جاذبه های گردشگری استان لرستان

جاذبه های گردشگری استان لرستان

چگونه به آبشار آب سفید لرستان برویم و از دیدار آن لذت ببریم؟

به تماشای آبهای سفید

جاذبه های گردشگری استان لرستان را شاید خیلی ها نشناسند و ندانند که لرستان، بعد از سه استان شمالی، یکی از پرآب ترین مناطق کشور است. آب فراوانی که از قله های بلند کوه های این منطقه سرچشمه می گیرد، گاهی از دل چشمه ها بیرون می زند و گاهی از دل دیواره های یک دره بیرون می آید و آبشاری بلند بالا و پر صلابت می سازد. آب سفید الیگودرز یکی از همین آبشار های خیره کننده است که طبیعت، آن را در دل دره ای کم و بیش تاریک و باریک ساخته و پرداخت کرده.

آبشاری با حدود ۵۰ متر ارتفاع که وقتی آب روی سنگ ها و صخره هایش می خورد ، کف می کند و قطرات کوچک آن هزار ذره شده و تمام دره ر خنک می کند. این دره بلند و زیبا که با شهر (( الیگودرز)) استان لرستان، فاصل چندانی ندارد، در گرمای مردا ماه شما رامیهمان خنکایش می کند. می توان چند روزی را در استان نسبتا خنک لرستان و ارتفاعاتش گذراند و یک روز را هم مهمان خنکای آبشار سفید آب شد. آبشاری که طعم خوش آبش با همه آب معدنی هایی که تا به حالا خورده اید، رقابت می کند.

کجا بمانیم؟

یا برگردید یا چادر بزنید؟

محدوده در آبشار آنقدر بزرگ هست که بتوانید یک شب را میهمانش باشید. اما اگر تجهیزات کامل به ویژه چادر کمپ، پتوی کافی یا کیسه خواب، مواد غذایی یا ادوات پخت و پز ندارید، بهتر است قبل از تاریک شدن هوا راه برگشت را در پیش بگیرید و خوتان را به شره برسانید.

چطور برسیم؟

تا پای قالی کوه

فاصله آبشار تا تهران کمتر از ۵۰۰، تا اصفهان حدود ۳۵۰ و تا خرم آباد ۲۰۰ کیلومتر است. و از جاذبه های گردشگری خرم آباد می باشد.

 

آبشار در جنوب شرقی لرستان و در دامنه های غربی رشته کوه اشترانکوه قرار گرفته، درست در کنار کوه های زیبای قالی کوه

اگر از تهران قصد سر دارید، باید بعد از دلیجان به سمت خمین و از آنجا به الیگودرز بروید. بعد از الیگودرز به سمت اصفهان حرکت کنید. دو ی سه کیلومتر بعد ازخروجی شهر، دست راست جاده ، تابلوی (( سد قمرود – رودبار – طرح هدایت آب از سر شاخه های دز به قمرو )) را می بینید که نشانه ورود به منطقه ای پر آب هم هست. از ورودی این جاده فرعی تا لب آبشار نزدیک به ۸۰ کیلومتر راه روستایی پیش رو دارید، البته جاده آسفالت قابل قبولی دارد. در مسیر هم غیر از بنزین هایی که ممکن است محلی ها بفروشند، از پمپ بنزین و امکانات رفاهی خبری نیست و بهتر است خودرویتان سرحال باشد و باکتان پر. سواری از خود الیگودرز به صورت دربست با حدود ۳۰ هزار تومان هست و مینی بوس هایی که مقصد اصلی شان روستاهای منطقه ((زوماهرو)) است، اما این دو روش را به شما توصیه نمی کنیم.

کجا بگردیم؟

خنک مثل آب

حدود یک ساعت آخر منتهی به آبشار ۵۰ متری آب سفید بسیار زیبا و تماشایی است، محدوده آبشار هم خنک و سرسبز است.

دره: تقریبا پنج کیلومتر مانده به دره اصلی، وارد یک دره بزرگتر شده و پایین می روید. مسیری که غیر از خدروی سرحال، یک چشم زیبابین هم می خواهد. این آبشار در دره ای تاریک که در اثر فعالیتهای زمین شناختی و فرسایش توسط آب بوجود آمده، قرار دارد. پیله ای سبز رنگ از درختان جنگلی بلوط ، گردو  و گلابی وحشی که در محدوده ای ۱۰۰ هکتاری میزبان حیوانات وحشی مثل خرس و گربه وحشی است.

امنیت به ویژه در ایام پر رفت و آمد در این دره وجود دارد. وقتی هم به حریم آبشار می رسید، حدود یک ربع تا پای آبشار پیاده روی دارید. اگر هم وسایلتان زیاد است ، کافی است حدود هفت، هشت هزار تومان به یکی از جوان های بومی بدهید تا بارتان را سوار الاغ کند و به مقصد برساند. اگر در گرمای مرداد ماه دلتان آب تنی در یک آب تگری می خواهد، سر ظهر را از دست ندهید و البته لباس و حوله هم همراه داشته باشید.

آبشار: سر چشمه ی آبشار، آب خنک و گوارای پنهان در صخره هاست که از دل تونلی تاریک در ارتفاع ۵۲ متری کف دره بیرون می آید و در ماه های پر باران عرض تاجش به ۸ متر می رسد. دبی آب این چشمه دیواری، ۳ متر مکعب در ثانیه است و از آنجا که این حجم آب از ارتفاع زیاد سقوط می کند و در مسیر به دیواره ها هم برخورد می کند ، با هوا ترکیب می شود و در اثر برخورد با سنگها به شکل حباب های سفید در می آید و همیشه پر کف و سفید دیده می شود. همین دلیل هم کافی بوده و هست تا محلی ها نام آب سفید را برایش انتخاب کنند. در مسیر برگشت، می توانید در کنار چشمه ماهی چال توقف کنید و ماهی قزل آلا بخرید.

 

جاذبه های گردشگری استان لرستان

جاذبه های گردشگری استان لرستان

آب سفید الیگودرز

آب سفید الیگودرز

آبشار آب سفید لرستان

آبشار آب سفید لرستان

جاذبه های گردشگری خرم آباد

جاذبه های گردشگری خرم آباد

آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان

طبیعت زیبای لرستان

طبیعت زیبای لرستان

آب سفید الیگودرز

آب سفید الیگودرز

بیشه لرستان

بیشه لرستان

Please follow and like us:

2 دیدگاه ها

  1. افشین گفت:

    سلام و عرض ادب. سپاس از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار دادید. البته عکس آخر مربوط به آبشار بیشه بود. اصلاح بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *