جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

قشم، بزرگترین جزیره هرمزگان است و طبیعت شگفت انگیزی دارد. به همین دلیل هم هست که طبیعتش را جزو عجایب هفتگانه می‌دانند. قشم جزیره شگفتی هاست. ویژگی‌های طبیعی منحصربه‌فرد این جزیره در کنار جاذبه‌های گردشگری دیگر و مراکز خرید، باعث شده که بسیاری از افراد برای سفر داخلی این مقصد را برگزینند. جزیره قشم در دوران ساسانیان ابرکاوان (Abarkāvān) در زبان پارسی میانه به معنای «از تبار کاوه» خوانده می شده است. 

دو مسیر برای حرکت به سمت جزیره ی قشم:

  1. مسیر بندر پل به بندر لافت جزیره ی قشم، طی مسافت تقریبی ۷۰ کیلومتر در داخل جزیره برای رسیدن به شهر قشم است. از این بندر می توان خودرو را با کشتی های لندینگ کرافت حمل نموده و با ماشین شخصی به جزیره مسافرت نمود و هیچ محدودیتی برای نوع خودرو وجود ندارد و حرکتها معمولا ۲۴ ساعته است قطع نمی شود. بندر پل در ۱۰ کیلومتری شرق بندر خمیر و تقریبا ۶۰ کیلومتری غرب بندرعباس واقع است و جاده ی بندرعباس به بندرلنگه قابل دسترسی است. مسافرانی که از از سمت بندرلنگه به بندرعباس در حرکت هستند می توانند ابتدا بندرپل را بازدید نمایند.
  2.  مسیر بندرعباس به قشم از اسکله ی مسافربری شهید حقانی است. وضعیت جوی را مطالعه نموده و در صورت مناسب بودن هوا روز سفر را مشخص نموده و به صورت حضوری بلیط در داخل اسکله تهیه نمایید. این مسیر به طور موقت با توجه به شدت هوا بین ۱ ساعت تا چند روز بسته می شود.

 

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

عکس جزایر ناز قشم

عکس جزایر ناز قشم

دیدنی های جزیره قشم و جاذبه های گردشگری قشم: 

  • جاذبه های طبیعی و تفریحات ورزشی ساحلی و دریایی، پژوهشگران علوم زمین، محققان علوم جانور شناسی و گردشگری جاده شمالی، گردشگری جاده‌های مرکزی، گردشگری جاده جنوبی
  •  جاذبه های فرهنگی، آداب و رسوم بومی سنتی
  •  جاذبه های تجاری 

 

مناطق دیدنی قشم

مناطق دیدنی قشم

 

 جاذبه های طبیعی قشم:

غار نمک:

در فاصله ۹۰کیلومتری شهر قشم، در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره کوه گنبدی شکل به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا غار نمک قرار دارد. وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور منظره ای جالب و دیدنی را نمایان می سازد .

فاصله دهانه غار نمک از جاده همجوار ساحل دریا حدود ۲ کیلومتر است. درون غار نمک به ویژه در اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکیت های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور است. سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند و منظره ای بدیع به وجود آورده اند.

جریان آب نمک در کف غار نیز از منظره های دلپذیر غارهای نمکی جزیره قشم است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غارها سبب فرو چکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می شود و شکل آن را پیوسته تغییر می دهد.
از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می جوشد و راه را به خارج می گشاید که پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می شود و در گودال مقابل خود حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می آورد.

منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی دیدنی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد. نمک های غار نمک از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده است و در ترکیب آن عناصر دیگری همچون منیزیم وجود دارد به همین دلیل می تواند به عنوان نمک طبی به ویژه برای مصرف ورزشکاران حرفه ای به صورت کپسول مصرف شود.

تحقیقاتی که اخیرا بر روی فضای داخلی غار نمک انجام شده است، حاکی از قابلیت ویژه آن است. باقی ماندن و تنفس در داخل غار نمک قشم می تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی های تنفسی کمک کند.

 

انجیر معابد یا درخت سبز یا درخت لول (LOOL یا لور):

از رستنی های شگفت انگیز مناطق حاره، مخصوصا جزایر خلیج فارس، درخت همیشه سبز، درخت لور (معروف به انجیر معابد) است که تاجی بزرگ با ریشه های هوایی متعدد دارد. میوه رسیده نارنجی رنگ درخت لور مطبوع و خوراکی است.

یکی از زیباترین درخت لور در تم سینتی ( منطقه توریان) قرار دارد و در نزدیکی آن بقعه ای دیدنی با طرح معماری کهن واقع شده است.

 

کوه های  قشم:

در جزیره قشم کوه های کم ارتفاع و شگفت انگیز بسیاری وجود دارد که از تحولات دورانی و فروکش آب و بیرون آمدن این کوه ها از دل آب حکایت می کند. سطح این کوه ها را لایه های مرجانی، اسفنجی و دو کفه ای ها پوشانده اند که این امر موجب حفاظت خاک های نرم شیست و مارن زیر سطح مرجانی شده است.

در اثر فعل و انفعالات طبیعی، وزش باد، طوفان های باران زا، نمادها و تندیس های دیدنی و زیبایی در سراسر جزیره پدید آمده است که جزیره قشم و جزایر اطراف آن را از دیگر جزایر خلیج فارس متمایز و شگفت انگیز می نماید. این مجسمه های طبیعی را در شکل های گوناگون و عجیب در سراسر جزیره می توان مشاهده کرد.

 

تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه قشم

 

غار خربز (خربس Xarbez):
به فاصله ۱۲ کیلومتری قشم در کنار جاده جنوبی، غار خربس بر سینه کوهی مشرف به دریا و دشت میانکاسه قرار دارد. غار خربس از غارهای دریایی است که بر اثر گرداب و تخلیه ماسه ها از حفره سنگ ها به وجود آمده است.

 

جزایر مرجانی قشم:

جزایر مرجانی قشم جز خاص ترین و کمیاب ترین مجموعه های مرجانی در دنیا می باشد که در آبهای جزیره قشم در خلیج فارس دیده می شود. با توجه به تصویر برداری که از این قسمت ها شده است انواع موجودات ریز دریایی و آبزیان مثل ماهی های رنگارنگ با شکل های مختلف دیده می شود. گردشگران تور قشم که به جزیره هنگام و شحال جزیره لارک می روند بدانند که جزایر مرجانی قشم به این سواحل نزدیک می باشد زیرا دارای ظرفیت بسیار بالا در این زمینه می باشد.

 

جزیره مرجانی قشم

جزیره مرجانی قشم

 

جنگل دریایی حرا در قشم (HARRA) زیستگاه امن پرندگان مناطق گرمسیری:

درخت حرا که نام علمی آن به حکیم و فیلسوف ایرانی ابو علی سینا (Avicenna Marina) نسبت داده می شود، درختانی در اندازه های ۳ تا ۶ متر با شاخ و برگ سبز روشن هستند. دیدار از جنگل حرا خاطره ای به یاد ماندنی در اذهان دوستداران طبیعت، آب، هوا، درخت و پرندگان و سکوت استثنایی باقی می گذارد.

درخت حرا آب شورزی است که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود. با خاصیت تصفیه ای که در پوست درخت حرا وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند. درخت حرا در حقیقت یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است.

در تنگه خوران، بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان ( فاصله بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر) جنگل حرا در گستره ای معادل ۲۰۰ کیلومتر مربع پدید آمده که از تنوع زیستی بالایی برخوردار است. جنگل حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر همچون حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه، کاکائی و …. از مناطق گرمسیری است.

جنگل حرا زیستگاه مناسبی برای نرم تنان، سخت پوستان و ماهیان پدید آورده است که منبع غذایی مهمی برای ماهیان و پرندگان وحشی هستند. ارتباط میان تولید اولیه بوم سازگان ( اکوسیسم ) حرا و تولید ماهیان ارزشمند و صدف در دیگر نواحی حاره به خوبی مشخص شده است.

بستر مرطوب جنگل حرا ، محل مناسبی برای پرورش مرغان ماهی خوار دریایی و به طور مشخص ماهی خوار دریایی سفید ( اگرات آلبا ) به وجود آورده و از میان دیگر گونه ها، مرغ باران یا آبچلیک ( کارادریده) در هنگام مهاجرت از میان جنگل حرا عبور می کنند. جنگل حرا در زمستان زیستگاه مناسبی برای تغذیه آبچلیک ها و پلوه ها است. تعداد قابل توجهی از گونه های پرندگان اروپایی – آسیایی( حدود ۴۳ گونه ماهی خوارند) که به آفریقا مهاجرت می کنند. یکی از مسیرهای مهاجرت از جنوب ایران و از میان خلیج فارس در نقطه باریک تنگه هرمز میان جزیره قشم و جزیره ابوموسی عبور می کند. مناطق جزر و مدی حفاظت شده حرا به مثابه سرزمین استراحت و تغذیه پرندگان ماهی خوار و گونه های دیگری از پرندگان مهاجر است.

 

جنگل های حرا

جنگل های حرا

 

پیست سافاری قشم:

پیست سافاری قشم بزرگترین پیست سافاری در ایران در نوار ساحلی شمالی خلیج فارس به مساحت ۵۲۰ هکتار به عنوان یکی از جاذبه گردشگری جزیره قشم انتخاب شده است هر روزه پذیرای تعداد زیادی از مسافران تور قشم می باشد.

 

اسکله با سعیدو قشم

اسکله با سعیدو قشم در ۱۴۴ کیلومتری شهر قرار دارد که برای دوران ساسانیان می باشد این اسکله از سنگ های بزرگ رودخانه ای و ملات گچ زنده ساخته شده است.از این اسکله که دارای موقعیت مکانی خاصی است انگلیسی ها برای استقرار کشتی های جنگی خود استفاده می کردند.

 

روستای لافت

روستایی تاریخی و کهن در شمال غربی جزیره‌ی قشم است که در نوع خود جالب و منحصربه‌فرد است. از ویژگی‌های این روستا می‌توان به منازل مسکونی آن اشاره کرد که همگی دارای حیاط مرکزی و بادگیر بوده و همین امر سبب شهرت این روستا به بندر بادگیرها شده است. همچنین آثار تاریخی دیگری همچون قلعه‌ی نادری، قلعه‌ی پرتغالی‌ها، گنبد مدون و قبرستان این روستا که دارای سنگ‌ نبشته‌هایی به قدمت هزار سال است، این منطقه را به یکی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی جزیره‌ی قشم، تبدیل ساخته است.

 

تنگه عالی محمد

پدیده‌ای طبیعی و زیبا به فاصله‌ی کمی از تنگه‌ی چاهکو، واقع در جزیره‌ی قشم مشاهده می‌شود که از آن به تنگه‌ی عالی محمد، تنگه‌ی آب‌نما و تنگه‌ی سنگ‌آب یاد می‌شود. انتهای مسیر این جاذبه‌ی طبیعی، به گنبد نمکی نمکدان منتهی می‌شود که تماشای آن خالی از لطف نخواهد بود.

 

حیات وحش دریایی:

به طور کلی ۱۱ گونه خرچنگ از سه خانواده در جزیره قشم وجود دارد. آب های جزیره قشم از انواع ماهی غنی است. لاک پشت سبز در آب های جزیره های قشم، هنگام و لارک و همچنین در تنگه خوران و شرق لافت دیده می شود. ساحل شنی در شرق کانی در قسمت جنوب شرقی یک مکان دلخواه برای لاک پشت های دریایی است. دولفین بینی بطری نیز از عمده پستانداران منطقه است.

 

باغ کروکدیل

باغ کروکدیل یکی از جاذبه های گردشگری قشم می باشد. این پارک در زمستان ۱۳۸۹ در منطقه آزاد قشم با ورود ۸ کروکودیل از مالزی افتتاح شد و به عنوان اولین پارک و باغ کروکودیل در خاورمیانه شناخته شد. پارک کروکودیل هر روزه برای بازدید عموم باز است.

 

پارک کروکودیل قشم

پارک کروکودیل قشم

 

آکواریوم جزیره قشم

آکواریوم پروانه طلایى قشم در قسمت زیرزمین ساختمان سیمرغ در ضلع غربى میدان امامقلى خان و با ۱۸۰ نوع آبزى کمیاب جهان می باشد. در این آکواریوم آبزیانى از خانواده فرشته ماهیان شامل ماهى مجستیک یا فرشته ماهى، امپراطور، بلورینگ و چند نمونه دیگر به عنوان آبزیان فوق العاده کمیاب از آبهاى دریاى سرخ دیده می‌شود.همچنین از آب‌هاى دریاى کارائیب نیز مى‌توان شاه میگو یا لابستر، مار ماهى و مارماهى گرگ و از خانواده جراحان ، ماهیان جراح دم بادبانى، ناسو یا لب ماتیکى و جراح دلقک را در این آکواریوم مشاهده کرد. از خانواده دلقک ماهیان نیز دلقک پیک، تو مى تو، کلارکى دریاى سرخ، دلقک آفریقایى و جراح دلقک را در آکوریوم پروانه طلایى قشم می توان دید. دم سل آزور و روباه ماهى نیز در کنار انواع آبزیان دیگر از جمله لاک پشت‌ها در این مجموعه زیبا دیده مى‌شوند.

 

چاه های تل آب یا طلا:
در ۷۶ کیلومتری شهر قشم و در ۳۰ کیلومتری شمال فرودگاه بین المللی قشم چاه های طلا قرار دارد. در روستای لافت قبل از همه، بادگیرهای منازل روستائی چشم مشتاقان دیدار از قشم را به خود جلب می نماید. پس از آن به محض ورود به لافت و در جوار قلعه نادری حلقه های چاه آب متعدد در داخل گودال دامنه کوه به چشم می خورد که حکایت از تکنولوژی ذخیره آب پارسیان جزیره نشین عهد هخامنشی و دوره زرتشتیان دارد. چون تکنولوژی چاه کنی و قنات تا آنجا که روشن است خاص گبریان و زرتشتیان بوده است.

در بالای چاه های طلا دو اثر تاریخی برج دیده بانی بازمانده از قرن هفدهم وجود دارد. اما بیش از همه بادگیرهای خانه های روستای لافت در دو جبهه خیره کننده است. این آثار از نظر فناوری تهویه هوا در نقاط گرمسیری در نوع خود بی نظیر اند.

تعداد چاه های طلا به تعداد روزهای کبیسه یک سال شمسی ۳۶۶ حلقه بوده و در گذشته در هر روز از سال درپوش یکی از آنها را باز و از آن استفاده می کردند. گاهی به اشتباه و به دلیل ارزش بالای آب در جزیره واژه طلا را به آن اطلاق می کنند در حالیکه صحیح آن تلا= تل او = TAL EAU تل آب و(( او)) به معنی آب (به زبان پارسی قدیم و فرانسه امروزی) است.

 

قلعه قشم :
قبل از سلطنت شاه عباس توسط پرتغالی ها به عنوان دژ نظامی و اعمال حاکمیت و تسلط و کنترل ترافیک دریایی منطقه هرمز و خلیج فارس ساخته شده است.

 

کاسه سلخ

منطقه‌اى موسوم به کاسه سلخ در ساحل جنوبى واقع شده که هیچ پوشش گیاهى در آن وجود ندارد. اما یک چشمه شفابخش گوگرد از زمین مى‌جوشد. مجموعه این عوامل نشان‌ مى‌دهد که در لایه‌هاى زیرین در منطقه برهوت سلخ مخازن عظیم نفت و گاز وجود دارد.

اینجا عرصه‌اى است که گویى از حیات و عناصر حیاتى بویى نبرده است. هزاران تپه کوچک و بزرگ مخروطى شکل و اشکال فرسایشى در این عرصه به چشم مى‌خورد که در اعصار گذشته از زمین جوشیده و در همان حال سفت و بسته شده و تشکیل تپه‌ ماهورهاى متداخل و گسترده‌اى را داده‌اند.

این نقطه از قشم گرچه کمتر از سایر جاهاى جزیره بازدیدکننده دارد، اما جذابیت شگرف آن مى‌تواند تفکرى عمیق را براى انسان به ارمغان آورد با سکوت و آرامشى که گه‌گاه صداى بال زدن عقاب بزرگ در آسمان آبى آن را مى‌شکند.

 

سلخ قشم

سلخ قشم

 

سدهای ساسانی و هخامنشی:

در قشم آب شیرین برای نوشیدن انسان، حیوان و گل و گیاه ارزش حیاتی دارد. از ایام قدیم با ساخت سد در تنگه ها، راه ها و دره ها، آب های شیرین فصل بارانی را جمع آوری و به تدریج به مصرف شرب و کشت می رساندند.

سد پی پشت:
در نزدیکی روستای پی پشت و در ۳۷ کیلومتری شهر قشم و ۲۸ کیلومتری فرودگاه بین المللی قشم در شمال جزیره قرار دارد. در مدخل تنگه، تاسیسات تقسیم آب این سد تاریخی از دوره ساسانی به چشم می خورد.

سد گوران:
در ۷۸ کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای گوران در نزدیکی جاده طبل- باسعیدو قرار دارد. سنگ بنای اولیه سد به دوران گوران ( گبران یا زرتشتیان) و هخامنشیان مربوط می شود.

نیایشگاه ناهید:
در تپه کولغان در ۵/۲ تا ۳ کیلومتری شمال غربی شهر قشم و در سر راه جاده درگهان، زرتشتیان به پرستش خداوند می پرداخته اند و از کوچه های این شهر منظره دریای پارس چشم ها را نوازش و دل ها را آرامش می داده است.

 

گورستان‌های تاریخی قشم

در جزیره‌ی قشم، گورستان‌های متعددی وجود دارد که هر کدام از تاریخی کهن برخوردار بوده و نشان‌ دهنده‌ی قدمت این جزیره است. در تعداد بسیاری از این گورستان‌ها می‌توان قبرهایی را یافت که از قدمتی برابر با چندین قرن برخوردار است. از جمله این مقابر می‌توان به قبرستان روستای کوشه با قدمتی حدود ۱۲ قرن، قبرستان محله‌ی مسنی با قدمتی حدود ۵ قرن، قبرستان گور فرنگی با قدمتی بالغ بر ۴ قرن، قبرستان کولغا، قبرستان توریان با پیشینه‌ای حدود ۱۰ قرن و قبرستان روستای تم سنیتی با قدمتی بالغ بر ۹ قرن اشاره کرد.

 

قلعه پرتغالی ها

در اوایل قرن ۱۶ میلادی، در بخش شمال جزیره‌ی قشم، یکی از دریانوردی به نام «آلفونسو آلبرکرک»، دستور ساخت قلعه‌ای را صادر کرد که امروزه از آن به عنوان قلعه‌ی پرتغالی‌ها یاد می‌شود. این اثر تاریخی از مساحتی بالغ بر ۲ هزار متر مربع برخوردار بوده و با استفاده از سنگ‌های آهکی، گچی و ساروج محلی ساخته شده است.

 

ماهیگیری تفریحی:

با توجه به تنوع و کثرت ماهی در خلیج فارس که حدود سیصد کیلومتر ساحل در جزیره قشم و همجواری با سه جزیره دارای سواحل متعدد مرجانی ماهیگیری در تمامی فصول سال مهیا است، می توان از ساحل و یا در قایق و برقراری تورهای مختلف ماهیگیری در مکان های مختلف برای صید ماهی اقدام نمود.

 

بازار قدیم قشم :

بازار سنتی قشم از قدیم فعال بوده و امروز همچنان نقش عمده ای در عرضه انواع محصولات دارند و این بازار در مرکز شهر و در نزدیکی اسکله سنگی (شهید ذاکری) قرار دارد.

 

ژئوپارک قشم
هر طرف قشم زیبایی های بسیاری دارد اما تمرکز همه اینها در بخش غربی جزیره بیشتر است، جایی که به آن ژئوپارک می گویند. در این بخش از جزیره علاوه بر گونه های گیاهی و جانوری، پرندگانی مثل فلامینگو، پرستو، شهد خور، بلبل خرما و هزاران پرنده دیگر با اسم های عجیب و غریب هم وجود دارند. گاهی هم ممکن است آهو یا غزالی از لابه لای بیشه ها بیرون بیاید.
وجود تخت سنگ هایی که بر اثر سایش به شکل های مختلفی مثل لاک پشت، سگ، مارمولک، اسب آبی و یا حتی چهره آدم درآمده اند، از جاذبه های دیگر این بخش است. به اضافه جنگل های شگفت انگیز حرا، گنبد نمک، غارهای نمک، چشمه های آب معدنی، تنگه چاهکو، تنگه عالی، بام قشم، دره تندیس ها، کلات کشتاران و ده ها تخته سنگ و صخره با شکل های عجیب و غریب و دریایی که در پس زمینه همه اینها خودنمایی می کند.
ارزان فروشی های «درگهان»
این شهر از توابع بخش مرکزی شهرستان قشم در ۳۰ کیلومتری و در قسمت غربی شهر قشم واقع شده است. این شهر تجاری از زمان های دور مرکز تجاری جزیره قشم و مهم ترین بندرگاه این نواحی است و با داشتن مراکز تجاری متعدد و مشهور، به خصوص در ایام تعطیل، میزبان تعداد زیادی از مسافران است که گاهی فقط برای بازدید از غروب به یادماندنی این شهر و خرید از مراکز تجاری آن، به جزیره قشم سفر می کنند. سفر به این شهر و آشنایی با مردم آنجا باعث می شود تا خونگرمی شان در ذهن تان باقی بماند.
 مهم ترین مراکز تجاری درگهان:  بازارهایی دو دلفین، مروارید، صدف، نگین، زمرد و اطلس … که در کنار بازار بزرگ قدیم این شهر قرار گرفته اند. بیشتر این بازارها مرکزی برای استراحت هم دارند.

لنج در قشم:

چوب ها به دریا می روند

میخ کوبیدن بر لنج برای ساخت آن قوانین مخصوص به خود دارد. لنج با آب سروکار دارد و کوچکترین اشتباهی باعث می شود تا آب به لنج رخنه کند. کارگران لنج ساز، میخ های آهنی را با پنبه های آغشته به روغن کوسه که به آن فتیله روغنی می گویند می پیچند و به بدنه ی لنج می کوبند. در قدیم میخ های چوبی هم برای ساخت دیواره ی بیرونی لنج به کار می رفت که هنوز هم کاربرد دارد.

دریا دیده

هنوز هم در جزیره ی قشم، ناخداها و ملوان هایی را می توان یافت که با لنج های بادبانی یا به قول خودشان «هوزار» به دریا می روند. گرچه نحوه ی پوشش این مردمان در طی زمان تغییر زیادی نکرده است، اما لنج ها بسیار تغییر کرده اند. در زمان قدیم تجارت توسط لنج های بادبانی تا یک سال طول می کشید اما امروزه ناخداها یا به ماهیگیری در آب های خلیج فارس و دریای عمان می روند و یا به تجارت با کشورهای عربی حاشیه ی خلیج فارس اکتفا می کنند.

چوب ها و لنج ها

هر بخش از یک لنج چوبی، از نوع خاصی از چوب درست می شود. کاری که از قدیم تا امروز رایج است و طی قرن ها تجربه نوع این چوب ها و کارایی شان به دست آمده. در قدیم انواع این چوب ها از شهرهای مختلف جهان به قشم می آمد؛ لنج رانان این چوب ها را برای ساختن لنج و خانه های شان از آفریقا و هند به جزیره می آوردند.

رسم بادبان

وقتی در گذشته قرار بود لنجی بادبانی به سفر برود، خانواده ی دریانوردان برای خداحافظی با آنها به اسکله می آمدند تا برای یک سال آینده با آنها وداع کنند. آنها در کنار لنج موسیقی رزیف اجرا می کردند و بادبان ها را با مراسم خاصی باز می کردند و راهی دریا می شدند. امروز هم در بندر تاریخی لافت جزیره ی قشم، نمونه ای از این لنج ها در کنار ساحل قرار دارد و این مراسم را در مناسبت های گوناگون برگزار می کنند.

تور میگ

این تصویر در فصل صید میگو که محلی ها به آن «میگ» می گویند، در آبان ماه گرفته شده. صیادان تور را بالا کشیده اند و پیش از آنکه آن را روی کف لنج باز کنند، با یک چوب سر ماهی هایی که بیرون سوراخ های تور مانده اند را می پرانند تا وقتی تور باز می شود، هیچ ماهی ای به کناره ی آن گیر نکند. همان طور که می بینید، مرغان دریایی هم منتظرند تا اضافات به دریا ریخته شود و آنها هم دلی از عزا دربیاورند.

تصاویر جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

 

عکس از جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه های طبیعی جزیره قشم

جاذبه های طبیعی جزیره قشم

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

عکس جزایر ناز قشم

عکس جزایر ناز قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

دره تندیس ها در قشم

دره تندیس ها در قشم

دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جزیره قشم

جزیره قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه های طبیعی قشم

دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جزیره ناز قشم

جزیره ناز قشم

عکس جزایر ناز قشم

عکس جزایر ناز قشم

عکس جزایر ناز قشم

عکس جزایر ناز قشم

جزیره ناز در قشم

جزیره ناز در قشم

دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جزیره ناز در قشم

جزیره ناز در قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

دیدنی های جزیره قشم

دیدنی های جزیره قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه های طبیعی قشم

گردشگری قشم

گردشگری قشم

عکس از جاذبه های گردشگری قشم

عکس از جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جزیره قشم

جزیره قشم

عکس از جاذبه های گردشگری قشم

عکس از جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه های طبیعی قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

تصاویر جزیره ناز قشم

تصاویر جزیره ناز قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه گردشگری قشم

جاذبه های طبیعی جزیره قشم

جاذبه های طبیعی جزیره قشم

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

جنگل های حرا قشم

جنگل های حرا قشم

غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم

جزایر ناز قشم

جزایر ناز قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جنگل های حرا

جنگل های حرا

جزیره ناز قشم

جزیره ناز قشم

جاذبه های طبیعی جزیره قشم

جاذبه های طبیعی جزیره قشم

عکس جزایر ناز قشم

عکس جزایر ناز قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *