جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

ایران به سرزمین چهار فصل معروف است و به سبب برخوداری از موقعیت های و منابع توریستی مختلف گزینه های متنوعی برای سفر در اختیار علاقه مندان قرار می دهد تنوع آب و هوا در ایران به حدی است که نقاط گرمسیر در فصل سرد میزبان مسافران بسیاری از نقاط سردسیر است نواحی جنوبی و جزایر سواحل حاشیه خلیج فارس به علت آب و هوای گرم بیشتر در فصل پاییز و زمستان مورد استقبال قرار می گیرد یکی از این جزایر، جزیره قشم است.

این جزیره گرمسیر در جنوب ایران در نزدیکی دهانه تنگه هرمز واقع شده است این جزیره در بهار و پاییز از آب و هوای بسیار دلپذیری برخوردار است قشم با وسعتی حدود ۱هزار و ۵۳۲ کیلومتر مربع بزرگترین جزیره خلیج فارس محسوب می شود و نه تنها بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیا بلکه دارای مساحت بیش از ۲۴ کشور عضو سازمان ملل برای مثال جزیره قشم ۲ و نیم برابر بحرین و نیم برابر سنگاپور، ۲۵برابر سان مارینو ، ۵ برابر مالدیو، ۷۰ برابر ماکائو . … است.

سفر به جزیره قشم برای کسانی مناسب است که اقلیمی خشک و کم باران را می پسندند. میزان بارش سالیانه در این جزیره بسیار اندک است. با این حال، قشم در برخی نقاط از نظر سفره های آب زیر زمینی غنی می باشد و در گذشته تا به حال تامین کننده آب شیرین برخی جزایر همجوار بوده است .

جزیره قشم دارای دو فصل گرم و معتدل است. فصل گرم جزیره طولانی و رطوبتی است و فصل معتدل جزیره کوتاه است .

درجه رطوبت در سواحل دریا بسیار بالا است و هرچه به سوب داخل جزیره می روید شدت آن را رفته رفته کمتر احسای می کنید به طوری که حداکثر متوسط رطوبت هوا به ۸۰ درصد و حداقل متوسط رطوبت به ۵۲ درصد می رسد .

میانگین دمای جزیره قشم ۲۷ درجه سانتی گراد است و اگر در ماه های تیر و مرداد به این جزیره سفر کنید با حداکثر دما در سال مواجه خواهید شد و در ماه های دی و بهمن کمترین دما در این جزیره را تجربه خواهید نمود .

زبان :

مردم جزیره به زبان جزیرتی سخن می گویند زبان جزیرتی زبانی است آمیخته با زبان ها و گویش های ایرانی چون فارسی لار، فارسی بندری و گویش های عربی و نیز بعضی از واژهایی چون حبشی، هندی، آفریقایی، پرتغالی، البته مردم غیر بومی به گویش های ایرانی جنوبی سخن می گویند .

مذهب :

مذهب بیشتر مردمان جزیره قشم اسلام است و درصد کمی از آنها دین کلیمی و زرتشتی هستند . بیشتر مسلمانان سنی شافعی و شمار کمی از آنان شیعه مذهب هستند که بیشتر شیعیان در شهر قشم سکونت گزیده اند .

پوشاک :

لباس بومی مردم از لحاظ جنس و رنگ متناسب با محیط آب و هوایی گرم و نمناک جزیره است. اگر به این جزیره سفر می کنید مردان را با پیراهن کتانی راسته که بلندای آن تا مچ  پا می رسد خواهید دید آنها دستاری سفید و یا رنگ نقش دار را نیز به سر می بندند .

زنای بومی نیز پیراهنی راسته و بلند که با طرح و نقش و نگارهای زیبا تزئین شده است می پوشند اما مردم غیر بومی، پوشاک معمولی و رایج مردم ایران برتن می کنند.

 مسکن :

ساختمان خانه ها در جزیره قشم متناسب با آب و هوای منطقه ساخته شده است بیشتر خانه ها با سنگ، گچ، خشت، آجر و چوب ساخته شده اند که بافت قدیمی سنتی جزیره قشم را نشان می دهد .

خانه ها دیگر از مصالح جدید و بادوام تری چون آجر ، سیمان ، پنجر های فلزی و …. ساخته شده که نماینگر باقت جدید جزیره قشم هستند .

صنایع دستی قشم :

صنایع دستی هر سرزمین برخاسته از آب و رسوم و فرهنگ و تمدن آن سرزمین می باشد در سفر خود به جزیره قشم می توانید از دیدن آثار سوزن دوزی خوس دوزی و رو دوزی که بادقت خاص و ظرافت مثال زدنی خلق شده اند لذت ببرید . باتوجه به موقعیت جغرافیایی صنایع دستی نیز از تنوع خاصی برخوردار است. تک (نوع سبد دسته دار برای حمل مواد غذایی ) طناب ، سوند ( نوعی حصیر ) ، کتل ( نوعی زنبیل ) از جمله این آثار است . زنان قشم به قالی بافی و گلیم بافی توجه ویژه دارند و شغل برخی از مردان قشم ماهیگیری ، گرگور بافی و تور بافی است .

پوشش گیاهی قشم :

اگر شما هم از علاقه مندان به دیدن پوشش های متنوع گیاهی هستید در این جزیره می توانید گیاهان و پوشش های گوناگون را در سفر خود به جزیره قشم ببینید مهمترین این گیاهان درختان و درختچه هایی نظیر کهور کنار (سدر) نخل وحشی ، گز ،کرت ، خرزهره ، انبو ، حرت (مانگرو) لور، سلم، کرنا، و نیز گیاهان دارویی صنعتی مثل پنیرک، ترشک، آویشن، کاسنی، خرگ، زیره سیاه، اسپهوش، تخم شربتی، مشکوشک و غیره که در آن روئیده اند . یکی از عجایب و دیدنی های این جزیره لوراست که نام دیگر آن درخت انجیر معابد ، انجیر هندی ، و یا انجیر پرتقالی است . این گیاه درختی استوایی است با ریشه های هوایی متعدد و میوه رسیده نارنجی رنگ که از زیبایی خاصی برخوردار است .

حرا درختچه ای زیباست که از دیدنی های این منطقه محسوب می شود و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند . این درخت همیشه سبز ، در مناطق با تلافی جزیره به خصوص در مناطق باتلاقی شمالی قشم می روید که به هنگام مد دریا در آب فرو می رود و با کمک خاصیت تصفیه ای خود بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن رادفع می کند .

جانوران و پرندگان قشم:

این جزیره به لحاظ برخورداری از تنوع موجوداتی اهلی و غیر اهلی نظیر بز، خرگوش، روباه، شغال، آهو، جوجه تبغی، سوسمار، لاک پشت، خرچنگ از نقاط دیدنی برای علاقه مندان به طبیعت گردی است .

پرواز باشکوه پرندگان بر فراز آبهای خلیج فارس بر زیبایی های این منطقه افزوده است. جزیره دارای دو دسته پرنده بومی و مهاجر است. و با توجه به ویژگی آب و هوایی در منطقه خلیج فارس بیشتر از ۳۰۰ گونه پرنده در آن شناسایی شده است، که بیش از ۱۲۰ گونه از این پرندگان در جزیره قشم و به خصوص در جنگل دریایی حرا به چشم می خورند .

از پرندگان ساکن جزیره ، می توان به پرستوهای دریایی ، کفچه نوک ، سلیم خرچنگ خوار و گونه مختلفی از حواصیل ، پرندگان کنار آبچرا ، فلامینگوهای (زیستگاه فلامینگوها در نواحی جنوبی و در نزدیکی سواحل مسن است که به صورت گروهی پرواز می کنند) اشاره نمود همچنین گونه های دیگری چون کاکایی دودی ، بوبی قهوه ای ، چاخ لق هندی ، حواصل ارغوانی و هویره در این جزیره شناسایی شده اند .

در جزیره ، قشم ۱۹ گونه پرنده بومی و ۷۶ گونه مهاجر وجود دارد و می توان از مهاجران زمستانی بع گیلان شاه خالدار خروس کولی دشتی و پلکان خاکستری اشاره کرد. 

عقاب ماهیگیر از دیگر شمار پرندگان ساکن در جزیره محسوب می شود که پرنده ای است شکاری و در تمام سواحل صخره ای قشم و نیز در سراسر جنگل دریایی حرا به صید ماهی می پردازد که تعداد آنها در قشم بی شمار است .

دیدنی های جزیره قشم:

قشم با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی ، دارای جاذبه ها و دیدنی های طبیعی بسیاری است که چشم هر بیننده را به خود جلب می نماید و ازجمله می توان به جزایر مرجانی که آب سنگ های مرجانی از غنی ترین اکوسیستم های دریای جهان محسوب می شوند و در نواحی جنوبی جیره و به خصوص در اطراف نزدیک سواحل شیب دراز است اشاره نمود از دیگر جزایره جزیره هنگام (اکواریوم طبیعی ) و جزایر ناز می باشد  که در بخش جنوب شرقی قشم و شامل چند جزیره کوچک وبزرگ است . درسفر خود به جزیره قشم حتماً به سواحل تخم ریزی لاک پشت ها درنزدیکی سواحل نمکدان و جنگل دریایی حرا و زیستگاهی دلفین ها در نواحی شمالی جزیره و بام قشم (دشتی در ارتفاعات ) ، دره ستاره ها و به خصوص تنگه زیبا و اعجایب انگیزه چاکوه سر بزنید .

جنگل های دریایی حرا؛ آشیانه پرندگان و آبزیان قشم

یکی از تالاب  های و اکوسیستم های آبی مهم در ایران منطقه حرا در ساحل شمالی جزیره قشم می باشد .

جنگلهای حرا در قشم با مساحتی حدود هزارو ۵۰۰ هکتار در آب های شور دریا قرار گرفته است و به دلیل غنای طبیعی ، آشیانه خوبی برای پرندگان و آبزیان به شمار می آید و به دلیل ویژگی جزر و مدی که به هنگام مد دریا ، در آب فرو می رود ، موجب پر مایگی مواد غذایی در آبراهه های آن شده است و نام علمی حرا به حکیم و فیلسوف ایرانی ابوعلی سینا نسبت داده شده است .

جزیره قشم

جزیره قشم

غار نمک؛ معدن کریستال

غارهای بزرگی در دل کوه نمک وجود دارد و به فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم واقع شده است . در بخش جنوب غربی جزیره کوه گنبدی شکل نمکدان و غارهای بزرگی پوشیده از کریستال های نمک دیده می شود.

غارهای خربس

غارهای خربس به فاصله ۱۱ کیلومتری از شهر قشم بر روی کوهی مشرف به دریا در نواحی جنوبی جزیره قرار گرفته است . درون غارها ، دهیلیزها و دالان هایی به چشم می خورد که تابه امروز به همان صورت خود باقی مانده است . این غارها که پیشنه آن به روزگار ماد باز می گردد ، به احتمال زیاد پناهگاه مردمان در هنگام یورش دشمن و …. بوده است .

ساحل معروف لاک پشت ها

اگر در فصل بهار به جزیره سفر می کنید دیدار از سواحل ماسه ای جزیره قشم را به شما پیشنهاد می کنیم . در این سواحل لاک پشت های دریایی بسیاری برای تخم ریزی از لانه خود بیرون و در هنگام شب به سواحل می آیند که پس از تخم ریزی ، به دریا باز می گردند این یکی از دیدنی های بی نظیر ساحل گرم و نمناک جزیره است .عمر لاک پشت دریایی بسیار طولانی است و سواحل ماسه¬ای قشم از آغاز بهار پذیرایی لاک پشت ها مختلف از نوع سبز و عقابی است .

بناها و آثار تاریخی؛ یادگار هخامنشیان و ساسانیان

جزیره قشم علاوه بر سواحل پوشیده از ماسه های مرجانی و جاذبه های دیدنی دارای آثار و بناهای تاریخی مهمی از جمله قلعه پرتغالی ها ، قبرستان انگلیسی ها (در نزدیکی با سیعدو) تپه تاریخی کولقان ، سد تاریخی گوران ، سد تاریخی پی پشت قنات تاریخی زینبی ، قلعه نادری ، بقعه ها ، مساجد و … است . آثار بجامانده در جزیره قشم نشان می دهد که این جزیره در زمان مادها ، هخامنشیان و ساسانیان نیز آباد و پر رونق بوده است و در زمانهای مختلف به نام های بنی کوان ، ابرکاخان ، لافت و ….شهرت داشته و باگذشت زمان نام هایی چون گشم، قشم متداول گشته و چون شکل جزیره ، به صورت ترکش تیر است شاید اسم کیش هم مربوط به همین جزیره باشد .

بنا صخره ای در نزدیک شهر باستانی خربس صخره ای به چشم می خورد که در آثاری از معماری دوران گذشته است. درون صخره یک تالار و اتاق هایی وجو دارد و با کاوش های صورت گرفته نشانه ای از دوره جکومت مادها در این منطقه بوده است .

برکه  بی بی: در روستای قشم آب انبار یا برکه های متعددی وجود دارد ازجمله می توان به برکه بی بی اشاره کرد که از برکه های قدیمی جزیره به شمار می آید و در آبادی کوشه نیز قرار گرفته است .

قلعه پرتغالی ها: این قلعه در محله مسنی در شهر قشم قراردارد که از سنگ مرجانی دریایی و ساروج ساخته شده است در سال ۱۵۰۷ میلادی ، آلبوکرگ ، جزایر دهاننه خلیج فارس را به تصرف خود درآورد و از این طریق بر راه بازرگانی دریایی بین هند و اروپا تسلط یافت ، دراین مدت آنها به ساختن دژها پرداختند (ازجمله دژهای هرمز ،قشم و لارک) قلعه قشم ، با مساحتی بیش از ۲ هزار متر مربع ساخته شده این دژ راست گوشه است و چهارگوشه بارورهای بلند دارد که توپ و منجنیق برروی آن مستقر شده اند و سرانجام در سال ۱۶۲۲ میلادی توسط امام قلی خان سردار بزرگ عصر صفوی به تصرف درآمد .

بقعه برخ: در روستای کوشه قراردارد و این بقعه مربوط به مزار شیخ برخ اسود می باشد .

سابقه سکونت تاریخی اقوام :

قبایلی چون بنی معین ، بنی ادریس ، بنی تمیم پس از آنکه از نجد عربستان به ایران مهاجرت کردند و بعد از نقل و مکانهای متعدد سرانجام قشم را برای  زندگی انتخاب نمودند . از نظر نام خانوادگی ، طایفه ها و گروه های معروف قشم به خانواده ایمانی ، صالحی ، شمسی پور ، حاج عبداله ، رحیمی ، تقی زاده ، مولوی و … تفکیک شده اند .

تفریحات قشم 

–           پارک ساحلی زیتون

–           پالاژ سیمین

–           پارک شهرداری

–           باشگاه ورزشی آرش

–           فرهگنسرای وحدت

–           مجتمع ورزشی

–           استادیوم ورزشی جهان پهلوان تختی

–           پیست دو میدانی

–           شهربازی (مجتمع تجاری ستاره)

–           پارک های روبه روی مجتمع های تجاری ستاره و نخل زرین .

–           حوضچه

–           هامون

–           نهالستان

–           موزه تاکسیدومی

–           نخلستان های دیرستان

–           پلاژ ویژه بانوان

فرودگاه ها

فرودگاه بین المللی قشم که به فاصله ۵۵ کیلومتری از شهر قشم قرار گرفته است .

تلفن: ۵۲۲۷۳۷۲

شرکت هواپیمایی ماهان ایر تلفت ماهان ایر در تهران ۴۰۷۰۰۲۰

تلفن بین المللی قشم: ۵۲۲۵۷۳۴

حمل و نقل دریایی :

همه روزه چندین فروند کشتی شناور سنگین، اتوبوس دریایی، لنج و صدها فروند قایق تندرو در کار حمل ونقل مسافران از بندر باهنر (بندرعباس ) به بندر بهمن (قشم) و بلعکس هستند .

شرکت کشتیرانی و الفجر ۸ بندرعباس، بلوار اسکله شهید باهنر، سه راه جهانگردی: تلفن ۵۵۵۵۹۰

قشم بندر عباس تلفن ۹-۵۲۲۵۹۳۰

شرکت موج سوار قشم

تلفن ۵۲۲۸۴۲۸-۵۲۲۶۸۵۸

مراکز اقاکتی هتل بین المللی قشم: ۵۲۲۵۳۰۵۶-۴۲۲۴۱۱۶

هتل نسیم ۴۳۴۲(۰۷۶۳۸۵۴۴)

هتل آپارتمانی نخل زرین ۵۲۲۹۰۰۱۲

هتل سارا: ۳-  ۵۳۳۴۵۷۱

مهمانسرای جهانگردی ۸-۵۲۲۵۵۵۷

مجتمع اقامتی پالاژ سیمی ۰۹۹۳۱۳۷۹۲ هتل آپارتمانی ۲۲بهمن ۵۲۲۵۴۸۲-۵۲۲۵۴۸۲

مهمان پذیر ستاره: ۵۲۲۵۸۸۹

مهمان پذیرامیر: ۵۲۲۵۰۹۶

مهمان پذیر ساحل: ۵۲۲۲۷۲۳

مهمان پذیر خلیج فارس: ۵۲۲۳۰۲۷

مهمان پذیر پامچال: ۵۲۲۷۰۳۶

مهمان پذیر همیاران: ۵۲۲۴۳۶

مهمان پدیر بنفشه: ۵۲۲۹۹۰۰۳

مجتمع اقامتی تولا: ۳۴۰۱-۰۷۶۳۵۴۴

رستوران های قشم

رستوران نعیم (بلوار امام قلی خان) ۵۲۲۴۰۳۲

رستوران و هتل بین المللی: ۵۲۲۴۱۱۶

رستوران هتل سار: ۵۲۲۶۵۷۱۲

رستوران میهمانسرای جهانگردی: ۵۲۵۵۵۲

رستوران پلاژ سیمین (پلاژ سیمین): ۰۹۹۳۷۷۹۲۴

رستوران خلیج فارس (مجتمع تجاری خلیج فارس) ۵۲۲۸۳۹۳

رستوران سبز شاندیز: ۵۲۲۸۱۲۶

رستورن زیتون (پارک زیتون)

رستوران سنتی تخت جمشید ک ۵۲۲۸۰۷۴

رستوران بانی(انتهای بلوار امام قلی خان:۵۲۲۸۹۰۱

بازراها :

بازار قدیم قشم مجتمع ها و بازارهای جدید :

نخلین زرین پاسارگاد، پردیس، خلیج فارس، ستاره خورشید، سیمرغ ، مرجان، فردوسی، جاده ابریشم و

تصاویر جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

تفریحات آبی قشم

تفریحات آبی قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه های طبیعی قشم

عکس از جاذبه های گردشگری قشم

عکس از جاذبه های گردشگری قشم

سوغات قشم

سوغات قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جنگل حرا در قشم

جنگل حرا در قشم

عکس از جاذبه های گردشگری قشم

عکس از جاذبه های گردشگری قشم

دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

جاذبه گردشگری جزیره قشم

جاذبه گردشگری جزیره قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جزیره هنگام قشم

جزیره هنگام قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های دیدنی قشم

جاذبه های دیدنی قشم

جنگل های حرا قشم

جنگل های حرا قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

 

منابع :

–           نشریه قشم شماره ۷۶ اردیبهشت ۸۱

–           نشریه قشم شماره ۷۹ مرداد ۸۱

–           نشریه قشم شماره ۸۱ مهر۸۱

–           کتاب راهنمای مسافران ( سازمان منطقه آزاد قشم )

          -گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *