جاذبه های کمتر شناخته شده استان مازندران

بدیهی است بسیاری از این مناطق توسط افراد و گروههای زیادی بازدید شده اند، اما به صورت کلی در زمره آثار کمتر شناخته شده قرار می گیرند. رویکرد نریه در مقابل معرفی این آثار صرفاً رویکرد علمی-آموزشی بوده و می کوشد ضمن آشناسازی عموم مردم با این آثار فاخر، در جهت حفظ آنها نیز گام بردارد.

هرچند این مقوله ممکن است با مخالف حامیان محیط زیست و اثار تاریخی مواجه شود که معرفی یک مکان بکر را به عموم مردم، تهدیدی برای بقای آن تلقی نمایند.

یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده استان مازندران که در ارتفاعات جنوبی این استان واقع شده است دریاچه «میانشه» است که به سبب قرارگیری در روستایی ه نام چورت به دریاچه چورت هم معروف است. ین دریاچه تا یکصد سال پیش وجود نداشت و در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در پی وقوع یک زلزله و رانش زمین با مسدود شدن مسیر خروجی از چشمه و انباشت آن در محل فعلی به وجود آمد.هنوز در فصول کم آبی و خشکسالی بقایای درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه برافراشته بودند، نمایان می گردند.

محل پیدایش دریاچه در شکاف دره ای با شیب زیاد و به شکل یک بیضی نامنظم قرار گرفته است. عمق دریاچه چورت با توجه به فصل کم آبی و پرآبی، استفاده بومیان از آب آن برای کشاورزی متغیر است. وسعت این اثر طبیعی زیبا ۵/۲ هکتار است و مسیر منتهی به آن از زیبایی شگفت انگیزی برخوردار است.

برای بازدید از این مکان کمتر شناخته شده باید مسیر ساری به کیاسر را انتخاب نمایید و پس از طی مسافتی در حدود ۲۵ کیلومتر خود را به روستای چورت برسانید. تابوی راهنمای روستا بهترین نشانه برای انتخاب مسیر صحیح است. با طی یک مسیر ۱۵ کیلومتری به روستای چورت می رسید و از این پس باید با کمک اهالی روستا مسیر صحیح را از میان چند مسیر موجود در پیش گیرید و نهایتاً با طی یک مسیر ۱۰ کیلومتری خاکی در جوار دریاچه بیاسایید.

نکات فنی :

۱٫در حاشیه این دریاچه امکانات اقامتی فراهم نیست.

۲٫سوپر مارکت های واقع در روستای چورت تنها به عرضه برخی از مایحتاج ضروری می‌پردازند.

۳٫با توجه به ارتفاع منطقه، تجهیز خودرو به لوازم زمستانی امری حیاتی است.

۴٫بهترین زمان بازدید اواسط بهار یا اوائل پاییز است.

۵٫از شنا کردن در این دریاچه به شدت پرهیز کنید؛ چرا که بقایای درختان تنومند، خطری بالقوه برای شناگران است.

۶٫توصیه می شود با ذخیره کامل سوخت به این منطقه سفر کنید.

۷٫از آسیب رساندن به گونه های گیاهی پیرامون دریاچه اجتناب کنید.

۸٫چند گونه خاص از ماهیان در این دریاچه زندگی می کنند که توسط روستاییان در آن رها شده اند.

۹٫با یک برنامه ریزی صحیح و اصولی می توانید طی یک سفر دو روزه از سایر جذابیت های واقع در منطقه نظیر چشمه بابا سورت و دریاچه سد سلیمان تنگه که به ترتیب در فواصل ۵۰ و ۸۰ کیلومتری از آن واقع شده اند، بازدید نمایید.

 استان مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.