جاذبه های گردشگری ژنو

جاذبه های گردشگری ژنو

ژنو (به فرانسوی: Genève)‏ دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس پس از زوریخ و پرجمعیت‌ترین شهر روماندی (بخش فرانسوی زبان سوئیس) و مرکز استان ژنو سوئیس است. این شهر پیشرفته و دلفریب در کناره غربی دریاچه ژنو واقع شده است.

شهر ژنو با قرار گرفتن در کنار دریاچه ژنو و دامنه کوه های شکوهمند آلپ، طبیعتی سحرآمیز و شگفت انگیز و جاذبه های گردشگری ژنو دبسیارهستند و شاید کمتر شهری در اروپا توان رقابت را با طبیعت ژنو داشته باشد.

موقعیت استراتژیک و جغرافیایی ژنو باعث شده است که این شهر قطب مالی و سیاسی در دنیا باشد، شهری که بیشترین تعداد شعبه های مرکزی شرکت های بین المللی را در خود جای داده است و خواستگاه بزرگ ترین تحولات سیاسی دنیاست.

ژنو شهری است که با سلیقه هر گردشگری جور در می آید، اگر قصد دیدن مکان های تاریخی، موزه ها، کوه های باشکوه، سواحل زیبا، اسکی، دوچرخه سواری و یا خرید را دارید، ژنو بهترین ها را برای شما در آستین دارد.

به طور طبیعی طراحان اولیه شهر ژنو، نهایت استفاده را از محیط کنار دریاچه ژنو برده اند . پارک های زیبا و دلپذیر ( شامل یک ساحل شهری ) در امتداد ۳۷ جریب ساحل دریاچه ایجاد شده است . دریاچه به اندازه کمتر از ده دقیقه پیاده روی از ایستگاه مرکزی ترن کورناوین( Cornavin )واقع شده است و امروز یکی از مراکز تجاری و فرهنگی پرازدحام است که شمار زیادی از بهترین رستوران ها ، مغازه ها ، هتل ها ، موزه ها و دیگر مراکز تفریحی در آن واقع شده است .

فواره Jet d”eau که بر روی دریاچه ژنو قرار دارد  آب را به ارتفاع ۴۰۰ فوت به هوا پرتاب می کند و در پس زمینه آن قله مون بلان Mount Blanc و آلپ سفیدپوش واقع شده اند .

 

درباره ژنو و جاذبه های گردشگری ژنو

در این شهر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد از این رو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد. همچنین دومین قطب اقتصادی کشور سوئیس و نهمین مرکز اقتصاد رقابتی جهان و سومین در اروپا بعد از لندن و زوریخ است. در سال ۲۰۰۹ مقام سومین شهر از نظر کیفیت زندگی در جهان را بعد از وین و زوریخ به دست آورد. بسیاری از مشاهیر جهان و ایران همچون محمدعلی جمالزاده،  دکتر محمود حسابی و… مدتی را در این شهر زندگی کرده‌اند.

ژنو که به وسیله جامعه سیاسی بین الملل به عنوان محلی امن برای سازمان های جهانی به شمار می رود ، موطن مجمع ملل و اتحادیه اروپا بوده است. امروزه این شهر مقر صلیب سرخ بین المللی و سازمان بهداشت جهانی است .

در این بزرگ پایتخت کوچک ، تقریبا همه چیز که از بانکداری و مناطق خرید گسترده گرفته تا مراکز فرهنگی و هنری غنی را یافت می شود . ژنو پر است از موزه ها و تا حدود کمتری دیدنی های  تاریخی . می توانید به یکی از پارک هایی که عمدتا بوسیله سرمایه افراد ثروتمند ساخته شده اند بروید.

امروزه ژنو شهری با شهرت جهانی است به طوری که نهمین قطب اقتصادی و مالی دنیا و سومین شهر جهان از نظر سطح کیفیت زندگی است. منطقه قدیمی شهر ژنو گردشگران را به گذشته های دور می برد و آن ها را به قدم زدن در خیابان های تاریخی شهر دعوت می کند، جایی که هنوز رنگ و بوی امپراتوری رم و سلطه فرانسویان را در خود حفظ کرده است. بخش عظیمی از تاریخ شهر ژنو، بازمانده از زمان سلطه امپراتوری عظیم رم است و با وجود اینکه این شهر در اواخر قرن چهاردهم میلادی از سلطه این امپراتوری خارج شد، لیکن بسیاری از بناهای باشکوه این شهر بازمانده آن دوران است. به جرئت می توان گفت که کمتر شهری در دنیا است که از تمامی جهات طبیعی، تاریخی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جایگاهی مانند ژنو را داشته باشد.

ژنو نسبتا خیلی دیر و در سال ۱۸۱۵ درست پس از شکست ناپلئون در منطقه به سوئیس ملحق شد . زبان اصلی این شهر و بیشتر فرهنگ روزمره آن متاثر از فرانسه است چرا که تاریخ ناآرام آن ها کاملا به هم تنیده شده است. در ضمن ژنو از نظر تاریخی مامن نمو هنری بوده است . برخی از شخصیت های برجسته ادبیات جهان که به منظور الهام گرفتن هنری در ژنو گرد آمدند عبارتند از لردبایرون ، گوته و داستایوفسکی.

 

در چه فصلی؟

دمای هوا معتدل است و سرما وگرمای شدید درآن وجود ندارد ، بنابراین بازدید ازسوئیس درتمام اوقات سال میسر خواهد بود . تابستان گرم ازحدود ژوئن شروع و تا سپتامبر ادامه دارد و هرچند برای فعالیت های بیرون ازخانه مناسب است اما پرازدحام ترین اوقات برای گذراندن تعطیلات محسوب می شود .جایگاه های اسکی از اواخر نوامبر که بارندگی شروع می شود تا آوریل که برف ها شروع به آب شدن می کند آماده ارائه خدمات هستند .

بهترین زمان برای سفر به ژنو در ماه های جولای و آگوست است که هوا معتدل است و دریاچه ژنو، میزبان دوستداران ورزش های آبی می شود. در نظر داشته باشید که حتی در تابستان نیز امکان بارش باران در ژنو وجود دارد پس در سفر به این شهر، همراه داشتن چتر را فراموش نکنید. شهر ژنو زمستان های سردی دارد، هر چند که این فصل نیز زیبایی های خاص خود را داشته و کوه آلپ و شهر ژنو منظره ای بسیار شاعرانه پیدا می کند، شهر ژنو در این فصل، میزبان طرفداران ورزش های زمستانی می شود.

 

اطلاعات عمومی

شهر ژنو بین کوه های آلپ و جورا (Jura) و در جنوب غربی سوئیس و دریاچه ژنو واقع شده است . دو رودخانه Rhone , Arve این شهر را قطع می کنند . ارتفاع شهر از سطح دریا حدود ۳۷۳ متر است . ژنو نقطه مرکزی تقاطع شاهراه های اروپا محسوب می شود و موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی دارد . فاصله آن تا پاریس و میلان با هواپیما تنها یک ساعت و از لندن ، رم یا مادرید فقط ۲ ساعت است .

زمان محلی : یک ساعت جلوتر از گرینویچ (GMT+1) و از آخرین یکشنبه مارس تا آخرین شنبه اکتبر دو ساعت جلوتر از گرینویچ (GMT+2)

پول رایج : پول رایج قانونی فرانک سوئیس (Sfr,Chf) است .یورو دربیشتر فرودشگاه ها و از طرف سرویس دهندگان CFF ، دفاتر پستی وبرخی رستوران ها  قابل قبول است . با این حال می توانید پول خود را نیز به فرانک تبدیل کنید.

زبان : اگرچه در مناطق مختلف سوئیس  به زبان های آلمانی ، فرانسوی ، ایتالیایی و محلی صحبت می شود ، زبان عمومی در شهر ژنو فرانسوی است.

 

جشنواره ها و رویدادها

  1. مسابقه قایقرانی دریاچه ژنو (Lake Sailing Regatta): این مسابقه بزرگ ترین و مهم ترین مسابقه قایق های بادبانی در اروپا است که در دریاچه باشکوه ژنو از ۱۴ تا ۱۶ ژوئن برگزار می شود. این مسابقه نمایی زیبا و متفاوت به دریاچه ژنو می دهد و این خود باعث جذب تماشاگران زیادی در این منطقه می شود.
  2. جشنواره ژنو (Geneva Festival): جشنواره بزرگ ژنو که از ۱۷ جولای تا ۱۰ آگوست برگزار می شود یکی از بزرگ ترین جشنواره های جهان است. این جشنواره شامل کنسرت ها، اجراهای هنری، آتش بازی و غرفه های غذا و خوراکی است. این جشنواره هر ساله بیش از دو میلیون گردشگر داخلی و خارجی را به ژنو جذب می کند.
  3. جشنواره باتیه (Batie Festival): این جشنواره که از ۲۸ آگوست تا ۱۲ سپتامبر برگزار می شود محل هنرنمایی هنرمندان بین المللی در زمینه موسیقی، هنر و تئاتر است. این جشنواره یکی از بزرگ ترین جشنواره های سوئیس محسوب می شود.

 

دیدنی ها

  1. دریاچه ژنو (Lake Geneva)؛ ۲٫ ناحیه شهر قدیمی (Old Town)؛ ۳٫ موزه پاتک فیلیپ (Museum Patek Philippe)؛ ۴٫ کلیسای سن پی یر (Cathedral de St-Pierre)؛ ۵٫ فواره ژنو (Jet d’Eau)؛ ۶٫ موزه صلیب سرخ (Red Cross Museum)؛ ۷٫ کلیسای نوتردام (Notre Dame Basilica)؛ ۷٫ موزه تاریخ طبیعی (Museum of Natural History)؛ ۹٫ موزه هنر و تاریخ (Museum of Art and History)؛ ۱۰٫ ساختمان سازمان ملل (United Nations Building)؛ ۱۱٫ بنای یادبود برونزویک (Brunswick)؛ ۱۲٫ برج مولارد (Molard Tower)

 

خوردنی ها

  1. پنیر فندیو (Cheese Fondue)؛ ۲٫ خوراک سیب زمینی (Rosti)؛ ۳٫ راکلت (Raclette)؛ ۴٫ خوراک غلات (Brichermuseli)؛ ۵٫ نان زپف (Zopf)؛ ۶٫ ماکارونی (Alpermagronen)؛ ۷٫ خوراک گوشت (Berner Platte)؛ ۸٫ کیک بوندنرنوسترته (Bundnernusstorte)؛ ۹٫ بیسکوئیت لکرلی (Lekerli)؛ ۱۰٫ انواع پنیر سوئیسی (Swiss Cheese)

 

خریدنی ها

  1. ساعت؛ ۲٫ چاقو؛ ۳٫ جواهر؛ ۴٫ شکلات؛ ۵٫ قهوه؛ ۶٫ جعبه موسیقی؛ ۷٫ لباس چرمی؛ ۸٫ مجسمه های تزئینی

مراکز خرید برتر

  1. مرکز شهر (City Center)؛ ۲٫ ناحیه شهر قدیمی (Old Town)؛ ۳٫ بازار پلین پلیس (Plainpalais)؛ ۴٫ خیابان رونه (Rue du Rhone)؛ ۵٫ فروشگاه گلوبوس (Globus)؛ ۶٫ فروشگاه میگروس (Migros)؛ ۷٫ بازار آمریکایی (American Market)؛ ۸٫ فروشگاه بزرگ روباز (Great Outdoor store)؛ ۹٫ فروشگاه منور (Manor)؛ ۱۰٫ خیابان منت بلانک (Rue du Mont Blanc)

 

مراکز تفریحی برتر

  1. دریاچه ژنو (Lake Geneva)؛ ۲٫ ناحیه کروگ (Carouge District)؛ ۳٫ پارک بسشنز (Bastions Park)؛ ۴٫ ناحیه پاکویس (Paquis District)؛ ۵٫ باغ انگلیسی (English Garden)؛ ۶٫ پارک پرل آولیک (Pearl of Lake Park)؛ ۷٫ باغ گیاه شناسی (Botanical Garden)؛ ۸٫ ساحل ژنو (Geneva Beach)؛ ۹٫ سالن کنسرت ویکتوریا (Victoria Hall)؛ ۱۰٫ تئاتر بزرگ ژنو (Grand Theatre of Geneva)

 

پروازهایی که به ژنو می روند!

پرواز مستقیمی از تهران به ژنو وجود ندارد و شرکت های هوایی لوفت هانزا، اتریشی، ترکیش، ائروفلوت، آلیتالیا، القطری و الاتحاد پرواز به ژنو را با یک توقف در برنامه پروازی خود دارند.

 

ردیفهزینه های زندگیقیمت
۱یک وعده غذای ارزان قیمت۱۹٫۲۰
۲یک وعده غذای دو نفره با مخلفات (در رستوران متوسط)۹۶٫۴۰
۳ساندویچ با مخلفات۱۳٫۱۰
۴نوشابه قوطی۴٫۱۵
۵آب (۰٫۳۳ لیتر)۳٫۰۰
۶قیمت بلیت اتوبوس / مترو یک طرفه۲٫۹۰
۷ورودیه تاکسی۶٫۵۰
۸بهای تاکسی به ازای هر کیلومتر مسافت طی شده۳٫۶۰
۹بلیت سینما۱۸٫۳۰
۱۰سیب (یک کیلو)۳٫۶۰
۱۱یک پاکت سیگار۷٫۹۰

 

اطلاعات کاربردی
ویزانیاز دارد
جمعیت۰٫۱۹ میلیون
واحد پولEUR-Euro
برابری پول با دلار
ساعت رسمی عقب تر از تهران
آب لوله کشیقابل آشامیدن

 

 

جاذبه های گردشگری ژنو

جاذبه های گردشگری ژنو

سوئیس

طبیعت زیبا سوئیس

جاذبه های گردشگری ژنو

جاذبه های گردشگری ژنو

 

ویرایش و گردآوری: تارا رادفر

نشریه مسافرت

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *