کمی بعید به نظر می‌رسد یک راسته خیابان سپه قزوین که محل رفت و آمد اتومبیل‌های دودزا و رهگذران عجول است، یک اثر تاریخی باشد، اما سال ۱۳۸۷ سازمان میراث فرهنگی استان قزوین، یک خیابان شلوغ را اثری تاریخی اعلام و در فهرست آثار ملی کشور ثبت کرد.

خیابان «سپه» شهر قزوین به استناد دستنویس‌های جهانگردان وطنی و فرنگی، همچنین اشعار «عبدی بیک شیرازی»، شاعر خوش ذوق دربار شاه طهماسب، اولین خیابان ایران است. این خیابان که بیش از ۴ قرن از عمرش می‌گذرد، در متون ادبی و تاریخی، گذری بوده دلگشا که از فرط فراخی، بعضی آن را به اشتباه میدان گفته‌اند.

عبدی بیک در اشعارش، اولین خیابان ایران را «بهشت ثانی» خوانده و در توصیفات و سوسه کننده‌اش از جوی‌های پر آب، سایه‌سار درختان و خانه‌های اشرافی‌اش گفته است. حال از آن بهشت ثانی، خاطراتی مانده و تک و توک بناهایی که شاید کمک کند به ذهن‌های خیال پرداز تا آن همه سرسبزی و جبروت را دوباره زنده کنند.

اگر می‌خواهید در خیابان‌ سپه و دیدنی‌های تاریخی‌اش گردش کنید، دست کم باید یک نیمروز وقت بگذارید.

خیابان سپه قزوین

 سردر عالی قاپور:

آنچه حالا عالی قاپوری قزوین نامیده می‌شود، زمانی یکی از هفت در بزرگی بود که به دولت خانه صفویان باز می‌شد.

دولت خانه‌ای که در عهد شاه طهماسب و مدتی از عهد سلطنت شاه عباس، مقر حکومتی و محل بروبیای ترکان صفوی بود. از جمله دیدنی‌های سردر عالی، کتیبه‌ لاجوردی رنگی است که به خط خوش «علی رضا عباسی» خوشنویس بی‌همتای عصر شاه عباس مزین است.

مسجد، مدرسه شیخ الاسلام:

۲ لنگه در چوبی مسجد، مدرسه «شیخ‌الاسلام» یا «مسعودیه» که به سختی و با سروصدا بر پانشه خود می‌چرخند را می‌توانید در انتهای عقب‌نشینی شرقی خیابان سپه ببینید در مسجد شیخ‌الاسلام موقع نماز به روی عابران باز است، اما برای تماشای مدرسه که حالا محل سکونت و سوادآموزی طلاب علوم دینی است باید از سرایدار آن اجازه بگیرید.

مسجد جامع قزوین:

اگر به روایاتی که مدعی‌اند اولین بانی مسجد جامع قزوین، «هارون‌الرشید» عباسی است، اعتماد کنیم باید این مسجد را یکی از کهنسال‌ترین مساجد ایران بدانیم. گنبد فیروزه‌ای رنگ، ۴ ایوان خوش فرم، صحن فراخ و شبستان‌های نیمه تاریک مسجد جامع، یک شبه، یک ساله و یا حتی در یک سده ساخته نشده‌اند.

آب انبار مسجد جامع قزوین:

 ۴۰ سالی می‌شود کسی به قصد آب برداشتن، پله‌های آب انبار را دو تا یکی پایین نرفته. ساکنان محله دباغان، زمستان‌ها به شکم این آب انبار، آب می‌بستند تا در تابستان از آب خنکش بنوشند.

مهمانخانه بزرگ قزوین:

  از اولین مهمانخانه ایرانی با شکل و شمایل هتل‌های فرنگی چیزی جز چند قطعه عکس سیاه و سفید باقی نمانده است.

خیابان سپه قزوین

خیابان سپه قزوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.