جاذبه گردشگری هند؛ جاذبه های گردشگری جایپور هندوستان

جاذبه گردشگری هند

جایپور (جیپور) از تاریخی ترین شهرهای کشور بزرگ هندوستان است. این شهر که به شهر صورتی شهرت دارد، مرکز ایالت راجستان می باشد. شهر جایپور با بیش از سه میلیون و صدهزار نفر جمعیت  ، در شمال غربی هندوستان قرار گرفته است.

این شهر قدیمی نخستین شهر دارای طرح شهری در کشور هندوستان به شمار می رود. رایج ترین زبان هایی که در جایپور استفاده می شوند ، زبان های هندی و راجستانی می باشند. زبان های انگکیسی ، پنجابی و سندی هم در این شهر رایج هستند.

این شهر در سال هزار و هفتصد و بیست و هفت میلادی توسط مهاراجه ی سوای جای سینگ دوم فرمانروای ناحیه ی آمبر ساخته شده است. پس از استقلال هند در سال هزار و نهصد و چهل و نه میلادی ، بر توسعه و اهمیت این شهر افزوده شد و این شهر نقش اداری تاثیر گذاری در کشور هند پذیرا شد.

جایپور از مهمترین و اصلی ترین مراکز جاذبه گردشگری هند است و به سبب دارا بودن ساختمان های صورتی رنگ بسیار به شهر صورتی مشهور شده است. این شهر پربازدید به همراه دو شهر دهلی و آگرا، مثلث گردشگری طلایی کشور هندوستان را تشکیل می دهند. در این مطلب شما را با تعدادی از جاذبه های گردشگری تاریخی و فرهنگی جایپور آشنا خواهیم کرد.

 

جاذبه های گردشگری جایپور هندوستان

 

۱٫کاخ شهر

 

این کاخ شامل و دربرگیرنده ی کاخ های چاندرا محل، مبارک محل و چندین بنای دیگر است. و در واقع مجموعه ای از چندین کاخ است و از جاذبه گردشگری هند است. که در زمان های گذشته محل سکونت و قصر حکومت ماهاجارای جایپور بوده است. بخش هایی از این مجموعه ی تاریخی امروزه به موزه تبدیل شده است . این مجموعه ی زیبا و دیدنی دارای باغ هایی بزرگ و زیبا و محوطه هایی بسیار بزرگ و دلنشین می باشد.

 

۲٫قلعه ی آمبر

 

مجموعه ی قلعه و قصر آمبر به سبک ندو – مسلم بنا شده است و تاریخ ساخت آن به سال هزار و ششصد میلادی برمی گردد. البته اتمام کار ساخت بنا در سال هزار و هفتصد و بیست و هفت بوده است. این قلعه به رنگ کهربایی می باشد و نام آن از شهر آمبر که به نام خدای آمیا می باشد گرفته شده است.

 

۳٫موزه ی آلبرت هال

 

موزه ی آلبرت هال قدیمی ترین موزه ی ایالت راجستان است. این موزه در سال هزار و هشتصد و هفتاد و هفت تاسیس شده است. در این موزه ی بزرگ و زیبا مجموعه ی عظیمی از محصولات هنری مانند فرش ها، نقاشی ها ، مجسمه های عاجی و سنگی ، انواع سنگ ها و فلزها و همچنین قطعات زیبای کریستالی نگهداری می شود.

 

۴٫جنتر منتر

 

جنتر منتر مجموعه ای از ساختمان ها و بناهای ستاره شناسی و علم نجوم است که به امر ماهاراجای چای سینگ در سال هزار و هفتصد و بیست و هفت میلادی ساخته شده است. چای سینگ پنج نمونه از این بناها را در شهرهای دهلی و جایپور ساخته است که رصد خانه جایپور بزرگترین آنها به شمار می رود. جنتر به معنای وسیله و منتر به معنای محاسبه است و جنتر منتر به معنای وسیله ی محاسبه می باشد.

 

۵٫هوا محل یا قصر بادها

 

هوا محل که به قصربادها نیز شهرت دارد  از جاذبه گردشگری هند است. و در سال هزار و هفتصد و نود و نه میلادی به شکل کاخ کریشنا ساخته شده است. این ساختمان پنج طبقه به مانند کندوی زنبور عسل است و با سنگ های زیبای قرمز و صورتی ساخته شده است. این بنا در هنگام طلوع آفتاب بسیار زیباتر از سایرساعات شبانه روز به نظر می رسد و منظره ای جالب و خیره کننده را رائه می دهد.

 

 

آب و هوای جایپور

 

جایپور در سرزمینی  نسبتا خشک و بیابانی  ساخته شده است و به همین سبب شهری با آب و هوای نیمه خشک است که باران های موسمی در آن می بارد.

 

 جاذبه گردشگری هند:

جاذبه گردشگری هند

جاذبه گردشگری هند

جاذبه گردشگری هند

جاذبه گردشگری هند

ایالت راجستان

تاریخی ترین شهرهای هندوستان

سفر به جایپور ( جیپور)

تاریخی ترین شهر هندوستان

جاذبه گردشگری هند

جاذبه گردشگری هند

best-hotels-Jaipur-India-dream-locations-overall

جاذبه های گردشگری هندوستان

City-Palace-Image-Courtesy-RajasthanTourism

تاریخی ترین شهرها

Hawa-Mahal-Jaipur-Image-Courtesy-JaipurTourism

تاریخی ترین شهرها

جاذبه گردشگری هند

جاذبه گردشگری هند

 

 

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *