دیدار با هیولاهای سنگی: جن داغی و آدم داشی

تا سرمای زمستانی زنجان از راه نرسیده می توان شال و کلاه مختصری جمع و جور کرد و برای تماشای پدیده های عجیب و غریب «ماهنشان» یعنی تخت دیوها و دودکش جن ها راهی این استان شد. برای ایستادن پای یکی از این عجایب المخلوقات، باید در آزاد راه زنجان- تبریز به سمت مراغه برانید.

 

سرمای زمستانی زنجان

جن داغی و آدم داشی

 

با دیدن تابلوی ماهنشان، از آزاد راه سرر است و بدون دست انداز دل بکنید و به سمت پیچ و خم های جاده ماهنشان برانید و خود را آماده روبرو شدن با موجودات سنگی طلسم شده بکنید.

بالاخره از پس یکی از پیچ های جاده یکی از این موجودات ترسناک سر راهتان سبز خواهد شد.

 

جاذبه های دیدنی ماهنشان

جن داغی و آدم داشی

 

تخت دیو و دودکش جن که محلی ها به آنها «آدم داشی» و «جن داغی» می گویند. محصول سعی و تلاش آب و یاد برای فرسایش زمین اند. زمانی بسیار دور، در مقیاس چندین میلیون سال، موجودات عجیب و غریب، توده عظیمی از سنگ بودند مدفون درلایه هایی از آهک و خاک رس باد و خاک اما دست به کار شدند.

 

بازدید از تخت دیو و دودکش جن

جن داغی و آدم داشی

 

لایه های سست تر را شستند و با خود بردند تا تخت دیوها و دودکش جن ها به شکل پیکره هایی هیولا مانند برجا بمانند. در منطقه ماهنشان نمونه این هیولاهای سنگی کم نیست، حتی در قشم و چابهار و فیروز کوه هم دیده شده اند. اما آنچه باعث شده تا نمونه روستای «بهستان» را شاخص و انگشت نما کند، همراهی و همدستی انسان و طبیعت در خلق یک پدیده است.

 

راهنمای سفر به ماهنشان

جن داغی و آدم داشی

 

هزارسال پیش درست در ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی ماهنشان، ۱ کیلومتری بهستان جدید، در ساحل رودخانه «قزل اوزن»، بهستانی ها در دل ردیفی از جن داغی ها قلعه ای کندند تا در هنگام حمله مهاجمان به آن پناه ببرند. «علی اصغرمیرفتاح»، تنها باستان شناسی که این کوه قطعه را بررسی کرده معتقد است که ۶۴ اتاق در چندین طبقه، دو راهروی زیگزاگی و چیزی شبیه استخر بر فراز یکی از تختگاه های دیو در عهد سلجوقیان کنده و مورد استفاده قرار گرفته است.

 

تور ساحل رودخانه قزل اوزن

جن داغی و آدم داشی

 

قلعه بهستان ثبت شده به شماره ۱۴۵۸ در فهرست آثار ملی ایران، یک میراث ملی است پس در حفظ و حراست از آن بکوشید.

 

تختگاه های دیو

جن داغی و آدم داشی

تختگاه های دیو

جن داغی و آدم داشی

مسافرت به ماهنشان

جن داغی و آدم داشی

جاذبه های به جن داغی

جن داغی و آدم داشی

گشت و گذار در ماهنشان

جن داغی و آدم داشی

جن داغی و آدم داشی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *