جنگل آمازون

جنگل آمازون

آمازون جائی که جهنم سبز نامیده‌ می شود

منطقه آمازون در آمریکاری جنوبی یکی از انبوه ترین جنگلهای دنیا می‌باشد و از نظر جغرافیایی بین کشورهای کلمبیا، پرو، اکوادور، ونزوئلا و بیشترین آن متعلق به کشور برزیل است که این منطقه جنگلی بیش از پنج برابر مساحت خاک ایران وسعت آن است.
آمازون جائی که جهنم سبز نامیده می‌شود منطقه آمازون در آمریکاری جنوبی یکی از انبوه ترین جنگلهای دنیا می‌باشد و از نظر جغرافیایی بین کشورهای کلمبیا ، پرو ، اکوادور ، ونزوئلا و بیشترین آن متعلق به کشور برزیل است که این منطقه جنگلی بیش از پنج برابر مساحت خاک ایران وسعت آن است .
رودخانه پهناور بسیاری در این سرزمین جریان دارند که از کوههای آند در غرب آمریکای جنوبی سرچشمه می‌‌گیرند و راههای ارتباطی را بومیان داخل جنگلهای آمازون بوجود آورده اند. رودخانه آمازون از نظر طول دومین رودخانه بزرگ جهان شناخته شده و یک پنجم آب شیرین دنیا را دارا می‌باشد. وجود همین منابع آبی باعث شده که انبوهترین جنگلها
در این سرزمین پهناور بوجود آمده و بزرگترین تولیدی اکسیژن برای تنفس مردم کره زمین است. در میان درختان انبوه این جنگلها قبایل مختلفی زندگی می کردند که دسترسی به اکثر آنان مشکلات و خطرات زیادی را به همراه داشت .
طبق تحقیقات به عمل آمده توسط دانشمندان، قاره آمریکا تا حدود ۳۰۰۰۰ سال قبل ابدا در آن وجود نداشته است. اینکه آیا ابتدائی ترین انسانها از کجا و با چه وسیله ای به این قاره راه یافته و مهاجرت کرده اند موجبات ۳ سال ماجراجوئی ما را در قاره آمریکا زمینه سازی نمود. ما وارد شهر «بوگوتا» پایتخت کشور کلمبیا شدیم و در دانشگاه ملی این شهر مهمان بودیم.
حدود ۲ ماه وقت ما در این شهر صرف بررسی و مطالعه برای یک سفر خطرناک چندین ماهه به جنگلهای آمازون شد. ضمن تهیه وسایل مورد احتیاج برای خودمان هدایای زیادی از قبیل کبریت ، فندک ، سیگار ، پارچه های الوان و آئینه و شانه‌های سر و بخصوص نمک خریداری کردیم تا بدینوسیله بتوانیم باب دوستی را با بومیان خطرناک آمازون باز کنیم.
در شهر «بوگوتا» با رئیس جمهور وقت کشور کلمبیا ملاقات بعمل آوردیم و رئیس جمهور پس از مطلع شدن از هدف و برنامه ما ، به نیروی هوا دریائی کشور دستور صادر کردند که در شروع و خاتمه این برنامه سنگین ما به قلب جنگلهای آمازون ارتش چندپرواز به روی رودخانه «پوتومایو» ما را همراهی کردند.

با بیش از ۵۰۰ کیلو موادغذایی، موتور، قایق، هدایا برای بومیان که بارهای ما را تشکیل داده بود به پرواز درآمدیم و بیش از یک ساعت بعد خودمان را در بلندیهای سلسله جبال کوههای آند می‌دیدیم و سپس جنگلهای فشرده و در هم فرو رفته آمازون دیده شدند.

ما کاملاً می‌دانستیم که روزهای بسیار سخت و دشواری را پیش رو خواهیم داشت. پیشروی در این جنگلها و کنار آمدن با قبایل وحشی کار ساده‌ای نبود. بعد از چند ساعت پرواز هواپیمای یک موتوره ما روی آب رودخانه «پوتومایو» فرود آمد. اینجا قصبه کوچکی بنام «میتو» بود که بجز چند خانواده ماهی‌گیر کس دیگری در آنجا زندگی نمی‌کرد و ما مدت یک هفته در این قصبه مشغول تهیه و تدارک وسایل مورد احتیاج خود شدیم.

بومیان این دهکده به واسطه ارتباط محدودی که با سپهبد بوستان داشتند به زبان اسپانیولی کمی آشنائی داشتند و بدین ترتیب توانستیم با آنان ارتباط برقرار کنیم. هدف ما رسیدن به منطقه‌ای بود که قبیله «یاگوا» و یکی از عقب‌مانده اصیل‌ترین قبایل جنگلهای آمازون بشمار می‌رفتند. بعد از ۱۳ روز روی آبهای رودخانه های مختلف و درگیر شدن با مشکلات و خطرات خیلی فراوان به منطقه مورد نظرخود نزدیک شدیم.

اینجا پایان مشکلات کار ما نبود بلکه سرآغاز خطرات این دوره از سفر ماجراجویانه مال دو برادر با قبایل خطرناک آنجا بود. تا آن زمان انسان سپید پوست موفق نشده بود که بومیان این قبیله سالم برسد. برای شنیدن ماجراهای سفر پر حادثه ما دو برادر که بمدت بیش از پنج ماه در این «جهنم سبز» با دشواریها دست و پنجه نرم می‌کردیم.

 

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

جنگل آمازون

 

Omidvar Brothers

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *