جاذبه های سوئیس

سوئیس با جمعیتی حدود۵/۷ میلیون نفر و مساحت ۴۱ کیلومتر مربع یکی از کوچک ترین کشورهای اروپای غربی است. پایتخت سوئیس برن و دو قطب مهم اقتصادی آن، شهرهای زوریخ و ژنو است. این کشور با درآمد سرانه ی بیش از ۳۹۰۰۰ دلار برای هرنفر، جزو ثروتمندترین کشورهای دنیاست.

زوریخ بزرگترین شهر سوئیس است و در کنار دریاچه زوریخ و رود لیمات قرار گرفته است. این شهر همواره مرکز اقتصادی کشور سوئیس بوده و به دلیل حضور تمامی بانک های بزرگ دنیا برای همه کشورهای جهان از اهمیت ویژه­ای برخورداراست.

ماههای فروردین تا خرداد مصادف است با بیداری زوریخ از خواب زمستانی و هنوز برف دیده می­شود اما در کنار آن می­توان روئیدن شکوفه های زیبا را هم در طبیعت فوق العاده این شهر دید.  تابستان های زوریخ نیز با هوای خوب و معتدل همراه است و زمان مناسبی برای گردش د رشهر است.از جاذبه­ های گردشگردی زوریخ می­توان “نگارخانه هنری کونست هاوس،برج ساعت سنت پترز کرخه، موزه ساعت بیر و باغ وحش دولدر” را نام برد.

جاذبه های سوئیس


ژنو شهر نادر و منحصربفردی است که خیلی­ها آن را پایتخت واقعی سوئیس می­دانند. شهری که در آن مردمی از تمام ملیتها می­یابید. نزدیک به ۴۰ درصد مردم آن غیربومی اند. ژنو میزبان اکثر تشکیلات بزرگ جهانی چون صلیب سرخ، سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی است.

از جاذبه ­های دیدنی شهر ۲۰۰هزار نفری ژنو می­توان “میدان ملل، باغ رز، جزیره ژان ژاک روسو و فواره ۱۴۰متری دریاچه ژنو را نام برد.

تابستان­های ژنو کمی گرم و زمستان­های آن همراه با برف و باران شدید است. مانند اکثر شهرهای اروپایی بهترین زمان برای بازدید از ژنو ماههای فروردین تا شهریور است.

جاذبه های سوئیس


لوزان زیبا با تپه­ های فراوان خود پس از ژنو و زوریخ پرطرفدارترین شهر در میان گردشگران عازم سوئیس است. لوزان  علاوه بر طبیعت فوق العاده دیدنی یکی از قطب­های فرهنگی و هنری سوئیس بشمار می­رود و می­توان در طول سال انواع مراسم و نمایش­های هنری و فرهنگی را در آنجا مشاهده کرد. این جا یکی از آرام ترین و زیباترین نقاط برای استراحت و گردشگری است.

جاذبه های سوئیس

از نقاط گردشگری این شهر ۱۳۰هزار نفری می­توان به “برج مراقبت توردل آیل، موزه المپیک، کلیسای نتردام، قصر رومانسن، بندر ماهیگیری اوچی، موزه تاریخ لوزان و دانشگاه لوزان ” اشاره کرد.

لوسرن به معنای شهر نور است. طبق افسانه­ای سوئیسی زمانی که عده­ای از مردم به دنبال ایجاد شهر جدیدی بودند، فرشته­ای از آسمان به زمین آمد و با نوری درخشان محل ایجاد شهر را به آنان نشان داد، شاید این تنها یک افسانه باشد. اما پس از  تماشای طبیعت فوق العاده لوسرن، باور کردن این افسانه که محل شهرتوسط فرشته­ای و بهشت گونه انتخاب شده، چندان هم سخت نیست.

دریاچه­ای زیبا، کوهستان­های دیدنی، پل­های چوبی و خانه­های چشم نواز اجزاء تشکیل دهنده این شهر جذاب هستند.

جاذبه های سوئیس


از دیدنی­های لوسرن می­توان به “مجسمه شیرسنگی، دریاچه لوسرن، پل­های کاپل، قلعه موسگمایور، موزه پیکاسو و نگارخانه هنری ساملونگ رسنگارت ” اشاره کرد.

پایتخت سبز اروپا

بیتوریا- گاستیز، شهری در شمال اسپانیا است که شاید کمتر نام آن شنیده شده اما جالب است بدانید این شهر در سال۲۰۱۲ توانسته نشان پایتخت سبز اروپا را به خود اختصاص دهد. شهر بیتوریا- گاستیز قدمتی طولانی دارد و تاریخدان­ ها بر این باور هستند که این شهر در سال۱۱۸۱ میلادی توسط “سانچوی” ششم بنیاد نهاده شده­است. برای اولین بار در سال۱۴۳۱ میلادی عنوان شهر به این محدوده جغرافیایی اطلاق شد. اما امروزه بیتوریا- گاستیز با حدود۲۴۰هزار نفر سکنه پس از شهر مشهور بیلبائو، دومین شهر بزرگ در ناحیه خودمختار باسک قلمداد می­شود.

کارشناسان، استاندارد زندگی را در این شهر بسیار بالا برآورد می­کنند شاید به این دلیل که سرانه فضای سبز و فضاهای فرهنگی در آن بسیار زیاد است.

 نسبت فضاهای سبز عمومی در این شهر رقمی قابل توجه است به ­طوری که هریک از سکنه می­تواند تنها با طی مسافتی در حدود۳۰۰متر به یک فضای سبز و باز عمومی دسترسی پیدا کند. از نظر طراحی شهری نیز فکر جالبی در آن پیاده شده­است. در واقع می­توان گفت که طراحان، شهر را در قالب شماری دوایر متحدالمرکز سازماندهی کرده ­اند.

جاذبه های سوئیس


 مرکز شهر درست در قلب این مجموعه قرار دارد در حالی که فضاهای سبز همچون حلقه­ای آن را دربرگرفته­ اند. کمربند سبز شهر حاصل احیاء زمین­هایی است که پیش تر در دوران صنعتی به شدت مورد تخریب واقع شده­اند.در اطراف کمربند سبز نیز نواحی جنگلی و کوهها قرار گرفته­اند و به همین دلیل است که امکان گسترش و توسعه شهر محدود است. معیارهای زیست محیطی جزء اصول اولیه در طراحی شهر بیتوریا- گاستیز هستند. تنوع زیستی نیز یکی از شاخصه­ های بارز در این شهر قلمداد می­شود.

شهرداری و سایر سازمان­های ذیربط به­ طور دائم وضعیت پوشش گیاهی و جانوری را مورد بازنگری قرار می­دهند. تخریب زیستگاه تا حد امکان به حداقل رسیده و در عین حال آلودگی نوری نیز از بین رفته­است. در بسیاری از شهرهای بزرگ و نوین امروزی انعکاس مداوم نور چراغ­ها به معضلی بزرگ تبدیل شده، دست اندرکاران و برنامه ریزان شهری تلاش کرده­اند که این نوع آلودگی تا حد امکان در بیتوریا- گاستیز کاهش پیدا کند. لازم به ذکر است که کلیه اماکن فرهنگی و تفرجی این شهر علاوه بر هدف گذران اوقات فراغت، آموزش را نیز در اولویت قرار می­دهند. آموزش باغبانی به شکل گسترده ای در سطح شهر دنبال می­شود. برای بسیاری از بازدیدکنندگان جالب است که به سهولت باغبانی حتی در محیط­های مسکونی پی ببرند.

جاذبه های سوئیس


جاذبه ­های مهم گردشگری

کمربند سبز: طراحی فضای سبز در بیتوریا- گاستیز به صورتی است که به هر گردشگر عادی اجازه می­دهد به راحتی از محیط پیرامونی شهر دیدن کند. مسیرهایی که جهت پیاده ­روی تعبیه شده­ اند، شیب ملایمی دارند و به همین جهت برای اکثر افراد در سنین مختلف قابل استفاده هستند. سهولت دوچرخه سواری یکی دیگر از مزایای این مجموعه گسترده است.

 در سمت شرق شهر گردشگران شاهد حضور انواع پرندگان، گوزنها و سایر موجودات هستند. در حالی که در سمت شمال رودخانه ای است که امکان قدم زدن  در اطراف آن وجود دارد. در سمت غرب شهر نیز دریاچه زیبایی وجود دارد که بسیاری برای پیک نیک و گردش­های آخر هفته از آن استفاده می­کنند. در کلیه قسمت­هایی کمربند سبز، نیمکتها و آبخوری­هایی همسان با  طبیعت به چشم می­خورد. مرکز شهر تا مسیرهای مخصوص فضای سبز تنها ۳کیلومتر فاصله دارد و همین دسترسی آسان برای بسیاری از شهروندان و گردشگران غنیمت بزرگی محسوب می­شود.

جاذبه های سوئیس

میدان باکره مقدس(حضرت مریم): میدانی واقع در مرکز شهر که محل برگزاری تجمعات و عبور و مرور مردم است. این میدان نبض تپنده شهر است و به ویژه در زمان آغاز سال نو میلادی بسیاری از شهروندان در آن تجمع می­کنند. میدان باکره مقدس روزنه­ای بر روی شناخت بافت و محله ­های قدیمی شهر است. در مرکز آن نمادی تاریخی وجود دارد که یادبود جنگ مردم بیتوریا با فرانسویان است.

کلیسای جامع مریم مقدس: این کلیسا در نرتفع ترین بخش تپه و جایی بنا شده که تاریخ دانان آن را نقطه آغازین حیات شهر قلمداد می­کنند. شواهد حاکی از آن است که دهکده گاستیز در سال۱۱۸۱میلادی درست در همین مکان ساخته­شده. در حال حاضر نیز کلیسا در بافت قدیمی شهر قرار دارد.زمان ساخت این بنا به اواخر قرن ۱۳ و اوایل قرن۱۴ می­رسد.

 سبک معماری آن نیز گوتیک است. در فاصله سالهای۱۴۹۶ تا ۱۸۶۱ این مجموعه بطور کامل تحت مدیریت کلیسا قرار داشته. مجسمه­ های کلیسا در نوع خود بی­نظیر هستند. هزینه ورودی به کلیسای جامع ۸دلار است. نکته مهم دیگری که بایستی بدان اشاره کرد، برنامه سازمان گردشگری جهت بازدید از این بنا است.طرح جدیدی که به منظور بازدید از بنا برنامه­ریزی شده به حدی موفقیت آمیز بوده که در سال۲۰۰۰  برنده جایزه نوآوری در صنعت گردشگری شده­ است. این برنامه به بازدیدکنندگان اجازه می­دهد که در حین آشنایی با تاریخچه بنا از چگونگی مراحل بازسازی نیز مطلع شوند.

جاذبه های سوئیس


بوستان فلوریدا: بوستانی واقع در مرکز شهر که از نظر گیاه شناسی مجموعه­ای بی نظیر است. این بوستان بدون تردید بزرگ ترین بوستان شهر نیست اما دلیل شهرتش یکی مرکزیت آن است و دیگر آنکه بسیاری از شهروندان برای رسیدن به سایر نقاط شهر از آن به­ عنوان مسیر فرعی استفاده­ می کنند.

موزه هنرهای زیبا: بیشترین قسمت این موزه به هنرهای ایالت باسک اختصاص پیدا کرده. هزینه ورودی به موزه۳ یورو است. در طبقه دوم تابلوهایی از نقاشان مشهور اسپانیا وجود دارد. این موزه در سال ۱۹۴۲ تاسیس شد اما اصل بنا در واقع کاخی قدیمی بوده که در سال ۱۹۱۲ ساخته­ شده. معماری بنا از سبک رنسانس پیروی کرده و یکی از مهم ترین آثار هنری این مجموعه از نقاشی بنام  فرناندو د آماریکو است که در فاصله سالهای ۱۸۶۶ و ۱۹۵۶ زندگی می­کرده. مجسمه برنز وی نیز در جلو این موزه قرار دارد.

دیوارهای قدیمی شهر: قدمت بافت قدیمی شهر بیتوریا به قرون وسطی برمی­گردد.دیوارهای قدیمی شهر به­ خوبی حفاظت شده­اند. بخش اعظم برج و باروهای قدیمی با کلیسای جامع همجوار است.

خانه قدیمی کوردون: در حقیقت قصری است که قدمت آن به قرن ۱۴ میلادی می­رسد. نام خانه برگرفته از یکی از طاق های مشهور ورودی است که سبک منحصربفردی دارد. کوردون در زبان اسپانیایی به معنای طناب یا ریسمان است و طاق مذکور نیز از نظر ظاهری شبیه کلافی درهم پیچیده است. معماری این بنا نمونه ارزنده­ای از بناهای عصر گوتیک است. در حال حاضر این بنا برای بازدید عموم باز است.

جاذبه های سوئیس

منبع:  سایت سفر

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

جاذبه های سوئیس

Please follow and like us:

2 دیدگاه ها

  1. پایتخت سوئیس کدام شهر است ؟ گفت:

    جاذبه های سوئیس سون تارا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *