جاذبه ها سن پترزبورگ

 سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ کشور فدرال روسیه بعد از شهر مسکو می باشد که در شمال غربی این کشور قرار گرفته است و شمالی ترین شهر پرجمعیت دنیاست. شهر زیبا و تاریخی سن پترزبورگ در سال ۱۷۰۳ میلادی و به فرمان پترکبیر ( بزرگترین تزار روسیه ) ساخته شد. این شهر از سال ۱۷۰۳ تا ۱۹۱۸ به مدت دویست و پانزده سال پایتخت کشور روسیه بوده است.این شهر در گذشته با نام های دیگری از جمله پتروگراد ، لنین و لنینگراد خوانده می شده است.

سن پترزبورگ که در تاریخ خود شاهد انقلاب سال ۱۹۱۷ کشور روسیه بوده است ، به پایتخت فرهنگی روسیه شهرت یافته است.سن پترزبورگ یا سنت پترزبورگ در شرق خلیج فنلاند ، در ساحل رود نوا و در دریای بالتیک قرار دارد.ایرانی های دوران قاجاریه این شهر را نماد دوری می دانستند و در مثل های خود آن را با نام های « پتل پورت » یا « پتل فرت » به کار می بردند.

این شهر ۱۴۳۱ کیلومتر مربع مساحت و در حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد.

 جاذبه های گردشگری شهر سن پترزبورگ روسیه

سن پترزبورگ شهری بسیار غنی از لحاظ آثار تاریخی و گردشگری می باشد و از این حیث در کل روسیه بی رقیب است. این شهر که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است دارای سی و شش مجموعه ی تاریخی و دویست موزه می باشد. سن پترزبورگ در مجموع بیش از چهار هزار مکان تاریخی و گردشگری دارد که معرفی همه ی آنها نیاز به کتابی قطور دارد. البته آب دریا را اگر نتوان کشید ، پس به قدر تشنگی باید چشید . از این رو  در این مطلب به تعدادی از این مناطق توریستی اشاره خواهم کرد.

 ۱٫موزه ی تاریخی ارمیتاژ یا هرمیتاژ

در این موزه آثار و گنیجنیه های سلطنتی نگهداری می شود . ارمیتاژ بعد از موزه های انگلستان و لوور سومین موزه ی بزرگ و معروف جهان است و البته بزرگترین موزه ی کشور بسیاربزرگ روسیه می باشد.این موزه که به سال ۱۷۶۲ ساخته شده است دارای ساختمانی دو طبقه با ستون های عظیم و پهناور است. امروزه مجموعه ای گران بها و بسیار دیدنی از آثار فرهنگی ئ تاریخی کشورهای اروپایی و کشورهای خاورمیانه در این موزه به نمایش گذاشته شده است. از کشور ایران هم آثار تاریخی و فرهنگی بسیار گران بهایی در موزه ی ارمیتاژ قرار دارد.

 ۲٫کلیسای سنت ایزاک

این کلیسای تاریخی در سال ۲۰۱۸ میلادی دویست ساله خواهد شد. گنبد زرد و طلایی این کلیسا اصلی ترین نماد زیبایی آن است.ساخت این کلیسای زیبا از سال ۱۸۱۸ تا ۱۸۵۸ به طول انجامیده است.

 ۳٫کلیسای زیبای اسپیلت بلود

این کلیسا به خاطر سبک معماری و هنری خود بسیار شهرت دارد و یکی از نمادهای شهر به شمار می رود. این کلیسای تاریخی نزدیک به ۱۵۰ سال پیش ساخته شده است.

 ۴٫قلعه های قدیمی

قدیمی ترین ساختمان های سنت پترز بورگ درون یکی از جزیره های رودخانه ی نوا ساخته شده اند. این ساختمان های تاریخی دو قلعه با نام های «قلعه ی قدیس پطرس » و «قلعه ی قدیس بوس » هستند. تاریخ ساخت این قلعه ها سال ۱۷۰۳ میلادی می باشد.این قلعه های زمانی به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفتند و داستایوفسکی نویسنده ی بزرگ روسی مدتی در آن ها زندانی بوده است.

 ۵٫کاخ سلطنتی سنت میخائیل

دژ سنت میخائیل یا قلعه ی سلطنتی میخایلوفسکی یک قصر سلطنتی با یک ویژگی جالب و عجیب است. این قلعه از هر طرفی به شکلی دیده می شود و این موضوع موجب می شود جهانگردان و توریستان را به دیدار و بازدید از خود جذب کند.

 ۶٫دروازه ی ناروا

پس از پیروزی جنگاوران روسی بر سربازان ناپلئون ، برای بزرگداشت و یادبود آن جنگاوران درواز ه ای از چوب ساخته شد که دروازه ی ناروا نام گرفت. این دروازه  سپس در سال های ۱۸۲۷ تا ۱۸۳۴ با سنگ بازسازی شد. و در آغاز قرن جدید هم باردیگر بازسازی و زیباسازی گردید تا همچنان یکی از زیباترین مکان های توریستی باشد.

 ۷٫کاخ پیترهوف

قصر پیترهوف از تعدادی باغ و کاخ تشکیل یافته است که زیبایی طبیعت باغ ها با زیبایی معماری کاخ ها در هم آمیخته و مناظر بسیار زیبا و با شکوهی را به وجود آورده است. این مکان بی اغراق از زیباترین مناطق دیدنی در کل فدراسیون روسیه است.

 ۸٫کانال گریبایدوف

کانال یا آب راه گریبایدوف در سال ۱۷۳۹ میلادی ساخته شد و بر روی آن بیست و پل نیز طراحی گردید. این کانال بیش از پنج کیلومتر طول دارد و عرض آن در پهناورترین بخشش به ۳۲ متر می رسد.

۹٫شب های مثل روز روشن

از آنجایی که سن پترزبورگ شمالی ترین شهرپرجمعیت کره ی زمین می باشد در آن می توان پدیده ی شب های روشن را مشاهده کرد شگفت زده شد و لذت برد . این پدیده ی طبیعی همه ساله از یازدهم ماه ژوئن تا دوم ماه ژولای در سن پترزبورگ قابل مشاهده است.در سن پترزبورگ از آغاز فصل تابستان روز آنقدر طولانی می شود که می توان گفت آفتاب اصلا غروب نمی کند و آسمان شب سفید و روشن و در تاریکترین وقت خود  شبیه گرگ و میش صبحگاهی است.

 ۱۰٫کاخ کاترین

کاترین نام همسر پتر کبیر است. پتر کبیر این کاخ را در سال ۱۷۰۸ به همسرش هدیه داد. این کاخ از زیباترین کاخ های روسی است. کاترین فصل تابستان را در این کاخ می گذرانده است. در این کاخ دریاچه ای مصنوعی و بسیار زیبا هم ساخته شده است.

 آب و هوای سن پترزبورگ

سن پترزبورگ آب و هوای مرطوب قاره ای دارد. در زمستان معمولا سطح زمین و حتی گاهی رودخانه ی نوا یخ می زند. تابستان هایش کوتاه و زمستان هایش طولانی است. در نیمی از ایام سال آسمان شهر تمام ابری است. میزان بارندگی بالاست و رطوبت شهر حدود ۷۸ درصد است.این شهر سالانه صد و بیست و سه روز برفی را تجربه می کند. پس هرگاه به سن پترزبورگ سفر می کنید منتظر باران و برف باشید.

 

Attractions sanpeterzborg

جاذبه ها سن پترزبورگ

History Museum and the Hermitage Hermitage

جاذبه ها سن پترزبورگ

Photo Peterhof Palace

جاذبه ها سن پترزبورگ

Channel Alexander Griboyedov

جاذبه ها سن پترزبورگ

Catherine Palace St. Petersburg

جاذبه ها سن پترزبورگ

Narva Triumphal Gate

جاذبه ها سن پترزبورگ

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *