سرزمین طلای سرخ

بر اساس سند کهن، این منطقه زیستگاه یکی از اقوام آریایی نژاد به نام ساگارت بوده و به‌دلیل وضعیت آب ‌و‌ هوایی و اقلیمی خاص خود چندان مورد توجه و تاخت‌و‌تاز افراد بیگانه قرار نگرفته است. قومیت غالب این منطقه، فارس می‌باشد و زبان رسمی و اصلی مردمان‌اش فارسی است.

·       موسیقی

موسیقی سنتی در استان خراسان جنوبی از سابقه طولانی برخوردار است و ویژگی آن، در حرکات ریتمیکو نمایشی است و چوب‌بازی یکی از هنرهای وابسته به رقص است.

·       بیرجند، دیار فرهنگ و هنر

اولین شهر در ایران است که دارای سازمان آبرسانی بوده است. مدرسه شوکتیه این شهر، سومین مدرسه آموزش به سبک جدید، بعد از دارالفنون و رشدیه تبریز است.

·       قاین، سرزمین طلای سرخ

از شهرهای کهن و تاریخی استان خراسان جنوبی است که به استناد متون تاریخی، سابقه آن به پیش از اسلام می‌رسد. این شهر در دوره اسلامی دارای بارویی با دروازه‌های مختلف بوده و خندقی بر گرداگرد آن احاطه داشته و هنوز بخشی از بقایای آن باقی است.

·       فردوس، سرزمین انارهای سرخ

از جمله شهرهای اوایل دوره اسلامی در سرزمین خراسان بزرگ محسوب می‌شده است. مسجد کوشک این شهر با داشتن طاق‌های گهواره‌ای عظیم و نیم‌‌ستون‌هایی که به زیر دیوارهای مرمت شده سال‌های بعد رفته، با مساجد صدر اسلام مانند مسجد تاریخانه دامغان قابل مقایسه است.

·       نهبندان، شهر دیرینه پایدار

جنوبی‌ترین شهر استان خراسان جنوبی است و با آثاری همچون مزار سید علی، آسبادهای مربوط به دوره قاجار، قلعه نهبندان، روستای دهسلم و … در دشتی نسبتاً وسیع واقع شده است.

·       بشرویه، شهر بادگیرهای بلند

بشرویه از نظر تاریخی بسیار قدمت دارد. در قرن پنجم هجری، ناصرخسرو هنگام عبور از این منطقه در دهستان رقه توقف کرده و از آب‌های روان، زراعت، باغ‌ها و بارو، مسجد آدینه و … سخن رانده است. این شهر چهار محله اصلی دارد و در آن، معماری نفیس تیموری و صفوی در بومی‌ترین شکل‌های خود مشاهده می‌شود.

·       سربیشه، دیار روستاهای تاریخی

سربیشه شهری است قدیمی که می‌گویند پیش از این، به دلیل سردی هوایش به “سرد بیشه” معروف بوده است. مسجد جامع پخت، متعلق به دوره قاجار، باغ و عمارت مود، روستای هدف گردشگری چنشت، غار چنشت و بالاخره، روستای تاریخی ماخونیک از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان هستند.

روستای ماخونیک از نظر بافت کلی روستا بسیار متفاوت است. خانه‌های روستا بعد خاصی نداشته و معمولاً چهارگوشی نیستند و ارتفاع آن‌ها از ۵/۱ متر فراتر نمی‌رود. ابتدایی‌ترین نوع سکونت در این روستا وجود دارد.

·       خوسف، دیار گل‌های نرگس

خوسف دارای اقلیم مناطق بیابانی با ویژگی‌های خاص آن است. بافت قدیم این شهر تعداد زیادی بناهای با ارزش تاریخی و فرهنگی، همچون مسجد جامع خوسف، خانه تاجور، آب‌انبارها، مدرسه، قلعه و … را در خود جای داده است.

خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.