خراسان جنوبی

سرزمین طلای سرخ

بر اساس سند کهن، این منطقه زیستگاه یکی از اقوام آریایی نژاد به نام ساگارت بوده و به‌دلیل وضعیت آب ‌و‌ هوایی و اقلیمی خاص خود چندان مورد توجه و تاخت‌و‌تاز افراد بیگانه قرار نگرفته است. قومیت غالب این منطقه، فارس می‌باشد و زبان رسمی و اصلی مردمان‌اش فارسی است.

·       موسیقی

موسیقی سنتی در استان خراسان جنوبی از سابقه طولانی برخوردار است و ویژگی آن، در حرکات ریتمیکو نمایشی است و چوب‌بازی یکی از هنرهای وابسته به رقص است.

·       بیرجند، دیار فرهنگ و هنر

اولین شهر در ایران است که دارای سازمان آبرسانی بوده است. مدرسه شوکتیه این شهر، سومین مدرسه آموزش به سبک جدید، بعد از دارالفنون و رشدیه تبریز است.

·       قاین، سرزمین طلای سرخ

از شهرهای کهن و تاریخی استان خراسان جنوبی است که به استناد متون تاریخی، سابقه آن به پیش از اسلام می‌رسد. این شهر در دوره اسلامی دارای بارویی با دروازه‌های مختلف بوده و خندقی بر گرداگرد آن احاطه داشته و هنوز بخشی از بقایای آن باقی است.

·       فردوس، سرزمین انارهای سرخ

از جمله شهرهای اوایل دوره اسلامی در سرزمین خراسان بزرگ محسوب می‌شده است. مسجد کوشک این شهر با داشتن طاق‌های گهواره‌ای عظیم و نیم‌‌ستون‌هایی که به زیر دیوارهای مرمت شده سال‌های بعد رفته، با مساجد صدر اسلام مانند مسجد تاریخانه دامغان قابل مقایسه است.

·       نهبندان، شهر دیرینه پایدار

جنوبی‌ترین شهر استان خراسان جنوبی است و با آثاری همچون مزار سید علی، آسبادهای مربوط به دوره قاجار، قلعه نهبندان، روستای دهسلم و … در دشتی نسبتاً وسیع واقع شده است.

·       بشرویه، شهر بادگیرهای بلند

بشرویه از نظر تاریخی بسیار قدمت دارد. در قرن پنجم هجری، ناصرخسرو هنگام عبور از این منطقه در دهستان رقه توقف کرده و از آب‌های روان، زراعت، باغ‌ها و بارو، مسجد آدینه و … سخن رانده است. این شهر چهار محله اصلی دارد و در آن، معماری نفیس تیموری و صفوی در بومی‌ترین شکل‌های خود مشاهده می‌شود.

·       سربیشه، دیار روستاهای تاریخی

سربیشه شهری است قدیمی که می‌گویند پیش از این، به دلیل سردی هوایش به “سرد بیشه” معروف بوده است. مسجد جامع پخت، متعلق به دوره قاجار، باغ و عمارت مود، روستای هدف گردشگری چنشت، غار چنشت و بالاخره، روستای تاریخی ماخونیک از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان هستند.

روستای ماخونیک از نظر بافت کلی روستا بسیار متفاوت است. خانه‌های روستا بعد خاصی نداشته و معمولاً چهارگوشی نیستند و ارتفاع آن‌ها از ۵/۱ متر فراتر نمی‌رود. ابتدایی‌ترین نوع سکونت در این روستا وجود دارد.

·       خوسف، دیار گل‌های نرگس

خوسف دارای اقلیم مناطق بیابانی با ویژگی‌های خاص آن است. بافت قدیم این شهر تعداد زیادی بناهای با ارزش تاریخی و فرهنگی، همچون مسجد جامع خوسف، خانه تاجور، آب‌انبارها، مدرسه، قلعه و … را در خود جای داده است.

خراسان جنوبی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *