالی شمالی البرز کوه هستید، از جاده زیبا و جنگلی علی آباد کتول خود را به شیرین آباد و در نهایت به بستر ابری جنگل برسانید.

 

سوار برا ابرها در جنگل ابر

جاذبه های جنگل ابر

 

اهالی ابر می گویند جنگل در پائیز آتش می گیرد و برگ های درختان پهن برگ به رنگ آتش در می آیند حتی زیر پایتان هم برگ های آتشین رنگ گسترده می شود. کافی است نسیمی در این خزان بوزد تا آتش گر بگیرد و رنگ ها به هم بپیچند.

 

دیدنی های جنگل ابر

جاذبه های جنگل ابر

 

 

در این میانه ابرها کم کم از راه می رسند، تمام وجودتان را در بر می گیرند و بالا بالاتر می آیند تا بالاخره پهنه ای از ابرها افق را پر کند. حالا ارتفاعات جنگل، مانند جزیره هایی سر از دریای ابری بیرون آورده اند و سرزمین مرموز افسانه ها را بازسازی می کنند. شبانگاه جنگل در ابر فرو می رود تا فضای رویایی جنگل مرموزتر شود.

 

جزیره هایی سر از دریای ابری

جاذبه های جنگل ابر

 

قرارگیری دو منطقه مرتفع و کم ارتفاع در کنار یکدیگر و تشکیل جبهه های کم فشار و پرفشار باعث شکل گیری دریایی از ابر در گذرگاه جنگل ابر می شود. اما با بالا آمدن و جان گرفتن خورشید ابرها کم کم پا پس می کشند و داشته های جنگل هیرکانی کم کم نمایان می شود. ۸۵ گونه چوبی در این جنگل وجود دارد.

 

گشت و گذار در جنگل ابر

جاذبه های جنگل ابر

 

 

همچنین گونه های ارزشمندی چون راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار و نمدار، نمونه کمتر دیده شده این جنگل «اورس» است که ریشه هایی کشیده دارد و روی زمین می خزد.

 

رزرو سوئیت در جنگل ابر

جاذبه های جنگل ابر

همراهی یک راهنمای محلی و یا همسفر شدن با یک تور معتبر می تواند لذت این سفر را دو چندان کند. حیف است در این سفر چشمه آلوچال، آب شرش و آبشار آلوچال را جا بیندازید. یادمان نرود که زمانی ۷/۳ میلیون هکتار از جنگل های ایران را جنگل های هیرکانی تشکیل می دادند، در صورتی که با سهل انگاری ما حالا این سهم به ۸/۱ میلیون هکتار رسیده است.

 

 آبشار آلوچال

جاذبه های جنگل ابر

 همسفر شدن با یک تور

جاذبه های جنگل ابر

سفر به ابرها

جاذبه های جنگل ابر

رویایی سفر بر روی ابر

جاذبه های جنگل ابر

جنگل ابر

جاذبه های جنگل ابر

جاذبه های جنگل ابر

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *